• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dziewczyna z temperamentem. Zaz w Ergo Arenie

Magda Mielke
21 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
  • Zaz powróciła do Polski w ramach trasy promującej swój piąty album wydany jesienią 2021 roku. W Polsce wokalistka wystąpi trzy razy - po Gdańsku, zaśpiewa w Łodzi i Krakowie.
  • Zaz powróciła do Polski w ramach trasy promującej swój piąty album wydany jesienią 2021 roku. W Polsce wokalistka wystąpi trzy razy - po Gdańsku, zaśpiewa w Łodzi i Krakowie.
  • Publiczność podczas koncertu Zaz bawiła się wyśmienicie.

Z jednej strony światowa gwiazda i symbol francuskiej piosenki, z drugiej - dziewczyna niemal z sąsiedztwa: bezpośrednia, naturalna, spontaniczna. Do tego pełna temperamentu i seksapilu. W czwartkowy wieczór Zaz wystąpiła z koncertem promującym nową płytę. Choć frekwencja nie dopisała tak, jak podczas jej wcześniejszych koncertów w Polsce, fani, którzy przybyli do Ergo Areny bawili się doskonale.Nadchodzące koncerty w Trójmieście


Czy kojarzysz Zaz?

"Zaz ma naturalny talent - potrafi zaśpiewać wszystko i poruszyć każdą duszę. Może dojść tak daleko jak zechce, a nawet dalej. Już może pochwalić się wspaniałą karierą i międzynarodową sławą. Jest od bardzo dawna pierwszą Francuzką, która stała się naprawdę popularna" - tak o Isabelle Geffroy, znanej na całym świecie jako Zaz, powiedział nieżyjący już Charles Aznavour, legenda nie tylko francuskiej, ale i światowej piosenki.

Kariera Zaz to pasmo międzynarodowych sukcesów. Śpiewała w piano barach, kabaretach, na ulicach Montmartre'u i w największych światowych salach koncertowych, w dalekiej Syberii i na dachu Europy - Mont Blanc. 42-letnia dzisiaj artystka sprzedała łącznie 4 miliony płyt, które osiągnęły co najmniej złoty status w 12 krajach.

Zaz powróciła. W październiku zeszłego roku piosenkarka wydała nową, piątą już płytę zatytułowaną "Isa", nad którą pracowała z holenderskim producentem muzycznym, pianistą i kompozytorem muzyki filmowej Reyenem (większość materiału na tę płytę powstało właśnie w jego studio, mieszczącym się w zaadaptowanej kaplicy). Na jej chrapliwy głos, nowe piosenki i niezmienną energię czekali fani na całym świecie. Także w Polsce. I choć nie ma ich już tylu, co przed dekadą, gdy nie schodziła z list przebojów i mówiło się o niej "nowa Edith Piaf", ci, którzy pozostali są oddani i bawią się przy jej przebojach znakomicie.

Czwartkowy koncert w Ergo Arenie rozpoczął się bardzo dynamicznie. Artystka przeszła pomiędzy publicznością i przywitała się z fanami. Tym gestem sprawiła, że ludzie od razu poderwali się z miejsc. Od pierwszej chwili było mnóstwo emocji i dobrej energii. Choć twórczość Zaz, co naturalne, z biegiem lat zdążyła ewoluować, ona pozostaje taka sama. Bezpretensjonalna, spontaniczna, charyzmatyczna, z uwodzicielską chrypką w głosie.

Już od pierwszej sekundy Zaz zarażała swoją energią. I choć koncert zaplanowano w formule siedzącej, mało komu udało się od początku do końca usiedzieć na miejscu. Zwłaszcza gdy pojawiły się największe przeboje (Si jamais j'oublie, Je veux, Les passants). Nie zabrakło też mniej znanych, spokojnych ballad i mocniejszych, rockowych brzmień. Niezwykle nastrojowa i melodyjna twórczość Zaz przywołała na myśl urokliwe paryskie uliczki i klimat bohemy Montmartre'u.

Zaz czerpie z różnych stylów i gatunków. Podczas ponad półtoragodzinnego koncertu usłyszeliśmy zarówno piosenki świadczące o inspiracji artystki twórczością Edith Piaf czy piosenką francuską w ogóle, jak i wyraźnie popowe, bluesowe czy jazzowe utwory. Ten eklektyzm w niczym nie przeszkadza, bo Zaz swobodnie przemieszcza się pomiędzy stylami, splatając widowisko w spójną całość, którą dopełnia przemyślana scenografia (wielkie drzewo, schody na środku sceny czy rozgwieżdżone niebo).

W tym szaleństwie jest metoda. Gwiazda Eurowizji w Starym Maneżu W tym szaleństwie jest metoda. Gwiazda Eurowizji w Starym Maneżu
Fenomen Zaz jest niezwykły, bo choć większość Polaków nie rozumie języka, w którym piosenkarka mówi i śpiewa, na koncercie z uwagą słuchają, co ma do powiedzenia i przyłączają się do wspólnego śpiewania, co brzmi raczej komicznie. Działa to jednak w dwie strony - piosenkarce też udało się rozbawić publiczność, gdy postanowiła przeczytać kilka zdań powitania po polsku. Bariera językowa nie ma jednak znaczenia, gdy porozumiewa się uniwersalnym językiem - muzyką.

Nadchodzące dni w Ergo Arenie będą bardzo muzyczne. W piątek kilkunastu polskich wokalistów zaśpiewa przeboje Krzysztofa Krawczyka, w sobotę odbędzie się koncert największych utworów filmowych stworzonych przez wybitne postaci: Hansa Zimmera, Ennio Morricone i Johna Williamsa. Z kolei w niedzielę serca Polaków rozgrzewać będzie Garou.

Wydarzenia

Zaz - Organique Tour (8 opinii)

(8 opinii)
149 - 349 zł
jazz, blues / soul

Miejsca

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (20)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Body Worlds Vital - wystawa human body (82 opinie)

(82 opinie)
65 - 75 zł
wystawa

Piotr Rubik "Niech mówią że to nie jest miłość" (10 opinii)

(10 opinii)
129 - 399 zł
Kup bilet
pop

ZOO Festiwal (16 opinii)

(16 opinii)
35 zł
targi, pokaz

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W Sopocie możemy spędzić czas na: