Wiadomości

stat

W sobotni wieczór Betlejem przeniosło się do Gdyni

W sobotni wieczór, zaraz po święcie Trzech Króli, Betlejem na kilka godzin przeniosło się do Gdyni Areny. Stało się to za sprawą koncertu z cyklu "Betlejem w Polsce", podczas którego widzowie mieli okazję usłyszeć kolędy oraz pieśni bożonarodzeniowe z całego świata.Wyjątkowa, betlejemska trasa koncertowa, obejmuje dwanaście największych polskich miast. Gdynia była czwartym, do którego zawitali muzycy, chcąc podzielić się świąteczną radością. Warto wspomnieć, że całe przedsięwzięcie ma charakter charytatywny, a dochód z biletów przeznaczony jest na dożywianie osób ubogich.

W Gdyni Arenie zgromadziło się ponad trzy tysiące osób. Wśród widzów znalazły się zarówno osoby młodsze, jak i starsze, bardzo dużo było rodzin z wesoło dokazującymi (i wchodzącymi na scenę) maluchami. Przy wejściu, każdy z uczestników dostał program wieczoru oraz opłatek, który zwiastował, że nie będzie to zwyczajny koncert. Scena usytuowana była na samym środku sali, a rzędy krzeseł otaczały ją z każdej strony. Zmniejszało to dystans między artystami a publicznością, którzy wspólnie śpiewali i bawili się podczas koncertu.


Na samym początku wydarzenia prowadzący zwrócił się do publiczności z prośbą, żeby odwrócili się do siebie i poznali swoich sąsiadów. Zapanowało miłe poruszenie i lekki rozgardiasz. Ten drobny gest sprawił, że atmosfera na sali stała się mniej formalna i bardziej rodzinna.

Koncert podzielony był na dwie części. Podczas pierwszej z nich, na scenie zagrały gwiazdy, a publiczność miała okazje usłyszeć nietypowe aranżacje znanych kolęd oraz pieśni bożonarodzeniowe z całego świata. Trzeba przyznać, że była to część bardzo wesoła i dynamiczna. Zespół TGD przez cały czas zarażał widzów swoją energią i zachęcał do wspólnego tańczenia, klaskania i śpiewu. Wraz z nim na scenie wystąpili Kuba Badach, Natalia Niemen, Mate.O, Marika i Piotr Cugowski.

Okazało się, że temat świątecznych pieśni zawiera w sobie wiele nieodkrytych jeszcze rejonów. Muzycy co rusz zaskakiwali publiczność swoimi propozycjami, m.in. nigeryjską kolędą "Betelehemu" zaaranżowaną na trzy sekcje chóralne i instrumenty perkusyjne, śpiewaną w języku joruba lub wiązanką melodii z Wysp Brytyjskich "I Saw Tree Ships" i "God Rest You Merry, Gentelmen" w połączeniu z radosną pieśnią negro spirituals "Idź ogłoś to po górach". Takich muzycznych niespodzianek było mnóstwo. Dużych emocji dostarczył też widzom utwór "Nie ma miejsca dla Ciebie", połączony z przebojem Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat", wykonany przez Natalię Niemen.

Na zakończenie pierwszej części koncertu na scenie pojawił się biskup Zbigniew Zieliński, który podziękował artystom za piękne aranżacje oraz pobłogosławił otrzymane przez widzów na początku wydarzenia opłatki. Następnie, prowadzący koncert zachęcił, aby wszyscy zgromadzeni podzielili się opłatkiem oraz dobrym słowem ze swoimi bliskimi oraz z siedzącymi obok osobami.


Drugą cześć koncertu stanowiło wspólne kolędowanie. Na telebimach wyświetliły się słowa najpopularniejszych kolęd, a cała sala ochoczo wstała i zaczęła śpiewać, klaskać oraz podnosić dłonie. Gdynia Arena rozbrzmiała dźwiękami "Pójdźmy wszyscy do stajenki", "Bóg się rodzi" oraz piosenkami, których zespół uczył publikę. To był moment, kiedy najbardziej czuć było wszechobecną radość i entuzjazm zgromadzonych: dzieci wdrapywały się na scenę, koło której wesoło bawił się "pociąg" utworzony przez dorosłych. Na zakończenie cała sala pogrążyła się we wspólnej, dziękczynnej modlitwie.

Niewątpliwe, koncert "Betlejem w Polsce" był dla jego widzów dużym przeżyciem zarówno pod względem muzycznym, jak i duchowym. Przygotowane przez artystów aranżacje, niejednokrotnie wzruszały i zaskakiwały. Ciekawym doświadczeniem było zmierzenie się z pieśniami pochodzącymi z innych kręgów kulturowych.

Opinie (31) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

29

lutego

Tribute to Dirty Dancing - ... Gdynia, Gdynia Arena

01

marca

Anita Lipnicka - Intymnie Gdańsk, Teatr Szekspirowski

08

marca

Pościelówy. Natalia Piotrow... Gdynia, Sala Koncertowa Portu Gdynia

Kultura

Kaligrafia nowoczesna: nietypowa pasja Olgi Grochowskiej
Kaligrafia nowoczesna: wywiad

Kulinaria

Charytatywna kolacja z Marcinem "Różalem" Różalskim
Różal wspierał zwierzaki w Oliwie

Planuj z nami tydzień

Garou, targi vintage i hip-hop. Planuj tydzień
Planuj tydzień: targi vintage, hip-hop

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Podczas jubileuszowej X edycji festiwalu w Sopocie, piosenkarz Robert Charlebois wręczył dyrygentowi Henrykowi Debichowi: