• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Zdejmij Bieliznę i spójrz w Oczi Cziorne

22 grudnia 2023 
Opinie (4)

Zaproszenie na Metropolia Jest Okey w klubie muzycznym Parlament w Gdańsku, 29 grudnia o godz. 19

To znakomita propozycja zarówno dla dorosłej publiczności miłującej rock & rolla, jak i dla ich dzieci na przedsylwestrowy piątek. W ramach corocznego festiwalu Metropolia jest OK, Nadbałtyckie Centrum Kultury i Klub Parlament zapraszają w piątek 29 grudnia, o godz. 19, na istny zlot czarownic, podczas którego zagrają: Bielizna, Oczi Ciorne, Formy Planet i The Dames. Bilety kosztują symboliczne 5 zł.Parlament współorganizował Metropolię od samego początku. Termin, zawsze między świętami a Nowym Rokiem, był nieprzypadkowy - to właśnie w tym czasie lokalni artyści z reguły zawieszali swoje trasy koncertowe i byli na miejscu. Mogli więc wystąpić w Trójmieście i spotkać się z tutejszą publicznością.

- Festiwal Metropolia zaczynał się właśnie od koncertów - wspomina Tomasz Bożyczko, właściciel klubu Parlament. - Dopiero w kolejnych latach, dzięki środkom NCK, otworzył się szeroko na kulturę. Na tych zlotach spotykają się w muzycy różnych pokoleń, ich rodziny i znajomi, jak i całe rzesze publiczności, chcącej bez napinki i wydatków (wstęp kosztuje 5 PLN) posłuchać muzy, potupać nóżką, wznieść toast i przypomnieć sobie, że ma się jeszcze tego rocka w sercach. Rocka, którego w Trójmieście narodziło się wiele i który wiatr od morza roznosił po kraju.
Podczas koncertu, który odbędzie się 29 grudnia w klubie Parlament, wystąpi plejada trójmiejskiej sceny rockowej. Zobaczymy m.in. grupę Formy Planet, która nawiązuje do czasów, kiedy "zimna fala nie była jeszcze zimnym trupem":

- Formy Planet proponują piosenki, w dodatku zaśpiewane po polsku. Nie dlatego, że nie mają ambicji czy możliwości, ale raczej dlatego, że muzycy zespołu wyszumieli się już w innych składach - pisał na łamach Gazety Wyborczej Jarek Szubrycht. - Czasem były to projekty poszukujące, czasem jeszcze bardziej przyjazne dla człowieka - można wyliczać: Made in Poland, Shipyard, Why Bother?, Blenders, Bielizna... - więc suma tych doświadczeń pozwoliła Formom Planet od razu wyłonić się ze sprecyzowaną wizją stylu i brzmienia. Nawiązującą do przełomu lat 80. i 90. raczej niż do współczesności, do czasów, kiedy zimna fala nie była jeszcze zimnym trupem, a U2 był młodzi i modni.

FORMY Planet "Wolno"

Zespół Formy Planet swój debiutancki album "Kosmos jest wszędzie" wydał w 2022 roku w Antenie Krzyku. I właśnie utwory z tej płyty zaprezentuje podczas festiwalu Metropolia Jest Okej, podczas swojego koncertu w Klubie Parlament.

Formy Planet to Rafał Jurewicz (śpiew), Mariusz Noskowiak (perkusja), Piotr Pawłowski (bass) i Krzysztof Stachura (gitara). Spodziewajmy się przestrzennego brzmienia, mocno grającej sekcji rytmicznej, tekstów o kosmosie i nie tylko.

Koncert w Parlamencie o godz. 19 otworzy występ zespołu The Dames.

- Jesteśmy zespołem rockowo-popowym z Sopotu - opowiadają o sobie muzycy. - W naszej muzyce jest na tyle dużo rocka, by bujało i na tyle dużo popu, by słuchacze dostali raka. Gramy w składzie: Piotr Łuba - wokal, Piotr Słodkowski - gitara, Alex Werakso - gitara basowa i Jarosław Nerko - perkusja. Mamy na koncie parę przebojów, m.in. "Amber Lady" czy "Hey Now!". Naszą mocną stroną są występy na żywo. Nie szczędzimy potu, jesteśmy z krwi (i kości), a łez na pewno nie ma. Nagraliśmy niedawno materiał live w gdyńskiej Klubokawiarni, który okazał się tak zadawalający, że ukaże się na płycie na początku przyszłego roku. W przyszłym roku wyjedziemy na krótką mini-trasę do Anglii. Piotr, nasz wokalista, wychował się w Nowym Jorku, więc jest to naturalne wykorzystanie języka jako atutu. Nie spóźnijcie się na początek koncertu, bo naprawdę będzie czego posłuchać i zobaczyć!

The Dames

Mocnym punktem wieczoru będzie występ zespołu Bielizna, zaliczanego do czołowej formacji Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej.

- W niezwykle energetycznym programie znajdzie się wiele nowości z jeszcze niewydanej płyty pt. "Bagno" - zapowiada Jarek Janiszewski, lider grupy Bielizna. - Nie zabraknie także, oczekiwanych przez publiczność, starych przebojów, ze Stefanem na czele.
Tegoroczne koncerty Bielizny cieszą się ogromnym zainteresowaniem, co można prześledzić w internetowych relacjach. W dobie muzyki spod znaku elektropop zespół pozostaje wierny gitarowemu, romantycznemu graniu. Dodatkową atrakcją będzie, jak zwykle, sowizdrzalsko-ludyczna narracja Jarka Janiszewskiego.

Bielizna - Prywatne życie kasjerki PKP

Niesamowitych wrażeń możemy spodziewać się też po zespole Oczi Cziorne, któru powstał pod koniec lat 80. w Gdańsku, w okresie rozkwitu Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej, jako pierwszy typowo kobiecy zespół w Polsce.

Grupa założona przez Jowitę Cieślikiewicz, pianistkę i kompozytorkę oraz Annę Miądowicz, flecistkę i autorkę tekstów, przełamywała konwencje i utarte schematy w ówczesnym muzycznym świecie, wyróżniając się oryginalnym składem instrumentalnym, delikatnym brzmieniem i autentycznością przekazu. Przez lata działalności Oczi Cziorne grały w różnych miejscach, na mniej lub bardziej ważnych imprezach i festiwalach m.in. w Sopocie, Opolu, Jarocinie, w klubach od Białegostoku

- Oczi Cziorne to nie tylko legenda sceny niezależnej. To ciągle twórczy duch i muzyczna siła - podkreślają organizatorzy. - To grupa prowadzona przez kobiety, która kontynuuje swoją podróż artystyczną, niezmiennie oferując oryginalne brzmienie i przekaz, który trafia do szerokiego grona odbiorców, niezależnie od płci czy wieku.

OCZI CZIORNE "KRYMINAŁ"- VIDEO: YACH PASZKIEWICZ

A co czeka nas w klubie Parlament po Nowym Roku?

- Już w styczniu startujemy z dużą dozą humoru - zapowiada Wojtek Chadaj, menadżer Parlamentu. - Na naszej scenie zagoszczą między innymi: Abelard Giza, Kacper Ruciński, Tomek Kołecki, Michał Leja, Łukasz Kowalski oraz Tomasz Boras. Oczywiście na stand-upach nie poprzestajemy i w najbliższych miesiącach w naszym klubie odbędą się koncerty takich zespołów, jak: Sorry Boys, Poparzeni Kawą Trzy, Enej, Reto, Blind Channel oraz wielu wielu innych.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Wydarzenia

Metropolia Jest Okey | The Dames, Formy Planet, Oczi Cziorne, Bielizna

5 zł
rock / punk, pop

Miejsca

 • NCK Gdańsk, Korzenna 33/35
 • Parlament Gdańsk, Świętego Ducha 2

Wydarzenia

Opinie (4)

 • (2)

  Słabe to

  • 5 13

  • Sam jesteś słaby! (1)

   Najlepsza formacja legendarnej Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej bielizna! I doborowe towarzystwo innych formacji.
   Trzeba być totalnym ignorantem.lub nie mieć totalnie żadnej wiedzy muzycznej, żeby napisać "słabe to"!!!

   • 1 1

   • Spokojnie, to pewnie była prowokacja. Teraz to modne. A zestaw artystów prawdziwie zacny. Do zobaczenia na koncercie :)

    • 1 0

 • Bielizna?

  Musieliby mi parę stówek dołożyć za słuchanie.. może bez fizycznych wymiotów bym przetrwał ale w głowie i tak byłaby defekacja mózgu od słuchania tego szajsu..

  • 1 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sea You 2024

159 - 209 zł
Kup bilet
festiwal muzyczny

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (10 opinii)

(10 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
169 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Ciabatta to: