• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

W co się bawić z najmłodszymi? Nie tylko planszówki

Joanna Skutkiewicz
16 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Trefl przygotowuje gry dla najmłodszych, nawet od 2. roku życia. Trefl przygotowuje gry dla najmłodszych, nawet od 2. roku życia.

W kalendarzu już wiosna, ale coraz dłuższe dni nie gwarantują jeszcze dobrej pogody. Ze względu na pandemię i ograniczone możliwości spędzania wolnego czasu po pracy i szkole zostaje nam do wyboru głównie spacerowanie albo siedzenie w domu. To drugie jednak nie musi być nudne. Podpowiadamy, w co grać i bawić się ze swoimi pociechami, żeby połączyć przyjemne z pożytecznym.Czy grasz ze swoimi dziećmi w gry planszowe?

Zdalna praca i nauka sprawiają, że po zakończeniu codziennych obowiązków najchętniej uciekalibyśmy od komputera jak najdalej. Czasem jednak okazuje się, że ze względu na brak lepszych pomysłów popołudniami wracamy przed ekrany. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Przedłużający się lockdown teoretycznie powinien zbliżać wzajemnie domowników, ale czy tak rzeczywiście jest?

Niektórym z nas może być trudno znaleźć wspólny język z dziećmi i odwrotnie. Dobrym pomysłem może okazać się poszukanie gier i zabaw, które zainteresują obie strony i staną się sposobem na miłe spędzenie czasu razem.

W zależności od wieku naszej pociechy gry mogą posłużyć jako sposób na rozwijanie ich kreatywności, zręczności, logicznego myślenia, ale także - bez względu na wiek - po prostu posłużyć wzmacnianiu wzajemnej relacji rodzica z dzieckiem.

- Gry planszowe były wspaniałym rodzajem rozrywki jeszcze na długo przed pandemią i zamknięciem nas w czterech ścianach - przyznaje Mateusz Tabędzki, manager klubu Next LVL. - W obecnych czasach to właściwie jedna z niewielu atrakcji i możliwości spędzania czasu wspólnie z dziećmi. Rynek zabawek i gier planszowych rozwinął się w ostatnich latach tak potężnie, że wybór odpowiedniego tytułu nie powinien stanowić problemu. Mamy gry na licencji w oparciu o świat znany z ulubionych bajek czy filmów, takie jak Harry Potter Hogwarts Battle czy Pojedynek Superbohaterów DC. Jest też wiele ciekawych tytułów, które po prostu są odpowiednie dla młodszych graczy, jak Domek czy Karak. Wielką popularnością cieszy się również modyfikowanie hitów, gier, które przez lata doczekały się wielu dodruków i dodatków, tak aby były odpowiednie również dla dzieci. Świetnym przykładem jest tu seria Wsiąść do Pociągu, która posiada uproszczoną wersję o podtytule Pierwsza Podróż.

W każdym wiekuWielu wydawców przygotowuje całe linie poświęcone najmłodszym. Również firmy z Trójmiasta tworzą gry dostosowane specjalnie dla dzieci. Seria Rodzina Treflików firmy Trefl zawiera gry planszowe, zręcznościowe i puzzle, a także książeczki, które spodobają się najmłodszym w wieku już od dwóch lat. Na każdym opakowaniu gry znajdziemy informację, do jakiej grupy wiekowej jest ona skierowana.

 • Trefl przygotowuje gry dla najmłodszych, nawet od 2. roku życia.
 • Trefl przygotowuje gry dla najmłodszych, nawet od 2. roku życia.
 • Trefl przygotowuje gry dla najmłodszych, nawet od 2. roku życia.

Nie każdy wie również, że jedna z największych firm w polskiej branży gier, Rebel, pochodzi z Trójmiasta. To ona jest wydawcą wielu znanych gier figurkowych i bitewnych oraz karcianek kolekcjonerskich, takich jak choćby Magic The Gathering, jak również książek i komiksów, podręczników RPG czy wreszcie gier planszowych. Z pewnością wielu z nas doskonale zna gry takie jak Dobble, Dixit czy Było sobie życie. Nie sposób byłoby wymienić wszystkich tytułów wydawnictwa, które mogą spodobać się naszym pociechom, ale jedno jest pewne: tu każdy znajdzie coś dla siebie.

 • Rebel - jedna z największych firm w branży gier w Polsce - pochodzi z Trójmiasta. Oferuje gry planszowe dla dzieci, dorosłych i - przede wszystkim - dla całej rodziny.

- Zawsze lubiliśmy wspólnie spędzać czas, grając w różne planszówki - przyznaje Piotr Myszka, windsurfer, mistrz świata, reprezentant Polski na igrzyska olimpijskie w Tokio, ojciec 12-letniego Antka, 9-letniej Neli i 5-letniej Idy. - W czasie pandemii rozgrywki planszówkowe w naszym domu bardzo się rozwinęły. Ostatnio najczęściej gramy w Carcassone, Sabotażystę, Farmera, Enigmę. Nela uwielbia Monopol dla dzieci, Antek szachy, a nasza najmłodsza córka Jeżyki i Stragan. Mamy też konsolę Xbox, ale rzadko z niej korzystamy, bo mamy tylko dwa pady, a jest nas pięcioro. W czasie takich okazji jak urodziny chętnie organizujemy gry terenowe, podczas których trzeba odszukać konkretne punkty na zewnątrz, a na końcu znajduje się skarb. Superzabawa, zwłaszcza że mieszkamy w Gdańsku-Oliwie.

Nie tylko na planszyProducenci gier oferują nie tylko gry planszowe, lecz także m.in. przestrzenne modele dla małych konstruktorów, piaskowe malowanki czy puzzle magnetyczne. Dzieci mogą ćwiczyć swoją zręczność i kreatywność, np. wycinając kreacje dla lalek i dopasowując je do nich. Producenci w atrakcyjny sposób zachęcają najmłodszych do tworzenia krótkich tekstów i rozwiązywania działań matematycznych. Wiele zabawek tego typu znajdziemy w ofercie trójmiejskiego wydawnictwa Alexander.

A co z najmłodszymi dziećmi, z którymi jeszcze nie zagramy w warcaby ani memory? Ogranicza nas tylko wyobraźnia, bo na pewno nie kreatywność kilkulatków, zawsze gotowych do eksplorowania świata.

- Dla naszego 2-letniego Ignasia przygoda z grami dopiero się zaczyna - mówi Maciej "Gleba" Florek, zwycięzca I edycji programu "You can dance". - Jest na etapie gier związanych z kształtami, podczas których musi wybrać konkretne kształty lub posegregować je według kolorów. Czasem trzeba ułożyć z nich też inny kształt. Jest również zainteresowany puzzlami dostosowanymi do jego wieku. Potrafi rozpoznać domek, słoneczko, różne zwierzaki. A że wchodzi w etap mówienia i umie rozpoznawać litery i cyfry, często wyszukuje sobie ulubione z nich także na zewnątrz, np. na znakach i ogłoszeniach.
 • Alexander to przedsiębiorstwo spod Trójmiasta, które produkuje gry planszowe i zabawki edukacyjne przeznaczone dla najmłodszych użytkowników.
 • Alexander to przedsiębiorstwo spod Trójmiasta, które produkuje gry planszowe i zabawki edukacyjne przeznaczone dla najmłodszych użytkowników.
 • Alexander to przedsiębiorstwo spod Trójmiasta, które produkuje gry planszowe i zabawki edukacyjne przeznaczone dla najmłodszych użytkowników.
 • Alexander to przedsiębiorstwo spod Trójmiasta, które produkuje gry planszowe i zabawki edukacyjne przeznaczone dla najmłodszych użytkowników.
 • Alexander to przedsiębiorstwo spod Trójmiasta, które produkuje gry planszowe i zabawki edukacyjne przeznaczone dla najmłodszych użytkowników.
 • Alexander to przedsiębiorstwo spod Trójmiasta, które produkuje gry planszowe i zabawki edukacyjne przeznaczone dla najmłodszych użytkowników.

Szukaj gier w internecieSzukając gry dla swojej rodziny, warto też zajrzeć do grupy na Facebooku Granie z dziećmi - gry planszowe dla dzieci. Ponad 35 tys. rodziców dzieli się tam opiniami i spostrzeżeniami na temat rozmaitych tytułów. Działa tam także poczta planszówkowa, która polega na wzajemnym wymienianiu się grami do wypróbowania i zrecenzowania.

- Ostatnio wpadła mi w ręce gra Tibet, świetna rozrywka dla całej rodziny, która sprawia wiele radości zarówno starszym, jak i młodszym dzieciom. Tutaj kluczem do wygranej jest obranie właściwej strategii. Wiele śmiechu mamy przy grze 5 sekund, w której dokładnie tyle czasu ma gracz na odpowiedź na naprawdę ciekawe, trudne i niebanalne pytania. Jesteśmy też fanami piłki nożnej i często z żoną i dwoma synami gramy w Puchar Mistrzów. Emocje jak na prawdziwym mundialu, jest faza grupowa, faza pucharowa, są dogrywki i rzadko kiedy wygrywa faworyt. Jako fani FC Barcelona toczymy również rozgrywki w Monopoly Barcelona, gdzie kompletujemy ulubionych zawodników czy też stajemy się właścicielami klubowych obiektów. Ale nie tylko planszówki wypełniają nasz czas. Nasze dzieci uwielbiają też tradycyjne gry typu państwa-miasta czy statki - pisze Maks, jeden z użytkowników grupy Granie z dziećmi.
W grupie facebookowej "Granie z dziećmi - gry planszowe dla dzieci GRUPA" tysiące rodziców dyskutuje o grach, w które można bawić się z pociechami. W grupie facebookowej "Granie z dziećmi - gry planszowe dla dzieci GRUPA" tysiące rodziców dyskutuje o grach, w które można bawić się z pociechami.

Świat wyobraźniDla dzieci, zwłaszcza tych w wieku wczesnoszkolnym, wszystko może służyć zabawie i nauce. Nie musimy korzystać z gotowych rozwiązań w postaci plansz i zestawów, by dostarczyć maluchom ekscytujących bodźców do poznawania świata. Otwórzmy się na pomysły proponowane przez dzieciaki i spróbujmy na trochę wejść w ich świat, w którym nakrętki od butelek mogą stać się budynkami, kredki rakietami, a z kartki papieru może powstać całkiem nowa cywilizacja. Pozwalając sobie na te chwile beztroski, oderwiemy się od zmartwień związanych z dziwnymi i trudnymi czasami, które stają się obecnie naszym udziałem. Dobrej zabawy!

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (34)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

ZOO Festiwal

49 - 79 zł
pokaz

The Legend of Rock Symphonic (4 opinie)

159 - 249 zł
rock / punk

Hauser - Rebel With a Cello Tour (16 opinii)

255 - 555 zł
muzyka poważna, rock / punk

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak nazywa się gdyński lokal Kuby Wojewódzkiego?