Wiadomości

stat

Wybierz trzy gdańskie dzielnice do nowej edycji Gdańsk Monopoly

Pierwsze wydanie Monopoly Gdańsk. W drugiej edycji plansza do gry zmieni się.
Pierwsze wydanie Monopoly Gdańsk. W drugiej edycji plansza do gry zmieni się. fot. trojmiasto.pl

Jesienią pojawi się na rynku kolejna edycja gry planszowej Monopoly Gdańsk. Na nowej planszy znajdą się nowe obiekty i miejskie atrakcje, a także 3 miejskie dzielnice. O tym, które z nich trafią na planszówkę, zdecydowali czytelnicy Trojmiasto.pl w głosowaniu. Wygrały: Wrzeszcz, Oliwa i Morena.
Aktualizacja, piątek 08.06, godz. 14:05

Zakończyliśmy głosowanie. Pierwsze miejsce zajął Wrzeszcz, drugie Oliwa, na trzecim uplasowała się Morena.

Która dzielnica Gdańska powinna trafić na planszę Gdańsk Monopoly?

Przymorze 11%
Zaspa 7%
Wrzeszcz 19%
Chełm 6%
Nowy Port 7%
Morena 11%
Żabianka 3%
Stogi 6%
Gdańsk Południe 7%
Oliwa 12%
Orunia 7%
Osowa 4%
zakończona Łącznie głosów: 6487
Gdańsk był pierwszym miastem w Polsce, które posiadało miejską edycję Monopoly. Niedługo potem pojawiła się cała seria miejskich wydań i swoje gry zyskały Toruń, Kraków, Wrocław. Na planszę Monopoly trafiła także Gdynia. Ta jednak znalazła się na planszy międzynarodowej edycji Monopoly, wygrywając ogólnopolską rywalizację z innymi miastami.

Po sukcesie sprzedażowym pierwszej gdańskiej edycji, jej wydawca postanowił wznowić nakład, odświeżyć planszę i pokazać, jak zmieniło się miasto na przestrzeni lat. Na nowej planszy pojawi się więc więcej obiektów miejskich i przestrzeni publicznych. Lokalny charakter będą miały również karty szansy i karty kasy społecznej.

- Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni dużym zainteresowaniem pierwszej edycji Gdańsk Monopoly. W związku z tym, że staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom konsumentów, wpuszczamy nową wersję. W tej chwili pracujemy nad doborem pól na planszy. Wybór nie jest łatwy, gdyż w ostatnim czasie przybyło w Gdańsku dużo nowych inwestycji - mówi Bartłomiej Sikorski z firmy Wnning Moves, który był pomysłodawcą przeniesienia Gdańska na planszę Monoploy.
Twórcy gdańskiej planszy jeszcze nie ujawnili jak zagospodarują wszystkie pola. Na razie wiadomo, że wśród miejskich atrakcji znajdą się:

 • najbardziej rozpoznawalne gdańskie ulice,

 • obiekty użyteczności publicznej,

 • cztery stacje Pomorskiej Kolei Metropolitalnej,

 • lokalne media,

 • trzy dzielnice Gdańska.


O tym, które dzielnice pojawią się w nowej gdańskiej edycji Monopoly zdecydują czytelnicy Trojmiasto.pl w głosowaniu. Na plansze trafią trzy dzielnice, które do godziny 14 w piątek 8 czerwca zdobędą najwięcej głosów.

Podział dzielnic nie jest zgodny z faktycznym podziałem Gdańska. To raczej umowna parcelacja miasta zaproponowana przez wydawcę gry.

- Dokonując wyboru dzielnic, które wezmą udział w głosowaniu, zdecydowaliśmy się na te najliczniejsze. Na liście brakuje takich dzielnic jak Brzeźno, Jasień czy Śródmieście, ale mogę zdradzić już dziś, że ich mieszkańcy znajdą na planszy charakterystyczne dla nich obiekty. Nasz dział kreatywny pracuje nad tym, aby plansza pokazywała cały Gdańsk - tłumaczy Bartek Sikorski.
Wstępny projekt pudełka nowej edycji Gdańsk Monopoly. Gra ma się ukazać jesienią tego roku.
Wstępny projekt pudełka nowej edycji Gdańsk Monopoly. Gra ma się ukazać jesienią tego roku. Fot. mat.prasowe
Choć planszówka jest w 100 proc. poświęcona Gdańskowi, miasto w żaden sposób nie ingeruje w zawartość gry ani nie finansuje produkcji. Wydanie jest inicjatywą firmy Winning Moves, która wypuszcza na rynek kolejny produkt i koszty realizacji pokrywa z własnych przychodów.

W sprzedaży na całym świecie jest kilkaset wersji tej gry i ciągle powstają kolejne. Duże zainteresowanie grą sprawia, że wydawca realizuje pomysły na realizację gier tematycznych. Dostępna jest więc gra Monopoly Disney Classic, Monopoly FC Barcelona oraz Monopoly Reprezentacja Polski, Monopoly PRL, Monopoly Gra o Tron, Monopoly Pokemon, Monopoly Skyrim. Ostatnim hitem jest planszówka Monopoly Przyjaciele (Friends).

Nowa edycja gry Gdańsk Monopoly ma się ukazać w nakładzie 2-3 tysiące egzemplarzy jesienią tego roku. W sprzedaży pojawi się w październiku. Szacunkowy koszt egzemplarza wynosi 120 złotych.

Opinie (195) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

20

października

Scenariusz dla trzech aktorów Gdynia, Teatr Muzyczny

25

października

Stanisława Celińska - "Mali... Gdańsk, Stary Maneż

31

października

Mazolewski/Porter Gdańsk, Stary Maneż

Kultura

Będzie nowa wiceprezydent Sopotu. Joanna Cichocka-Gula odchodzi z Urzędu
Sopot będzie miał nową wiceprezydent
Odkryli Gdynię w grze miejskiej
Odkryli Gdynię w grze miejskiej

Kulinaria

Jesień w trójmiejskich restauracjach
Jesień w trójmiejskich restauracjach
Rodzice małych dzieci w kociej kawiarni. Nie wszyscy szanują regulamin
Rodzice robią problemy w kociej kawiarni

Planuj z nami tydzień

Hevelka, Michał Szpak i pokazy ognia. Planuj tydzień
Planuj tydzień: najciekawsze wydarzenia

  Najczęściej czytane

  Sprawdź się

  Festiwal jazzowy, który odbywa się co roku w Sopocie, nosi nazwę: