Wiadomości

Znikają escape roomy w Trójmieście

Escape roomy to przede wszystkim wspólne rozwiązywanie zagadek i ucieczka z pokoju na czas.
Escape roomy to przede wszystkim wspólne rozwiązywanie zagadek i ucieczka z pokoju na czas. 123rf.com/ Viacheslav Nikolaienko

W ciągu półtora miesiąca w Trójmieście zamknęło się kilka escape roomów. Sprawdziliśmy, jak obecnie wygląda rynek pokoi zagadek w Gdyni, Gdańsku i Sopocie.Czy byłe(a)ś kiedykolwiek w escape roomie?

tak, bardzo lubię taką zabawę 44%
tak, ale nie podobało mi się 8%
nie, ale spróbuję w przyszłości 18%
nie i nie zamierzam - nie ufam takim miejscom 30%
zakończona Łącznie głosów: 1835
Tragedia w Koszalinie i jej pokłosie, czyli wzmożone kontrole escape roomów, bezpośrednio wpłynęły na branżę pokoi zagadek w całym kraju. Niektóre lokale jedynie tymczasowo zawiesiły działalność np. na czas koniecznego remontu. Sporo jednak zniknęło na dobre, także w Trójmieście.

Do niedawna działało u nas niemal 30 escape roomów posiadających ponad 60 pokoi ucieczki. Obecnie czynnych jest kilkanaście tego typu firm, zlokalizowanych głównie w Gdańsku. Co istotne, na liście zamkniętych obiektów są też takie, które pomyślnie przeszły kontrole przeciwpożarowe, ale i tak ich właściciele musieli rozwiązać biznes. Powód? Inspektorzy mieli wątpliwości co do bezpieczeństwa budynków, w których znajdowały się pokoje zagadek.

Pytanie, które zresztą zadał każdy mój rozmówca związany z jednym z nieczynnych już escape roomów: dlaczego zamknięto tylko pokoje zagadek, skoro w tym samym budynku wciąż działają jeszcze inne firmy (biura, banki, agencje nieruchomości, etc.) i korzystają z np. tej samej drogi pożarowej, która nie spełnia przepisów bezpieczeństwa?

- Boli nas, że zostaliśmy potraktowani wybiórczo. Takie same przepisy powinny obowiązywać wszystkie firmy, nie tylko escape roomy. Jeśli my musieliśmy zamknąć działalność z powodu problemów z klatką schodową, to dlaczego inne biura w tym samym budynku pracują dalej? Albo wszyscy mogą, albo nikt - powiedział chcący zachować anonimowość właściciel nieczynnego pokoju zagadek w Gdyni.

Gdynia - zniknęły wszystkie escape roomy z ul. ŚwiętojańskiejEscape Me Gdynia 8 stycznia opublikował na swoim Facebooku wpis, w którym czytamy: "tymczasowo musimy zawiesić działalność przy ul. Świętojańskiej 114 zobacz na mapie Gdyni. Lokal przeszedł pozytywnie inspekcje przeciwpożarowe, lecz ogólne warunki zabudowy budynku nie do końca spełniają wymogi i właściciel budynku musi dostosować go pod usługi".

W rozmowie z nami manager obiektu Michał Przekop zdradził, że Escape Me Gdynia nie wróci już pod stary adres. Planowane jest za to otwarcie nowego pokoju zagadek.

- Otworzymy escape room wraz z innym tego typu lokalem, który zakończył działalność, a mianowicie Scopeout Escape Room Gdynia, ale w zupełnie nowej lokalizacji, także w Gdyni. Remontujemy lokal od podstaw, ponieważ chcemy, aby w 100 proc. spełniał wymagania i przepisy bezpieczeństwa. To poważna inwestycja, ruszymy za około pół roku.
Znajdujący się w tym samym budynku przy ul. Świętojańskiej Outscape Gdynia 14 stycznia ogłosił, że został zmuszony do zakończenia działalności, choć jeszcze 5 stycznia zapewniał, że "zawsze dokładaliśmy wszelkich starań, aby nasze pokoje były bezpieczne. Z każdego z nich gracze mogą się wydostać samodzielnie w każdej chwili, ponadto nad przebiegiem gry czuwa cały czas Mistrz Gry".

Okazało się, że obiekt spełnia wszystkie wymagania, jednak strażacy mają zastrzeżenia co do budynku. "Do czasu wyjaśnienia tych zastrzeżeń z właścicielem budynku, postanowiliśmy wstrzymać działalność."

Wspomniany wyżej Scopeout Escape Room Gdynia przy ul. Świętojańskiej 36 zobacz na mapie Gdyni również zakończył działalność, o czym poinformował na swojej stronie:

- Niestety, Scopeout już nie powróci w starej lokalizacji - ta decyzja nie zależała od nas. W życiu trzeba szukać pozytywów, dlatego już pracujemy nad powrotem w lepszym wydaniu niż poprzednie.
Podobny los spotkał Escape 105 przy ul. Świętojańskiej 105 zobacz na mapie Gdyni, który również przeszedł kontrolę straży pożarnej, ale już budynek, w którym się mieści, a dokładnie klatka schodowa, nie spełniła norm przeciwpożarowych.

Kolejny gdyński escape room Ucieknij.pl przy ul. Abrahama 9 zobacz na mapie Gdyni wstrzymał działalność, a podzielił się tą wiadomością z fanami 16 stycznia. Jak się okazuje, pozytywnie przeszedł kontrolę Państwowej Straży Pożarnej, ale już Inspektorat Nadzoru Budowlanego nie dał zielonego światła na działalność.

- Jest to dla nas informacja o tyle przykra, że absolutnie nie wynika z zaniedbania bezpieczeństwa, a decyzja ta jest spowodowana samowolną zmianą sposobu użytkowania pomieszczeń - czytamy na stronie.
Zmieniła się oferta także w Strefie Zoltar Gdynia - po pokoju escape room "Tajemnicze zniknięcie pewnego dziennikarza" nie ma już śladu. Tutaj jednak wpływ na decyzję właścicieli nie miały kontrole - pokój został zamknięty pod koniec 2018 roku, czyli kilka dni przed tragedią w Koszalinie. "Tajemnicze zniknięcie..." zwyczajnie wyczerpało formułę - niebawem jego miejsce zajmie przestrzeń Virtual Reality.

Wygląda więc na to, że obecnie w Gdyni działa tylko jeden escape room: Walkout.

Najczęściej uczestnicy zabawy mają godzinę na rozwiązanie zadania i wydostanie się z pokoju.
Najczęściej uczestnicy zabawy mają godzinę na rozwiązanie zadania i wydostanie się z pokoju. 123rf.com/ Viacheslav Nikolaienko

SopotW Sopocie sytuacja wygląda nieco lepiej - choć komunikat o zawieszeniu działalności opublikował niedawno kolejny i zarazem przez wielu uznawany za najlepszy z escape roomów w mieście - Questrooms (mają też oddział na gdańskiej Zaspie), to wszystko wskazuje na to, że obiekt już niebawem powróci na trójmiejską mapę pokoi zagadek.

- Sopot chwilowo jest wstrzymany pomimo pozytywnego przejścia kontroli straży pożarnej i pełnego bezpieczeństwa w pokojach i lokalu (posiadamy wszelkiego rodzaju dokumentacje wnętrza lokalu). Musimy skompletować dokumentację samego budynku, bo jest w różnych miejscach (a ma on już swoje lata). Nie martwcie się, na pewno do Was wrócimy - czytamy na Facebooku.
Słowa te potwierdził w rozmowie z nami Dariusz Reich, właściciel Questrooms. Przyznał, że otwarcie jest kwestią czasu - prawdopodobnie escape room ruszy z początkiem marca, wszystko zależy od tempa uzupełniania dokumentacji budynku.

Nagle przestały też funkcjonować dwa inne escape roomy - Exit Plan Sopot oraz Bloody Basement - Krwawa Piwnica.

- Ze smutkiem informujemy, że Krwawa Piwnica od tej chwili zostaje zamknięta na stałe - czytamy we wpisie z 5 stycznia.
W Sopocie obecnie funkcjonuje bez przerwy tylko jeden escape room - Busters Escape Room.

Gdańsk - escape roomy niemal bez zmianW Gdańsku fani escape roomów nie powinni mieć powodów do zmartwień: najbardziej lubiane obiekty nadal działają i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Warto jednak odnotować, że z mapy zniknęło Krwawe zejście, które prowadzili ci sami właściciele co Bloody Basement i opublikowali na swoim FB identyczny komunikat co w sopockim lokalu.

Opinie (54) 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

16

lipca

Kino na Szekspirowskim Gdańsk, Teatr Szekspirowski

25

lipca

BrassWoodFest Sopot, Opera Leśna

Kultura

Podróże w wersji mikro. Poznaj Gdańsk z przewodnikiem
Podróże po Gdańsku z przewodnikiem
Rozstrzygnięto konkurs na rozbudowę Opery Leśnej
Będzie rozbudowa Opery Leśnej

Kulinaria

Z widokiem na morze i miasto. Trójmiejskie lokale z tarasami
Lokale z tarasami w Trójmieście

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    GAK świętował w 2017 r. swoje: