• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

W latynoskich rytmach (1 opinia)

kwi 4

czwartek, godz. 19:30

bilety 79 - 199 zł
Kup bilet
wrz 22

niedziela, godz. 17:00

bilety 116 - 201 zł
Kup bilet
W LATYNOSKICH RYTMACH

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Sala Koncertowa
Koncert symfoniczny

Wystąpią:
José Maria Florencio - dyrygent
Anna Mikołajczyk-Niewiedział - sopran
Orkiestra Symfoniczna PFB

W programie:
CésarGuerra-Peixe
Tributo a Portinari

Hector Villa-Lobos
Bachanas Brasileiras nr 5 (na 8 wiolonczel i sopran)

Alberto Ginastera
Panambi z Suity z baletu "Panambi"
Tryptyk symfoniczny Ollantay op. 17
Suita z baletu "Estansias"

Koncert W latynoskich rytmach to idealna propozycja dla tych melomanów, którzy tęsknie wyczekują pierwszych promieni wiosennego słońca - żywe, porywające, niekiedy egzotycznie brzmiące kompozycje twórców z Brazylii, Argentyny i Hiszpanii z pewnością rozgrzeją serca naszych słuchaczy.

-----

JOSE MARIA FLORENCIO
Sprawuje obecnie funkcję stałego dyrygenta Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis, zespołu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Z orkiestrą tą odnosi na co dzień wiele sukcesów, m. in. trzy razy został zaproszony na tournée do najważniejszych sal i na festiwale w Brazylii. Urodził się w Brazylii, ale od wielu lat jest obywatelem polskim. Edukację muzyczną rozpoczął w swoim rodzinnym mieście Fortaleza, kontynuował ją na Uniwersytecie Minas Gerais w Belo Horizonte, a następnie uzupełnił na wielu kursach mistrzowskich w swoim kraju oraz w The Juilliard School of Music w Nowym Jorku, Musikhochschule w Wiedniu i warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, gdzie ukończył studia z wyróżnieniem na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w klasie Henryka Czyża. Po przyjeździe do Polski (1985), prawie natychmiast rozpoczął aktywną karierę dyrygencką. Poprowadził gościnnie wiele koncertów symfonicznych i kameralnych, a także przedstawień operowych i baletowych w niemal wszystkich ośrodkach muzycznych kraju i wielu krajach Europy, obu Ameryk i Azji. Występy artysty spotykały się zarówno z ogromnym aplauzem publiczności, jak i wielkim uznaniem krytyki, która w wielu krajach nie wahała się go określić jednym z najlepszych dyrygentów swojego pokolenia.

Florencio sprawował funkcję stałego dyrygenta Teatru Wielkiego w Łodzi, był dyrektorem muzycznym Państwowej Opery we Wrocławiu, dyrektorem naczelnym i artystycznym Orkiestry i Chóru PRiTV w Krakowie, dyrygentem Teatru Wielkiego w Warszawie - Opery Narodowej, dyrektorem muzycznym Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu oraz dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Poznańskiej, dyrygentem Orquestra Sinfonica Municipal de Sao Paulo i dyrektorem muzycznym Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Zrealizowane z Operą Bałtycką spektakle zostały nagrane i wyemitowane (jako jedynej jak dotąd instytucji muzycznej z Polski) przez francuski kanał telewizyjny Mezzo. Z tymi przedstawieniami Opera Bałtycka w 2011 została również zaproszona do udziału w programie TV BBC "The Best European Operas", występując obok oper z Amsterdamu, Barcelony, Brukseli i Covent Garden. Spośród ważnych zaproszeń ostatnich lat warto podkreślić pobyt artysty w Konserwatorium Moskiewskim, gdzie - jako pierwszy dyrygent z Polski, w blisko 160-letniej historii Konserwatorium - poprowadził kursy mistrzowskie dyrygentury i uroczysty koncert muzyki polskiej i brazylijskiej. W ten sposób dołączył do tak wybitnych artystów, jak zapraszani tam Sir Georg Solti i Mścisław Rostropowicz.

Jest także laureatem wielu nagród i odznaczeń, dla przykładu, ostatnio został laureatem medalu "Gloria Artis" Ministra Kultury za zasługi dla kultury Polski. W jego dokonaniach artystycznych znajduje się wiele prawykonań i nagrań utworów współczesnych, m. in. światowa prapremiera oper Electra Mikisa Theodorakisa i Olga brazylijskiego kompozytora Jorge Antunesa, jak i Holocaust Memorial Cantata Marty Ptaszyńskiej czy prawykonania utworów napisanych przez kompozytorów z wielu krajów świata (np. Polska, Francja, Izrael, Brazylia) jemu osobiście dedykowanych. Dokonał wielu pierwszych prawykonań i nagrań CD najnowszej muzyki kompozytorów niemal z całego świata. Jego płyta z muzyką francuskich kompozytorów H. Tomasiego i J. Bondona została oceniona pięcioma tzw. "diapazonami", czyli najwyższą oceną fonograficzną we Francji. Z kolei w 2012 ukazały się dwie płyty: z utworami H. Villi-Lobosa, ze słynną orkiestrą Academy of Saint Martin in the Fields oraz gitarzystą Krzysztofem Meisingerem (Orfeus Music) oraz krążek CD nagrany z Capellą Bydgostiensis i skrzypaczką Marią F. Krug z Brazylii - pierwszy z 2-płytowego albumu (DUX), który zawierać będzie muzykę poważną kompozytorów brazylijskich i polskich.

ANNA MIKOŁAJCZYK
Sopranistka. Absolwentka Warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie prof. Małgorzaty Marczewskiej. Jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej, stale współpracuje z Operą Bałtycką, gdzie śpiewa pierwszoplanowe role oper W. A. Mozarta, P. Czajkowskiego, G. Verdiego czy I. Strawińskiego. Jest odtwórczynią wielu dzieł współczesnych. Prawykonania swoich kompozycji powierzają jej między innymi tacy kompozytorzy jak Paweł Łukaszewski czy Zygmunt Krauze. W listopadzie 2011 roku odbyła się w Operze Bałtyckiej prapremiera opery Elżbiety Sikory "Madame Curie", w której artystka zaśpiewała partię tytułową. Zarówno przedstawienie, jak główna rola zostały nagrodzone wieloma nagrodami. W 2013 nagrodą Orphée du Prestige Lyrique de l'Europe de l'Academie du Disque Lyrique uhonorowano DVD "Madame Curie" wydane przez firmę DUX.

W 2015 roku taką samą nagrodę otrzymał dwupłytowy album "Musica Sacromontana IX - "Pasquale Anfossi Oratorio la Morte di san Filipo Neri" z udziałem śpiewaczki. Dużo miejsca w swojej działalności koncertowej poświęca muzyce oratoryjno - kantatowej i kameralnej. Jest szczególnie ceniona w kręgu miłośników i interpretatorów muzyki dawnej. Współpracuje z wybitnymi przedstawicielami tego nurtu wykonawczego w Polsce i poza granicami kraju. W 2001 otrzymała nagrodę im. Zofii Rayzacherowej dla największej indywidualności artystycznej w dziedzinie muzyki dawnej na XI Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie. Dokonała wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Brała udział w realizacji płyt, które wielokrotnie nominowane były do nagrody fonograficznej FRYDERYK, a kilka tę nagrodę otrzymało. W 2007 roku ukazała się solowa płyta artystki, wydana przez firmę DUX, na której śpiewaczka wraz z pianistą Edwardem Wolaninem prezentuje pieśni Karola Szymanowskiego. Nagranie to zostało wyróżnione przez Akademię Fonograficzną dwiema nagrodami FRYDERYK 2008 w kategoriach: Album Roku - Recital Wokalny, Opera, Operetka, Balet, oraz Fonograficzny Debiut Roku.

Opinie (1)

  • Anna Mikołajczyk

    Byłą w Gdańsku znakomita!!!!!!
    Dziękujemy

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.