• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W gdańskich szkołach ostrzegają przed "Squid Game"

Wioleta Stolarska
26 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Serial przeznaczony dla starszej publiki, zaczął jednak wzbudzać zainteresowanie wśród dzieci. Serial przeznaczony dla starszej publiki, zaczął jednak wzbudzać zainteresowanie wśród dzieci.

Squid Game to nie jest film dla dzieci! Apelujemy o uważność i rozwagę! - pisze w liście jeden z dyrektorów gdańskich szkół podstawowych do rodziców. Chodzi o koreański serial, który stał się najpopularniejszą produkcją Netflixa, być może doczeka się nawet gry. Pedagodzy widzą w tym jednak problem i ostrzegają. Serialowi ma przyjrzeć się też minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.



Gdzie szukać wsparcia psychologicznego dla dzieci?


Czy zwracasz uwagę, co ogląda twoje dziecko?

W ostatnich tygodniach koreański serial bije rekordy oglądalności w Polsce i na całym świecie. Popularność niesie za sobą jednak negatywne konsekwencje. Szkoły są zaniepokojone tym, co robią dzieci natchnione serialem, a jak przekonują dyrektorzy "mimo że film jest przeznaczony dla widzów 16+, z dnia na dzień coraz chętniej oglądają go i dyskutują o nim dzieci w wieku wczesnoszkolnym".

- W serialu dzieci mogą zobaczyć zmagania zawodników, w których przegrana oznacza śmierć. W mediach społecznościowych już pojawiają się challenge, które zachęcają dzieci do ryzykownych i krzywdzących zachowań - siebie i innych - ostrzega w liście do rodziców i opiekunów dyrektor jednej ze szkół podstawowych w Gdańsku.
Podkreśla, że serial w bardzo realistyczny sposób pokazuje sceny, na których widać strzały prosto w głowę, bryzgającą we wszystkie strony krew, śmiertelne upadki z wysokości, sceny pobierania organów od umierających po nieudanej egzekucji graczy, bezwzględne okrucieństwo oprawców. Przytacza też opinię eksperta do spraw bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie na temat popularnej produkcji.

Czytaj też: "Cnoty niewieście" w gdańskiej szkole? Magistrat zaprzecza

- Słyszymy od nauczycieli i od samych dzieci o 9-10 latkach, które organizują pokazywane w serialu gry, dzielą się na graczy i strażników, udają zadawanie śmierci i umieranie, zdarza się, że stosują realną przemoc wobec przegranych - strzał zastępują uderzeniem w głowę, a nawet pobiciem. Tak jak bohaterowie filmu dostają od tajemniczych osób wizytówki z numerem telefonu oznaczone symbolami kółka, kwadratu i trójkąta, tak uczniowie podrzucają sobie podobne wizytówki do szkolnych szafek. Dzieci, które nie oglądały filmu, słyszą o nim w szczegółach od rówieśników. Okazuje się, że wiele dzieci ogląda ten serial nie tylko za przyzwoleniem rodziców, ale nawet wspólnie z nimi - relacjonuje Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Czytaj też: Ranking: najlepsi psycholodzy w Trójmieście

Dyrektor ostrzega, że film staje się inspiracją do rozgrywek online. W sieci można kupić przebrania - zarówno ofiar, jak i strażników.

- Ich dystrybutorzy zapowiadają, że będą przebojem w tegoroczne Halloween. W ofercie sklepów internetowych pojawiają się dziecięce gadżety związane z filmem - kubki, poduszki, bluzy, koszulki, a nawet klocki z postaciami z gry i z możliwością zbudowania znanej z filmu areny do rozgrywek. Popularność filmu wśród dzieci i uśpiona czujność rodziców może być związana z mylącą stylistyką - atrakcyjne przebrania strażników, maski, tajemnicza postać koordynatora gry, kolorowa arena, na której dochodzi do rozgrywek. Mylące może być też to, że film nawiązuje do gier dziecięcych, jak "Raz, dwa, trzy, babajaga, patrzy" itp. Do tego film jest intensywnie promowany, a również naśladowany (odgrywanie scen egzekucji, stylizowanie się na bohaterów filmu) na Tik Toku, czyli w miejscu niezwykle popularnym wśród dzieci (nawet, pomimo ograniczeń regulaminowych serwisu, poniżej 13 roku życia). Nie kupujmy też dzieciom gadżetów związanych z serialem, reagujmy na niebezpieczne zachowania nawiązujące do fabuły - apeluje.
Zaniepokojonym rodzicom i nauczycielom dyrekcja oferuje pomoc psychologiczną.

Czytaj też: Czy możliwe jest wychowanie dzieci bez kar i nagród?

W liście do rodziców i opiekunów dyrektor jednej ze szkół podstawowych w Gdańsku ostrzega przed serialem Netflixa. W liście do rodziców i opiekunów dyrektor jednej ze szkół podstawowych w Gdańsku ostrzega przed serialem Netflixa.

Minister Czarnek przyjrzy się produkcji "Squid Game"



Sytuacja związana z ogromną popularnością serialu niepokoi również ministra edukacji, który uważa, że "takie treści nie powinny mieć miejsca".

- Przyznam się szczerze, że nie miałem okazji obejrzeć jeszcze tego serialu. Moje dzieci również go nie widziały. Jednak po apelach nauczycieli i rodziców, nasz resort przyjrzy się tej produkcji. Jesteśmy w stałym kontakcie z kuratorami, którzy będą badać ten problem. Takie treści nie powinny mieć miejsca - mówił szef MEiN w jednym z wywiadów.
Czytaj też: Kilka tysięcy telefonów miesięcznie. Jak działa telefon zaufania dla dzieci i młodzieży?

Polskie prawo jednak nie przewiduje możliwości cenzurowania usługi streamingowej, takiej jak Netflix, platforma jednak oferuje możliwość uruchomienia blokady rodzicielskiej.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (361)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sea You 2024

159 - 209 zł
Kup bilet
festiwal muzyczny

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
169 zł
Kup bilet
pop

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d."

89 - 129 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak ma na imię najstarsza córka Anny Przybylskiej?