• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Moje ulubione wiersze Miłosza 3

Wydarzenie w ramach

maj 26

niedziela, godz. 11:00 - 13:30

Gdańsk Dziedziniec Galeri, ul. Targ Sienny 7 przed...
bilety 45 zł
ulgowy 20 zł
przedsprzedaż 35 zł
Sala Kameralna na Ołowiance

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Poezja i muzyka
Moje ulubione wiersze Miłosza 3
i rozmowy o emigracji
WIEK MIŁOSZA

Wystąpią:
Bronisław Maj - poeta
Bogdan Tosza - moderator
Anna Seniuk - aktorka
Dorota Dąbrowska - flet
Izabela Paszkiewicz - fortepian

W programie:
F. POULENC (1899-1963) - Sonata na flet i fortepian FP 164

-----

ANNA SENIUK
Aktorka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W latach 1964 - 70 występowała na deskach Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, następnie w teatrach warszawskich: Ateneum, Teatrze Powszechnym, Polskim. Obecnie jest związana z Teatrem Narodowym w Warszawie. Grała w filmach m.in. "Lalka", "Europa, Europa", "Bilet powrotny", " Panny z Wilka", "Konopielka" i w serialach telewizyjnych: "Czarne chmury", Czterdziestolatek", "Egzamin z życia". Jest laureatką licznych nagród aktorskich m.in. otrzymała tytuł "Ulubiona Aktorka Krakowa", dwukrotnie Złoty Ekran. Za rolę w spektaklu telewizyjnym "Moralność pani Dulskiej" otrzymała nagrodę im Aleksandra Zelwerowicza.

W Teatrze Polskiego Radia wyreżyserowała operę radiową "Balladyna" wg Juliusza Słowackiego, Nie-Boską Symfonię na motywach utworu Zygmunta Krasińskiego, oraz bajkę muzyczną "Pchła Szachrajka" Jana Brzechwy wszystko z muzyką Macieja Małeckiego. Za kreacje w Teatrze Polskiego Radia oraz reżyserię wspomnianych spektakli radiowych Anna Seniuk została uhonorowana nagrodą "Wielki Splendor" i Złotym Mikrofonem. W roku 2007 otrzymała Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie teatru. Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Artystka jest profesorem Akademii Teatralnej w Warszawie.

BOGDAN TOSZA
Reżyser teatralny, publicysta, eseista, animator kultury. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom w 1976 r.), następnie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie na Wydziale Reżyserii Dramatu (1980), w 1998 r. uzyskał tam kwalifikacje I stopnia (doktorat). W latach 1976-1978 stały recenzent "Gazety Krakowskiej". W 1983 r. stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki (Moskwa i Leningrad). W sezonie 1985-1986 wykładowca podyplomowego Studium Instruktorów Teatru w Kaliszu. W latach 1987-1988 stypendysta ITI (Hamburg, Thalia Theater). Od 1990 do 1992 r. przewodniczący sekcji reżyserów ZASP, był w tym czasie stałym felietonistą "Gońca Teatralnego".

W sezonie 1991-1992 był zastępcą dyrektora ds. artystycznych Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, a w latach 1992-2003 był jego Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym. Poza reżyserowaniem sztuk teatralnych był także inicjatorem i gospodarzem wielu spotkań literackich (m.in. współorganizator wizyty Josifa Brodskiego w Katowicach, który 22 czerwca 1993 r. odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego). W Teatrze Śląskim, za czasu dyrektorowania gościł na spotkaniach z widzami i czytelnikami m.in. Czesława Miłosza, Stanisława Barańczaka, Tomasa Venclovę, Andrzeja Drawicza, ks. Jana Twardowskiego, Egona Naganowskiego i Adama Zagajewskiego. We wrześniu 1996 r. był organizatorem "Dni Güntera Grassa" w Teatrze Śląskim, z udziałem wielu wybitnych tłumaczy literatury polskiej i niemieckiej.

Od 1992 r. jest wykładowcą Wydziału Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie prowadzi zajęcia z reżyserii, pracy z aktorem i historii dramatu. W latach 1992-1993 stały felietonista "Teatru". W 1993 r. był stypendystą Goethe Institut (Prien/Chiemsee). W 1995 r. seminarzysta Institut für Kulturwissenschaft w Wiedniu (dyplom "Theatre management of international festival and repertory productions"). Od 1996 do 1999 r. był przewodniczącym Rady Programowej Radia Katowice S. A. W latach 1997-2003 wiceprezes Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów. W 2000 r. był stypendystą Goethe Institut w Berlinie. Od 2001 do 2003 r. członek komisji stypendialnej Ministerstwa Kultury. W latach 2002-2003 stały felietonista Radia eM. Od 2003 r. członek Rady Programowej TV Kraków. Od 2004 do 2006 r. Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru Polskiego we Wrocławiu. Publikował w "Dialogu", "Zeszytach Literackich", "Tygodniku Powszechnym". W 2007 r. nakładem Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej "Gaudium" ukazały się jego teksty teatralne pt. Pisane na stronie.

Otrzymane nagrody i odznaczenia: "Złota Maska" za reżyserię Rewizora Nikołaja Gogola w Teatrze Śląskim w Katowicach (1990), "Złota Maska" za reżyserię Antygony Jeana Anouilha w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu (1992), Nagroda Prezydenta Miasta Katowice za integrację środowisk twórczych (1994), Loża Liderów "Trybuny Śląskiej" za przedsięwzięcie roku (1998), finał Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (Requiem dla gospodyni Wiesława Myśliwskiego, 2001). Jego żona, Elżbieta Tosza, jest dziennikarką i publicystką. Mieszkają w Krakowie. Ważne dzieła reżyseria sztuk teatralnych, m.in.: S. Mrożek, "Tango", "Pieszo", "Garbus", "Letni dzień"; J. Genet, "Pokojówki"; J. Brodski, "Marmur"; J. Anouilh, "Antygona"; B. Schaeffer, "Próby dla siedmiu", "Toast"; A. Czechow, "Wiśniowy sad"; J. Głowacki, "Antygona w Nowym Jorku"; D. Harrover, "Noże w kurach", "Blackbird"; książka pt. "Pisane na stronie" (Gaudium 2007).

Opinie

  • muzyka poważna , muzyka dawna
    maj 19
    niedziela, g. 12:00
    Sopot, Kościół Zbawiciela
    Cantus Mare