• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gen Z to nie Jay-Z: czym różnią się pokolenia?

Mateusz Groen
6 grudnia 2023, godz. 08:30 
Opinie (66)
Dzisiejsze czasy różnią się od tych, w których dorastały pokolenia naszych dziadków. Jednak w jakich aspektach poszczególne pokolenia się różnią? Dzisiejsze czasy różnią się od tych, w których dorastały pokolenia naszych dziadków. Jednak w jakich aspektach poszczególne pokolenia się różnią?

Za sprawą niedawnej sytuacji w Sejmie, gdy poseł Kaleta pomylił rapera Jaya-Z z genem Z, że sam marszałek Hołownia go poprawił i przypomniał, że to są dwa różne zjawiska, ponownie rozgorzała dyskusja na temat różnic pokoleniowych. Niektórzy mogą się w nich pogubić. Czym więc różni się "Baby Boomer" od "Zetki" i dlaczego w dorastającym pokoleniu "Alpha" doszukuje się "zbawienia" świata?
Zmiany pokoleniowe następują - czy tego chcemy czy nieZ jakiego pokolenia jesteś?

Do niedawna różnica pokoleniowa następowała po około 25 latach. Wydarzenia na świecie oraz rozwój technologiczny, a także pandemia przyśpieszyły zmiany pokoleniowe, a różnice zaczęły być jeszcze mocniej widoczne.

Zgrzyty w relacjach rodzic-dziecko czy dziecko-dziadkowie zawsze były zauważalne. Następujące zmiany powodują, że poprzednie pokolenia mają często problem z odnalezieniem się w nowo tworzonej wizji świata, a niektórzy zatrzymują się na wzorcach społecznych, w których sami dorastali.


Stąd powstające często trudności z dogadywaniem się starszych z młodszymi, którzy to przez starszych kolegów często nazywani są roszczeniowymi. Mija się to jednak z prawdą, a różnica jest zwyczajnie konfliktem światopoglądowym. Ponieważ to, co do niedawna uważane było za pewne, dziś przybiera zupełnie inną formę.

Tradycyjne pokolenie powojenneBaby Boomers, czyli dzisiejsi seniorzy. Baby Boomers, czyli dzisiejsi seniorzy.
Baby Boomers (urodzeni w latach 1946-1964), czyli pokolenie powojennego wyżu demograficznego. To właśnie od tego pokolenia powstało popularne niedawno słowo "Boomer", które odnosi się do osób z tego pokolenia do cechowania się szczególnym niezrozumieniem współczesnego świata i nowych technologii, a przynajmniej tak widzą je młodsze pokolenia. Baby Boomerzy swoje młode lata przeżywali w latach 70. i 80., czyli w czasach komunizmu.

Stąd też dbałość w myśleniu o stałość zatrudnienia i oddanie pracodawcy oraz przyświecającej misji "życie jest po to, by pracować", o czym lubią przypominać młodszym pokoleniom i sugerować, jak mają żyć np. przy wigilijnym stole, co potrafi rodzić wiele konfliktów.

Boomerzy w życiu, jak i w pracy postępują zgodnie z tradycjami, nie lubią nagłych zmian, wolą żyć zgodnie z wyuczonymi schematami, a do nowości technologicznych raczej podchodzą jak do przymusu niż do przyjemności.

"Nie seniorki, tylko seniority!" Udana urodzinowa potańcówka na gdańskim lotnisku

Ostatnie pokolenie pamiętające czasy całkowitego offlinePokolenie X, czyli osoby w wieku około 50 lat. Pokolenie X, czyli osoby w wieku około 50 lat.
X (urodzeni w latach 1965-1980) to pokolenie, które dorastało w czasach bez technologii, a dopiero początki ich kariery zawodowej były pierwszymi latami ich rozkwitu. Pamięta czasy czarno-białego telewizora, na spotkania umawiało się słownie i nie miało okazji odwołać go przez telefon. Za sprawą przemian gospodarczych "Iksy" miały niełatwy start, dlatego za naturalne przyjmowały ciężką pracę i pięcie się po szczeblach kariery, często stawiając znak równości między sobą a firmą. To pokolenie ma wysokie poczucie obowiązku za powierzone zadania.

To jednak również osoby, które czują potrzebę, by przynależeć do różnych wspólnot i chętnie biorą udział w działaniach obywatelskich. "Iksy", mimo że posiadają social media, to mają do nich ostrożny stosunek, a w internecie szukają często poradników i sami chętnie dzielą się swoją opinią. "Iksy" jednak wiedzą, że nie są nieomylne i bardzo często zasięgają pomocy w wielu sprawach od młodszego pokolenia. Bardziej cenią praktyczność i użyteczność posiadanych rzeczy, niż markę, o co potrafią spierać się z młodszym pokoleniem.

Wychowani w erze transformacji  • Milenialsi dobrze pamiętają te rzeczy.
  • Milenialsi dobrze pamiętają te rzeczy.
  • Milenialsi dobrze pamiętają te rzeczy.
Pokolenie Y, czyli Milenialsi (urodzeni w latach 1981 do około 1997, ponieważ badacze spierają się ze sobą na temat górnej granicy) dorastali na przełomie millenium. Ich dzieciństwo przypadło na czasy transformacji i rozwoju technologii w Polsce, którą obserwowali. Pojawienie się pierwszych komputerów, gier komputerowych, a także telefonów komórkowych mocno wpłynęło na ich patrzenie na świat. Nie bez powodu jest to pierwsze pokolenie, które bez większego trudu odnajduje się w nowinkach technologicznych.

Milenialsi opisywani przez starsze pokolenia byli często demonizowani i uznawani za roszczeniowych z uwagi na poczucie odłączania życia osobistego i zawodowego, skupienie na samorozwoju, a także dążenie do walki o siebie. Dla tego pokolenia jakość życia, dbanie o wykształcenie i swoboda w podejmowaniu decyzji są ważne. Generacja Y nie jest szczególnie przywiązana do tradycji i cechuje się dużą elastycznością i z łatwością podchodzi do zmian. Odrzucenie dotychczasowych filarów i tradycji, a także niegodzenie się na nadużycia w sferze zawodowej, jak mobbing oraz w sferze prywatnej sprawiły, że poprzednie pokolenia uznały je jakoby miały nierealistyczne oczekiwania i przedkładające własną wygodę ponad wszystko.


Pokolenie przełamujące tradycyjne schematyZetki Zetki
Milenialsi dorastali w dobie rozwoju technologicznego, tak generacja Z (zwana potocznie Gen Z i urodzona około 2000-2010 r.,) chłonęła wszelkie możliwe nowości technologiczne od urodzenia. Niektórzy eksperci uważają, że będzie najbardziej wpływową generacją w historii. To pokolenie, które bardziej niż starsze pokolenia, wrażliwe jest na kwestie: ekologii, równości, zmian klimatycznych, praw człowieka i wspierania różnorodności oraz sprawiedliwości.

Obecni młodzi dorośli z pokolenia Z bardzo szybko adaptują się do zmian w otaczającym świecie i przyswajają nowe informacje. Znajomość mediów społecznościowych osoby z pokolenia Z potrafią wykorzystywać do rozwiązywania problemów i angażowane się w różne akcje społeczne. To pokolenie dużo bardziej zróżnicowane i szanujące swoją różnorodność pokolenia. Co ciekawe, życie zawodowe i prywatne musi wg. "Zetek" tworzyć spójną, uzupełniającą się całość, ale z zachowaniem podejścia "work-life balance". To pokolenie, które bardzo często od rodziców otrzymało przekonanie, że ma wpływ na swoje życie, a świat stoi otworem przed osobami tej generacji, dlatego bardzo często są pewne siebie.

18-letni rysownik ma 15 mln fanów na TikToku. Robi coś zaskakującego 18-letni rysownik ma 15 mln fanów na TikToku. Robi coś zaskakującego

Dorastające nowe pokolenieNowe pokolenie - Alpha Nowe pokolenie - Alpha
Młode pokolenie nazwane Alphą to dzieci, które urodziły się po 2010 roku i dopiero dorastają. Naukowcy jednak już pokazują, że to nowe pokolenie, które szybko przełącza się z zadania na zadanie, uczy się intuicyjnie aniżeli jak poprzednie pokolenia w sposób logiczny. Swoją wiedzę czerpie z aplikacji, platform społecznościowych.

Co ciekawe, alfy przedkładają smartfony ponad komputery oraz nie potrzebują telewizji. Futurolodzy obstawiają, że pokolenie Alfa będzie generacją "wiecznie online" i zależne od mediów społecznościowych.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (66)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Body Worlds Vital - wystawa human body (73 opinie)

(73 opinie)
65 - 75 zł
wystawa

Festiwal Remcon 2024 (20 opinii)

(20 opinii)
70 - 130 zł
warsztaty, zlot, gry

Techno orkiestra Meute

muzyka elektroniczna

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Agnieszka Chylińska była wokalistką gdańskiego zespołu O.N.A. Który album dwukrotnie uzyskał status platynowej płyty?