Wiadomości

Zamrożony kapitał. Recenzja filmu "Banksterzy"

"Banksterzy" mamią widzów wysokim oprocentowaniem zysków. Zamiast spodziewanych korzyści następuje jednak zamrożenie kapitału. Na tej filmowej lokacie raczej nie warto umieszczać zbyt wygórowanych oczekiwań i nadziei na rzetelne kino. Film, którego miały bać się banki, nie wywoła paniki w luksusowych, prezesowskich gabinetach. Co najwyżej może stać się śniadaniowym tematem pracowników małych placówek bankowych. Wśród zwykłych widzów spowoduje zaś niewiele więcej niż ulotne współczucie pod adresem ludzi, których ambicje i marzenia bankowa machina przemieliła i obróciła w pył.Repertuar kin w Trójmieście


Mistrzowską precyzję w filmowym rozliczaniu bankowych afer i machlojek rodem z Wall Street osiągnęli amerykańscy twórcy, którzy często w bezkompromisowym stylu rozprawiali się z bezduszną finansjerą. Wystarczy wspomnieć rewelacyjny "Big Short" czy nie tak błyskotliwy, acz bardzo solidny "Margin Call" ("Chciwość"). Na polskim podwórku równie śmiałych i demaskatorskich projektów dotąd brakowało. Naświetlający problem "frankowiczów" "Banksterzy", pomimo trafnej wyjściowej koncepcji, raczej nie odwrócą tej tendencji. Filmowi Marcina Ziębińskiego znacznie bliżej do interwencyjnego telewizyjnego programu, gdzie obie strony oddziela niesforsowana barykada, niż do w pełni angażującego i refleksyjnego kina.

Specyfikę problemu twórcy "Banksterów" starają się pokazać dość kompleksowo, lecz zarazem zbyt instrumentalnie i jednowymiarowo. Stąd podstawowym środkiem przekazu jest kontrast. W opozycji do młodych, ambitnych i marzących o stabilizacji przedsiębiorców stoją gnuśni, pozbawieni moralności, podstarzali finansiści z manierami i etyką włoskich mafiosów. Wizerunkowy rozstrzał jest aż nadto widoczny, a chwilami wręcz karykaturalny. Selekcję na dobrych i złych filmowcy dokonują za widza, co skutkuje przewidywalną fabułą i dość jednostajnym tempem opowieści.

Sprawdź gdzie grają film Banksterzy

Mateusz (Antoni Królikowski) wraz ze swoim wspólnikiem planuje rozwinąć własną firmę, a ukochanej żonie i córce zapewnić w końcu własne cztery kąty. Niezbędny jest kredyt. Wizyta w banku okaże się zalążkiem potężnych problemów, których rozwiązanie wymagać będzie od bohatera poświęcenia.
Mateusz (Antoni Królikowski) wraz ze swoim wspólnikiem planuje rozwinąć własną firmę, a ukochanej żonie i córce zapewnić w końcu własne cztery kąty. Niezbędny jest kredyt. Wizyta w banku okaże się zalążkiem potężnych problemów, których rozwiązanie wymagać będzie od bohatera poświęcenia. fot. Tomasz Paczkowski/Kino Świat
Przesadzony kontrast bardzo mocno rzutuje także na emocjonalne postrzeganie przez nas głównych postaci. Mateuszowi (Antoni Królikowski) i Arturowi (Rafał Zawierucha) oczywiście nie sposób nie współczuć, gdy napędzani marzeniami o własnej firmie pakują się w coraz większe finansowe tarapaty. Wzbudzają sympatię i zaufanie, bo reprezentują poniekąd tych wszystkich, którzy chcą po prostu godnie zarabiać i mieszkać na własnych zasadach, bez najemcy czy przewrażliwionej teściowej. Trudno jednak biernie przypatrywać się temu, w jak nieprzemyślany i nielogiczny nieraz sposób bohaterowie dają się wmanewrować w spiralę zadłużeń.

W "Banksterach" bowiem za każdym ludzkim dramatem stoi demonicznie wręcz zobrazowana bankowa klika w osobach chciwego prezesa (Tomasz Karolak), jego diabolicznych współpracowniczek (Małgorzata KożuchowskaKatarzyna Zawadzka) i "szefa wszystkich szefów" (a jakże, Jan Frycz). To oczywiście bardzo wygodna forma narracji, która nie tyle sugeruje, co wprost narzuca widzom odpowiedni ogląd sytuacji. "Banksterzy" nie demaskują, a jedynie utrwalają pewne stereotypy i mniej pochlebne opinie na temat funkcjonowania systemów bankowych. Dlatego nic nie jest nas w stanie w filmie zaskoczyć ani zdziwić. Całkiem niedawno przerabialiśmy już temat reżysera, który swoim dziełem chciał wstrząsnąć sceną polityczną. Jak się skończyło, pamiętamy. W odniesieniu do szumnych zapowiedzi "Banksterów"( "film, którego boją się banki") efekt wydaje się identyczny (choć jakościowo znacznie lepszy).

W "Banksterach" twórcy kładą nacisk przede wszystkim na ludzką krzywdę i niszczące działania banków. Wiele z poruszanych wątków oparto na prawdziwych doświadczeniach, w samym filmie jednak dominuje zbyt monotonna i mało odkrywcza narracja. Film nie demaskuje, a nawet nie informuje. Powiela to, o czym doskonale już wiemy.
W "Banksterach" twórcy kładą nacisk przede wszystkim na ludzką krzywdę i niszczące działania banków. Wiele z poruszanych wątków oparto na prawdziwych doświadczeniach, w samym filmie jednak dominuje zbyt monotonna i mało odkrywcza narracja. Film nie demaskuje, a nawet nie informuje. Powiela to, o czym doskonale już wiemy. fot. Tomasz Paczkowski/Kino Świat
Pomimo wielu uproszczeń i ogólników twórcom filmu niejednokrotnie udaje się całkiem sprawnie rozrysować na ekranie zasady bankowych mechanizmów, choć ich rzetelność i ekonomiczną zasadność musieliby zweryfikować specjaliści. Okiem laika stosowane przez bohaterów metody - na czele z poszukiwaniem "peseli" na cmentarzu - wydają się wprost oburzające i niemoralne, a podsuwane klientom umowy - zawiłe i wręcz zmanipulowane. Jeżeli w tym filmowym obrazie tkwi choć skromny procent rzeczywistych praktyk stosowanych przez rynki finansowe, to autorom "Banksterów" udało się ten ułamek realizmu uchwycić. Szkoda tylko, że zabrakło wnikliwości i większego obiektywizmu w lustrowaniu środowiska bankowego.

Główny nacisk bowiem filmowcy położyli na zwykłych bankowych klientów, których życiowe ambicje ugrzęzły w gąszczu cyferek tworzących absurdalną nieraz kwotę zadłużenia. Takie podejście oczywiście wydaje się zasadne. Znacznie gorzej wypadają środki, po które sięgają twórcy "Banksterów". Mnóstwo ckliwych, a przez to ociężałych scen powoduje odwrotny efekt - momentalnie tracimy zainteresowanie głównymi bohaterami. Na ekranie jest po prostu zbyt dużo, często sztucznie wymuszanych, emocji, by widz mógł "wyhodować" podczas seansu własne wrażenia. Film rozlatuje się w pewnym momencie na wiele podrzędnych opowiastek, które coraz trudniej ułożyć w spójną całość. Jedną z nich jest groteskowy wręcz wątek gangsterski, który w absurdalnych okolicznościach wpływa na finał "Banksterów". Finał, dodajmy, kompletnie wystudzony i poniekąd urwany.

W obsadzie filmu znajdziemy sporo znanych nazwisk. Najlepiej wypada Rafał Zawierucha. Nieźle grają też m.in. Antoni Królikowski (nareszcie w innym obliczu niż w filmach Vegi) czy Tomasz Karolak w nieco zaskakującej kreacji.
W obsadzie filmu znajdziemy sporo znanych nazwisk. Najlepiej wypada Rafał Zawierucha. Nieźle grają też m.in. Antoni Królikowski (nareszcie w innym obliczu niż w filmach Vegi) czy Tomasz Karolak w nieco zaskakującej kreacji. fot. Tomasz Paczkowski/Kino Świat
Choć film Marcina Ziębińskiego opowiada głównie o nie do końca korzystnym lokowaniu kapitału, to można w "Banksterach" dostrzec również udane inwestycje. Do takich na pewno należy angaż Rafała Zawieruchy, który udowadnia, że w pełni zasługuje na to, by być Rafałem Zawieruchą-aktorem, a nie "gościem od Tarantino". W roli Artura jest najbardziej naturalny i swobodny z całej, okazałej obsady, nie ma tendencji do szarżowania, wykazując się jednocześnie skupieniem i koncentracją. Nieźle asystuje mu Antoni Królikowski, w ciekawym wydaniu ogląda się Tomasza Karolaka, na dalszym planie wyróżnia się Maciej Nawrocki, wartością dodaną jest Magdalena Lamparska.

"Banksterzy" nie poszerzą, a na pewno nie odmienią publicznego dyskursu na temat "frankowiczów", a tego od tytułu Marcina Ziębińskiego należałoby wymagać, biorąc pod uwagę zuchwałe zapowiedzi filmowców. Niedostatecznie angażująca opowieść oparta na przewidywalnej fabule pod wieloma względami rozczarowuje, choć punkt wyjścia i kilka pojedynczych scen sugerują nadal ogromny potencjał w historii opartej o dramat wielu tysięcy Polaków. "Banksterom" można udzielić kredytu zaufania, choć to filmowa inwestycja z katalogu tych o wysokim stopniu ryzyka.

OCENA: 5/10

Film

Banksterzy
5.9 15 ocen

Banksterzy (3 opinie)

produkcja
Polska
gatunek
Dramat
premiera
16 października 2020
czas trwania
1 godz. 46 min.

Opinie (64) 10 zablokowanych

 • Wszyscy co nie dostali we franku a dostali w złotówkach (5)

  Teraz cwaniakują. Jacy to oni teraz są mądrzy. Eksperci.
  Mi w złotówkach nie dali.
  Nie i koniec.
  "Bierz Polaku we franku, frank to najbezpieczniejsza waluta świata...
  Wahnięcia kursu są najstabilniejsze na świecie. 10-20% rocznie maksymalnie.."
  Openfinance i expander będące wtedy narzędziami w rekach banksterów piały z zachwytu nad frankiem i zapraszały na "poradę" .
  Cały ten złodziejski sektor chórem śpiewał o rewelacyjnosci szwajcarskiej waluty.
  A to sie okazało ze to była banksterska ustawka i atak na obywatel polski , Litwy, Łotwy , Słowacji Czech Węgier i innych krajów rozwijających się.
  13 lat temu pożyczyłem 900tys we franku bo w złotówkach za ch.. nie chcieli mi dać. (Wiadomo dlaczego).
  Przez te 13 lat spłacam po 6000 miesięcznie a do oddania mam na dziś jeszcze milion dwieście tysięcy złotych.
  Ktoś uważa , że to kur... nie był wałek?
  Nienawidzę tych gnid

  • 13 11

  • Tak-to był atak na obywateli Polski, Litwy, Słowacji.....

   • 4 0

  • Moment, monent. (1)

   Dlaczego ludzie brali kredyty, na które ich nie było stać? Dlaczego nikt nie zastanowił się, że skoro nie dostaje kredytów w złotych to czemu dostaje we frankach? Kilka lat wcześniej taki problem mieli ci co wzięli kredyty w euro, nie da się powiedzieć, że ktoś nie był świadom. Ludzi było stać na mieszkanie 60-metrowe, a kupowali 120-metrowe biorąc kredyty w obcej walucie, na 40 lat. Czemu ludzie byli tacy durni? Czemu banki mogły dawać takie kredyty? Ludzie podpisywali bez czytania umów chyba.

   • 8 3

   • Dobre masz pytanie pod koniec.. dobrze już zaczynasz kombinować.." czemu banki mogły dawać takiego kredyty?".
    No dlaczego? .. myśl, myśl dalej

    • 2 1

  • Kurdę ziomek, szczerze ci współczuję. Nie wyobrażam sobie mieć bańkę długu.

   • 3 0

  • Nie było Cię stać na kredyt w złotówkach - nie trzeba było brać żadnego. Proste? Proste.

   • 1 0

 • Jeśli ten film jest tak toporny jak ta recenzja

  To faktycznie, szkoda czasu

  • 7 0

 • oryginalny plakat

  dawno takiego nie widziałem.

  • 1 0

 • nie czyta

  nie czytam recenzji, ale film jest pewnie przekłamany. w bankach pracuje po kilka tysięcy osób. ilu spośród nich to tzw. banksterzy? może kilka. zdecydowana większość to szeregowi pracownicy, którzy sami pozaciągali kredyty we frankach i sami teraz składają pozwy w sądach. a banksterzy? jak się zorientowali, co się dzieje, to szybko z banków pouciekali i znaleźli sobie ciepłe posadki w innych firmach. tak to wygląda z perspektywy szeregowego pracownika banku. tego wam w mediach nie powiedzą.

  • 6 1

 • recenzja nad wyraz subiektywna

  Aż się prosi aby zapytać autora recenzji czy ktoś z jego rodziny nie pracuje w banku ?

  • 3 2

 • Karolak, Królikowski

  zupełnie jak Douglas i młody Sheen - pójdę wielokrotnie

  • 2 1

 • Karolak

  Z tym gościem nic nie oglądam za akcję z maseczkami. Panie Tomaszu Karma wraca

  • 5 2

 • Nie zamierzam takiej szmiry oglądać. A powiedzieli chociaż w tym filmie czym jest ryzyko kredytowe? Albo jak wpływa kurs waluty na zaciągnięty kredyt w walucie obcej?

  • 3 1

 • Film

  Film polecam, mocny i cała prawda o oszustwach banków i wykorzystaniu ludzkiej słabości

  • 3 4

 • A czego tu się było spodziewać? Po samym nazwisku reżysera wiadomo, że najwyżej średniaka

  Wciąż lepszego niż filmy Vegi, ale jednak słabego filmu.
  Wystarczy zobaczyć co ma w dorobku pan Ziębiński. Tragiczny film dla młodzieży ostatnio z youtuberami w rolach głównych "Jestem M. Misfit" (polecam, ale dopiero po walnięciu sobie 0,5 czystej, na trzeźwo się nie da) i niewiele lepszych Dublerów z 2006 roku, a poza tym mocno średnie seriale "Leśniczówka", "Ślad", Miasto Skarbów.

  • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

08

listopada

Mikromusic Gdańsk, Stary Maneż

08

listopada

Paweł Izdebski Trio Gdańsk, Parlament

Kultura

Rysownicy z Trójmiasta komentują protest
Rysownicy z Trójmiasta komentują protest
Książka o chorobie Literacką Książką Roku. Przyznano Nagrody "Wiatr od Morza" 2019
Książka o chorobie Literacką Książką Roku

Kulinaria

Co warto mieć w domowej spiżarce? Mądre zakupy
Co warto mieć w domowej spiżarce?
Od soboty jedzenie tylko na wynos. Nowe obostrzenia dla gastronomii
Nowe obostrzenia: jedzenie tylko na wynos

  Najczęściej czytane

  Sprawdź się

  Uważa się, że bagietka została wymyślona za czasów Napoleona i była praktyczna bo: