• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gen Z to nie Jay-Z: czym różnią się pokolenia?

Mateusz Groen
6 grudnia 2023, godz. 08:30 
Opinie (66)
Dzisiejsze czasy różnią się od tych, w których dorastały pokolenia naszych dziadków. Jednak w jakich aspektach poszczególne pokolenia się różnią? Dzisiejsze czasy różnią się od tych, w których dorastały pokolenia naszych dziadków. Jednak w jakich aspektach poszczególne pokolenia się różnią?

Za sprawą niedawnej sytuacji w Sejmie, gdy poseł Kaleta pomylił rapera Jaya-Z z genem Z, że sam marszałek Hołownia go poprawił i przypomniał, że to są dwa różne zjawiska, ponownie rozgorzała dyskusja na temat różnic pokoleniowych. Niektórzy mogą się w nich pogubić. Czym więc różni się "Baby Boomer" od "Zetki" i dlaczego w dorastającym pokoleniu "Alpha" doszukuje się "zbawienia" świata?




Zmiany pokoleniowe następują - czy tego chcemy czy nie



Z jakiego pokolenia jesteś?

Do niedawna różnica pokoleniowa następowała po około 25 latach. Wydarzenia na świecie oraz rozwój technologiczny, a także pandemia przyśpieszyły zmiany pokoleniowe, a różnice zaczęły być jeszcze mocniej widoczne.

Zgrzyty w relacjach rodzic-dziecko czy dziecko-dziadkowie zawsze były zauważalne. Następujące zmiany powodują, że poprzednie pokolenia mają często problem z odnalezieniem się w nowo tworzonej wizji świata, a niektórzy zatrzymują się na wzorcach społecznych, w których sami dorastali.


Stąd powstające często trudności z dogadywaniem się starszych z młodszymi, którzy to przez starszych kolegów często nazywani są roszczeniowymi. Mija się to jednak z prawdą, a różnica jest zwyczajnie konfliktem światopoglądowym. Ponieważ to, co do niedawna uważane było za pewne, dziś przybiera zupełnie inną formę.

Tradycyjne pokolenie powojenne



Baby Boomers, czyli dzisiejsi seniorzy. Baby Boomers, czyli dzisiejsi seniorzy.
Baby Boomers (urodzeni w latach 1946-1964), czyli pokolenie powojennego wyżu demograficznego. To właśnie od tego pokolenia powstało popularne niedawno słowo "Boomer", które odnosi się do osób z tego pokolenia do cechowania się szczególnym niezrozumieniem współczesnego świata i nowych technologii, a przynajmniej tak widzą je młodsze pokolenia. Baby Boomerzy swoje młode lata przeżywali w latach 70. i 80., czyli w czasach komunizmu.

Stąd też dbałość w myśleniu o stałość zatrudnienia i oddanie pracodawcy oraz przyświecającej misji "życie jest po to, by pracować", o czym lubią przypominać młodszym pokoleniom i sugerować, jak mają żyć np. przy wigilijnym stole, co potrafi rodzić wiele konfliktów.

Boomerzy w życiu, jak i w pracy postępują zgodnie z tradycjami, nie lubią nagłych zmian, wolą żyć zgodnie z wyuczonymi schematami, a do nowości technologicznych raczej podchodzą jak do przymusu niż do przyjemności.

"Nie seniorki, tylko seniority!" Udana urodzinowa potańcówka na gdańskim lotnisku

Ostatnie pokolenie pamiętające czasy całkowitego offline



Pokolenie X, czyli osoby w wieku około 50 lat. Pokolenie X, czyli osoby w wieku około 50 lat.
X (urodzeni w latach 1965-1980) to pokolenie, które dorastało w czasach bez technologii, a dopiero początki ich kariery zawodowej były pierwszymi latami ich rozkwitu. Pamięta czasy czarno-białego telewizora, na spotkania umawiało się słownie i nie miało okazji odwołać go przez telefon. Za sprawą przemian gospodarczych "Iksy" miały niełatwy start, dlatego za naturalne przyjmowały ciężką pracę i pięcie się po szczeblach kariery, często stawiając znak równości między sobą a firmą. To pokolenie ma wysokie poczucie obowiązku za powierzone zadania.

To jednak również osoby, które czują potrzebę, by przynależeć do różnych wspólnot i chętnie biorą udział w działaniach obywatelskich. "Iksy", mimo że posiadają social media, to mają do nich ostrożny stosunek, a w internecie szukają często poradników i sami chętnie dzielą się swoją opinią. "Iksy" jednak wiedzą, że nie są nieomylne i bardzo często zasięgają pomocy w wielu sprawach od młodszego pokolenia. Bardziej cenią praktyczność i użyteczność posiadanych rzeczy, niż markę, o co potrafią spierać się z młodszym pokoleniem.

Wychowani w erze transformacji



  • Milenialsi dobrze pamiętają te rzeczy.
  • Milenialsi dobrze pamiętają te rzeczy.
  • Milenialsi dobrze pamiętają te rzeczy.
Pokolenie Y, czyli Milenialsi (urodzeni w latach 1981 do około 1997, ponieważ badacze spierają się ze sobą na temat górnej granicy) dorastali na przełomie millenium. Ich dzieciństwo przypadło na czasy transformacji i rozwoju technologii w Polsce, którą obserwowali. Pojawienie się pierwszych komputerów, gier komputerowych, a także telefonów komórkowych mocno wpłynęło na ich patrzenie na świat. Nie bez powodu jest to pierwsze pokolenie, które bez większego trudu odnajduje się w nowinkach technologicznych.

Milenialsi opisywani przez starsze pokolenia byli często demonizowani i uznawani za roszczeniowych z uwagi na poczucie odłączania życia osobistego i zawodowego, skupienie na samorozwoju, a także dążenie do walki o siebie. Dla tego pokolenia jakość życia, dbanie o wykształcenie i swoboda w podejmowaniu decyzji są ważne. Generacja Y nie jest szczególnie przywiązana do tradycji i cechuje się dużą elastycznością i z łatwością podchodzi do zmian. Odrzucenie dotychczasowych filarów i tradycji, a także niegodzenie się na nadużycia w sferze zawodowej, jak mobbing oraz w sferze prywatnej sprawiły, że poprzednie pokolenia uznały je jakoby miały nierealistyczne oczekiwania i przedkładające własną wygodę ponad wszystko.


Pokolenie przełamujące tradycyjne schematy



Zetki Zetki
Milenialsi dorastali w dobie rozwoju technologicznego, tak generacja Z (zwana potocznie Gen Z i urodzona około 2000-2010 r.,) chłonęła wszelkie możliwe nowości technologiczne od urodzenia. Niektórzy eksperci uważają, że będzie najbardziej wpływową generacją w historii. To pokolenie, które bardziej niż starsze pokolenia, wrażliwe jest na kwestie: ekologii, równości, zmian klimatycznych, praw człowieka i wspierania różnorodności oraz sprawiedliwości.

Obecni młodzi dorośli z pokolenia Z bardzo szybko adaptują się do zmian w otaczającym świecie i przyswajają nowe informacje. Znajomość mediów społecznościowych osoby z pokolenia Z potrafią wykorzystywać do rozwiązywania problemów i angażowane się w różne akcje społeczne. To pokolenie dużo bardziej zróżnicowane i szanujące swoją różnorodność pokolenia. Co ciekawe, życie zawodowe i prywatne musi wg. "Zetek" tworzyć spójną, uzupełniającą się całość, ale z zachowaniem podejścia "work-life balance". To pokolenie, które bardzo często od rodziców otrzymało przekonanie, że ma wpływ na swoje życie, a świat stoi otworem przed osobami tej generacji, dlatego bardzo często są pewne siebie.

18-letni rysownik ma 15 mln fanów na TikToku. Robi coś zaskakującego 18-letni rysownik ma 15 mln fanów na TikToku. Robi coś zaskakującego

Dorastające nowe pokolenie



Nowe pokolenie - Alpha Nowe pokolenie - Alpha
Młode pokolenie nazwane Alphą to dzieci, które urodziły się po 2010 roku i dopiero dorastają. Naukowcy jednak już pokazują, że to nowe pokolenie, które szybko przełącza się z zadania na zadanie, uczy się intuicyjnie aniżeli jak poprzednie pokolenia w sposób logiczny. Swoją wiedzę czerpie z aplikacji, platform społecznościowych.

Co ciekawe, alfy przedkładają smartfony ponad komputery oraz nie potrzebują telewizji. Futurolodzy obstawiają, że pokolenie Alfa będzie generacją "wiecznie online" i zależne od mediów społecznościowych.

Opinie (66) 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • wiedze czerpia z aplikacji i platform spolecznosciowych? to cieszy, w koncu generacja, ktora sama nie bedzie w stanie pomyslec (1)

    tylko bedzie lykac lekkostrawna papke (jak notabene wiekszosc ludzi)

    • 42 2

    • Zawsze byli tacy ludzie - łykający papki: czy to z gazet, czy z telewizji czy z netu.

      • 6 1

  • Zazwyczaj tym, że jedne urodziły się wcześniej, a inne później.

    • 19 0

  • Opinia wyróżniona

    Przede wszystkim starajmy siebie i innych nie szufladkować (2)

    Oczywiście można powiedzieć, że dana grupa ma bardziej popularne dane zachowania, ale uważam, że całe życie należy się uczyć, nawet od młodszych.
    Jak nie idziesz do przodu i stoisz, to się cofasz. Niby truizm, ale coś w tym jest.
    Trzeba szanować siebie i innych, i jak ktoś mówi o byciu roszczeniowym, to cóż, w życiu trzeba być bezczelnym i pewnym siebie. Prawie nikt sam ci podwyżki z własnej woli nie da, nie zaproponuje innych lepszych dla ciebie warunków.
    A czy chcemy za dużo? To już świat zweryfikuje, ale co szkodzi próbować?:)

    • 25 16

    • Sęk w tym że obecny trend szkoeń z D&I wzmacnia podziały i stara sie uwypulklać "różnice" pokoleniowe.

      • 7 1

    • Jak zawsze najwieksza głupota jest wyrózniona.Wiec tak dzbanku dostaniesz podwyzke ale w firmie gdzie pracodawca nie jest

      e ale w firmie gdzie pracodawca nie jest złodziejem i oszustem

      • 1 1

  • (2)

    Co to za bezkrytyczne kopiowanie nazewnictwa z hameryki? U nich baby boom wygladał po wojnie trochę inaczej niż u nas. U nas lata 90 wyglądały trochę inaczej niż na zachodzie. Czasami wydaje mi się ze nie tylko jeżyk ale i kulturę importujemy z zachodnich krajów. Jak ne gen z to y x i q. Bez słownika się nie obejdzie niedługo.

    • 48 6

    • słownik nie będzie konieczny, to nazewnictwo jest tak ubogie i prymitywne, że da się zapamiętać

      • 11 1

    • przede wszystkim u nas zakres poszczególnych generacji sę przesuwał w czasie o dobre 10 lat

      • 5 0

  • Jaka różnica między pokoleniami?

    Ja tam na lewackich ideologiach dzielących ludzi się zbytnio nie znam. Ale myślę, że kompetentnej odpowiedzi na to niezwykle ważne pytanie może udzielić ten młody człowiek, który niedawno usiłował w swoim mieszkaniu ugasić płonący garnek z olejem za pomocą strumienia zimnej wody z kranu (nie próbujcie tego w domu).

    • 14 3

  • kolejne pokolenia są coraz gorsze (2)

    pokolenia róbta co chceta wychowują dzieci bezstresowo

    • 22 7

    • O, boomer zrzędzi jak kombatant. XD

      • 4 16

    • ....bo tak je wuchowują poprzednie pokolenia....

      • 7 0

  • Pokazywali te "generację". Po co to komu? (2)

    Chyba tylko po to, by lać wodę w takich właśnie felietonach. Albo żeby się przekrzykiwać na X.

    • 4 5

    • A potrafi ktoś podać usystematyzowana kolejność tych generacji? (1)

      Bo szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak one się nazywają, a po za tym w jakiej kolejności występują.

      Jak ktoś uprzejmy, to poprosze

      • 1 1

      • W ankiecie jest odpowiedź

        • 2 2

  • (2)

    Jestem z pokolenia X i dopiero sie o tym dowiedziałem!Jak ja moglem żyć bez tej wiadomości?! :P

    • 19 1

    • (1)

      Też sie dowiedziałem, że jestem X, ale jestem bardziej ogarnięty technologicznie i w social media niż mój syn, który jest Z. I co teraz? Mamy sobie zamienić literki?

      • 16 0

      • to znaczy, że jesteś

        z pokolenia ZX spectrum

        • 16 0

  • Ten Pan z Pisu co pomylił te rzeczy to totalny Gen-jusz:) (2)

    • 7 16

    • Ty POkemon tez jestes Gen-jusz:) do POtegi nieskończoności :) (1)

      • 7 7

      • Nie jestem z Peło...gardzę wszelkiej maści politykami...ale jeszcze bardziej gardzę tymi co szczekają a logicznej argumentacji

        nie mają:)

        • 5 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Juwenalia Gdańskie 2024 (53 opinie)

(53 opinie)
75 - 290 zł
Kup bilet

Strefa Trojmiasto.pl na Juwenaliach (2 opinie)

(2 opinie)
w plenerze, gry

South Molo Festival - Delfinalia 2024 (5 opinii)

(5 opinii)
105,22 zł
hip-hop, festiwal muzyczny, w plenerze

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Która polska wokalistka wystąpiła na gdańskim stadionie?