• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Klimatyczne miejsca na spacer bez tłumów

Mateusz Groen
17 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Na Zaspie powstał miejski zielnik
Plaże, lasy, punkty widokowe, tereny portowe - zapewne każdy znajdzie swoje ulubione miejsce na spokojny spacer. Plaże, lasy, punkty widokowe, tereny portowe - zapewne każdy znajdzie swoje ulubione miejsce na spokojny spacer.

Czas pandemii i długotrwałe zamknięcie w domach sprawia, że nawet gdy na zewnątrz pogoda nie jest wybitnie sprzyjająca, to odczuwamy wzmożoną potrzebę i chęć wyjścia z domu, choćby na spacer. W słoneczne dni popularne trójmiejskie miejscówki przeżywają prawdziwe oblężenie, ale są przecież świetne alternatywy dla zatłoczonych plaż, bulwarów i miejskich deptaków. Jeśli kwestie bezpieczeństwa w czasie pandemii są dla ciebie ważne i nie chcesz narażać się na bliski kontakt z innymi ludźmi, na rodzinny spacer wybierz mniej uczęszczane, ale nie mniej urokliwe miejsca.Spacery z przewodnikami po TrójmieściePiesze wycieczki po TrójmieścieCzy chodzisz na spacery?

Piękna pogoda sprawiła, że w ostatni weekend wiele osób postanowiło wyjść z domu. Na gdyńskich bulwarach, plażach, na popularnych ulicach, na molo w Sopocie, Brzeźnie i w Orłowie pojawiły się tłumy ludzi.

To świetna metoda spędzenia wolnego czasu, jednak nie każdy ma ochotę spacerować w tak zaludnionej przestrzeni, na dodatek wśród ludzi, którzy często nie przestrzegają obowiązujących zasad sanitarnych i nie noszą maseczek. Mimo że aktualnie pogoda płata figle i nie zapowiada się, by ten weekend był tak samo ciepły i słoneczny jak ubiegły, to pokażemy wam kilka miejsc, które warto rozważyć na spacer i nieśpieszne spędzenie czasu.

Co warto zobaczyć w Gdańsku?Leśne szlaki w centrum miastaTrójmiasto ma wyjątkowo dużo przestrzeni zielonej otaczającej tętniące życiem miasto. Nie trzeba wcale wyjeżdżać na miejskie peryferie, by móc rozkoszować się leśną atmosferą. W Gdańsku jedynym z miejsc, które może przypaść do gustu fanom pieszych wycieczek jest Park Jaśkowej Doliny, który łączy dwie dzielnice, Wrzeszcz oraz Piecki-Migowo. Jest stosunkowo duży i można się do niego dostać z wielu stron.

Park Jaśkowa Dolina wiosną jest wyjątkowo piękny. Park Jaśkowa Dolina wiosną jest wyjątkowo piękny.
Klimatyczny, sporej wielkości park idealnie nadaje się na szybki spacer z rodziną, wyjście do lasu z psem lub jako miejsce do treningu w terenie. Leśny punkt ma wiele wzniesień, na które bez problemów można wejść, by z góry rozkoszować się przyrodą i widokami. Dodatkowo, znajdujący się w okolicznym parku pomnik Jana Gutenberga, a także willa przy ul. Sobótki należąca niegdyś do loży masońskiej, mogą być ciekawym pretekstem do pogłębienia wiedzy o lokalnej historii.

Odkrywaj gdańskie dzielnice z lokalnymi przewodnikami.Sopot i Gdynia również mają sporą ilość lasów, przez które można przechadzać się w wolnym czasie. Jednym z nich jest park otaczający Operę Leśną. Prócz malowniczej przyrody, w parku znajduje się punkt widokowy. Piękne lasy otaczają również gdyński pas nadmorski - te w okolicy Klifu Orłowskiego i Polanki Redłowskiej są na tyle duże, że z pewnością można uniknąć tłumów. Ale dobrym pomysłem będzie również zagłębienie się bardziej w miasto. Lasy witomińskie mają dużą powierzchnię, są bardzo malownicze i można w nich zrobić ciekawą wędrówkę.

Trzy miejsca idealne na samotny spacer w Gdańsku Trzy miejsca idealne na samotny spacer w Gdańsku

 Kozacza Góra na gdańskim Ujeścisku jest mniej popularnym punktem widokowym. Jednak warto go znać.  Kozacza Góra na gdańskim Ujeścisku jest mniej popularnym punktem widokowym. Jednak warto go znać.

Punkty widokowe, czyli na miasto z góryZ uwagi na stosunkowo dużą liczbę wzniesień terenu w Trójmieście, mamy też dość pokaźną liczbę punktów widokowych, z których rozpościera się widok na miasto. Wśród nich znajdziemy: sopocki szlak lisów (który zwany jest również Szlakiem Punktów Widokowych), Wzgórze Pachołek (miejsce dość znane w Trójmieście, znajdujące się w gdańskiej Oliwie. Z jego tarasu rozciąga się widok na Gdańsk i częściowo na morze), Szubieniczna Góra we Wrzeszczu (swą nazwę zyskała od historycznej szubienicy, która niegdyś się w tym miejscu znajdowała), Góra Gradowa (wspaniała panorama miasta i dobra lekcja historii), Kozacza Góra (punkt stosunkowo mniej popularny znajdujący się na gdańskim Ujeścisku), czy stosunkowo niewysoki, ale ciekawy nasyp - Bastion na Biskupiej Górce.

W Gdyni mamy pięć głównych punktów widokowych, wśród nich Kamienna Góra z pięknym parkiem na zboczach. Dodatkowo polecamy wyprawę na Świętą Górę w Gdyni Chyloni, o której krąży wiele legend.

Czytaj też: Poznajcie ciekawe miejsca widokowe

Górki Zachodnie mają przepiękną plażę, która jak tylko zaświeci słońce, wygląda jak wyrwana z pocztówki. Górki Zachodnie mają przepiękną plażę, która jak tylko zaświeci słońce, wygląda jak wyrwana z pocztówki.

Nadmorskie krajobrazy w odosobnieniuO ile punkty widokowe są ostatnimi czasy mniej oblegane przez spacerowiczów, tak plaże i deptaki przeżywają oblężenie. Zatem czy istnieją miejsca, gdzie będziemy mogli w spokoju rozkoszować się nadmorskim klimatem? Otóż tak. Wiąże się to jednak z małą wycieczką na obrzeża miast, jednak naszym zdaniem warto.

Górki zachodnie to miejsce znajdujące się we wschodniej części Gdańska. Plaża i wydmy w tym miejscu, z uwagi na oddalenie od miejskiej infrastruktury, nie przyciągają tak wielkiej liczby osób. Łatwo w tym rejonie zaparkować samochód i przejść się, by zobaczyć chociażby Ujście Wisły. Wyspa Sobieszewska to kolejne gdańskie miejsce, które jest dobre do spacerów morskimi szlakami. Na terenie wyspy znajduje się rezerwat Ptasi Raj, który może zainteresować młodszych, jak i starszych spacerowiczów.

Ciekawym miejscem może być również Westerplatte, które często kojarzone jest jedynie z miejscem historycznym i tamtejszym pomnikiem. Przy okazji możemy również przejść się nieopodal leżącym deptakiem z widokiem na okoliczną infrastrukturę portową. Miejsce w trakcie sezonu letniego jest dość mocno oblegane przez turystów, dlatego jeżeli ktoś chciałby nacieszyć się samotnością i w spokoju przejść się po tym terenie, to teraz jest na to moment.

Ognisko i grill? Tak, ale pod pewnymi warunkamiPrzenosimy się ponownie do Gdyni. Osada Rybacka na Oksywiu jest ciekawym pretekstem do poznania historii rybołówstwa, a także miejscem o bardzo malowniczej plaży. Zdecydowanie mniej tutaj spacerowiczów niż na plaży w Śródmieściu, jest ciszej i zdecydowanie łatwiej poczuć tutaj symbiozę z naturą. Po zejściu schodami w dół, znajdziemy się na Bulwarze Oksywskim. Bulwar jest drogą techniczną i służy przede wszystkim ochronie brzegu przed sztormowymi falami. Bulwar został udostępniony spacerowiczom przez miasto sześć lat temu i z pewnością nie jest tak zatłoczony jak Bulwar Nadmorski. Można nim dojść do urokliwej przystani rybackiej, a dalej do bazy komandosów morskich Formozy.

Polecamy też pobliską plażę w Babich Dołach. Jest ona pięknie ukształtowana, można znaleźć spokojne zaułki na piknik i relaks z widokiem na słynną torpedownię oraz odetchnąć od miejskiego zgiełku.

Ciekawe miejskie punkty do spacerówI na koniec wracamy do Gdańska, w którym nie brakuje miejskich parków. Naszym zdaniem, jednym z ciekawszych jest park nad Opływem MotławyMapka leżący na terenach umocnień obronnych z XVI wieku. Na 11 hektarach powierzchni znajduje się mnóstwo terenów zielonych, ścieżek spacerowych i charakterystycznych budowli, których historię i przeznaczenie warto poznać. Poza bastionami pamiętającymi czasy napoleońskie, to Śluza Kamienna z XVII wieku, czy Brama Nizinna. Na szczytach poszczególnych bastionów znajdują się punkty widokowe.

Opływ Motławy w Gdańsku to jeden z ciekawszych parków w Trójmieście. Atrakcją są m.in. leżące na jego terenie fortyfikacje. Opływ Motławy w Gdańsku to jeden z ciekawszych parków w Trójmieście. Atrakcją są m.in. leżące na jego terenie fortyfikacje.
Często ciągnie nas do miejsc gdzie spotkać się możemy z naturą i to takie miejsca wybieramy na spacerowe przechadzki. Są zapewne jednak osoby, które w czasie wolnym lubią spacerować po mieście. W takich przypadkach trudniej o odosobnione miejsca, jednak i takie się zdarzają, jak np. okolice Nabrzeża Ziółkowskiego i Nabrzeża Oliwskiego znajdujące się w Nowym Porcie. Klimatyczne miejsce z widokiem na port, statki, w którym częściej niż tłumy spacerowiczów spotkamy wędkarzy, z którymi można uciąć sobie przyjemną pogawędkę. Podobnym klimatycznie miejscem jest teren mieszczący się nieopodal Muzeum Emigracji w Gdyni. Widok na wpływające statki i pracujące żurawie portowe potrafi być hipnotyzujący.

Jakie miejsce polecił(a)byś na spacery po Trójmieście?

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (87)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

South Molo Festival - Delfinalia 2024 (5 opinii)

(5 opinii)
105,22 zł
hip-hop, festiwal muzyczny, w plenerze

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

ADELE - Tribute from London by Stacey Lee

148 zł
Kup bilet
pop

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Jedyny koncert zespołu Roxette w Trójmieście odbył się w :