• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy wypada się dobrze bawić, gdy za wschodnią granicą trwa wojna?

Ewa Palińska
7 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 

Zobacz, co o udziale w Koncercie dla Ukrainy w B90 mówili jego uczestnicy.

Zza wschodniej granicy docierają coraz bardziej niepokojące wieści. Polacy solidaryzują się z zaatakowaną przez Rosję Ukrainą w najrozmaitszy sposób, np. organizując różnego rodzaju wydarzenia i akcje charytatywne. Choć wszyscy mamy pewność co do tego, że cel w przypadku wielu imprez jest szczytny, to jednak czasem pojawia się konsternacja. Bo czy wypada się tak dobrze bawić w czasie, kiedy trwa wojna? A "pokus" nie brakuje, bo kalendarz imprez pęka w szwach.Trójmiasto dla Ukrainy - Kalendarz imprez


Jeszcze przed kilkoma tygodniami nikt by nie uwierzył, że Polakom uda się osiągnąć konsensus w jakiejkolwiek sprawie. Po ataku Rosji na Ukrainę Polacy ramię w ramię angażują się w pomoc uciekającym przed wojną sąsiadom zza wschodniej granicy, dzięki czemu zapracowali sobie na uznanie nie tylko Europy, ale i świata. I nie, to nie jest przesada - skala pomocy oferowanej uchodźcom jest ogromna.

Polacy egzamin z pomagania zdali celująco. Zobacz, jak przebiegała zbiórka darów dla Ukrainy koordynowana przez Fundację Pomagamy Nie Ziewamy

Każdy pomaga najlepiej, jak potrafi. Artyści teżCzy ograniczasz udział w koncertach pod wpływem tego, co dzieje się za wschodnią granicą?

Każdy pomaga na miarę własnych możliwości. Słysząc o setkach tysięcy Ukraińców przekraczających granicę z Polską, wiele osób ruszyło na wschód. Jedni zawozili zebrane dary, inni zapewniali transport do miejsc oferujących uchodźcom schronienie. Ci, którzy w podróż się nie wybierali, angażowali się w akcje lokalne. Poruszenie było i jest tak wielkie, że trudno zachować postawę neutralną i "świat" to widzi.

W pomoc Ukrainie zaangażowali się też artyści. Zaczęto organizować koncerty i imprezy, z których dochód przeznaczano na pomoc naszym wschodnim sąsiadom. Wydarzenia mają różny charakter - w naszym Kalendarzu pojawiają się informacje o wiecach, marszach, koncertach, akcjach charytatywnych.

Wszystko odbywa się spontanicznie, dlatego czas na przygotowanie jest krótki. Artyści prezentują zatem nie specjalnie przygotowane, podniosłe programy, ale to, co w swoim repertuarze mają najlepsze, jak miało to miejsce podczas środowego koncertu w B90.

Big up Ukraine! Trójmiasto zagrało dla UkrainyNie pozwólmy sobie odebrać prawa do odczuwania i okazywania radości, nawet w tak trudnych i niepewnych czasach. Na wiele rzeczy nie mamy wpływu, ale na to tak. Na zdj. uczestnicy Koncertu dla Ukrainy w B90. Nie pozwólmy sobie odebrać prawa do odczuwania i okazywania radości, nawet w tak trudnych i niepewnych czasach. Na wiele rzeczy nie mamy wpływu, ale na to tak. Na zdj. uczestnicy Koncertu dla Ukrainy w B90.

Ludzie giną, a my się bawimy. Czy to w porządku?Wydarzenie odniosło frekwencyjny sukces, a uczestnicy imprezy, z którymi miałam okazję porozmawiać, jednogłośnie przyznawali, że do przyjścia zachęcił ich nie tylko szczytny cel, ale też line-up - na scenie wystąpiły bowiem największe gwiazdy trójmiejskiego hip-hopu. Rewelacyjne koncerty zagrali Łona i Webber, Gruby Mielzky i Undadasea, a publiczność szalała przy każdym utworze. Bo przy takiej muzyce po prostu nie da się inaczej.

I kiedy tak się bawiliśmy, naszła nas (mnie i moich współtowarzyszy) refleksja, czy to aby na pewno w porządku. Bo przecież spotkaliśmy się po to, aby wesprzeć Ukrainę, na terenie której toczą się działania wojenne. Pieniądze z biletów i z tego, co zostawialiśmy na barze, szły w całości na cel charytatywny (zebrano 174 525 zł), ale jednak w chwili, kiedy za wschodnią granicą giną ludzie, my szaleliśmy na parkiecie przed sceną. W rytm świetnej muzyki, którą uwielbiamy. Dychotomia.

Jaromir Nohavica nie wystąpi w Gdańsku, bo popiera PutinaNasze rozterki rozwiali Ukraińcy, którzy również przyszli na koncert, dziękując, że takie wydarzenie zorganizowano. Bo dzięki niemu choć na chwilę mogli oderwać myśli od tego, co toczy się w miejscu, z którego uciekli. Możliwość uczestniczenia w tym koncercie dała im też poczucie realnego wsparcia ze strony Polaków. Jadąc spod granicy do Gdańska, mieli obawy o to, jak zostaną przyjęci, czy nie zostaną potraktowani jak intruzi. Serdeczność, jaką okazali im uczestnicy środowego koncertu w B90, sprawiła jednak, że poczuli się chciani i zaopiekowani.

Zobacz, w jaki sposób gdynianie okazali solidarność z Ukrainą.

Nie pozwólmy odebrać sobie prawa do radości. Nawet w tak trudnych czasachTen koncert był też potrzebny młodym Polakom, którzy dość już mają śledzenia informacji na temat wojny w zaciszu domowym i odczuwają potrzebę "bycia razem".

- Miałam poczucie, że siedzenie w domu nic by nie dało - opowiadała mi jedna z uczestniczek środowego koncertu w B90. - Chciałam być dzisiaj wśród ludzi. Poczuć, że nie jestem sama. Choć na chwilę oderwać się od przerażających informacji, jakie co rusz pojawiają się na Twitterze czy portalach informacyjnych.
Poświęcam wiele uwagi środowej imprezie w B90, bo był to pierwszy tak duży i spontanicznie zorganizowany koncert w Trójmieście dedykowany Ukrainie. Pamiętajmy jednak, że w Kalendarzu imprez znajduje się wiele wydarzeń. I zdecydowana większość z nich nie jest dedykowana uchodźcom.

Kalendarz imprez - wszystkie wydarzeniaKalendarz imprez pęka w szwach i...... są to koncerty przeróżne - rozrywkowe, muzyki poważnej, operowe i operetkowe, przed nami wiele imprez kulinarnych, spektakle teatralne, targi i wystawy. Regularnie odbywają się też imprezy w klubach. Wiele z nich zostało zaplanowanych z dużym wyprzedzeniem, znaczna część to wydarzenia przełożone wskutek wcześniejszych, pandemicznych restrykcji. Wielu z nas czeka na nie z wytęsknieniem i zwyczajnie potrzebuje takiego resetu, żeby oderwać się na chwilę od coraz bardziej dramatycznych medialnych doniesień.

Po tak długim czasie spędzonym w społecznej izolacji potrzeba nam kontaktu z innymi ludźmi. Nie po to, żeby ignorować krzywdę, jaka dzieje się za naszą wschodnią granicą, ale żeby podbudować się psychicznie. Poczuć tę namiastkę normalności i przekonać się, że wokół nas są ludzie, którzy czują podobnie i mają podobne potrzeby. Również te kulturalne czy artystyczne.

Sztuka od zawsze była narzędziem politycznym. Dlaczego my nie mielibyśmy wykorzystać jej do własnych celów? Na zdj. plakat znajdujący się na wystawie 100XPropaganda zorganizowanej w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w dniach 8-23 listopada 2018 r. Sztuka od zawsze była narzędziem politycznym. Dlaczego my nie mielibyśmy wykorzystać jej do własnych celów? Na zdj. plakat znajdujący się na wystawie 100XPropaganda zorganizowanej w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w dniach 8-23 listopada 2018 r.

Sztuka od zawsze była narzędziem politycznym. Wykorzystajmy ją do własnych celówPlakaty, które skłaniają do refleksji. O wystawie 100XPropaganda w ASPOd tygodni, kiedy to zaczęto rozwiązywać - na prośbę Ukrainy - umowy z prorosyjskimi artystami, przybrały na sile rozważania na temat tego, czy kultura jest polityczna, czy apolityczna. Czy można karać artystę za jego poglądy i wymagać od niego jasnych deklaracji, uzależniając od tego podpisanie z nim kontraktu.

A gdyby tak zamiast zastanawiać się nad politycznością sztuki, wykorzystać ją do naprawiania tego, co niszczy wojna? Myślę, że to najlepszy użytek, jaki możemy w tych trudnych czasach zrobić z kultury, sztuki czy rozrywki. Potraktujmy koncerty jako panaceum na zszargane nerwy, jako odskocznię od przerażających informacji dobiegających z frontu. Cieszmy się możliwością spędzania czasu w towarzystwie osób, z którymi w czasie pandemii kontakt był utrudniony. Otwórzmy się na przeżywanie emocji, jakie wyzwala w nas np. muzyka. Również tych najbardziej pozytywnych.

Na wiele rzeczy nie mamy wpływu, ale na to tak. Nie pozwólmy sobie odebrać prawa do odczuwania i okazywania radości, nawet w tak trudnych i niepewnych czasach.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (279)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (12 opinii)

(12 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
pop

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d."

89 - 129 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Z jakiego placu zabaw jest statek ze zdjęcia? Z placu zabaw: