• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zostać czy nie? Kto wychodzi z kina przed końcem filmu?

Tomasz Zacharczuk
1 marca 2023, godz. 10:00 
Opinie (70)
Wyjść czy nie wyjść z kina, gdy film nam się nie podoba? Oto jest pytanie... Wyjść czy nie wyjść z kina, gdy film nam się nie podoba? Oto jest pytanie...

Zbyt drastyczny lub wręcz odrażający, zwyczajnie nudny, a może po prostu rozczarowujący? Powodów, dla których negatywnie oceniamy obejrzany film, zapewne znalazłoby się znacznie więcej. Co jednak musi się wydarzyć, by podczas seansu w ogóle nie dotrwać do końcowych napisów? Wychodzenie z kinowej sali jeszcze w trakcie projekcji nie jest często spotykanym zjawiskiem, aczkolwiek czasami poziom irytacji czy zażenowania bierze górę i szybka ewakuacja jest jedyną metodą, by uratować choćby nasz cenny czas, bo zmarnowanych na bilet pieniędzy przecież nikt nam nie zwróci.Repertuar kin w TrójmieścieCzy zdarzyło ci się wyjść z kina, bo film był tak zły/nudny?

Zaryzykuję stwierdzenie, że nie ma chyba osoby, która przynajmniej raz podczas seansu w kinie nie miała ochoty wyjść z sali i z hukiem zatrzasnąć za sobą drzwi. Sam podobny scenariusz przerabiałem w myślach wielokrotnie, ale z recenzenckiego obowiązku zawsze niestrudzenie trwałem na posterunku. Za sprawą choćby filmów Patryka Vegi okupiłem to naturalnie uszczerbkiem na zdrowiu psychicznym, ale nie ma tego złego. Uodporniłem się na naprawdę kiepskie produkcje.

Zasadniczo do kina w pierwszej kolejności powinno się jednak chodzić dla przyjemności. Co jednak w sytuacji, gdy takowej nie odczuwamy, a na dodatek zaczynamy się podczas seansu niemiłosiernie męczyć?

Ucieczka z kina wcale nie jest taka prostaSiedząc w domu na kanapie, rozwiązanie jest dość proste. Wystarczy sięgnąć po pilot. W kinie jednak filmu nie przewiniemy, nie zastopujemy i nie zmienimy na inny. Pozostaje więc liczyć na to, że zła karta się odwróci, przeżyć jakoś w mękach do końca lub po prostu wyjść, choć na ostatnią z tych opcji decyduje się jednak stosunkowo niewielu widzów.

- Nie pamiętam takiej sytuacji. Nie raz i nie dwa zdarzyło się obejrzeć coś naprawdę okropnego, ale zawsze siedziałem do końca. Sam nie wiem dlaczego. Może po prostu szkoda było mi wydanych pieniędzy, może wstyd mi było już po kwadransie filmu przeciskać się przez zatłoczoną salę. Czy żałuję, że nie wychodziłem? Chyba nie. Pewnie więcej czasu straciłem na bardziej bzdurne rzeczy niż siedzenie na kiepskim filmie - przyznaje Hubert, który gdańskie kina najczęściej odwiedza w pojedynkę.

Jak nie trafić na kiepski film? Czytaj nasze kinowe recenzje


Znacznie trudniej jest podjąć decyzję o opuszczeniu sali, gdy na film wybieramy się jednak w większym gronie. Trudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, w której wychodzimy z seansu, a na znajomych czekamy za drzwiami.

- Strasznie ostatnio męczyłam się na "W trójkącie". Właściwie od początku nie byłam przekonana do tego filmu, ale za namową koleżanki postanowiłam spróbować. Nie zliczę chyba momentów, gdy miałam dość, ale dla mojej towarzyszki cierpiałam do końca. Ogólnie zabawna historia, bo - jak się okazało po seansie - ona też odliczała czas do końcowych napisów, ale głupio było jej wyrywać mnie z filmu, na który sama zapraszała - śmieje się Monika z Gdyni.
- Z kina nie wyszedłem. Z siebie wychodziłem - mówi z rozbawieniem Piotrek, który seansu nowej "Czarnej Pantery" raczej nie wspomina zbyt przyjemnie. - Poszedłem z dziewczyną, bo ona uwielbia Marvela. Ja raczej średnio, ale kilka części było ok. Na pewno nie ta. Kompletnie nie ten klimat, fabuła idiotyczna, akcji mało. Męczyłem się okrutnie, ale co zrobisz? Przecież nie zostawię dziewczyny w trakcie seansu. Zresztą ciężko byłoby wyjść, bo siedzieliśmy pośrodku zatłoczonej sali, obładowani popcornem, colą i kurtkami.

Czasami wyjście jest jedynym... wyjściemWypad do kina, szczególnie przy obecnych cenach, do tanich rozrywek nie należy. Warto więc przekalkulować, co ma dla nas większą wartość: wydane pieniądze czy czas, który zaoszczędzimy, rezygnując z filmu, który nam się nie podoba.

- Stawiam na drugą opcję, chociaż nie jest oczywiście tak, że nie szkoda mi wydanej kasy. Zresztą i tak wiele razy zostawałem na filmach, które - delikatnie mówiąc - nie porywały. Kilka razy zdarzyło się jednak wyjść przed czasem. Ostatni raz na "Amsterdamie". Świetny reżyser, imponująca obsada, ale kompletny niewypał. Po godzinie już straciłem cierpliwość. Może przy pełnej sali bym wytrwał, ale na seansie siedziałem sam, nie licząc dwóch osób z przodu. Grzebałem więc w telefonie z nudów i jak pojawiła się opcja wypadu ze znajomymi, to zgarnąłem kurtkę i po prostu wyszedłem - mówi Dawid, który na "Amsterdam" wybrał się zaciekawiony skrajnymi opiniami o filmie.
W czasach bez powszechnego dostępu do internetu, a co za tym idzie bez możliwości wertowania recenzji, opinii i komentarzy, znacznie trudniej było przewidzieć, czy wybrany film spełni nasze oczekiwania. Przekładało się to na większą liczbę osób opuszczających kinowe sale. Dziś, choć o filmie sporo możemy dowiedzieć się jeszcze przed jego premierą, też się zdarza, że powodem ewakuacji z kina jest kiepski research.

- Lubię festiwale, szczególnie ten w Gdyni, a na takich imprezach filmy zazwyczaj mają swoje premiery, więc właściwie niewiele wiadomo, czego można się spodziewać. Pamiętam kilka lat temu, jak wykurzyła mnie z sali bardzo mocna scena zabójstwa dziecka w "Placu zabaw". Zresztą wychodziło w tym momencie jeszcze wiele innych osób i to niekoniecznie "po angielsku". Mocno oberwało się twórcom. Pamiętam jeszcze kilka takich festiwalowych wtop - "Przejście", "Interior" czy ostatnio "Wesele". Strasznie zmęczył mnie ten film, odpuściłam już sobie ostatnie pół godziny - wspomina Kasia, stała bywalczyni FPFF w Gdyni.

Chłopaki nie płaczą: scena Śmierć w Wenecji

"Spokojnie, zaraz się rozkręci"Rezygnacja z filmu jest o tyle problematyczna, że czasami, nawet wbrew logice, czekamy na moment, który coś w danej produkcji odmieni. Sprawi, że nasza percepcja obróci się o 180 stopni i ostatecznie pozostaniemy na sali do końca. Bywa jednak, że w tych naszych oczekiwaniach możemy się srogo przeliczyć.

- Ja tak miałam z "Do ostatniej kości". Czekałam, czekałam i czekałam, aż coś się w tym filmie ruszy, zacznie dziać, pojawi się jakiś niespodziewany zwrot akcji, tempo trochę przyspieszy. No i się nie doczekałam. Obejrzałam do końca, ale żałowałam, że jednak nie wyszłam z kina. Nawet Timothee Chalamet nie był w stanie osłodzić mi tej ogromnej nudy - przyznaje Asia.
Z wyczekiwaniem na odpowiedni moment może być tak, jak w scenie z filmu "Chłopaki nie płaczą", w której Bolec serwuje swoim gościom seans "Śmierci w Wenecji". Gdy gangsterzy tracą cierpliwość, wyraźnie zmieszany gospodarz wypala: "Spokojnie, zaraz się rozkręci". I faktycznie bywa, że czasami jesteśmy jak ten biedny Bolec, gdy sami sobie wmawiamy, że jednak warto zostać 5, 10 czy 30 minut dłużej, choć podświadomie czujemy, że kontynuowanie seansu traci już jakikolwiek sens.

Trzeba się jednak liczyć w takiej sytuacji z tym, że reklamacji nikt od nas nie przyjmie. Na pewno nie kino, które przecież jedynie dostarcza widzowi produkt. Wszak trudno żądać zwrotu pieniędzy od kuriera za wadliwy towar (jeżeli oczywiście nie stało się z nim nic podejrzanego w drodze do nas). Czasami nawet na wychodzeniu z sal kino (a co za tym idzie i producent filmu) może zarobić. Pod koniec ubiegłego roku głośno było choćby o horrorze "Terrifier 2", który miał rzekomo wzbudzać wśród publiczności wyjątkową odrazę i powodować masowe ucieczki z seansów. Efekt? Jeszcze większe zainteresowanie filmem o sadystycznym klaunie, choć to raczej marne pocieszenie dla tych, którzy jednak nie dali rady dotrwać do końca.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (70)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Imany "Voodoo Cello"

179 zł
blues / soul, pop

Wszystkie Drogi Prowadzą do Rzymu

121 - 168 zł
Kup bilet
muzyka poważna

Metallica & Symphony (4 opinie)

120 - 170 zł
Kup bilet
rock / punk, widowisko / show

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Gdzie w Trójmieście odbywa się Festiwal Globaltica - Festiwal Kultur Świata, którego celem jest pokazywanie wielokulturowości?