Wiadomości

stat

Film o Totarcie niebawem w kinach

Zobacz teaser filmu "TOTART czyli odzyskiwanie rozumu".


Pełnometrażowy film dokumentalny pt. "TOTART czyli odzyskiwanie rozumu" w reżyserii Bartosza Paducha będzie miał swoją światową premierę na najbliższym Warszawskim Festiwalu Filmowym. Film zakwalifikował się do Konkursu Dokumentalnego na tym festiwalu jako jedna z trzech polskich produkcji. W kinach studyjnych film pojawi się 21 listopada 2014 roku, a jego gdańska premiera planowana jest na 20 października w Europejskim Centrum Solidarności podczas festiwalu 8. All About Freedom.Ruch Totart był odpowiedzią na otaczającą rzeczywistość, czasem za pomocą przemyślanych, czasem spontanicznych i szalonych akcji. Na zdjęciu kadr z filmu "TOTART czyli odzyskiwanie rozumu".
Ruch Totart był odpowiedzią na otaczającą rzeczywistość, czasem za pomocą przemyślanych, czasem spontanicznych i szalonych akcji. Na zdjęciu kadr z filmu "TOTART czyli odzyskiwanie rozumu". mat. prasowe
Film jest opowieścią o gdańskiej formacji artystycznej TOTART, która swoimi obrazoburczo-prześmiewczymi ujawnieniami rozsadzała ponurą, PRL-owską rzeczywistość lat 80. ubiegłego wieku.

- Kto opowie za nas naszą historię, jeśli sami tego nie uczynimy? Obawiam się, że nikt. A Totart to przecież historia przez "duże H", najprawdziwsza z prawdziwych, która wydarzyła się tutaj, na naszym gdańskim, trójmiejskim podwórku. Dodatkowo, przez niesamowite perypetie członków Totartu, a w pierwszym rzędzie jego lidera Zbigniewa Sajnóga, jest to historia, która się uniwersalizuje i wierzę, że będzie zrozumiała nie tylko pod naszą szerokością geograficzną. To nasz atut i nasze bogactwo, z którego powinniśmy korzystać - mówi Bartosz Paduch, reżyser filmu "TOTART czyli odzyskiwanie rozumu".

Z Totartu wywodzą się takie postaci naszej kontr- i pop-kultury, jak: Paweł Końjo Konnak, Ryszard Tymon Tymański, Darek Brzóska Brzóskiewicz czy Paweł Paulus Mazur. Co z totartowych ideałów udało się uratować w skomercjalizowanej rzeczywistości po roku 1989? I co się właściwie stało z duchowym przywódcą i ideologiem ruchu - Zbigniewem Sajnógiem, który odciął się od swojego dawnego środowiska, by ukojenia szukać w sekcie Niebo?

Film jest śledztwem w poszukiwaniu tego wielkiego nieobecnego lidera formacji. "TOTART" w szerszym ujęciu to historia pewnej generacji, której młodość przypadła na schyłek PRL-u, a czas wchodzenia w dorosłość naznaczony został przez burzliwy okres transformacji ustrojowych i mentalnych wczesnych lat 90.

- W naszym filmie dokonaliśmy analizy czasów przełomu, dokumentacji połowy lat 80. nie z punktu widzenia Wałęsy, Jaruzelskiego czy Michnika tylko z punktu widzenia normalnych ludzi - takich, co może mieli niepokorne dusze, ale też takich, którym o coś chodziło. Tej perspektywy praktycznie w polskim kinie nie ma: jak tą wielką historię dźwigali na swych barkach zwykli ludzie? Nie politycy, nie działacze, ale dopiero co wchodzący w dorosłość, młodzi ludzie tacy jak Paweł Konjo Konnak, Zbigniew Sajnóg, Paulus Mazur czy Tymon Tymański, którzy walczyli w tych trudnych czasach o swoją przyszłość, o swoją godność, o swoje miejsce w życiu - dodaje Bartosz Paduch.

Film wyświetlany będzie w kinach studyjnych od 21 listopada, jednak już 20 października w Europejskim Centrum Solidarności będzie można zobaczyć ten film podczas ósmej edycji festiwalu All About Freedom. Film zaprezentowany będzie 20 października o godz. 20. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem i bohaterami dokumentu.

Opinie (35) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

22

czerwca

Festiwal Kolorów Nocy Święt... Gdańsk, Plac Zebrań Ludowych

29

czerwca

N-Day Gdańsk, Plener 33

30

czerwca

Ucho Prezesa czyli Scheda Sopot, Opera Leśna

Kultura

Udany koncert plenerowy na Politechnice Gdańskiej
Udany koncert plenerowy na PG
Poznaj Gdańsk z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami
Poznaj Gdańsk z nowej perspektywy

Kulinaria

Nowe lokale: pizza, risotto, tacos i pierogi
Nowe lokale: pizza, risotto, tacos i pierogi
Ponad dwieście rodzajów piwa na festiwalu Hevelka
Po festiwalu piwa Hevelka

Planuj z nami tydzień

Wygraj bilety,
sprawdź nasze konkursy

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Pierwszy polski festiwal jazzowy odbył się 1956 r. w: