Wiadomości

Warsztaty tkackie w Pokój Art Design Store

Uprawa roślin doniczkowych, robienie na drutach, tkanie... Coraz więcej czynności, które jeszcze niedawno zdawały się być domeną babć, przeżywa właśnie drugą młodość. Świadczy o tym m.in. duże zainteresowanie warsztatami tkackimi ze Studiem Tartaruga, które odbyły się w sobotni poranek w Pokój Art Design Store.Studio Tartaruga to pracownia tkacka prowadzona przez dwie przyjaciółki - Wiktorię PodolecJadzię Lenart. W swojej łódzkiej siedzibie tworzą współczesne kilimy i draperie. Każda ich praca wytwarzana jest ręcznie przy użyciu tradycyjnych narzędzi i technik. Dbają też o to, żeby wykorzystywane w klimach materiały były wyprodukowane w sposób zrównoważony lub zostały poddane recyklingowi.

Ciekawe warsztaty w Trójmieście


Sobotnie warsztaty trwały pięć godzin i wzięło w nich udział 11 osób.

- Dzisiaj, razem z dziewczynami, robimy dekoracyjną tkaninę do powieszenia na ścianie. To tradycyjna, kilimowa technika tkacka, jednak staramy się w trochę bardziej współczesny sposób ugryźć temat tkanin ręcznie robionych. Takie warsztaty trwają pięć godzin. Może wydawać się, że to długo, ale ta technika jest dość pracochłonna, więc dziewczyny zrobią w tym czasie jedną małą makatkę. Nie narzucamy wzorów, więc każdy robi dzisiaj to, co mu w duszy gra - tłumaczyła Wiktoria Podolec ze Studia Tartaruga.
Uczestniczki warsztatów pracowały na prostej ramie tkackiej, na której uczyły się m.in. robić paski, skosy i "chmurki" z puszystej czesanki. Prowadzące przybliżyły też wiedzę na temat wpływu napięcia osnowy i wątku na wygląd tkaniny oraz zaprezentowały różne sploty i techniki plecenia.

- Przyszłyśmy tu dzisiaj, bo chciałyśmy zrobić coś nowego i kreatywnie spędzić czas. Tkanie jest dla nas czymś zupełnie nowym, ale bardzo nam się podoba. Już nie możemy się doczekać, żeby wrócić do domu i zabrać się za zrobienie czegoś na wielkiej ramie. Dzisiaj działamy spontanicznie, uczymy się nowych metod, sprawdzamy, jak co działa, żeby móc to potem powtórzyć - powiedziały uczestniczki warsztatu, JagodaMarta.

Sobotnie warsztaty tkackie to niejedyna tego typu inicjatywa odbywająca się w Pokoju.

- Jesteśmy szczęśliwe, że dziewczyny z Tartarugi zdecydowały się do nas przyjechać i po raz pierwszy przeprowadzić w Gdańsku warsztaty. Bardzo nam na tym zależało, bo uwielbiamy ich prace i wpisują się one w to, co my mamy w naszym sklepie, czyli powrót do rękodzieła, tkania, wyszywania. Miałyśmy już warsztaty z robienia makram, które również cieszyły się dużym powodzeniem. Kobiety tworzą tu takie małe koło gospodyń miejskich - powiedziała Magda Danaj, współwłaścicielka Pokój Art Design Store. - Cieszy nas, kiedy ludziom chce się uczyć czegoś nowego, poznawać innych, spędzać wspólnie czas. Mam nadzieję, że takich wydarzeń uda nam się organizować więcej, jako kolejne mamy w planach warsztaty z ekologicznego sprzątania.

Opinie (6)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

05

lipca

Samochodowe Kino Ferment: G... Gdańsk, Sopot, Ergo Arena

05

lipca

Restaurant Week Trójmiasto,

Kultura

Mija termin zwrotu tablic z postulatami Sierpnia '80. ECS ich nie odda
ECS nie odda tablic z 21 postulatami

Kulinaria

Gdzie w Trójmieście spróbujemy kaszubskiej kuchni?
Kaszubska kuchnia w Trójmieście
Slow Fest Sopot: trwa kulinarny festiwal na Molo
Trwa Slow Fest Sopot na Molo

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Skrót IKM oznacza: