Wiadomości

W sobotę Noc Muzeów. Odbywa się, ale online

Najnowszy artukuł na ten temat

Wydarzenia artystyczne i rozrywkowe: od 17 lipca więcej osób na widowni

Europejska Noc Muzeów w 2017 roku:

15 edycja Europejskiej Nocy Muzeów w Trójmieście, jak i całej Polsce, odbędzie się online. W związku z pandemią koronawirusa wydarzenie nie zostanie przeprowadzone w dotychczasowej formie. Mimo to na wirtualnych gości czekają niespodzianki i atrakcje przygotowane przez muzea.Muzea w Trójmieście


Czy odwiedzisz muzea wirtualnie?

tak, chętnie obejrzę wystawy online 31%
raczej tak, bo brakuje mi tego wydarzenia 9%
być może z ciekawości zerknę 18%
raczej nie, to nie to samo, co na żywo 26%
nie, nigdy nie brałe(a)m udziału w tej imprezie 16%
zakończona Łącznie głosów: 316
Instytucje kultury, galerie, teatry, muzea i biblioteki nie mogły zapraszać gości w czasie pandemii, mimo to działały i przygotowywały ofertę dla odwiedzających. Postanowiono nie zawieść tych, którzy czekają na tę szczególną noc. Dlatego część z nich przygotowało specjalne programy online w ramach Europejskiej Nocy Muzeów 2020.

Nie ruszając się z własnego domu, będzie można oglądać cyfrowe zbiory i dzieła sztuki, posłuchać rozmów czy wirtualnie przejść się po pracowniach. Do akcji Noc Muzeów online dołączyły już takie instytucje jak: Gdańska Galeria Miejska, Muzeum Gdańska, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Archeologiczne, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Muzeum Narodowe czy Gdański Archipelag Kultury.

Wydarzenia online w Trójmieście


Poszczególne muzea przygotowały różne formy tej wyjątkowej nocy. Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia" zaprasza na stronę na Facebooku, gdzie będzie można odkryć, czym jest sztuka generatywna oraz jakich artystów twórczość warto zbadać i dlaczego. Do rozmowy na te tematy został zaproszony Radosław Deruba. Narodowe Muzeum Morskie nie zaprosi zwiedzających na "Dar Pomorza", nie policzy gości w kolejce na "Sołdka" i do Żurawia, nie otworzy też bramy Muzeum Rybołówstwa w Helu czy swoich tczewskich oddziałów. Muzeum zaprasza jednak na swój profil na Facebooku.

- To właśnie tam przenosimy tegoroczną Noc Muzeów - mówi dr Marcin Westphal, zastępca dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego. - Naszych gości zapraszamy między innymi do naszego Archiwum X. Podróże do czwartego wymiaru zawsze są ekscytujące, a w trakcie Nocy Muzeów różne rzeczy mogą się zdarzyć... zwłaszcza online - zapowiada.
W akcji biorą udział także instytucje spoza Trójmiasta, takie jak Muzeum Kaszubskie w Kartuzach czy Fabryka Sztuk w Tczewie. Oprócz tego instytucje zachęcają do nocnego oglądania wcześniej już udostępnionych materiałów m.in. transmisji filmów, debat, czy wirtualnych spacerów.

Noc muzeów poprzednie edycje - dużo zdjęć- Z utęsknieniem czekamy na powrót do normalności. Brakuje nam spotkań na żywo i zwyczajnych rozmów - mówi Karina Rojek, koordynatorka Nocy Muzeów na Pomorzu. - Marzy mi się, by znów zobaczyć ustawiające się kolejki do instytucji, wziąć udział w grach miejskich, czy posłuchać koncertów w plenerze. Aby zachować tę namiastkę zabawy i radości, przenosimy część działań do sieci. Wiadomo, że to nie jest to samo, ale to teraz jedyna możliwość spotkania z odbiorcami i mieszkańcami Pomorza. Serdecznie zapraszamy na nasze profile w social mediach i do pozostania z nami w kontakcie.
Europejska Noc Muzeów to wydarzenie, w którym rokrocznie bierze udział około 50 tysięcy osób w całym regionie Pomorza. Specjalnie przygotowywane programy, bezpłatne wejściówki i nietypowa nocna pora sprawiają, że noc cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców. Tak duża frekwencja to nie tylko długie kolejki, ale także tłumy w komunikacji miejskiej i na ulicach. Z tego względu organizatorzy zostali zmuszeni odwołać wydarzenie i przenieść działania do sieci.

Szczegółowy program znajduje się na oficjalnej stronie internetowej.

Opinie (30) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

11

lipca

16

lipca

Kino na Szekspirowskim Gdańsk, Teatr Szekspirowski

Kultura

Mija termin zwrotu tablic z postulatami Sierpnia '80. ECS ich nie odda
ECS nie odda tablic z 21 postulatami

Kulinaria

Gdzie w Trójmieście spróbujemy kaszubskiej kuchni?
Kaszubska kuchnia w Trójmieście
Slow Fest Sopot: trwa kulinarny festiwal na Molo
Trwa Slow Fest Sopot na Molo

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Dokończ słowa Barbary Wolańskiej z filmu "Kogel-mogel", które wypowiedziała na widok Pawła Zawady: "Marian, no zrób coś. Zobacz, przecież on jest jakby bez (...)!