• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dzień Matki. Podaruj wspólny czas zamiast prezentu

Magda Mielke
22 maja 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Wiadomo, że o mamę powinno się dbać przez cały rok. 26 maja to dobra okazja, aby sobie o tym przypomnieć. Bardziej od prezentów liczą się bowiem małe gesty: wspólna kawa, telefon z pytaniem o samopoczucie, uwaga i troska.

Wiadomo, że o mamę powinno się dbać przez cały rok. 26 maja to dobra okazja, aby sobie o tym przypomnieć. Bardziej od prezentów liczą się bowiem małe gesty: wspólna kawa, telefon z pytaniem o samopoczucie, uwaga i troska.

26 maja symboliczne podarunki, wyrazy miłości i podziękowania za trud wychowania trafiają do milionów mam w Polsce. Co roku zastanawiamy się nad idealnym prezentem, który ucieszy każdą mamę. Jedni stawiają na uniwersalne podarunki, takie jak kwiaty czy czekoladki, inni wymyślają bardziej spersonalizowane prezenty związane z konkretnymi upodobaniami. Jednak nawet najbardziej wyszukany prezent nie zastąpi tego, co bezcenne - spędzonego razem czasu. Podpowiadamy kilka pomysłów, które umilą spędzenie tego czasu wspólnie.Sprawdź, na jakie wydarzenia możesz wybrać się z mamą w dniu jej święta


Czy z okazji Dnia Matki sprawiasz swojej mamie miłą niespodziankę?

Nie tylko 26 majaDzień Matki to wyjątkowe święto, które nie budzi żadnych wątpliwości, kontrowersji czy protestów. Jego początki sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Wówczas kultem otaczano matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. Po wprowadzeniu chrześcijaństwa do Imperium Rzymskiego zakazano celebrowania tego święta. Zwyczaj powrócił w XVII-wiecznej Anglii - co roku w czwartą niedzielę postu odprawiano modły w intencji matek w najbliższej katedrze. W zwykłe niedziele odbywały się one w pobliskich kościołach. Był to dzień wolny od pracy. Do tradycji weszło wówczas składanie matce podarunków (głównie kwiatów i czekoladek) w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku, a następnie odrodził się po II wojnie światowej.

Tradycja celebrowania Dnia Matki w takim kształcie, jaki znany jest dziś, powstała w Stanach Zjednoczonych w 1908 r. Wówczas amerykanka Anna Jarvis po raz pierwszy zorganizowała obchody na cześć wszystkich matek i ich poświęcenia dla rodziny. W 1914 r. w USA Dzień Matki ogłoszono świętem państwowym, które do tej pory obchodzone jest tam w drugą niedzielę maja.

Poza kwiatami największą popularnością wśród upominków na Dzień Matki cieszą się czekoladki i kosmetyki. Poza kwiatami największą popularnością wśród upominków na Dzień Matki cieszą się czekoladki i kosmetyki.
Dzień Matki obchodzony jest pod niemal każdą szerokością geograficzną, choć w różnych terminach. Najczęściej dzień ten przypada na maj - aż w 63 państwach świętuje się w drugą niedzielę maja. W kilku państwach, np. w Bułgarii czy Wietnamie, rolę Dnia Matki odgrywa Dzień Kobiet. Polska jest jedynym krajem na świecie, w którym święto to obchodzi się 26 maja. Jeszcze przed wojną data była ruchoma. Stała data została wprowadzona w 1923 r., a pierwsze obchody Dnia Matki w naszym kraju odbyły się w 1914 r. w Krakowie.

Jak dziękujemy mamom?W Dniu Matki mamy na całym świecie są obdarowywane bukietami kwiatów, słodyczami lub innymi drobnymi upominkami. W niektórych krajach kultywowane są nieco bardziej oryginalne tradycje.

W Tajlandii dzieci w geście wdzięczności przyklękają przed matkami. Wręczają im także kwiaty jaśminu. W RPA dzieci w tym dniu zakładają ubrania w konkretnych kolorach - w odcieniach różu i czerwieni, gdy ich mamy żyją, lub w kolorze białym, jeśli ich mamy już odeszły. Podobny zwyczaj kultywowany jest w Kanadzie i Australii. Tam dzieci żyjących mam przypinają do ubrań kolorowe goździki.

Najlepsze kwiaciarnie w Trójmieście


W Austrii w Dniu Matki mamy mają tylko odpoczywać, a popularnym prezentem są własnego wyrobu drewniane szczypce czy tace do ciasta. Również w krajach byłej Jugosławii oraz we Włoszech dzieci w tym dniu starają się wyręczać mamy w codziennych obowiązkach. Włosi często też z tej okazji zabierają mamę na obiad do restauracji. W Serbii mama nie może wyjść z łóżka, dopóki nie podaruje dzieciom słodyczy. Dzieci w zamian za łakocie wyręczają ją w codziennych zadaniach, żeby mogła wypoczywać.

Mama ucieszy się z każdego, nawet drobnego prezentu. Jednak to, co większość mam chciałaby dostać od swoich dorosłych dzieci, to wspólnie spędzony czas. Mama ucieszy się z każdego, nawet drobnego prezentu. Jednak to, co większość mam chciałaby dostać od swoich dorosłych dzieci, to wspólnie spędzony czas.
W Stanach Zjednoczonych życzenia mamom składają nie tylko dzieci, ale również mężowie, znajomi czy współpracownicy. Australijskie mamy otrzymują zaś mnóstwo kwiatów, najczęściej białych chryzantem.

Polskie mamy z tej okazji najczęściej dostają kwiaty, czekoladki i życzenia. Kupujemy też drobne prezenty - najwięcej wydajemy na kosmetyki, suplementy diety i upominki związane z wyposażeniem domu. Spotykamy się u mamy na bardziej niż zwykle uroczystym obiedzie, zapraszamy ją na kawę lub na obiad do restauracji.

Garść inspiracjiW tym szczególnym dniu warto na pierwszym miejscu postawić wspólne spędzanie czasu. Drobny upominek, wymyślny prezent czy bukiet kwiatów to miły dodatek, ale nie podstawa tego święta.

Wyjdźcie razem na spacer

Zwykle w środku tygodnia brakuje nam czasu, żeby spotkać się ze sobą i porozmawiać. Tym razem może być inaczej. W Trójmieście nie brakuje klimatycznych miejsc na spacer bez tłumów. Plaże, lasy, punkty widokowe, tereny portowe - zapewne każdy znajdzie swoje ulubione miejsce na spokojny spacer.

Nie trzeba wcale wyjeżdżać za miasto, aby móc rozkoszować się leśną atmosferą - pieszą wycieczkę można urządzić sobie m.in. do parku Jaśkowej Doliny czy parku nad Opływem MotławyMapka. Wartym polecenia miejscem jest również park otaczający Operę Leśną, którą od maja można zwiedzać codziennie w godz. 10-18 (bilety 8 i 5 zł). Jeśli chcemy spojrzeć na miasto "z góry", można wybrać się na któryś z dość pokaźnej liczby punktów widokowych. Wśród nich polecamy m.in.: sopocki szlak lisów, wzgórze Pachołek, Szubieniczną Górę we Wrzeszczu, Górę Gradową oraz Kozaczą.

Miejsca na spacer bez tłumówKozacza Góra na gdańskim Ujeścisku jest mało popularnym punktem widokowym. Takich miejsc w Trójmieście nie brakuje. Warto zabrać mamę na spacer i wspólnie odkrywać okoliczne zakamarki. 


Kozacza Góra na gdańskim Ujeścisku jest mało popularnym punktem widokowym. Takich miejsc w Trójmieście nie brakuje. Warto zabrać mamę na spacer i wspólnie odkrywać okoliczne zakamarki.
Zabierz mamę na kawę i ciacho

Spacer można zakończyć miłym i słodki akcentem w postaci wizyty w ulubionej kawiarni i rozmowy przy dobrym ciastku lub lodach. To jeden z najbardziej lubianych pomysłów na spędzenie czasu z mamą. Kawiarni w Trójmieście są dziesiątki, więc można - kierując się zasadą lokalności - wybrać się do miejsc w najbliższej okolicy lub wręcz odwrotnie - z okazji Dnia Mamy odwiedzić te miejsca, do których nigdy nie dotarliśmy, bo są nie po drodze. To doskonały sposób, aby poznać dzielnicowe kawiarenki, które często prowadzą prawdziwi pasjonaci. Warto jednak upewnić się wcześniej, czy lokale te otworzyły się po pandemii. W ostatnich dniach otwiera się też sporo nowych miejsc, o których regularnie możecie przeczytać w cyklu "Nowe lokale".

Trójmiejskie cukiernie przygotowały też ofertę dla tych, którzy wolą ugościć mamę u siebie w domu. Ręcznie dekorowane pierniczki, pudełko eklerów w kilku smakach (pistacja, owocowe z kremem śmietankowym, tiramisu, lemon curd z bezą włoską, różane) lub serniczek różany oferuje pracownia cukiernicza Tortorama. Suzi Cake przygotowuje specjalne boksy słodkości, na które składają się: beza z owocami, dwie monoporcje, babeczka czekoladowa i tartaletka z owocami. Z kolei cukiernia Umam stawia na serca: duże, średnie i małe. Duże to tort wypełniony kremem malinowym, musem z białej czekolady oraz kremem chantilly, średnie - zestaw makaroników, a małe - serduszkowa monoporcja.

  • Specjalną słodką ofertę na Dzień Matki przygotowała Tortorama.
  • Specjalną słodką ofertę na Dzień Matki przygotowała Tortorama.
  • Specjalną słodką ofertę na Dzień Matki przygotowała Tortorama.
Zaproś mamę na obiad

Otwarte niedawno ogródki restauracyjne to dobry pretekst, aby w Dzień Matki wyciągnąć mamę z kuchni i zaprosić do restauracji. Można też poczekać do weekendu - przypomnijmy, że od 28 maja gastronomia może działać również stacjonarnie - i spędzić czas w pięknym wnętrzu którejś z trójmiejskich restauracji. Warto zaplanować to wcześniej i zrobić rezerwację stolika, gdyż w tych dniach lokale mogą przeżywać oblężenie.

Restauracje w Trójmieście


Obejrzyjcie razem film

Komedia romantyczna, wciągający thriller, a może wyciskający łzy melodramat? Dzień Matki to doskonały pretekst, aby wybrać się razem z mamą na film. Od 21 maja widzów przyjmują już nie tylko studyjne obiekty, ale także - po ponad półrocznej przerwie - niektóre multipleksy, m.in. placówki sieci Kino Helios Polska. Z wyborem tytułu nie powinno być problemu. W repertuarze filmy nagrodzone tegorocznymi Oscarami, tytuły pokazywane podczas ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz pierwsze od dłuższego czasu hollywoodzkie widowiska. Wśród nich docenione zarówno przez widzów, jak i krytyków ciekawe filmy z kobietami w rolach głównych: tegoroczny zwycięzca Oscara za film roku, najlepszą reżyserię i główną rolę kobiecą "Nomadland" oraz "Obiecująca. Młoda. Kobieta" (Oscar za scenariusz oryginalny).

Co obejrzeć po otwarciu kin w Trójmieście?


Zwiastun filmu "Nomadland"

Kulturalny wypad

Do grania wracają też trójmiejskie teatry. Niejedną mamę na pewno ucieszy wspólny wieczór rozpoczęty od dobrego przedstawienia. Zwłaszcza że jest w czym wybierać. W najbliższym czasie można obejrzeć premierowy spektakl Teatru Miejskiego, adaptację powieści Olgi Tokarczuk "Prawiek i inne czasy". W Teatrze Wybrzeże wystawiane są "Emigrantki""Sztuka". Teatr Muzyczny gra "Szalone Nożyczki". Jeśli mama jest miłośniczką teatru, a nie miała jeszcze okazji odwiedzić Teatru Szekspirowskiego, na pewno ucieszy się z wycieczki z przewodnikiem po obiekcie. Działają również trójmiejskie muzea i galerie sztuki - odwiedzenie którejś z aktualnych wystaw może być również ciekawą formą uczczenia Dnia Matki.

Czytaj także: Muzea i galerie sztuki otwarte od 4 maja. Zobacz, co oferują

Na zakupy

Wspólne buszowanie po sklepach to jedna z ulubionych aktywności mam i córek. Można w ten sposób uczcić Dzień Matki i podarować mamie to, co sobie sama wybierze, albo połączyć zakupy z wyjściem na kawę. Wspólne świętowanie w postaci zakupów warto też przełożyć na niedzielę. Choć żadna z majowych niedziel nie jest handlowa, nawet w tym dniu mamy okazję poszukać prawdziwych perełek. Zamiast stać w kolejkach w galeriach handlowych, proponujemy wybrać się na Targ w Oliwie. W każdą niedzielę organizowany jest tu , który ma już kilkuletnią tradycję i zawsze cieszy się dużą popularnością. Z kolei w sobotę, 23 maja, w tym samym miejscu odbędzie się Eko Rynek, czyli targ naturalnych, świeżych produktów. Pchli targ odbędzie się także 30 maja w Pieckach-Migowo.

Jeśli mamy nie zainteresują artykuły sprzedawane na pchlich targach, w tym samym czasie - w weekend, 29-30 maja - w Plenum, przestrzeni przy ul. Elektryków, odbędzie się Festiwal kwiatów i roślin, a także .

Pchli targ to miejsce, gdzie za niewielką cenę kupić można prawdziwe perełki. Każdy znajdzie coś dla siebie.Pchli targ to miejsce, gdzie za niewielką cenę kupić można prawdziwe perełki. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Postaw na aktywny wypoczynek

Jeśli nie zakupy, to może aktywny wypoczynek? Przygotujcie rowery lub rolki i opracujcie trasę objazdową. Sport poprawia samopoczucie i pobudza organizm. Lepsza kondycja to lepsze samopoczucie. Tak spędzony czas na pewno sprawi wiele radości zarówno mamie, jak i dziecku - bez względu na wiek.

Trójmiasto nieznane - odkrywaj razem z mamą

Jesteście pewni, że dobrze znacie Trójmiasto? A może chcielibyście zabrać mamę na przechadzkę po niedostępnych na co dzień przestrzeniach tego miasta? Doskonałą ku temu okazją są festiwale Open House GdańskOpen House Gdynia, które odbędą się w poprzedzający (Gdańsk) i następujący po (Gdynia) Dniu Matki weekend. Podczas wydarzeń można odwiedzić ciekawie zaprojektowane prywatne mieszkania, odkrywać zakamarki kamienic czy zobaczyć od środka budynki, do których na co dzień wejść nie sposób.

Poza architekturą odkrywać można też tajemnice gdańskich dzielnic. IKM organizuje tematyczne spacery z lokalnymi przewodnikami i przewodniczkami m.in. po Dolnym MieścieWyspie Sobieszewskiej.

Wszystkim mamom, nie tylko w dniu ich święta, życzymy dużo radości i miłości.

Losy portu w Świbnie, historia kościoła na Wyspie i odratowanych steli ewangelickich, Wyspa jako kurort czy morski charakter Wyspy - to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas spacerów po Wyspie Sobieszewskiej. 


Losy portu w Świbnie, historia kościoła na Wyspie i odratowanych steli ewangelickich, Wyspa jako kurort czy morski charakter Wyspy - to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas spacerów po Wyspie Sobieszewskiej.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (34)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

South Molo Festival - Delfinalia 2024 (10 opinii)

(10 opinii)
105,22 zł
hip-hop, festiwal muzyczny, w plenerze

Piąte Urodziny Stacji Food Hall

folk / reggae / world, street food, clubbing / disko

Cudawianki | Lato zaczyna się #wGdyni

w plenerze, warsztaty

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Które kluby i dyskoteki były w Sopocie?