- 1 Recenzja filmu "Zielona granica" (995 opinii)
- 2 Udane zamknięcie sezonu na 100czni (61 opinii)
- 3 Kos: Więckiewicz i Braciak odlecieli w kosmos (54 opinie)
- 4 Kreacje z gdyńskiego czerwonego dywanu (41 opinii)
- 5 Złote Lwy dla filmu "Kos" (174 opinie)
- 6 Do niedzieli trwają Dary Ziemi (59 opinii)
"Zatoka szpiegów" w Gdyni. Molo w Orłowie już zamknięte
Hitlerowskie symbole na molo w Orłowie
Plan serialu "Zatoka szpiegów"
Zdjęcia do serialu "Zatoka szpiegów" 15 maja przeniosą się z Gdańska do Gdyni i potrwają tam do 24 maja. Szykują się utrudnienia, m.in. Molo w Orłowie 16 i 17 maja będzie niedostępne dla spacerowiczów.
Aktualizacja: 9:09, wtorek
Ekipa filmowa już na molo w Orłowie: zamknięto na nie wstęp, kręcone są sceny. Zamontowano już scenografię nawiązującą do hitlerowskich Niemiec.
Chcesz wystąpić w filmie? Tu szukają statystów
Ekipa historycznego serialu "Zatoki szpiegów", którego akcja rozgrywa się w 1940 roku, od kilkunastu dni gości w Trójmieście. Kręciła już sceny w centrum Gdańska i na Dolnym Mieście. Teraz przeniosła się do nowej lokalizacji.
Ekipa Zatoki szpiegów przeniosła się 21 maja na ul. 3 maja w Gdyni
Od poniedziałku w centrum Gdyni spodziewać się trzeba niewielkich utrudnień w ruchu samochodowym i pieszych, m.in. zdjęcia będą kręcone na ul. 3 maja, przy Gdyńskim Centrum Filmowym i przy ORP Błyskawica. Przez dwa dni ma być również nieczynne molo w Orłowie.

To także oznacza, że w mieście pojawi się serialowa scenografia pełna hitlerowskich symboli i nazw. Wiele osób reaguje na nie neutralnie lub z zaciekawieniem, wiedząc, że to jedynie produkcja filmowa, inni jednak czują dyskomfort.
Z tego powodu w pobliżu planu zdjęciowego rozwieszone są kartki z informacją, która wyjaśnia nietypowe zdarzenie:
- Widoczne tu symbole nawiązujące do ideologii III Rzeszy, używane do zdjęć filmowych, wyłącznie w cele rekonstrukcji realiów historycznych, na potrzeby artystyczne. Nie mamy na celu obrażania uczuć i nie propagujemy faszyzmu, nazizmu, komunizmu ani jakiegokolwiek ustroju totalitarnego ani związanych z nimi ideologii.
Zdjęcia kręcono już w Gdańsku. Teraz czas na Gdynię
Tu scena z ul. Chlebnickiej.
Przypomnijmy, że 9-odcinkowy serial "Zatoka Szpiegów" opiera się na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w pierwszych latach II wojny światowej, jak wizyta w Gdyni pancernika "Bismarck", niemieckich prac nad torpedami czy przechwycenia danych o misjach "wilczych stad" U-bootów.
W rolach głównych zobaczymy Bartosza Gelnera, Mariusza Bonaszewskiego, Karolinę Kominek, Marię Świłpłę i Michała Balickiego. Reżyserem jest Michał Rogalski. Nie wiemy jeszcze, na kiedy zaplanowana jest premiera serialu, ale emitowana ma być na jednym z kanałów TVP.
KINO Najnowsze premiery kinowe
Z innych filmowych ciekawostek: od 18 maja do 6 czerwca w Trójmieście będzie ponownie kręcony serial Sloborn (inna nazwa: The Island) - będzie to trzeci sezon. To ważna informacja dla miłośników statystowania: wkrótce ruszą castingi.
Plan filmowy na 3 Maja (113 opinii)
Opinie wybrane
-
2023-05-22 20:33
Coś się zmieniło ?
Publiczne wyświetlanie treści faszystowskich (obracającego słońca zawłaszczonego przez akwalerystę) - zostało zakazane przez pewne instytucje - pod pewnymi sankcjami - a teraz luz - widać można to obejść - Film robimY przez 365 dni w roku i co Nam RrobYSZ - / robi się ciekawie :p
- 1 3
-
2023-05-17 06:12
Wreszcie coś innego dla podniety i karania się. A nie tylko pijani kierowcy , dziury w jezdni i brak zdyscyplinowania u pieszych i rowerzystów.
- 3 0
-
2023-05-15 14:25
W Gdyni w 1940-41 nie miała miejsca żadna "wizyta" pancernika Bismarck, a jego stacjonowanie (3)
Po prostu. Czy przy ukazanym powyżej molo cumował? :-)
- 27 4
-
2023-05-16 21:48
(1)
"Schleswig Holstein to nie jedyny pancerny kolos, który gościł podczas wojny w Gdyni. Nowoczesne miasto i port, po zamienieniu go w wielką bazę Kriegsmarine, gościło większość wielkich, niemieckich okrętów bojowych. Gdynia była głównym portem postojowym słynnego pancernika Bismarck, który wszedł do służby w 1940 r. Okręt uzbrojony był w osiem dział
"Schleswig Holstein to nie jedyny pancerny kolos, który gościł podczas wojny w Gdyni. Nowoczesne miasto i port, po zamienieniu go w wielką bazę Kriegsmarine, gościło większość wielkich, niemieckich okrętów bojowych. Gdynia była głównym portem postojowym słynnego pancernika Bismarck, który wszedł do służby w 1940 r. Okręt uzbrojony był w osiem dział 380 mm. Pancerz burtowy pancernika dochodził do 320 mm. Turbiny o mocy 163 000 Km pozwalały rozpędzić ćwierćkilometrowego kolosa do 30 węzłów. Całość obsługiwało 2500 marynarzy. Bismarck przezimował w Gdyni i 19 maja udał się, wraz innym gdyńskim rezydentem, ciężkim krążownikiem 'Prinz Eugen', w rejs do Norwegii. Potem miał zająć się zwalczaniem alianckiej floty na Atlantyku. Pierwsze dni 'pracy' Bismarcka okazały się sukcesem - udało mu się zatopić dumę brytyjskiej floty - krążownik liniowy HMS Hood. Potem było już tylko gorzej. Ostatecznie 27 maja potężny zespół kilkudziesieciu brytyjskich okrętów, wspomagany przez pokładowe samoloty, zatopił niemiecki pancernik. Z 2222 zaokrętowanych na 'Bismarcku' marynarzy uratowało się tylko 115."
Więc chyba był....- 1 2
-
2023-05-16 22:24
A może tak coś od siebie, a nie tylko Control-C, Control-V ?
Bo Schleswig był niedużym i przestarzałym okrętem szkolnym. Gdy oprócz Bismarcka w Gdyni pojawiały się znacznie nowsze i mocniejsze okręty. Poza tym mój komentarz nie odnosił się do słowa "był", ale do nieprawdziwego i nieadekwatnego zwrotu "z wizytą". No kilkanaście osób jednak pojęło, o co mi chodziło. Ty nie.
- 0 0
-
2023-05-17 16:20
Cumował przy obecnym muzeum emigracji na Nabrzeżu Francuskim.
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.