- 1 Poprosimy o więcej takich jubileuszy (10 opinii)
- 2 Historia o wielkiej podróży, pasji i chorobie (62 opinie)
- 3 Apel do mikołajów na motocyklach (46 opinii)
- 4 Miejski sylwester tylko w Gdańsku (206 opinii)
- 5 Ciężarówka Coca-Coli nie przyjedzie (122 opinie)
- 6 Top 10: najlepsze seriale komediowe (99 opinii)
Weekend atrakcji z okazji 15-lecia Fundacji Wspólnota Gdańska
Wystawa, gra terenowa, spotkania, warsztaty projektowania logotypu i kartek urodzinowych, komediowy monodram, spektakl dla dzieci, koncert muzyki operowej i operetkowej, występ laureatów przeglądu piosenki dziecięcej czy tort warzywny. To wszystko w ramach jubileuszowego weekendu z okazji 15-lecia istnienia Fundacji Wspólnota Gdańska. Wydarzenie odbędzie się w dniach 23-25 września w Oliwskim Ratuszu Kultury. Na wszystkie atrakcje wstęp wolny, na niektóre obowiązują wcześniejsze zapisy.
Spotkania, warsztaty, wystawy - sprawdź, na co warto się wybrać
Kilkanaście lat temu Fundacja zaznaczyła po raz pierwszy swą obecność w przestrzeni publicznej, organizując na gdańskich plażach spektakularne plenery rzeźby z piasku z udziałem artystów z całego świata. Były też kolorowe sylwetki lwów na ulicach, a potem kamienne lwy na placu Kobzdeja - obecne tam do dziś. Spacerujący w parku im. Jana Pawła II na Zaspie czy parku Nadmorskim natkną się obecnie na wiele śladów aktywności rzeźbiarskiej inicjowanej przez Fundację w postaci różnorodnych form przestrzennych, rzeźb z drewna i kamiennych.
- Od projektów rzeźbiarskich wszystko się zaczęło i choć są nam one nadal bardzo bliskie, dziś stawiamy na edukację artystyczną, kulturową i obywatelską, wystawiamy współczesną sztukę, integrujemy ludzi, promujemy artystów - to bardzo ważne pola naszej działalności - mówi Andrzej Stelmasiewicz, założyciel Fundacji. - Gdy w 2007 r. otworzyliśmy Oliwski Ratusz Kultury, nasza nazwa - Wspólnota Gdańska - nabrała nowych znaczeń. Łączymy ludzi bez względu na wiek, przekonania, narodowość, łączymy idee i różne środowiska. Mieszkańcy realizują u nas swoje pasje, pomysły. Nie tracimy też szerszej perspektywy, współpracując z artystami z Polski i zagranicy.
Weekend jubileuszowych atrakcji
Weekend od 23 do 25 września będzie okazją, aby lepiej poznać Wspólnotę Gdańską, złapać chwilę oddechu i świetnie się bawić. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych, które w większości odbędą się w Oliwskim Ratuszu Kultury. W piątek zaplanowano oprowadzanie kuratorskie po wystawie Mariusza Sładczyka "Plakaty z szuflady" (godz. 17), wernisaż wystawy "15 lat minęło...", znajdującej się na ogrodzeniu parku Oliwskiego (godz. 18), a także rozmowy z autorami wystaw (godz. 19). Wieczór zwieńczy monodram komediowy Wojciecha Tremiszewskiego pt. "Adama Mickiewicza próba odnalezienia się w branży rozrywkowej" (godz. 20).

W sobotę już od południa czekać będą atrakcje dla najmłodszych. O godz. 12 wystąpią laureaci IX Przeglądu Piosenek "Dzieci śpiewają o Gdańsku", a następnie odbędą się gry i zabawy dla każdego (godz. 12-15), w tym terenowa gra dzielnicowa, pełna oliwskich sekretów, ciekawych miejsc i ludzi, a także warsztaty projektowania logotypu (godz. 13). W planach też wspólne śpiewanie, tort warzywny i słodki oraz rodzinne zdjęcie (godz. 15). O godz. 18 odbędzie się koncert muzyki operowej i operetkowej w wykonaniu Marii Malinowskiej, Łukasza Wrońskiego, Witalija Wydry i Emilii Grażyńskiej, który poprowadzi Barbara Żurowska-Sutt (brak miejsc).
W niedzielę organizatorzy zapraszają dzieci na spektakl "Jesienna przygoda w kuchni" Teatru MagMowcy (godz. 12) oraz warsztaty z tworzenia kartek urodzinowych (godz. 13) - na oba wydarzenia obowiązują zapisy: rezerwacje@wspolnotagdanska.pl. Z kolei dla dorosłych zaplanowano dwa ciekawe spotkania: "Jak się starzeć bez godności" z Magdaleną Grzebałkowską i Ewą Winnicką (zapisy: rezerwacje@wspolnotagdanska.pl) oraz z prof. Jerzym Bralczykiem (brak miejsc).

Fundacja Wspólnota Gdańska
Fundacja Wspólnota Gdańska to jedna z najaktywniejszych gdańskich organizacji pozarządowych. Powstała w 2007 roku, a jej misją jest łączenie ludzi z różnych środowisk. W ciągu 15 lat działalności zrealizowała niezliczoną ilość wydarzeń dzielnicowych, gdańskich, ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. wystawę kolorowych lwów na ulicach Gdańska, rzeźby z piasku na gdańskich plażach, Festiwal Sztuki Tutejszej TUTART, Gdańską Plenerową Galerię Rzeźby, 11 edycji Międzynarodowego Konkursu na Ekslibris i Małą Formę Graficzną (wspólnie z Wyspą Skarbów GAK) oraz Akademię Gdańskich Lwiątek i Gdańską Akademię Przedszkolaków.
Od 2017 r. działa Oliwski Ratusz Kultury, a w nim Galeria Sztuki Nowy Warzywniak, Oliwska Akademia Sztuki, Oliwski Dom Sąsiedzki, Wydział Spraw Fundamentalnych i Scena Muzyczna Ratusza. Wydarzenia Fundacji na stałe wpisały się w kulturalny kalendarz miasta: Oliwskie Święto Książki w kwietniu, Święto Dzielnicy Viva Oliva w czerwcu, Urodziny Oliwskiego Ratusza Kultury we wrześniu czy Międzywyznaniowa Wigilia Oliwska w grudniu.
Wydarzenia
Miejsca
Opinie (5) 1 zablokowana
-
2022-09-21 10:12
Trójmiejski Zakon Jedności Orunia pozdrawia.
- 0 0
-
2022-09-21 13:12
Andrzej Stelmasiewicz, gratulację! Robisz dobrą robotę - nie patrz na innych, słabszych od siebie, którzy szczekają a nie dorastają Ci do pięt.
- 1 2
-
2022-09-21 14:43
będzie darmowy alkohol?
- 1 1
-
2022-09-21 21:01
Jedno proste pytanie kto ich finansuje? A dostaja kase mieszkanców Gdańska czyli wszystko jasne .
- 5 2
-
2022-09-22 08:55
Dzisiaj informacja i już brak miejsc ! To dla kogo ten koncert ?
- 2 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.