• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wirtuozi smyczków (1 opinia)

Wydarzenie w ramach

Sala Koncertowa na Ołowiance

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert festiwalowy
Wirtuozi smyczków
Gdański Festiwal Muzyczny 2011

Organizatorzy:
Stowarzyszenie muzyczne FORZA
Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku

Wystąpią:
Słowacka Orkiestra Kameralna Bohdana Warhala
Ewald Danel - dyrygent

W programie:
A.VIVALDI (1678-1741) Cztery Pory Roku (Le quattro stagioni) op. 8 nr 1-4
A. PIAZZOLLA (1921-1992) Cztery Pory Roku (Quattro Stagioni)

Słowacka Orkiestra Kameralna Bohdana Warchala obchodzi właśnie jubileusz 50 lecia. Założona przez doskonałego skrzypka śląskiego pochodzenia, Bohdana Warchala, od początku istnienia jest jednym najpopularniejszych zespołów muzyki klasycznej na Słowacji. Orkiestra reprezentowała Słowację na całym świecie, a krytycy podkreślali jej specyficzne, delikatne brzmienie i subtelność frazowania. Kierowana przez Warchala przez 40 lat, orkiestra zrealizowała ponad 100 nagrań dla krajowych i zagranicznych firm fonograficznych, dokonała wieku prawykonań gościła na wielu festiwalach, koncertowała w Europie, Północnej i Południowej Ameryce, Australii, Azji i Japonii.

Od 10 lat zespołem kieruje Ewald Danel i z powodzenie pomnaża artystyczny dorobek "wirtuozów smyczków". Podczas koncertu wykonane zostaną przez słowackich wirtuozów dwa bliźniacze cykle "Cztery pory roku", które dzielą jednakże nie minuty lecz wieki, a dokładnie 250 lat! Astor Piazzolla, jak wielokrotnie wspominał, swoim cyklem "The 4 Seasons of Buenos Aires" złożył hołd tangu i Antonio Vivaldiemu.

SŁOWACKA ORKIESTRA KAMERALNA
Została założona w 1960 roku przez doskonałego skrzypka śląskiego pochodzenia, Bohdana Warchala (1930-2000). Od początku istnienia jest jednym najpopularniejszych zespołów muzyki klasycznej na Słowacji. Pod kierunkiem maestro Warchala reprezentowała Słowację na całym świecie a krytycy podkreślali jej specyficzne, delikatne brzmienie i subtelność frazowania. W reperuarze Orkiestry główne miejsce zajmowała muzyka baroku, później także kompozycje z XIX i XX wieku.

Zespół ma na swoim koncie także wiele prawykonań dzieł zarówno kompozytorów słowackich jak i zagranicznych. Słowacka Orkiestra Kameralna brała udział w wielu ważnych festiwalach jak m.in.: Festival de Musique de Strassbourg, Salzburger Festspiele, Festival de Musigue Montreux - Vevey, Budapesti Zenei Hetek, Praska Wiosna. Koncertowała w Europie, Północnej i Południowej Ameryce, Australii, Azji i Japonii. Współpracowała z artystami tej miary jak m.in: Vladimír Spivakov, Taba Zimmerman, Miklós Perenyi, Anne-Sophie Mutter, Cyprien Katsaris, Jean Pierre Rampal, Michala Petri, Heinz Hollinger, Peter Schreier, François Leleux, František Herman, Bernard Soustrot, Guy Touvron. Orkiestra zrealizowała ponad 100 nagrań poświęconym różnym okresom muzycznym dla krajowych i zagranicznych firm fonograficznych. Bohdan Warchal jako Szef Artystyczny, kierował nią przez ponad 40 lat. Podczas uroczystego koncertu z okazji 40 rocznicy, wyraził życzenie, aby jego następcą został urodzony także na Śląsku Ewald Danel, który objął tę funkcję w styczniu 2001 roku.

Repertuar odmłodzonego zespołu przesunął się w kierunku romantyzmu i muzyki XX wieku. Poza stałymi koncertami w Słowackiej Filharmonii, udziałem w festiwalach i występami za granicą, Orkiestra realizuje wiele interesujących projektów, jak na przykład pierwsze na Słowacji wykonanie kompletu Koncertów Branderburskich i Suit Orkiestrowych Bacha, wykonanie wszystkich Concerti Grossi Händela i Corellego oraz rzadko grywanych symfonii na smyczki autorstwa młodego Mendelssohna . Orkiestra ma na swoim koncie również specjalne koncerty rocznicowe dedykowane takim kompozytorom jak m.in.: Bach, Dvořák, Mozart, Szostakowicz, Suchoň.

Każdego roku Orkiestra przygotowuje jeden koncert poświęcony pamięci jej załozyciela Hommage 'a Bohdan Warchal. W sezonie 2010/2011 zespół obchodzi jubileusz 50 lecia. Orkiestra powstała jesienią 1960 roku a pierwszy koncert odbył się 22 lutego 1961 roku.

EWALD DANEL
Studiował skrzypce i dyrygenturę w Konserwatorium w Ostrawie w Czechach oraz w Akademii Muzyki i Teatru w Bratysławie. Doktorat zrobił pod kierunkiem prof.Bohdana Warchala. Studiował także dyrygenturę u prof. Karla Ősterreichera w Hoch-Schule für Musik w Wiedniu. Po ukończeniu studiów, przez dwa lata był koncertmiestrzem Słowackiej Orkiestry Radiowej oraz Słowackiej Opery Narodowej. W latach 1985 - 2000 był koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej Słowackiej Filharmonii Narodowej w Bratysławie a w roku 2005 ponownie nawiązał z nią współpracę już jako solista i dyrygent.

Od 1992 do 1996 roku był szefem artystycznym Capella Istropolitana, w latach 1997-1998 pełnił funkcję gościnnego koncertmistrza w Sao Paulo. Jako dyrygent i solista przez wiele lat współpracował z orkiestrami japońskimi m.in. z Hiroshima Symphony Orchestra, Tokyo Harmonia Chamber Orchestra oraz Akita Chamber Orchestra. Współpracował również z Klang Verwaltung München, Orchestra Ensemble Kanazawa, Nagoya Philharmonic Orchestra, Orquestra Filarmonica de Malaga, Praską Filharmonią Kameralną. W maju 2008 został Głównym Gościnnym Dyrygentem Hiroshima Symphony Orchestra. Występował na scenach wielu państw Europy i Azji a także, Egipcie, Panamie, Brazylii oraz USA.

Podczas recitali solowych oraz koncertów solowych z orkiestrą, wykonuje m.in. dzieła Vivaldiego, Bacha, Haydna, Mozarta, Beethovena, Brahmsa, Sibeliusa, Dvoraka, Wieniawskiego, Suchona. Współpracuje z dyrygentami takimi jak: Z.Košler, A.Ceccato, F.Luisi, F.Haider, Y.Toyama, A.Witt, A.Rahbari, E. zu Guttenberg, I.Karabtchevsky, V.Schmidt-Gertenbach, B.Rezucha, O.Lenárd oraz L.Svarovsky. Ewald Danel jest doświadczonym kameralistą. Był prymariuszem Kwartetu Słowackiego, współtworzył Słowackie Trio Fortepianowe. Ważną częśćią jego działalności artystycznej jest współpraca z wieloma chórami kościelnymi. Jako pedagog Ewald Danel wykładał w Akademii Muzyki i Teatru w Bratysławie. W latach 1999-2003 oraz 2007-2009 był gościnnym profesorem Uniwersytetu Sztuk Pięknych i Muzyki w Nagoyi.

Opinie (1)

  • Świetny

    relaks po całym tygodniu pracy. Było bardzo miło i na wysokim poziomie. Polecam na przyszłość.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.