Wiadomości

stat

W gdańskich szkołach startuje ekoprojekt "Planeta Odzysku"

Najnowszy artukuł na ten temat

Dr hab. Anna Zawadzka: sytuacje graniczne to terapia szokowa dla społeczeństwa

Dziewięć gdańskich szkół podstawowych od najbliższego piątku przez kolejne dwa miesiące podejmie się ekowyzwania w ramach projektu edukacyjnego "Planeta Odzysku". Najlepsi dostaną nagrody finansowe - do zdobycia jest w sumie 50 tys. zł oraz tytuł szkoły przyjaznej środowisku.Czy prowadzisz ekologiczny styl życia?

tak, ekologia i dbanie o środowisko są dla mnie ważne 42%
staram się, ale nie zawsze mi to wychodzi 45%
nie, nie przywiązuję do tego wagi 13%
zakończona Łącznie głosów: 60
"Planeta Odzysku" to proekologiczny projekt prowadzony w gdańskich szkołach przez Zakład Utylizacyjny w Szadółkach. Chodzi w nim o to, by przez zabawę uczyć, jak w najmniejszym stopniu produkować odpady, jak je odpowiednio segregować i powtórnie wykorzystać. Cel jest prosty - to podnoszenie świadomości młodych ludzi.

W tym tygodniu startuje druga edycja "Planety Odzysku", do której zgłosiło się dziewięć podstawówek. Od 21 lutego do 27 kwietnia szkoły powalczą o nagrody finansowe w wysokości 40 tys. zł i 10 tys. zł.

- Nagrody te pozwolą szkołom na realizację zaplanowanych przez siebie przyszkolnych punktów GOZ, czyli przestrzeni pomagających w edukacji i kształtowaniu właściwych nawyków w zakresie segregacji odpadów i unikania wytwarzania odpadów - informuje Iwona Bolt, rzecznik Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach. - Dzieci i rodzice biorący udział w grze edukacyjnej online będą mogli nie tylko poszerzyć i sprawdzić swoją wiedzę na temat właściwej gospodarki odpadami, ale także oddać głosy na projekty szkół zgłoszonych do programu "Szkoła przyjazna środowisku" - wyjaśnia.

Edukacja ekologiczna w formie gryGłównym celem gry jest edukacja społeczeństwa - jak można przyjaźniej zachowywać się wobec środowiska, być ekologicznie świadomym. Grający w Planetę odzysku 2.0 odbędą wirtualną podróż po Gdańsku. W każdym z punktów czekają na nich informacje i zadania dotyczące gospodarki odpadami. Uczniowie grając, dowiedzą się np. co to jest i jak powstaje kompost, czym jest gospodarka obiegu zamkniętego, co zrobić z odpadami wielkogabarytowymi, czym są odpady przemysłowe, po co i jak poprawnie segregować śmieci. Po ukończeniu gry zdobyte punkty trafiają na konto danej szkoły.

Czytaj też: Gdańsk bez plastiku

Zgłaszające się do konkursu podstawówki przedstawiły własne projekty szkolnych centrów gospodarki obiegu zamkniętego. Projekty musiały uwzględniać plansze edukacyjne z SuperSorterem, pojemniki na odpady surowcowe, zgniatarki czy poidełka, a także przedstawić nazwę kampanii edukacyjnej, której celem jest zachęcenie młodzieży i społeczności szkolnej do postępowania zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego.

- Troska o środowisko, a co za tym idzie także edukacja społeczeństwa to kluczowe zasady przyświecające naszej działalności. Popularyzacja właściwych postaw społecznych jest szczególnie ważna w odniesieniu do dzieci i młodzieży, ponieważ to właśnie od nich już dziś zależy, jak będzie wyglądał nasz świat za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat - mówi Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego. - Gra Planeta odzysku 2.0 została zaprojektowana tak, by w atrakcyjny wizualnie sposób pokazać, jak ograniczyć produkcję odpadów czy też jak je prawidłowo segregować. A wszystko w ramach zabawy i w atmosferze przyjaznej rywalizacji, która sprawia, że grze towarzyszą dodatkowe emocje - dodaje.

Zagraj w grę Planeta OdzyskuW grę Planeta Odzysku 2.0 można grać do 24 kwietnia na stronie www.planetaodzysku.pl. Swoich sił mogą w niej spróbować nie tylko dzieci uczęszczające do zgłoszonych do konkursu szkół i ich rodzice, ale wszyscy, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu postępowania z odpadami.

Pierwsza edycja Planety  Odzysku odbyła się w ubiegłym roku. Trzy szkoły otrzymały wtedy nagrody finansowe.
Pierwsza edycja Planety Odzysku odbyła się w ubiegłym roku. Trzy szkoły otrzymały wtedy nagrody finansowe. fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl
W ramach pierwszej edycji Planety Odzysku w ubiegłym roku Zakład Utylizacyjny przekazał w sumie 60 tys. zł dla trzech szkół podstawowych. Pierwszą nagrodę i 50 tys. zł otrzymała Szkoła Podstawowa nr 85. Za wygrany w konkursie grant w SP nr 85 powstał ogródek meteorologiczny, z którego korzysta dziś cała młodzież szkolna.

Zasady segregacji śmieci. Warto je poznać!

Opinie (19) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

17

kwietnia

Maleńczuk + Rhythm Section Gdańsk, Stary Maneż

Kultura

Nowe spektakle dostępne online, nie tylko z Trójmiasta
Spektakle online nie tylko z Trójmiasta
Miniserial Teatru Miniatura o pandemii. Papety opisują rzeczywistość
Miniserial Teatru Miniatura o pandemii

Kulinaria

Gdynia: produkty z hali z dostawą do domu
Gdynia: produkty z hali dowożą do domów
Firmy cateringowe zmieniają ofertę
Firmy cateringowe zmieniają ofertę

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Najstarszy na Wybrzeżu i jeden z najstarszych w Polsce festiwali jazzowych to: