• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Branża koncertowa elastyczna wobec obostrzeń. Zaszczepieni podnoszą frekwencję

Ewa Palińska
22 czerwca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
W naszym kalendarzu imprez sukcesywnie pojawiają się propozycje kolejnych koncertów. Organizatorzy zapewniają, że dopełnianie widowni osobami zaszczepionymi to nie dyskryminacja, a umożliwienie uczestnictwa w koncertach większej liczbie słuchaczy. W naszym kalendarzu imprez sukcesywnie pojawiają się propozycje kolejnych koncertów. Organizatorzy zapewniają, że dopełnianie widowni osobami zaszczepionymi to nie dyskryminacja, a umożliwienie uczestnictwa w koncertach większej liczbie słuchaczy.

Koncerty powróciły! Organizatorzy dwoją się i troją, aby ich imprezy odbyły się zgodnie z planem i - w większości przypadków - w zgodzie z obowiązującym prawem. - Przepisy są niejasne i liczymy na to, że zostaną doprecyzowane. Do tego czasu będziemy po prostu podejmowali się ich interpretacji, robiąc, co w naszej mocy, aby każdy z planowanych przez nas koncertów się odbył - mówi Magdalena Krzanowska z Good Taste Production.Przepisy dotyczące organizowania koncertów budzą skrajne emocje. Przed dwoma tygodniami przedstawiliśmy stanowisko tych, którzy przy obecnie panujących restrykcjach nie widzą możliwości organizowania koncertów bądź uważają, że stawiane warunki są niesamowicie trudne do spełnienia.

Koncerty można organizować, tylko czy się da? Wyjaśniamy, w czym tkwi problemOrganizatorzy: "Jesteśmy elastyczni i jesteśmy w stanie dopasować się do warunków, w których żyjemy"Jesteśmy elastyczni i jesteśmy w stanie dopasować się do realiów, w których żyjemy.
Branża jest podzielona. Już chwilę po publikacji wspomnianego tekstu skontaktowali się z nami organizatorzy imprez, którzy podnieśli rzuconą przez rząd rękawicę. Twierdzą, że obecnie obowiązujące przepisy są dla nich czasem niezrozumiałe, ale nie niemożliwe do przestrzegania.

- Z obostrzeniami nie mamy większych problemów - mówi Jędrzej KrajewskiLansalot Events, odpowiadający za organizację koncertów m.in. Varius Manx, Korteza, Pawła Domagały czy Sanah. - Jesteśmy elastyczni i jesteśmy w stanie dopasować się do realiów, w których żyjemy. Najważniejsze obecnie jest nastawienie mediów, które zamiast straszyć, powinny rzetelnie informować o bieżącej sytuacji. Obecnie ludzie są tak nastraszeni tą nagonką, że rezygnują z zakupu biletów. Albo boją się albo o własne bezpieczeństwo, albo o to, że impreza się nie odbędzie i przepadną im pieniądze. Tymczasem my robimy wszystko, co w naszej mocy, aby wszystkie planowane imprezy zrealizować z zachowaniem wszelkich procedur bezpieczeństwa i stosując się do rządowych dyrektyw.
Rąk nie załamuje też Good Taste Production, współorganizator m.in. koncertów z cyklu Letnie Brzmienia, odbywających się na placu Zebrań Ludowych:

- Przepisy są niejasne i liczymy na to, że zostaną doprecyzowane. Do tego czasu będziemy po prostu podejmowali się ich interpretacji, robiąc, co w naszej mocy, aby każdy z planowanych przez nas koncertów się odbył - mówi Magdalena Krzanowska z Good Taste Production.
Fakt, że jest się zaszczepionym, można potwierdzić Unijnym Certyfikatem COVID, dostępnym do pobrania przez Internetowe Konto Pacjenta IKP. Trzeba zalogować się i w zakładce "certyfikaty" wybrać rodzaj certyfikatu i kliknąć "Pobierz kod QR". Później należy zapisać dokument na swoim urządzeniu lub wydrukować. Fakt, że jest się zaszczepionym, można potwierdzić Unijnym Certyfikatem COVID, dostępnym do pobrania przez Internetowe Konto Pacjenta IKP. Trzeba zalogować się i w zakładce "certyfikaty" wybrać rodzaj certyfikatu i kliknąć "Pobierz kod QR". Później należy zapisać dokument na swoim urządzeniu lub wydrukować.

Limity nie dotyczą zaszczepionych

.

Limity dot. obostrzeń epidemiologicznych nie obowiązują osób, które są zaszczepione. Organizatorzy zamierzają z tego prawa korzystać.

Czy szczepiłe(a)ś się przeciwko COVID-19?

Przepisy mówią jasno:
  • Wydarzenia plenerowe (czyli wszelkie festiwale czy koncerty miejskie, w których nie ma wyznaczonych miejsc - są np. stojące) mogą odbywać się przy liczbie widzów 250 + osoby zaszczepione w pełni.
  • Wydarzenia w obiektach zamkniętych i otwartych, gdzie widz ma wyznaczone konkretne miejsce (np. poprzez miejsca numerowane bądź krzesełka), możliwe jest zajęcie 50 proc. widowni + osoby zaszczepione.

- Te wydarzenia można organizować tak naprawdę na 100 proc. widowni, lecz przynajmniej połowa widzów musi być zaszczepiona w pełni. Tych osób cały czas przybywa, więc nie powinno być z tym problemu - mówi Jędrzej KrajewskiLansalot Events.
- Nie organizujemy koncertów wyłącznie dla osób zaszczepionych - udział w nich mogą wziąć wszyscy, również ci, którzy szczepieniom się nie poddali - mówi Magdalena Krzanowska z Good Taste Production. - Przepisy na razie są niejasne, ale liczymy na to, że ministerstwo je jak najszybciej doprecyzuje. Ryzyko, że którykolwiek z planowanych przez nas koncertów zostanie odwołany, obecnie nie istnieje.
To, w jaki sposób miałaby odbywać się weryfikacja tego, czy ktoś jest zaszczepiony, czy nie, spędza sen z powiek zarówno imprezowiczom, jak i organizatorom. To, w jaki sposób miałaby odbywać się weryfikacja tego, czy ktoś jest zaszczepiony, czy nie, spędza sen z powiek zarówno imprezowiczom, jak i organizatorom.

Ministerstwo Zdrowia: "Nie ma obowiązku dokumentowania, że jest się zaszczepionym"To, w jaki sposób miałaby odbywać się weryfikacja tego, czy ktoś jest zaszczepiony, czy nie, spędza sen z powiek zarówno imprezowiczom, jak i organizatorom. W piątek, 11 czerwca, podczas konferencji prasowej, rzecznik ministra zdrowia odniósł się do tej kwestii.

- Nie ma obowiązku dokumentowania, że jest się osobą zaszczepioną, ale jeżeli w danym miejscu jest już osiągnięty limit gości, to mamy do wyboru dwa wyjścia: albo rezygnujemy np. z noclegu w hotelu, albo pokazujemy certyfikat szczepienny - powiedział w piątek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.
Andrusiewicz wspomniał o branży turystycznej, ale te same przepisy mają zastosowanie też w przypadku koncertów. Reasumując, limity dot. obostrzeń epidemiologicznych nie obowiązują osób, które są zaszczepione.

To jak organizator ma sprawdzić, czy ktoś jest zaszczepiony?Staramy się, aby te rozwiązania nie były postrzegane jako jakiegoś rodzaju "dyskryminacja" czy "selekcja", tylko po prostu dały widzom możliwość udziału w wydarzeniu, a branży rozrywkowej pozwoliły zarabiać (bo nie zarabia ona od półtora roku).
Jak ze sprawdzaniem tego, czy posiadacze biletów są zaszczepieni, zamierzają poradzić sobie organizatorzy imprez?

- Wbrew pozorom sprawa jest prosta - jeśli ktoś chce wziąć udział w imprezie i nie wlicza się do tej puli podstawowej, która jest ograniczona, to musi nam udowodnić, że jest zaszczepiony. Jeśli tego nie zrobi, to nie wpuścimy go na koncert - mówi Marcin (nazwisko znane redakcji), organizator koncertów. - W regulaminie zamieściliśmy zapis, że osoba kupująca bilet z puli "dla zaszczepionych", oświadcza, że jest zaszczepiona i w razie konieczności dobrowolnie ten fakt udokumentuje. Dzięki temu sprzedamy bilety jeszcze przed koncertem. Da nam to możliwość kontroli nad tym, ile osób weźmie udział w imprezie. Jeśli ktoś nie będzie chciał udokumentować, że został zaszczepiony, na teren imprezy nie wejdzie i nie będzie miał podstaw do jakichkolwiek roszczeń, bo kupując bilet, zgodził się na nasze warunki. Tyle w teorii. Czas pokaże, jak to będzie przebiegało w praktyce - ruszamy z koncertami od przyszłego tygodnia.
- Na ten temat mamy pogląd z obu stron - z punktu widzenia organizatora i dystrybutora biletów (mamy własny system sprzedaży) - dodaje Jędrzej Krajewski z Lansalot Events. - Pracujemy nad takim rozwiązaniem, które będzie pozwalało z dużym wyprzedzeniem monitorować liczbę osób zaszczepionych kupujących bilety. Patrzymy jednak na to również z punktu widzenia klienta i staramy się, aby te rozwiązania nie były postrzegane jako jakiegoś rodzaju "dyskryminacja" czy "selekcja", tylko po prostu dały widzom możliwość udziału w wydarzeniu, a branży rozrywkowej pozwoliły zarabiać (bo nie zarabia ona od półtora roku). To, że będzie zróżnicowanie na widzów zaszczepionych i niezaszczepionych, było wiadome od około roku i nie powinno absolutnie nikogo dziwić ani być tematem dyskusji, ponieważ każdy ma prawo uczestnictwa w wydarzeniu. "Różnicowanie", o którym mówimy, jest wyłącznie kwestią organizacyjną.
Wydarzenia plenerowe, czyli wszelkie festiwale czy koncerty miejskie, w których nie ma wyznaczonych miejsc - są np. stojące - mogą odbywać się przy liczbie widzów 250 plus osoby zaszczepione w pełni. Wydarzenia plenerowe, czyli wszelkie festiwale czy koncerty miejskie, w których nie ma wyznaczonych miejsc - są np. stojące - mogą odbywać się przy liczbie widzów 250 plus osoby zaszczepione w pełni.

Ludzie boją się kupować bilety. Organizatorzy twierdzą, że zupełnie niesłusznieJa osobiście kupuję bilety na wydarzenia, które mnie interesują, i staram się żyć normalnie. Do tego samego zachęcam wszystkich moich przyjaciół. Jeśli wydarzenie zostanie odwołane, przeniesione - trudno. Tak najwidoczniej miało być. Mogło się to zdarzyć z różnych względów, nie tylko przez pandemię.
Nie sposób policzyć, ile imprez w ostatnim roku zostało odwołanych czy przełożonych. Niektóre były przekładane tak wiele razy, że posiadacze biletów stracili rachubę. Są nawet tacy, którzy już nie pamiętają, na co w ogóle kupili bilety. To sprawia, że publiczność do zakupu biletów na kolejne koncerty podchodzi z wielką rezerwą.

- Nie sprzedają nam się nawet nasze pewniaki, na których koncerty bilety rozchodziły się jak świeże bułeczki - przyznaje jeden z organizatorów.
Zatem kupować czy nie?

- Wszystko zależy od tego, czy tak naprawdę chcemy iść na wydarzenie - wyjaśnia Jędrzej Krajewski z Lansalot Events. - Mamy obecnie nową rzeczywistość, z którą wszyscy musimy się zmierzyć, nauczyć się w niej żyć. Nie ma pewności, czy nie nadejdzie kolejna fala, tak jak dwa lata temu nikt nie pomyślał o tym, że będziemy walczyć z pandemią, i tak jak za rok nikt nie będzie wiedział, czy nie pojawi się jakiś nowy wirus. Ja osobiście kupuję bilety na wydarzenia, które mnie interesują, i staram się żyć normalnie. Do tego samego zachęcam wszystkich moich przyjaciół. Jeśli wydarzenie zostanie odwołane, przeniesione - trudno. Tak najwidoczniej miało być. Mogło się to zdarzyć z różnych względów, nie tylko przez pandemię. Równie dobrze możemy bać się kupić pomidory w sklepie, bo mogą być spleśniałe w opakowaniu, czego nie będziemy mieli jak przed zakupem sprawdzić. Mimo naszej przezorności i tak trafią do śmieci.

Najbliższe koncerty w TrójmieścieNasz kalendarz imprez sukcesywnie zapełnia się kolejnymi wydarzeniami. W planach są zarówno małe koncerty, kameralne, jak i duże imprezy plenerowe. Od muzyki klasycznej, poprzez jazz czy bluesa, aż po rocka, pop czy muzykę etniczną.

Koncerty w Trójmieście - kalendarz imprezW cyklu Letnie Brzmienia, na placu Zebrań LudowychMapka, wystąpią m.in. Nosowska, Ralph Kamiński, Bitamina/Miętha/Vito Bambino, Sanah, Paweł Domagała, Fisz Emade Tworzyw, Baranovski, Kuba Badach z projektem Tribute to Andrzej Zaucha, Lemon, Karaś/Rogucki czy Król.

Przez całe lato będą się również odbywały koncerty plenerowe w ramach Open'er Park. Na plenerowej scenie w parku KolibkiMapka wystąpią m.in. Brodka, Sokół, Dawid Podsiadło, The Dumplings, Quebonafide, Pezet czy Krzysztof Zalewski.

Nie brakuje też propozycji dla miłośników dużych imprez - w najbliższym miesiącu odbędą się Disco Stars Live (impreza disco polo na Polsat Plus Arena Gdańsk), Globaltica czy Polsat SuperHit Festiwal.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (210)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (11 opinii)

(11 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
169 zł
Kup bilet
pop

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d."

89 - 129 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Gdyński kwartalnik kulturalny nosi tytuł: