Wiadomości

Wracają kina. W Trójmieście nie wszystkie otworzą się 6 czerwca

Najnowszy artukuł na ten temat

Wydarzenia artystyczne i rozrywkowe: od 17 lipca więcej osób na widowni

6 czerwca w Trójmieście wznowią działalność niektóre kina. Te spod szyldu Multikina zostaną otwarte jednak w późniejszym terminie.
6 czerwca w Trójmieście wznowią działalność niektóre kina. Te spod szyldu Multikina zostaną otwarte jednak w późniejszym terminie.

Od 6 czerwca kina w całej Polsce mogą wznowić działalność. Obowiązywać będą jednak ścisłe zasady bezpieczeństwa. Na widowni usiądzie nie więcej niż połowa dopuszczalnej liczby osób, a widzowie będą musieli mieć zasłonięte usta oraz nos. Kina w Trójmieście już przygotowują się na ponowne otwarcie, choć część z nich przyjmie pierwszych gości nieco później niż w ogłoszonym przez rząd terminie.Od soboty bez masek na świeżym powietrzuCzy planujesz wizytę w kinie w najbliższym czasie?

tak, już się nie mogę doczekać! 26%
tak, ale chwilę odczekam, aż miną pierwsze tłumy 19%
nie, bo teraz jeżdżę do kina samochodowego 1%
raczej nie, jeszcze nie czuję się bezpiecznie 16%
nie, poczekam aż rzeczywistość wróci do normalności 38%
zakończona Łącznie głosów: 881
Po prawie trzech miesiącach znów będzie można obejrzeć film na wielkim ekranie. Od 11 marca kina w całej Polsce były zamknięte z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Częściowe złagodzenie przepisów nastąpiło 18 maja, gdy działalność mogły rozpocząć kina plenerowe i samochodowe. Wielu widzów wciąż jednak czekało na ponowne uruchomienie tradycyjnych kin. Podczas środowej konferencji premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od 6 czerwca możliwa będzie już wizyta w multipleksie lub kinie studyjnym.

Na taką decyzję rządu czekało m.in. Gdyńskie Centrum Filmowe, które już od tygodni przygotowywało obiekt pod kątem nowych przepisów sanitarnych. Seanse wrócą 6 czerwca.

- Kino jest wysprzątane, w kasie zainstalowaliśmy osłonę pleksi, a w toaletach płyny do dezynfekcji. Jesteśmy w stałym kontakcie z dystrybutorami, właśnie ustalamy szczegóły dotyczące repertuaru. Czeka nas kilka premier filmów studyjnych, a także powrót do tytułów, które graliśmy tuż przed zamknięciem - deklaruje Magdalena Jacoń z GCF.
Szczegóły repertuarowe można będzie w najbliższych dniach znaleźć na stronie internetowej kina oraz na profilu facebookowym. Jeszcze przed ponownym otwarciem, w nadchodzący weekend, GCF chce rozpocząć również darmowe pokazy plenerowe na patio.

Kino samochodowe w Trójmieście - repertuar


Gdyńskie Centrum Filmowe jest już praktycznie gotowe na przyjęcie widzów. W kinie od 6 czerwca będzie można zobaczyć nowości, jak i filmy, które gościły na wielkim ekranie tuż przed zawieszeniem działalności kin w całej Polsce.
Gdyńskie Centrum Filmowe jest już praktycznie gotowe na przyjęcie widzów. W kinie od 6 czerwca będzie można zobaczyć nowości, jak i filmy, które gościły na wielkim ekranie tuż przed zawieszeniem działalności kin w całej Polsce.
Do wznowienia działalności przygotowuje się także Klub Filmowy w Gdyni, choć repertuar na razie jeszcze nie jest znany. Trwają także ustalenia dotyczące tego, w jaki sposób kino ma działać po restarcie.

- Nie otrzymaliśmy żadnej wcześniejszej informacji nt. jakiegokolwiek przybliżonego terminu otwarcia kin. Trudno nam w tym momencie powiedzieć, czy jest to całkowicie realne. Ze strony repertuarowej i kadrowej tak, jak najbardziej zdążymy. Niestety wraz z poluzowaniem obostrzeń nie zostały opublikowane konkretne wytyczne sanitarne i to od terminu ich ogłoszenia oraz od treści w dużej mierze zależy nasza gotowość. Obecnie przygotowujemy się trochę "w ciemno", znając np. zasady pracy innych branży po otwarciu - zaznacza Magda Malinowska z Klubu Filmowego.
Przygotowane na powrót widzów jest również Kino Kameralne Cafe w Gdańsku.

- Wydaje mi się, że mniejsze kina - z uwagi na swą większą elastyczność - są w stanie zareagować szybciej z przystosowaniem się do nowych warunków - podkreśla Piotr Gładkowski, założyciel Kina Kameralne Cafe. - Wcześniej docierały do nas informacje, że możemy się spodziewać otwarcia w czerwcu, więc nie czekaliśmy na szczegóły, tylko zabraliśmy się do roboty. Wdrożyliśmy procedury i niezbędne czynności ze względu na obostrzenia, tak aby maksymalnie zapewnić bezpieczeństwo naszym widzom. Repertuar na tydzień otwarcia jest praktycznie gotowy i mamy z tej okazji wiele filmowych niespodzianek, ale także filmy, które gościły krótko przed zamknięciem w marcu.
Kino Kameralne Cafe ma już gotowy repertuar na pierwszy tydzień funkcjonowania w nowych warunkach sanitarnych.
Kino Kameralne Cafe ma już gotowy repertuar na pierwszy tydzień funkcjonowania w nowych warunkach sanitarnych.
Termin wskazany przez rząd nie jest w żaden sposób obligatoryjny. Niektóre kina chcą więc poczekać nieco dłużej i lepiej przygotować się na powrót widzów. Taką strategię obrało Kino Żak w Gdańsku. Chodzi o względy bezpieczeństwa i zapewnienie widzom maksymalnego komfortu podczas pokazów.

- Czekamy na rozporządzenie Rady Ministrów z wytycznymi. W zależności od tego, kiedy się ukażą i ile czasu zajmie nam uzyskanie opinii sanepidu, któremu musimy przedstawić instrukcje sanitarne, to wtedy uruchomimy kino. Wstępnie bierzemy pod uwagę dwa terminy: 8 lub 12 czerwca. Druga z dat jest najbardziej prawdopodobna - informuje Magdalena Renk-Grabowska z Klubu Żak.
Do momentu ponownego uruchomienia kina widzowie mogą wciąż brać udział w seansach online w ramach projektu Kino w Domu. W najbliższy weekend zaplanowano dwie premiery: "Matthias i Maxime" oraz "Rozstanie", a w pierwszy weekend czerwca - "Klient" oraz "Wszyscy wiedzą".

W drugiej połowie czerwca natomiast wrócą seanse do Kina Muzeum w gmachu Muzeum II Wojny Światowej.

- Aktualnie prowadzone są prace zmierzające do zapewnienia komfortu bezpieczeństwa przyszłym gościom kina, jak i przygotowujemy ciekawy repertuar w związku z powtórnym otwarciem - deklaruje Hanna Mik, rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej.
O dokładnej dacie otwarcie kino poinformuje za pomocą mediów społecznościowych i strony internetowej muzeum.

W późniejszym terminie działalność wznowią także trójmiejskie kina sieci Multikino. Dokładna data otwarcia uzależniona jest od wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczącego funkcjonowania multipleksów. Przygotowania do otwarcia kin jednak cały czas trwają.

- W sieci Multikino zadbamy o zaplecze sanitarne, które umożliwi wszystkim przyjemny i bezproblemowy udział w seansach filmowych. We foyer naszych kin oraz w toaletach ulokujemy stacje do dezynfekcji rąk. Ponadto nasze kina wyposażamy w specjalne oznakowania graficzne ułatwiające zachowanie dystansu między klientami w kolejkach do kas - podkreśla Paweł Świst, prezes zarządu Multikino SA. - Osobom kupującym bilety na terenie kina rekomendujemy płatności bezgotówkowe.
Z decyzją o konkretnej dacie powrotu wstrzymuje się także sieć kin Helios.

- Tęsknimy za Wami tak samo, jak Wy tęsknicie za kinem. Jednak ze względu na to, że stawiamy na pierwszym miejscu komfort i bezpieczeństwo Wasze oraz pracowników, zdecydowaliśmy, że otworzymy nasze multipleksy w późniejszym terminie. Czekamy na szczegółowe wytyczne sanitarne i obiecujemy, że odpowiednio przygotujemy kina na Wasz powrót. Ponadto dokładamy wszelkich starań, aby nasz repertuar był urozmaicony, tak aby każdy z Was znalazł idealny seans dla siebie - czytamy w komunikacie zespołu kin sieci Helios.

Opinie (69) 5 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

05

lipca

Restaurant Week Trójmiasto,

08

lipca

Kino na Szekspirowskim Gdańsk, Teatr Szekspirowski

11

lipca

Kultura

Mija termin zwrotu tablic z postulatami Sierpnia '80. ECS ich nie odda
ECS nie odda tablic z 21 postulatami

Kulinaria

Gdzie w Trójmieście spróbujemy kaszubskiej kuchni?
Kaszubska kuchnia w Trójmieście
Slow Fest Sopot: trwa kulinarny festiwal na Molo
Trwa Slow Fest Sopot na Molo

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    W serii albumów "Fot. Kosycarz - Niezwykłe zwykłe zdjęcia" znajdziemy zdjęcia: