Wiadomości

Wystawa pająków i skorpionów. Przełam obawy i poznaj egzotyczne zwierzęta

Goście wystawy mają możliwość potrzymania na rękach niegroźnego pająka.
Goście wystawy mają możliwość potrzymania na rękach niegroźnego pająka.

Ptaszniki o wielkości dłoni, pustynne skorpiony, a nawet czarne wdowy. Aż do końca sierpnia w Alfa Centrum w Gdańsku każdego dnia w godzinach 10-20 można zobaczyć najbardziej egzotyczną wystawę w Polsce. Na odwiedzających czeka ponad 50 rzadkich gatunków zwierząt z każdego zamieszkałego kontynentu.Pasjonaci pająków i skorpionów zapraszają odwiedzających do swojego wyjątkowego, egzotycznego świata. Ekspozycja pozwala gościom zdobywać i pogłębiać wiedzę na temat tych niezwykłych stworzeń i zobaczyć na żywo gatunki, których na co dzień się nie spotyka. O każdej pełnej godzinie opiekunowie wystawy prowadzą wykład na temat pajęczaków.

Każdy odwiedzający może wziąć na ręce niegroźnego pająka i na własne oczy zobaczyć proces karmienia tych zwierząt. Wszystkie okazy, dostępne do obejrzenia poprzez bezpieczne, szklane terraria, można fotografować i filmować. Całość wystawy uzupełniają trójwymiarowe plansze, tablice, opisy w języku polskim i angielskim, wylinki oraz kolekcje numizmatyczne i filatelistyczne.

- Opinia, jakoby ta wystawa była dla każdego, może brzmieć jak tani marketing, ale rzeczywiście tak jest: niezależnie od wieku i upodobań, każdy znajdzie tu coś dla siebie - mówi Maciej Kuta, organizator wystawy i pasjonat egzotycznych zwierząt. - Nasi przewodnicy umieją dostosować poziom oprowadzania czy odpowiedzi do gości; do najmłodszych odwiedzających, do osób żądnych emocji czy zainteresowanych merytoryczną wiedzą.

Nie tylko rozrywka, lecz także edukacjaChoć samo obcowanie z pająkiem - by nie wspomnieć o możliwości wzięcia go na ręce - budzi wiele emocji, organizatorzy wystawy stawiają przede wszystkim na edukację. Ekspozycja nie ma straszyć gości, ale pomóc im zrozumieć te wyjątkowe zwierzęta.

- Jeśli ktoś przyjdzie na wystawę, by nakręcać się w przekonaniu, że pająki to krwiożercze bestie, które go zabiją i zjedzą - cóż, trudno - mówi organizator wystawy. - Niemniej, nieustannie od 20 lat cieszą nas goście, którzy po wizycie u nas zaczynają rozumieć rolę tych pięknych stworzeń w przyrodzie i to, że pająki nie stwarzają dla nas zagrożenia. Dzięki temu bracia naszych podopiecznych nie będą kończyły żywota pod klapkiem w mieszkaniu.
Wizyta na wystawie może pozytywnie wpłynąć na stosunek do zwierzaków, które w powszechnej świadomości wciąż są postrzegane jako zagrażające.

- Pomagamy przełamać wszystkie negatywne stereotypy dotyczące pająków: rozmową, obcowaniem z nimi i możliwością wzięcia pająka na rękę - informuje Maciej Kuta. - Jeśli obawiamy się pająków i odnosimy się wobec nich z rezerwą, przyjście na wystawę jest jak najbardziej dobrym pomysłem. W przypadku prawdziwej arachnofobii, tj. stwierdzonej przez lekarza psychiatrę, możemy wpuścić osobę na wystawę wyłącznie z lekarzem prowadzącym. Mieliśmy już kilku takich pacjentów z terapeutą i dla wszystkich było to bardzo budujące doświadczenie.

Gratka dla pasjonatów i przyszłych hodowcówJak zapewniają wystawcy, podczas odwiedzin chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania zadawane przez gości, a o swoich podopiecznych mogą rozmawiać całymi dniami. Warto więc zarezerwować sobie odpowiednio dużo czasu, by nie musieć pospiesznie pokonywać ekspozycji. Najczęściej odwiedzający poświęcają wystawie od 30 do 90 minut.

Na wystawie znajdują się m.in. jedne z najbardziej jadowitych pająków na świecie, czyli czarne wdowy, a do tego jeden z największych ptaszników - theraphose. Goście zobaczą też świecące w UV skorpiony, pająki które potrafią skakać, pająki dla początkujących, czy skolopendrę. Słowem: bardzo szeroki przekrój egzotyki, na co dzień niedostępnej dla szerszej publiczności.

Prawdziwą gratką jest możliwość wzięcia pająka na ręce. Jak zapewnia Maciej Kuta, zwierzak ten nie odczuwa dyskomfortu, jeśli umiejętnie trzymamy go w dłoni.

- Pająk na dłoniach ma tzw. komfort termiczny - zaznacza. - Nasze ciało daje mu temperaturę podobną do tej w terrarium, więc bycie trzymanym w ogóle mu nie przeszkadza. Niektóre pająki niespecjalnie lubią być brane na ręce i dają o tym znać, przyjmując postawę obronną lub wyczesując włoski z odwłoka. Takich osobników lepiej nie wyciągać z terrarium bez potrzeby. To jednak bardziej cecha osobnicza niż właściwa danemu gatunkowi. Na naszej wystawie pokazy odbywają się pod czujnym okiem przewodnika, by zapewnić zwierzęciu maksymalne bezpieczeństwo. Jak dotąd nie odnotowaliśmy żadnych przykrych incydentów.

Początek nowej pasji?Możliwość spotkania się i porozmawiania z hodowcami może dać początek nowej, pięknej pasji. Jak informują organizatorzy, początkującym hodowcom szczególnie poleca się ptaszniki pochodzące z Ameryki Środkowej. Są to zwierzęta bardzo powolne, spokojne, wręcz nudne, dzięki czemu dobrze nadają się dla początkujących hobbystów, w tym dla dzieci.

- Pająki mają dosłownie dwa zwoje mózgowe, więc niespecjalnie mogą się uczyć lub przywiązać do opiekuna - wskazuje Maciej Kuta. - Nie da się więc powiedzieć, że to wdzięczne domowe pupile, które można oswoić. Niemniej, każdy hodowca ma swoje ulubione zwierzęta, a w ich zachowaniach znajduje wiele momentów satysfakcji. Pająki są ciekawe w obserwacji: można zobaczyć, jak pajęczynują, budują gniazda, polują albo linieją.

Polskie pająki nie są groźne- W Polsce występują pająki takie jak bagnik, którego ugryzienie daje grypopodobne objawy albo sieciarz jaskiniowy z jadem podobnym do jadu szerszenia - wskazuje opiekun wystawy. - Trzeba natomiast pamiętać, że ugryzienie dla pająka to ostateczność. Nigdy nie zaatakuje sprowokowany, poza tym na swój sposób rozumie, że w starciu z człowiekiem nie ma żadnych czas, więc jeśli tylko ma możliwość, woli uciec.

- Bywają przypadki, że ktoś po ugryzieniu polskiego pająka trafia do szpitala ze spuchnięta dłonią lub nienaturalnymi objawami, ale zawsze jest to reakcja alergiczna na jad lub interakcja z lekami przyjmowanymi dożylnie - dodaje. - Takie wiadomości zawsze wzbudzają zainteresowanie, ale prawda jest taka, że polski pająk osobie nieuczulonej nie zrobi krzywdy, a większość z nich nie umie nawet przegryźć ludzkiej skóry.


Wystawa dostępna codziennieWystawa jest czynna codziennie, również w niedziele niehandlowe. Znajduje się w Alfa Centrum na gdańskim Przymorzu (ul. Kołobrzeska 41cMapka), na poziomie +1 obok Media Expert.

Wejściówki można zakupić przed wejściem na wystawę oraz online. Bilet normalny kosztuje 25 zł, ulgowy 20 zł. Dzieci w wieku do czterech lat wchodzą gratis. Do odwiedzin zaproszone są także zorganizowane wycieczki, którym doświadczeni hodowcy uchylą rąbka tajemnic związanych z opieką nad pająkami i skorpionami.

Organizator wystawy zadbał o bezpieczeństwo odwiedzających i zgodnie z najnowszymi zaleceniami wprowadził procedury chroniące zdrowie odwiedzających, aby wszyscy mogli bezpiecznie i przyjemnie korzystać z atrakcji. Warunkiem uczestnictwa jest zasłonięcie ust i nosa (np. za pomocą maseczki bądź przyłbicy) oraz dezynfekcja rąk przy wejściu na teren wystawy.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (19) 3 zablokowane

 • Pająków nie należy brać na ręce, sprowokowany przypadkiem potrafi boleśnie udziabać. (1)

  A mówienie, że polskie pająki nie są niebezpieczne to zwykle kłamstwo.

  • 18 3

  • Fakt. Nawet krzyżak potrafi ukąsic. Zostawia dwie równoległe ranki które sie paprzą i długo goją.

   • 12 0

 • obrzydliwe!!! (1)

  • 11 17

  • to weź posprzątaj w mieszkaniu, a nie pisz o tym na forum!

   • 1 2

 • polecam (1)

  Bardzo ciekawa wystawa, strach ma wikelkie oczy , warto obejrzec te ciekawe stworzenia, niektóre sa imponujacych rozmarów :)
  bardzo mili przewodnicy chetnie odpowaidaja na pytania,
  moj 3 latek był zachwycony :)

  • 4 9

  • Ale mnie to nie interesuje. Po co mam oglądać?

   • 1 2

 • Hoola (1)

  my scorpiony nie jestesmy zadowolone z laczenie nas z ,,,,,,,,,,,,pajakami ,,,,,,,

  • 3 2

  • Skorpiony to pajęczaki. Więc można

   • 0 0

 • Polecam

  Polecam, wystawa bardzo ciekawa dla dzieci jak i dorosłych. Przewodnicy potrafią zainteresować, widać że to pasjonaci, a nie osoby z przypadku.

  • 4 5

 • Chciałam iść z dzieckiem ale dla nas jest za drogo. (3)

  • 10 4

  • 500+ (2)

   Przecież raz na miesiąc wpływa 500 zł od panstwa. To nam daje 25 wejść dziecka na koszt państwa.

   • 6 2

   • Na koszt innych podatników

    • 2 1

   • Jakie 500+ ?

    Dziecko ma 36 lat!

    • 1 0

 • szkoda.... (1)

  za drogo :(((

  • 6 3

  • 25 zl

   To już wolę iść do kina

   • 0 0

 • Czy można przyjść z ciapem? (1)

  Albo chociaż packą?

  • 1 3

  • Ja wezme rajd

   • 0 0

 • Obrzydliwe - FUuuuu

  Kiedys ugryzł mnie pająk,paprało sie i paprało . . co wy macie w baniach = żeby to G*** trzymać.?

  • 2 2

 • wystawa

  super wystawa powinno być takich więcej - piękne stworzenia i wbrew pozorom super uczucie ich dotykania :) kiedy wystawa węzy czy innych milusińskich. Moze bilety trochę za drogie ale cóż wszystko drogie - Polecam z całego serca :) dla dzieci i dorosłych.

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

30

lipca

Letnie Brzmienia: Fisz Emad... Gdańsk, Plac Zebrań Ludowych

01

sierpnia

Letnie Brzmienia: Jazz Band... Gdańsk, Plac Zebrań Ludowych

06

sierpnia

Sylwia Grzeszczak Sopot, Opera Leśna

Kultura

Milord de Molo: Byłem rybakiem, zostałem malarzem
Milord de Molo: Rybak został malarzem
Najciekawsze eksponaty Muzeum Bursztynu
Najciekawsze bursztynowe eksponaty

Kulinaria

Dlaczego wychodzimy z restauracji przed złożeniem zamówienia?
Dlaczego wychodzimy z restauracji?

  Najczęściej czytane

  Sprawdź się

  Skansen archeologiczny Grodzisko znajduje się na terenie: