• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Znikają escape roomy w Trójmieście

Alicja Olkowska
19 lutego 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Escape roomy to przede wszystkim wspólne rozwiązywanie zagadek i ucieczka z pokoju na czas. Escape roomy to przede wszystkim wspólne rozwiązywanie zagadek i ucieczka z pokoju na czas.

W ciągu półtora miesiąca w Trójmieście zamknęło się kilka escape roomów. Sprawdziliśmy, jak obecnie wygląda rynek pokoi zagadek w Gdyni, Gdańsku i Sopocie.Czy byłe(a)ś kiedykolwiek w escape roomie?

Tragedia w Koszalinie i jej pokłosie, czyli wzmożone kontrole escape roomów, bezpośrednio wpłynęły na branżę pokoi zagadek w całym kraju. Niektóre lokale jedynie tymczasowo zawiesiły działalność np. na czas koniecznego remontu. Sporo jednak zniknęło na dobre, także w Trójmieście.

Do niedawna działało u nas niemal 30 escape roomów posiadających ponad 60 pokoi ucieczki. Obecnie czynnych jest kilkanaście tego typu firm, zlokalizowanych głównie w Gdańsku. Co istotne, na liście zamkniętych obiektów są też takie, które pomyślnie przeszły kontrole przeciwpożarowe, ale i tak ich właściciele musieli rozwiązać biznes. Powód? Inspektorzy mieli wątpliwości co do bezpieczeństwa budynków, w których znajdowały się pokoje zagadek.

Pytanie, które zresztą zadał każdy mój rozmówca związany z jednym z nieczynnych już escape roomów: dlaczego zamknięto tylko pokoje zagadek, skoro w tym samym budynku wciąż działają jeszcze inne firmy (biura, banki, agencje nieruchomości, etc.) i korzystają z np. tej samej drogi pożarowej, która nie spełnia przepisów bezpieczeństwa?

- Boli nas, że zostaliśmy potraktowani wybiórczo. Takie same przepisy powinny obowiązywać wszystkie firmy, nie tylko escape roomy. Jeśli my musieliśmy zamknąć działalność z powodu problemów z klatką schodową, to dlaczego inne biura w tym samym budynku pracują dalej? Albo wszyscy mogą, albo nikt - powiedział chcący zachować anonimowość właściciel nieczynnego pokoju zagadek w Gdyni.

Gdynia - zniknęły wszystkie escape roomy z ul. ŚwiętojańskiejEscape Me Gdynia 8 stycznia opublikował na swoim Facebooku wpis, w którym czytamy: "tymczasowo musimy zawiesić działalność przy ul. Świętojańskiej 114 zobacz na mapie Gdyni. Lokal przeszedł pozytywnie inspekcje przeciwpożarowe, lecz ogólne warunki zabudowy budynku nie do końca spełniają wymogi i właściciel budynku musi dostosować go pod usługi".

W rozmowie z nami manager obiektu Michał Przekop zdradził, że Escape Me Gdynia nie wróci już pod stary adres. Planowane jest za to otwarcie nowego pokoju zagadek.

- Otworzymy escape room wraz z innym tego typu lokalem, który zakończył działalność, a mianowicie Scopeout Escape Room Gdynia, ale w zupełnie nowej lokalizacji, także w Gdyni. Remontujemy lokal od podstaw, ponieważ chcemy, aby w 100 proc. spełniał wymagania i przepisy bezpieczeństwa. To poważna inwestycja, ruszymy za około pół roku.
Znajdujący się w tym samym budynku przy ul. Świętojańskiej Outscape Gdynia 14 stycznia ogłosił, że został zmuszony do zakończenia działalności, choć jeszcze 5 stycznia zapewniał, że "zawsze dokładaliśmy wszelkich starań, aby nasze pokoje były bezpieczne. Z każdego z nich gracze mogą się wydostać samodzielnie w każdej chwili, ponadto nad przebiegiem gry czuwa cały czas Mistrz Gry".

Okazało się, że obiekt spełnia wszystkie wymagania, jednak strażacy mają zastrzeżenia co do budynku. "Do czasu wyjaśnienia tych zastrzeżeń z właścicielem budynku, postanowiliśmy wstrzymać działalność."

Wspomniany wyżej Scopeout Escape Room Gdynia przy ul. Świętojańskiej 36 zobacz na mapie Gdyni również zakończył działalność, o czym poinformował na swojej stronie:

- Niestety, Scopeout już nie powróci w starej lokalizacji - ta decyzja nie zależała od nas. W życiu trzeba szukać pozytywów, dlatego już pracujemy nad powrotem w lepszym wydaniu niż poprzednie.
Podobny los spotkał Escape 105 przy ul. Świętojańskiej 105 zobacz na mapie Gdyni, który również przeszedł kontrolę straży pożarnej, ale już budynek, w którym się mieści, a dokładnie klatka schodowa, nie spełniła norm przeciwpożarowych.

Kolejny gdyński escape room Ucieknij.pl przy ul. Abrahama 9 zobacz na mapie Gdyni wstrzymał działalność, a podzielił się tą wiadomością z fanami 16 stycznia. Jak się okazuje, pozytywnie przeszedł kontrolę Państwowej Straży Pożarnej, ale już Inspektorat Nadzoru Budowlanego nie dał zielonego światła na działalność.

- Jest to dla nas informacja o tyle przykra, że absolutnie nie wynika z zaniedbania bezpieczeństwa, a decyzja ta jest spowodowana samowolną zmianą sposobu użytkowania pomieszczeń - czytamy na stronie.
Zmieniła się oferta także w Strefie Zoltar Gdynia - po pokoju escape room "Tajemnicze zniknięcie pewnego dziennikarza" nie ma już śladu. Tutaj jednak wpływ na decyzję właścicieli nie miały kontrole - pokój został zamknięty pod koniec 2018 roku, czyli kilka dni przed tragedią w Koszalinie. "Tajemnicze zniknięcie..." zwyczajnie wyczerpało formułę - niebawem jego miejsce zajmie przestrzeń Virtual Reality.

Wygląda więc na to, że obecnie w Gdyni działa tylko jeden escape room: Walkout.

Najczęściej uczestnicy zabawy mają godzinę na rozwiązanie zadania i wydostanie się z pokoju. Najczęściej uczestnicy zabawy mają godzinę na rozwiązanie zadania i wydostanie się z pokoju.

SopotW Sopocie sytuacja wygląda nieco lepiej - choć komunikat o zawieszeniu działalności opublikował niedawno kolejny i zarazem przez wielu uznawany za najlepszy z escape roomów w mieście - Questrooms (mają też oddział na gdańskiej Zaspie), to wszystko wskazuje na to, że obiekt już niebawem powróci na trójmiejską mapę pokoi zagadek.

- Sopot chwilowo jest wstrzymany pomimo pozytywnego przejścia kontroli straży pożarnej i pełnego bezpieczeństwa w pokojach i lokalu (posiadamy wszelkiego rodzaju dokumentacje wnętrza lokalu). Musimy skompletować dokumentację samego budynku, bo jest w różnych miejscach (a ma on już swoje lata). Nie martwcie się, na pewno do Was wrócimy - czytamy na Facebooku.
Słowa te potwierdził w rozmowie z nami Dariusz Reich, właściciel Questrooms. Przyznał, że otwarcie jest kwestią czasu - prawdopodobnie escape room ruszy z początkiem marca, wszystko zależy od tempa uzupełniania dokumentacji budynku.

Nagle przestały też funkcjonować dwa inne escape roomy - Exit Plan Sopot oraz Bloody Basement - Krwawa Piwnica.

- Ze smutkiem informujemy, że Krwawa Piwnica od tej chwili zostaje zamknięta na stałe - czytamy we wpisie z 5 stycznia.
W Sopocie obecnie funkcjonuje bez przerwy tylko jeden escape room - Busters Escape Room.

Gdańsk - escape roomy niemal bez zmianW Gdańsku fani escape roomów nie powinni mieć powodów do zmartwień: najbardziej lubiane obiekty nadal działają i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Warto jednak odnotować, że z mapy zniknęło Krwawe zejście, które prowadzili ci sami właściciele co Bloody Basement i opublikowali na swoim FB identyczny komunikat co w sopockim lokalu.

Miejsca

Opinie (54) 10 zablokowanych

 • (2)

  Masakra. Musi się tragedia wydarzyć żeby skontrolować, a potem cały biznes cierpi bo przeginają

  • 137 19

  • Naucz sie innego słowa, niż "masakra".

   • 9 5

  • Taka niestety jest Polska.

   • 3 0

 • niech zamykają, po co to komu, (4)

  • 78 152

  • jest klient - jest usługa. Jest transakcja - są wpływy z podatku. Kompletnie tego nie rozumiem na co komu taka zabawa, według mnie jest głupia, ale to zabawa, więc na zdrowie! Niech się bawią jak chcą.

   • 18 7

  • A pan niech się nie rozmnaża, po co to komu?

   • 33 5

  • to fajna zabawa

   • 12 2

  • niech zostawią w spokoju, a komu to przeszkadza?

   • 3 0

 • Trzeba mieć orientację w excape roomie

  Kolega zapomniał jak tam szedł to potem siedział i płakał

  • 34 17

 • absurd

  uczepili się całej branży i pewnie sami nie wiedzą jak sprawdzać takie pokoje bo przecież w budynkach działają zazwyczaj inne firmy

  • 87 19

 • Opinia została zablokowana przez moderatora

 • Smutne (4)

  Wreszcie trochę prawdy... Która pokazuje jak gigantyczny problem w Polsce stanowią nieuczciwi właściciele nieruchomości, którzy narażają życie ludzi i dorobki firm które u nich wynajmują. Oczywiście nikt im się do d*py nie dobierze... Smutne.

  • 85 9

  • wina (2)

   Łańcuszek winy zaczyna się od inwestora i urzędu. Później jest wykonawca, deweloper, a dopiero właściciel. Po nim jest jeszcze użytkownik lokalu, a na końcu klient, lub osoba postronna, która mogła np. wnieść do lokalu substancję szkodliwą. Każdy budynek ma swoje przeznaczenie zgodne z zezwoleniem wydanym przez urząd. Jeśli budynek używany zgodnie z przeznaczeniem nie spełnia jakiejś normy, to odpowiada urzędnik który wydał pozwolenie, albo ten, który dopuścił budynek do użytku, po jego wykonaniu. Oczywiście właściciel mógł dokonać jakichś zmian bez konsultacji z urzędem i dlatego istnieją kontrole śledztwa itp. Zapewne inne normy przewiduje się dla biur, a inne dla pomieszczeń usługowych, do jakich zaliczyłbym "pokoje ucieczki".

   Ustalenie prawdy nie zawsze jest proste.

   • 10 2

   • (1)

    Mafia, mafia, mafia. Tu łapówka, tam łapówka i bum wszystko zgodnie z niczym, ale jest.

    • 7 1

    • Prawo a życie

     Prawo jest tak stworzone aby przepisy się wykluczały ,zawsze jakieś furtki prawne zostają .Czy w tym przypadku jeszcze są jakieś instytucje ,które mogą wydać odmienną opinię ? "....pozytywnie przeszedł kontrolę Państwowej Straży Pożarnej, ale już Inspektorat Nadzoru Budowlanego nie dał zielonego światła na działalność"
     Trochę lat minęło od czasów komuny ....przepisy swoje a budynki swoje i w wielu przypadkach nie wymaga aby dostosowane zostały do akceptowanych standardów Czyli adoptuje się pomieszczenia , czasami z "małym prezentem" dla urzędnika odbierającego. Właśnie prawo ,standard ...a co to jest w tym kraju ? Czy ktoś naprawdę chce to zmienić czy tylko zmienia jak się zdarzy tragedia ?

     • 2 0

  • A to jedyna działalność taka?

   Masarnie, rzeźnie.. trują ludzi na potegę a nikt nic nie robi. To jest tak mały problem ale zrobił się tak medialny.. jak wyszło że sprzedają padline ludizom to chwile było głośno i co? I nic.. totalnie nic..
   Polska, kraj obsr... kupą i chorych priorytetów

   • 7 4

 • (1)

  Kompletny absurd. Rozumiem, że wydarzyła się tragedia, co do tego nie ma wątpliwości, ale robienie teraz cyrków i wielkiego halo kompletnie mija się z celem. ER będą masowo zamykane, ludzie już przez to sianie paniki boją się tego typu rozrywek, i skończy się tak, że cały biznes upadnie. Sama byłam w Escape Roomach na terenie Trojmiasta kilkanaście razy i nie czułam zagrożenia.
  Nie chodzi o to, żeby nie kontrolować tej działalności, jasne, to bardzo potrzebne, ale z głową. To naprawdę bardzo fajna rozrywka i szkoda, żeby przez wypadek została sprowadzona do rangi niebezpiecznej. To tak jakby przez wypadek samochodowy zakazać innym poruszać się autami.

  • 119 23

  • Dokładnie. Jakby pożar w kinie wybuchł, to by masowo wszystkie kina sprawdzali. Kolejny absurd to ten, że w jednym budynku działa kilka firm, ale tylko eskejpy zamykają. Parodia.

   • 13 2

 • (4)

  Kuba z ucieknij.pl dacie radę chłopaki! Obrona dyplomu za pasem, więc będziecie mogli się skupić na biznesie, trzymam kciuki!

  • 6 32

  • (3)

   Naprawdę musisz to pisac w komentarzu...? Nie lepiej powiedzieć mu to w twarz jak normalny człowiek?

   • 24 0

   • (2)

    Nie, ponieważ nie mamy już kontaktu

    • 0 8

    • Ciekawe dlaczego... (1)

     • 11 0

     • Bo nadal siedzi w escape roomie, który zamknięto....

      .

      • 0 1

 • Tak wygląda prawdziwa komuna.

  • 28 18

 • ...

  Jak zwykle - leczenie skutków (i to w dodatku w złym miejscu) zamiast przyczyny. Od początku było wiadome, że powodem koszalińskiej tragedii była butla z gazem, piecyk gazowy. Równie dobrze mógł on stać w gabinecie solarium, kawiarni, w gabinecie stomatologicznym.... Tym się powinny zająć służby, bo to jest przyczyna.
  Co do klatek schodowych również... inspekcja ma za zadanie sprawdzić Escape Room, to sprawdza. Wydaje orzeczenie, że klatka nie spełnia wymogów i co? Czekamy aż w innym obiekcie na tej klatce dojdzie do tragedii, bo nie rozumiem? Zamykać w takim wypadku całą klatkę, z góry na dół. Paranoja...

  • 68 11

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

II Baltic Opera Festival 2024

33 - 280 zł
Kup bilet
opera / operetka, festiwal teatralny

Turandot

33 - 280 zł
opera / operetka

Turandot

33 - 280 zł
opera / operetka

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaki klub mieści się w pomieszczeniach dawnej stolarni Teatru Wybrzeże?