• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Wandale zniszczyli rzeźbę Tewu

Patsz
9 lutego 2022, godz. 12:30 
Opinie (159)
Rzeźba została zniszczona prawdopodobnie w nocy z wtorku na środę. Rzeźba została zniszczona prawdopodobnie w nocy z wtorku na środę.

Wandale zniszczyli przedstawiającą dziewczynkę rzeźbę Tewu, która znajdowała się przy ul. AbrahamaMapka w Gdyni. Artysta sam poinformował o tym na swoim profilu w mediach społecznościowych.Czy zwracasz uwagę na sztukę w przestrzeni miejskiej?

Tewu to anonimowy artysta, nazywany "gdyńskim Banksym", który jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i mieszkańcem Gdyni. Od lat w przestrzeni miejskiej pojawiają się jego rzeźby. Sam wybiera, gdzie pojawi się kolejne dzieło.

Rzeźby Tewu na aukcjachW listopadzie jedna z rzeźb nazwana "Chłopcem z 10 Lutego" trafiła na licytację, w trakcie której trójmiejscy artyści pomagali stowarzyszeniu Arbuz. Celem była zbiórka pieniędzy na rzecz pomocy uchodźcom, szczególnie tym spod polsko-białoruskiej granicy.

Więcej o akcji trójmiejskich artystówDużo kradzieży i zniszczeńNiestety dzieła artysty są również często kradzione albo niszczone, tak jak w 2020 r., gdy rzeźba dziecka umieszczona przed Muzeum Miasta Gdyni zniknęła z placu przed placówką. Odnaleźli ją spacerowicze na ul. Sędzickiego nieopodal muzeum.

Czytaj więcej:

Zaginiona rzeźba TewuWandale zniszczyli rzeźbę Tewu z ul. AbrahamaW nocy z wtorku na środę doszło do kolejnego zniszczenia. Tym razem wandale wzięli za cel rzeźbę dziewczyny znajdującą się przy ul. Abrahama.

Rzeźba znajdowała się przy ul. Abrahama w Gdyni. Rzeźba znajdowała się przy ul. Abrahama w Gdyni.
Artysta skomentował zdarzenie w mediach społecznościowych.

- Za każdym razem, jak ktoś niszczy moją pracę, zastanawiam się, co kieruje tą osobą. Żeby rozłupać kawał betonu, i to umieszczony za płotem, naprawdę trzeba się postarać. Instalując każdą z rzeźb, oczywiście liczę się z tym, że taka chwila prędzej czy później pewnie nastąpi, ale gdy już do tego dochodzi, bardzo to przeżywam i jest mi naprawdę źle - pisze Tewu. - Ta dziewczynka była dla mnie szczególnie ważna, a to, że uchowała się tak długo nienaruszona, czyniło ją wyjątkową. Zostały jeszcze dwie rzeźby, później będą tyko wspomnienia - dodaje.


Quiz Artyści z Trójmiasta. Ilu z nich kojarzysz? Średni wynik 49%

Artyści z Trójmiasta. Ilu z nich kojarzysz?

Rozpocznij quiz
Patsz

Opinie wybrane


wszystkie opinie (159)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Open'er Festival 2022

festiwal muzyczny

Wystawa o kosmosie "Kosmopark"

wystawa, warsztaty

Ladies' Jazz Festival: Aga Zaryan

jazz, festiwal muzyczny

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

Mistrz operowego tenoru Jose Carreras wystąpił w Ergo Arenie w 2012 roku. Która z polskich gwiazd towarzyszyła mu na scenie?