• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

WaluśKraksaKryzys. W tym lesie wczoraj nie zasnął nikt

Patryk Gochniewski
16 czerwca 2022, godz. 07:00 

Sopockie Lasy ponownie otworzyły swe podwoje. I trzeba powiedzieć, że zrobiły to ze sporym przytupem. Podczas tegorocznej inauguracji tej kameralnej przestrzeni przy Operze Leśnej wystąpił WaluśKraksaKryzys - jeden z ciekawszych przedstawicieli polskiej muzyki alternatywnej. Obecny sezon Lasów jest pierwszym, który odbędzie się bez jakichkolwiek pandemicznych obostrzeń. Organizatorzy uzyskają rzetelną odpowiedź na to, czy ta formuła ma sens.Najbliższe koncerty rockowe w Trójmieście


Na który koncert w ramach Lasów wybrałbyś się najchętniej?

Pierwsza edycja odbyła się w 2020 roku, w środku pandemii. Był to pewien powiew świeżości i opcja dla tych najbardziej spragnionych powrotu koncertów. Lasy wówczas były czymś innym - nowym spojrzeniem i wykorzystaniem przestrzeni do występów na żywo. To strefa między amfiteatrem a bramą wejściową. Piękne okoliczności przyrody, nastrojowe oświetlenie - jest tam bardzo przyjemnie. Poza tym, do dyspozycji gości jest strefa barowa oraz foodtrucki.

Dwie dotychczasowe edycje zgromadziły około 8 tys. widzów. Jak na czas obostrzeń i maseczek - naprawdę nieźle. W tym czasie na scenie pojawili się chociażby Mikromusic, Algorythm, Natalia Przybysz, Tomasz Makowiecki, Król, Hania Rani, Kwiat Jabłoni, L.U.C. czy Sarsa.

W tym roku pojawi się kolejnych ośmiu wykonawców. Pierwszym z nich był WaluśKraksaKryzys, który zagrał w środowy wieczór. W najbliższych dniach wystąpią tu: Luna, Jucho, MuchyRau Performance, a w lipcu Laboratorium Pieśni, Sorry Boys oraz Avi x Louis Villain.

Lasy - wszystkie wydarzenia


Zanim jednak WaluśKraksaKryzys wyszedł na scenę, pojawił się na niej ktoś inny. Vvasyl - trójmiejski projekt, z którym naprawdę warto się zapoznać. Na żywo ta muzyka zyskuje jeszcze więcej. Słychać tu dużo zabawy, zwłaszcza w nowych kompozycjach, ale też ukłon w stronę amerykańskiego sposobu tworzenia kompozycji. Ma być prosto i rytmicznie. Jest to dość odważne połączenie bluesa z Indie rockiem.

To była dobra rozgrzewka przed gwiazdą wieczoru. WaluśKraksaKryzys to jeden z najważniejszych rockowych debiutów ostatnich lat. Jego twórczość jest dobrze oceniana zarówno przez krytyków, jak i publiczność. Świadczą o tym chociażby nagrody w Jarocinie czy świetnie przyjęte występy na Famie, Spring Break czy Męskim Graniu.

Czytaj także: Wywiad z VvasylemWaluś bardzo sprawnie porusza się po rejonach tak rocka, jak i elektroniki. Jego muzyka to pełna energii mieszanka, która świetnie sprawdza się na koncertach. Może się to wydawać nieco jazgotliwe, ale to jest unikatowy styl. Typowo garażowe granie przerzucone na dużą scenę. Trzeba przyznać, że Waluś to powiew świeżości na polskiej scenie. Nikt tak nie gra. A przynajmniej nikt, kto się przebił do mainstreamu.

Publiczności nie trzeba było długo namawiać do rozpoczęcia zabawy. Co ciekawe, bo na samej scenie nie działo się wiele. Waluś czasem dał się porwać emocjom, jednak przez większość czasu zarówno on, jak i jego zespół po prostu stali w miejscu. Niemniej, w niczym to nie przeszkadzało.

Kiedy się tego słucha, trudno nie odnieść wrażenia, że gdzieś to się już słyszało. To brzmienie polskiej alternatywy z początku wieku. Coś w stylu Cool Kids of Death. Nie jest to jednak w żadnym przypadku przytyk - to atut, ponieważ ta muzyka jest naprawdę dobra. A kiedy zestawimy ją z tekstami, które dotykają ważnych tematów społecznych, otrzymujemy bardzo interesujący mariaż.

Trzeba przyznać, że ten koncert pokazał faktyczny potencjał Lasów. Pojawiło się naprawdę sporo ludzi. Wieczór charakteryzowała dobra atmosfera i też ciekawe podejście do tworzenia tożsamości tej imprezy. Organizatorzy wyraźnie chcą, aby to był letni dom szeroko pojętej alternatywy. Miło, że poszło to właśnie w tym kierunku, a nie jest kolejnym przypadkiem pójścia na skróty, aby tylko zapełnić przestrzeń. Lasy chyba na dobre wpiszą się w letni kalendarz koncertów w Trójmieście. Potencjał tego miejsca i wydarzenia jako całości jest ogromny.

Wydarzenia

LASY: WaluśKraksaKryzys

rock / punk

Miejsca

  • LASY Sopot, Stanisława Moniuszki 12 Mapa

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (24)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ogród Świateł

w plenerze, pokaz

Jarmark Bożonarodzeniowy

jarmark

Pezet

hip-hop

Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Który trójmiejski festiwal jazzowy jest najstarszym na Wybrzeżu i jednym z najdłużej odbywających się w Polsce?