Wiadomości

Słynni aktorzy, którzy pochodzą z Trójmiasta

Rolą Judyty w komedii romantycznej "Ja wam pokażę!" Grażyna Wolszczak zdobyła sympatię milionów widzów. Na ekranie partnerowali jej m.in. Paweł Deląg i Cezary Pazura.
Rolą Judyty w komedii romantycznej "Ja wam pokażę!" Grażyna Wolszczak zdobyła sympatię milionów widzów. Na ekranie partnerowali jej m.in. Paweł Deląg i Cezary Pazura. fot. Agnieszka Potocka/Trojmiasto.pl

Polski James Dean, blondwłosa seksbomba z "Pociągu do Hollywood", gdańszczanin z wyboru, który grywał u największych twórców polskiego kina czy urocza gdynianka, do której wzdychała męska część widowni. Niektórzy w Trójmieście się urodzili, inni związali z nadbałtycką metropolią karierę zawodową. W cyklu Filmowe Trójmiasto tym razem prezentujemy sylwetki najsłynniejszych aktorów kojarzonych z Gdańskiem, Gdynią lub Sopotem oraz przypominamy ich najważniejsze role w polskiej kinematografii.

 

Grażyna Wolszczak przygodę z aktorstwem rozpoczynała we Wrocławiu, Krzysztof Majchrzak do świata filmu wkroczył jako absolwent warszawskich i łódzkich szkół, Krzysztof Kolberger zawodowe doświadczenie zdobywał najpierw na Śląsku, a później w stołecznych teatrach. Beata Poźniak-Daniels dzieciństwo spędziła na ul. Piwnej, by lata później zagrać w oscarowym "JFK" u boku Gary'ego Oldmana. Wszyscy urodzili i wychowali się w Gdańsku. Podobnych przypadków w polskiej kinematografii jest zresztą znacznie więcej. Trójmiasto dla wielu urodzonych tu artystów było jedynie przystankiem początkowym, z którego wyruszali w wielką aktorską podróż.


Filmowy pociąg kursował jednak również i w drugą stronę. To z Gdańskiem zawodowe kariery związali czołowi chyba w tej chwili trójmiejscy aktorzy, którzy choć mieszkają i pracują tu od lat, pochodzą z zupełnie innych regionów Polski. Mowa o Dorocie KolakMirosławie Bace. Trójmiejska scena teatralna już kilka dekad temu ściągała nad Bałtyk najlepszych w aktorskim fachu.

Wiele zawodowych lat w Gdańsku i Sopocie spędził Zbyszek Cybulski. W Gdyni zamieszkała i zaczęła pracować warszawianka, Katarzyna Figura. Długoletnią karierą w Teatrze Wybrzeże mógł natomiast pochwalić się pochodzący ze Śląska Henryk Bista. Reprezentanci pierwszej, jak i drugiej grupy trójmiejskich aktorów bez wątpienia na trwałe wybitnymi nieraz rolami zapisali się w historii polskiego filmu. Przypominamy ich największe (pomijając kreacje teatralne i serialowe) filmowe dokonania.

Zobacz także: Trójmiejscy aktorzy teatralni w popularnych serialach

Beata Poźniak w połowie lat 80. wyjechała do USA, gdzie zagrała w kilkudziesięciu filmowych i serialowych produkcjach. Jej największym artystycznym dokonaniem jest występu u Olivera Stone'a w dramacie biograficznym "JFK".
Beata Poźniak w połowie lat 80. wyjechała do USA, gdzie zagrała w kilkudziesięciu filmowych i serialowych produkcjach. Jej największym artystycznym dokonaniem jest występu u Olivera Stone'a w dramacie biograficznym "JFK". fot. Mateusz Ochocki/KFP

Ukochana Wiedźmina i "żona" Gary'ego OldmanaWyspecjalizowała się głównie w rolach serialowych, ale tuż na początku XXI w. zdążyła zagrać w głośnych produkcjach opartych na literackich bestsellerach. Najpierw jako tajemnicza Yennefer uwodziła Michała Żebrowskiego vel Geralta z Rivii, pięć lat później jako Judyta Kozłowska flirtowała z Pawłem Delągiem w "Ja wam pokażę!". Grażynę Wolszczak do dziś wielu widzów najbardziej kojarzy właśnie z ekranizacjami słynnych książek Andrzeja Sapkowskiego i Katarzyny Grocholi.

Gdańszczanka aktorskich szlifów nabierała we Wrocławiu, a następnie w Wałbrzychu i w końcu w Warszawie. To tam w połowie lat 80. rozpoczęła karierę teatralną i filmową. Jednak to w Trójmieście narodziła się jej pasja do grania. Wystarczyło, że absolwentka III Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku obejrzała spektakl wrocławskiego teatru pantomimy, który akurat wystawiał się gościnnie nad Bałtykiem. Grażyna Wolszczak aktorskie marzenia realizowała konsekwentnie. Dziś przede wszystkim znana jest z ról teatralnych i serialowych.

Znacznie dłuższą podróż, bo z ulicy Piwnej wprost do stolicy filmowego przemysłu, czyli Los Angeles, odbyła Beata Poźniak. Urodziła się w Gdańsku, pochodziła z rodziny lekarzy, ale od najmłodszych lat wiedziała, że to nie gabinet, a scena będzie jej miejscem pracy. Nawet wtedy, gdy w szkole średniej wybierała klasę o profilu biologiczno-chemicznym. Na studiach tego błędu już nie popełniła - idąc za głosem serca, postawiła na łódzką "filmówkę".

Na deskach teatru zdążyła zadebiutować na trzecim roku studiów i to w rodzinnym mieście. Rolą Justyny w "Vatzlavie" Sławomira Mrożka, którego wystawiał akurat Teatr Wybrzeże. Wkrótce trafiły się kolejne występy sceniczne, debiut telewizyjny, a nawet konkursy poezji śpiewanej. Kluczowy okazał się wyjazd do Stanów Zjednoczonych w połowie lat 80.

Beata Poźniak: dziewczyna z ulicy Piwnej zachwyciła Hollywood


To za oceanem Beata Poźniak rozwinęła aktorskie skrzydła, ale także dała się poznać jako polityczna i społeczna aktywistka. W 1991 roku zagrała u Olivera Stone'a w filmie "JFK". Wcieliła się w rolę żony zabójcy prezydenta Kennedy'ego, Mariny Oswald. Partnerował jej sam Gary Oldman, a żarty na planie zdjęciowym opowiadał Kevin Costner. Później były już głównie gościnne występy w znanych serialach ("Melrose Place", "Kroniki młodego Indiany Jonesa" czy "JAG - Wojskowe Biuro Śledcze"). Beatę Poźniak mają okazję w tym roku oglądać również polscy widzowie. Wszystko za sprawą roli w "Obywatelu Jonesie" Agnieszki Holland. Filmie, który otworzy tegoroczny Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Krzysztof Kolberger miał na swoim koncie kilkadziesiąt ról teatralnych, telewizyjnych i filmowych. W pamięci widzów zapisał się m.in. postacią Adama Mickiewicza w "Panu Tadeuszu" Andrzeja Wajdy.
Krzysztof Kolberger miał na swoim koncie kilkadziesiąt ról teatralnych, telewizyjnych i filmowych. W pamięci widzów zapisał się m.in. postacią Adama Mickiewicza w "Panu Tadeuszu" Andrzeja Wajdy. mat. prasowe/ Fot. Dariusz Krysiak

Krzysztof szarmancki i Krzysztof nieokrzesanyCiepły, opanowany głos i maniery dżentelmena decydowały nie tylko o aktorskim kunszcie, ale też o powodzeniu wśród płci pięknej. Na wielkim ekranie zawsze kojarzył się z elegancją, szykiem, charyzmą i pewną aurą tajemniczości. Podobnie jak Jerzy z "Ekstradycji" - jedno z najpopularniejszych aktorskich wcieleń Krzysztofa Kolbergera, gdańszczanina ze Strzyży, który miał okazję na wielkim ekranie wyrecytować milionom widzów najsłynniejszą inwokację w historii polskiej literatury.

Uczęszczał do IX Liceum Ogólnokształcącego, ale po zdaniu matury opuścił Trójmiasto, by ukończyć wkrótce PWST w Warszawie. Następnie wywiało go aż do Katowic na deski Teatru Śląskiego, ale i tu nie zabawił zbyt długo. Postawił na stolicę i tamtejsze teatry, w których nie tylko grał, ale też wystawiał sztuki. Jednocześnie rozwijał karierę telewizyjną i radiową. Na małym ekranie debiutował w trójmiejskim serialu "S.O.S". To właśnie przede wszystkim z formami telewizyjnymi był najbardziej kojarzony przez widzów. Na dużym ekranie pojawiał się jednak regularnie. W 1999 roku to jemu Andrzej Wajda w ekranizacji "Pana Tadeusza" powierzył rolę Adama Mickiewicza.

O Kolbergerze pamiętało też rodzinne miasto. Rok po śmierci aktora, w 2012 roku, jego nazwiskiem ochrzczono jeden z nowych skwerów na Strzyży, nieopodal domu Kolbergera. Trzy lata później uwielbiany przez widzów aktor został patronem IX LO.

Krzysztof Majchrzak jest jednym z ulubionych aktorów Jana Jakuba Kolskiego. Ostatni raz na wielkim ekranie pokazał się trzy lata temu w filmie "Las. 4 rano", z którym Kolski odwiedził Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Krzysztof Majchrzak jest jednym z ulubionych aktorów Jana Jakuba Kolskiego. Ostatni raz na wielkim ekranie pokazał się trzy lata temu w filmie "Las. 4 rano", z którym Kolski odwiedził Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. mat. prasowe/Polski Instytut Sztuki Filmowej/Centrum Technol
Z estymą i nienagannym stylem Kolbergera kontrastuje z pewnością wizerunek drugiego ze znanych aktorskich Krzysztofów pochodzących z Gdańska. Łobuzerskim spojrzeniem i siarczystym monologiem potrafił widzem dosłownie wstrząsnąć. Krzysztof Majchrzak dość szybko dorobił się łatki aktora równie zdolnego, co niesfornego.

Nie przeszkadzało to z pewnością Janowi Jakubowi Kolskiemu, który najchętniej angażował właśnie Majchrzaka do swoich filmowych projektów, choćby do "Cudownego miejsca", "Historii kina w Popielawach" czy "Pornografii". Aktora można było widywać także w nieco bardziej skomercjalizowanych przedsięwzięciach - "Quo Vadis", "Yesterday" czy "Konopielka". A wszystko zaczęło się od wybitnej roli w "Arii dla atlety" Filipa Bajona.

I aż dziwne, że aktor, który trafił na plan zdjęciowy u Davida Lyncha ("Inland Empire"), podczas szkolnych przedstawień na tyle mocno szydził ze scenicznych artystów, iż strzelał w nich kulkami z gazety. Ewidentny talent, który gdańszczanin (gdy miał dziewięć lat rodzice przeprowadzili się do Łodzi) ujawnił w późniejszych latach, na szczęście nie wymuszał podobnych zachowań ze strony widowni czy krytyków.

Zarówno jedni, jak i drudzy narzekać mogą jedynie na długie przerwy od kina, jakie robi sobie Majchrzak. Trzy lata temu, po blisko 10-letniej nieobecności, zagrał - a jakże! - u Kolskiego w "Las. 4 rano". Znając niepokorny charakter i dość swobodne podejście do zawodu, Krzysztof Majchrzak znów się zahibernował na kilka lat.

Urodzeni w Trójmieście, znani dzięki filmowym kreacjom w całym kraju - do tych artystów z pewnością zaliczała się gdynianka, Anna Przybylska. Nie była jedyną, której filmowa kariera rozpoczęła się od Trójmiasta. Na zdjęciu z Jakubem Wesołowskim.
Urodzeni w Trójmieście, znani dzięki filmowym kreacjom w całym kraju - do tych artystów z pewnością zaliczała się gdynianka, Anna Przybylska. Nie była jedyną, której filmowa kariera rozpoczęła się od Trójmiasta. Na zdjęciu z Jakubem Wesołowskim. mat. prasowe/TVN/kadr z serialu Klub szalonych dziewic

Filmowy skarb GdyniW ogromne oczy tej filmowej piękności wpatrywała się nie tylko męska część widowni. Zarażała pozytywną energią, emanowała naturalnym wdziękiem, doprowadzała do łez spontanicznym poczuciem humoru. Do filmów, w których występowała, zawsze wnosiła ze sobą dodatkową wartość. Anna Przybylska była filmowym skarbem Gdyni, po którego utracie rozpaczała cała Polska.

Zanim pochodząca z Orłowa aktorka tragicznie zmarła na skutek choroby, dała się poznać jako artystka wnosząca do kina niespożyte pokłady energii, seksapilu i humoru. Taką zapamiętano ją z ról w "Superprodukcji", "Karierze Nikosia Dyzmy" czy "Lekcjach pana Kuki". Zagrała także m.in. w "Sępie" u boku Pawła Małaszyńskiego i Michała Żebrowskiego.

Rozpoczynała u Radosława Piwowarskiego, który już od kilku lat zabiera się za nakręcenie filmu poświęconego Annie Przybylskiej. To właśnie ten reżyser odkrył aktorski talent modelki z Gdyni, która dość szybko porzuciła pedagogikę obronną na Akademii Marynarki Wojennej (wcześniej ukończyła IX LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Orłowie). Debiut w "Ciemnej stronie Wenus" wkrótce poskutkował angażem w "Złotopolskich". Kariera wystrzeliła błyskawicznie. I można się było tego spodziewać. Nikt jednak nie mógł wiedzieć, że będzie to kariera zdecydowanie zbyt krótka i zbyt boleśnie zakończona.

W kolejnym odcinku Filmowego Trójmiasta przyjrzymy się aktorom, którzy - pomimo że pochodzili z różnych zakątków Polski - to właśnie z Gdańskiem, Gdynią i Sopotem związali zawodowe kariery.

Opinie (92) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Przeczytałem artykuł i pytanie: i co z tego, że oni się tu urodzili? (10)

  • 80 38

  • Dla słoika nic! (2)

   • 22 8

   • wszyscy jestescie słoikami...chyba że niemiec (1)

    • 2 3

    • JEsli nie wychowales sie w pieknym miescie przedbudyniowym, nie zrozumiesz.

     • 0 1

  • Już tłumaczę (4)

   Aktorzy i wszelkiej maści celebryci wywodzą się w prostej linii od średniowiecznych błaznów, którzy mogli mówić o wielkim szczęściu, gdy podczas spektaklu nie oberwali zgniłym pomidorem. Dzisiaj - to elita, mimo że w zdecydowanej większości to półgłówki.

   • 15 10

   • Kończyłeś psychiatrię, że takie diagnozy stawiasz? (1)

    • 6 3

    • on tak.

     • 0 1

   • Pomidor w średniowieczu? (1)

    To się popisałeś

    • 6 2

    • A jaja? Czy jaja już wtedy były? Chyba były zbyt cenne, by darować je aktorom.

     • 0 0

  • Dla tych mieszkańców którzy przybyli z innych rejonów kraju to właściwie niewiele wynika.

   • 8 1

  • ano.... nic kutfa

   • 0 2

 • magdalena smalara (1)

  Zabrakło w zestawieniu Magdy Smalary.

  • 7 19

  • zabraklo, bo zestawienie jest o znanych aktorach

   • 9 2

 • Majchrzak, Kolberger a opinie tutaj jakby kompletnych ignorantów (3)

  albo dzieci co o kinie pojęcia nie mają.

  • 49 10

  • wstyd to kraść (1)

   a na kinie niby dlaczego jest mus się znać? bo ty się znasz?

   • 2 6

   • musu nie ma

    ale nie ma też konieczności komentowania, jeśli nie ma się pojęcia o kinematografii

    • 9 1

  • zeslojczone miasteczko sie zrobilo.

   • 0 1

 • Sławny to może być np. Chopin, a nasi aktorzy co najwyżej znani lub popularni!

  • 65 14

 • (4)

  Zaskoczę wielu! Klaus Kinski!

  • 63 1

  • Sopot (1)

   Z Sopotu pochodził. Mieszkał tam, gdzie później działała restauracja jego imienia.

   • 18 0

   • Knajpa jak ta lala.

    • 0 0

  • "Ich brauche Liebe!"

   przeczytać koniecznie ;)

   • 5 0

  • I to jest cenna wypowiedź

   • 1 0

 • Pominięcie Doroty Stalińskiej celowe czy przypadkowe?? (2)

  Czy autor odpowie?

  • 55 9

  • Celowe

   Kierowca ciężarówki to nie aktor

   • 5 2

  • dorotę stalińską znam z tego, że japę drze skrzecząc na akcjach KODu

   • 1 1

 • (4)

  K. Figura pracuje w Gdyni? "W Gdyni zamieszkała i zaczęła pracować warszawianka, Katarzyna Figura."

  • 26 3

  • Może Teatr Wybrzeże tam przeniesli (1)

   cichcem?

   • 11 1

   • KArnol by usunał z Monciaka, ale sie nie udało. ;)

    • 1 0

  • Od 2013 r. aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku, ale pracuje też w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

   • 10 1

  • pamietam jej pierwsza jazde

   tu na Orlowie... biedny samochód.

   • 1 0

 • Teraz juz wiem czemu aktorzy tak (1)

  POpieraja uklad

  • 33 25

  • Tak mają poukładane w głowie w odróżnieniu od takiego tłuka jak ty . bełkoczącego na forach za 30 gr.

   • 1 1

 • Przybylska (11)

  Z Orłowa, a nie przypadkiem z Oksywia?

  • 68 2

  • Oczywiście, że z Oksywia. Szkoła Podstawowa nr 33

   • 20 0

  • Oksywie, nie Orlowo.

   • 16 0

  • A jakie to ma znaczenie?

   No fakt, Orłowo nie pasuje do Gdyni, bardziej do Sopotu

   • 4 7

  • kmdr przybylski (1)

   A może z Demptowa? Tam służył ukochany tatuś czerwony komandor polityczny przybylski. Kto odbył w tej jednostce "służbę" zasadniczą ten wie najlepiej.

   • 12 5

   • A Skiba, tez ponoc aktor.. i ojciec podobnie.

    • 1 0

  • Aktorka ? (3)

   Anna Przybylska była piękną kobietą, ale aktorką ? Dlaczego zawsze musimy przesadzać..Aktorem się zostaje po studiach.

   • 14 7

   • powiedz to Buczkowskiemu (1)

    • 9 2

    • panu Kazimierzowi

     ale Ania zaczynała od grania w "Ciemniej stronie Wenus"

     • 1 0

   • Co za bzdura!

    Nie wiem skąd ludziom takie rzeczy przychodzą do głowy. Naprawdę uważasz, że trzeba skończyć studia aby z sukcesem działać w różnych dziedzinach sztuki? Jak oglądam film to oceniam kreację aktora w ramach całości dzieła filmowego, a nie zastanawiam się nad jego dyplomem z uczelni. Albo ktoś ma do tego talent, który podpiera pracą i zyskuje uznanie, albo nie ma talentu i działa gdzieś na marginesie. I chyba tylko w tym drugim przypadku posiadanie dyplomu pomaga, bo można zaczepić się w jakiejś marnej placówce kultury i robić coś choć trochę związanego ze sztuką.

    • 2 0

  • Przybylska istotnie z Oksywa i Ogolniak nie mieści sie w Orlowie . (1)

   • 2 0

   • IX LO mieści się w Orłowie od 3 lat, po słynnej reorganizacji szkół gdyńskich autorstwa viceprezydenta BB. Wcześniej przez wiele lat mieściło się niedaleko Placu Kaszubskiego, za YMKĄ.

    • 0 0

 • Wolszczak ? nie słynni ale znani aktorzy to róznica. (1)

  • 58 4

  • "słynna" z równie "słynnego" tasiemca stacji TVN i chyba to tyle

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

19

czerwca

Lato zaczyna się #wGdyni Gdynia, Bulwar Nadmorski

19

czerwca

Andrzej Piaseczny Sopot, Amfiteatr Tarasów przy Aquaparku

26

czerwca

Slow Fest Sopot Sopot, Molo w Sopocie

Kultura

Wybraliście operę - w parku Oruńskim zobaczymy "Rigoletto"
W parku Oruńskim zobaczymy Rigoletto

Kulinaria

Gdzie jedzą "lokalsi"? Gdańsk, mamy problem...
Zabierz mnie tam, gdzie jedzą "lokalsi"
Nowe lokale: śniadania, wursty, etniczne, włoskie i gruzińskie smaki
Nowe Lokale: śniadania i kuchnie świata

  Najczęściej czytane

  Sprawdź się

  Najstarszy na Wybrzeżu i jeden z najstarszych w Polsce festiwali jazzowych to: