• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wandale zniszczyli rzeźbę Tewu

Patsz
9 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Rzeźba została zniszczona prawdopodobnie w nocy z wtorku na środę. Rzeźba została zniszczona prawdopodobnie w nocy z wtorku na środę.

Wandale zniszczyli przedstawiającą dziewczynkę rzeźbę Tewu, która znajdowała się przy ul. AbrahamaMapka w Gdyni. Artysta sam poinformował o tym na swoim profilu w mediach społecznościowych.Czy zwracasz uwagę na sztukę w przestrzeni miejskiej?

Tewu to anonimowy artysta, nazywany "gdyńskim Banksym", który jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i mieszkańcem Gdyni. Od lat w przestrzeni miejskiej pojawiają się jego rzeźby. Sam wybiera, gdzie pojawi się kolejne dzieło.

Rzeźby Tewu na aukcjachW listopadzie jedna z rzeźb nazwana "Chłopcem z 10 Lutego" trafiła na licytację, w trakcie której trójmiejscy artyści pomagali stowarzyszeniu Arbuz. Celem była zbiórka pieniędzy na rzecz pomocy uchodźcom, szczególnie tym spod polsko-białoruskiej granicy.

Więcej o akcji trójmiejskich artystówDużo kradzieży i zniszczeńNiestety dzieła artysty są również często kradzione albo niszczone, tak jak w 2020 r., gdy rzeźba dziecka umieszczona przed Muzeum Miasta Gdyni zniknęła z placu przed placówką. Odnaleźli ją spacerowicze na ul. Sędzickiego nieopodal muzeum.

Czytaj więcej:

Zaginiona rzeźba TewuWandale zniszczyli rzeźbę Tewu z ul. AbrahamaW nocy z wtorku na środę doszło do kolejnego zniszczenia. Tym razem wandale wzięli za cel rzeźbę dziewczyny znajdującą się przy ul. Abrahama.

Rzeźba znajdowała się przy ul. Abrahama w Gdyni. Rzeźba znajdowała się przy ul. Abrahama w Gdyni.
Artysta skomentował zdarzenie w mediach społecznościowych.

- Za każdym razem, jak ktoś niszczy moją pracę, zastanawiam się, co kieruje tą osobą. Żeby rozłupać kawał betonu, i to umieszczony za płotem, naprawdę trzeba się postarać. Instalując każdą z rzeźb, oczywiście liczę się z tym, że taka chwila prędzej czy później pewnie nastąpi, ale gdy już do tego dochodzi, bardzo to przeżywam i jest mi naprawdę źle - pisze Tewu. - Ta dziewczynka była dla mnie szczególnie ważna, a to, że uchowała się tak długo nienaruszona, czyniło ją wyjątkową. Zostały jeszcze dwie rzeźby, później będą tyko wspomnienia - dodaje.


Quiz Artyści z Trójmiasta Średni wynik 48%

Artyści z Trójmiasta

Rozpocznij quiz
Patsz

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (159)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi Rzeczy Ładnych

15 zł
Kup bilet
targi

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (12 opinii)

(12 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Gdańsk był jednym z sześciu miast - organizatorów Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn. W którym roku odbyło się to sportowe wydarzenie?