• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Globaltica stawia na polskich (ale nie tylko) artystów

Łukasz Stafiej
16 lipca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Polski duet Mehehe to muzyka inspirowana magią ludową. Polski duet Mehehe to muzyka inspirowana magią ludową.

Na festiwalu kultur świata Globaltica, który od środy do niedzieli potrwa w Gdyni, artystów z odległych zakątków świata oczywiście nie zabraknie, ale po raz pierwszy usłyszymy aż tak silną reprezentację polskiej sceny współczesnej muzyki tradycyjnej. Główne koncerty, które odbędą się w piątek i sobotę od godz. 18 na polanie Kolibek, zdominują jednak zagraniczni artyści.Szczegółowy program festiwalu Globaltica w Kalendarzu Imprez

Czy interesujesz się muzyką świata?

Globaltica w tym roku odbędzie się po raz piętnasty. Tak długi staż potwierdza, że gdyński festiwal kultur świata to impreza z wyrobioną - nie tylko lokalną - renomą, która co roku jest chętnie odwiedzana przez fanów muzyki świata, ale również osoby poszukujące nowych brzmień.

- Naszym celem nie jest zamykanie się w muzycznej niszy. Zamiast tego chcemy pokazywać bogactwo świata różnych kultur i muzyki. Nasi widzowie co roku przekonują się, że muzyka spoza anglosaskiego kręgu kulturowego może być niezwykle inspirująca i ciekawa - mówi Michał WieczorekFundacji Kultury Liberty, która festiwal organizuje. - Bardzo ważne dla nas jest pokazywanie na festiwalu tego, jak tradycja i nowoczesność potrafią się przenikać, łączyć i uzupełniać. Także w polskiej muzyce.
Stąd też na tegorocznej Globaltice pojawi się zupełnie nowy moduł programowy - Polish Showcase Day, czyli przegląd polskiej sceny współczesnej muzyki tradycyjnej. Z jednej strony to ukłon w stronę zagranicznego festiwalowicza, który będzie miał okazję poznać brzmienia kraju, który odwiedził. Z drugiej - wspaniałe lekcja muzyczna również dla Polaków.

Koncerty folk i etno w Trójmieście


Orkiestra Bobana Markovića zagra uwielbiane przez festiwalowiczów bałkańskie rytmy. Orkiestra Bobana Markovića zagra uwielbiane przez festiwalowiczów bałkańskie rytmy.
W czwartek o godz. 17 na scenie przy Starej Wozowni w parku Kolibki zagrają Burónka, Mehehe, Wowakin, Fifidorki, Tęgie Chłopy, Sutari i Krzikopa. Wstęp na koncert jest darmowy.

- Dotąd na Globaltice występowało niewiele rodzimych zespołów i chcemy to zmienić. Polska scena niezwykle prężnie się rozwija i z pewnością jest warta poznania - dodaje Wieczorek. - Podczas Polish Showcase Day usłyszymy muzykę inspirowaną m.in. tradycjami śląskimi, kurpiowskimi, z Kielecczyzny czy z pogranicza polsko-litewskiego.
Główne koncerty, które odbędą się w piątek i sobotę od godz. 18 na polanie Kolibek, zdominują zagraniczni artyści. Wyjątkiem jest łączące muzykę wiejską z jazzem i transem Odpoczno, które otworzy koncerty w piątek. Tego samego dnia zagrają: łącząca rytmy tańca tarantella z elektroniką włoska Kalascima, grający orientalną psychodelię turecki zespół Gaye Su Akyol oraz odnowiciel właściwej dla Ghany muzyki highline - Gyedu-Blay Ambolley.

W sobotę zobaczymy kobiecy kwartet Ladama, który miksuje muzyczne wpływy z Kolumbii, Wenezueli, Brazylii i USA; wokalno-perkusyjny San Salvador, eksplorujący prowansalską polifonię; saharyjski blues Bombino z Nigerii oraz - zawsze uwielbianą przez bywalców festiwalu bałkańską orkiestrę, z którą przyjedzie sam mistrz gatunku - Boban Marković. Bilet na jeden dzień koncertów głównych kosztuje 40 zł, karnet - 60 zł.

Festiwale muzyczne w Trójmieście


Gaye Su Akyol to liderka tureckiego zespołu grającego orientalną psychodelię.
Gaye Su Akyol to liderka tureckiego zespołu grającego orientalną psychodelię.
Muzyki będzie można posłuchać również w środę podczas koncertu otwierającego festiwal, który odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym o godz. 18. Zagra egipsko-francuskie Trio Abozekrys, które w swojej twórczości lawiruje między arabską i zachodnią muzyką improwizowaną. Bilety kosztują 40 zł. Kameralne koncerty odbędą się również w niedzielę - w Starej Wozowni zagrają Kim So Ra i Adame Drame. Na to wydarzenie biletów jednak już nie ma.

Tegoroczna, jubileuszowa Globaltica to również szereg wydarzeń towarzyszących. Będą projekcje filmów, wystawy, spotkania z pisarzami i ciekawymi osobami oraz bardzo rozbudowany moduł przeróżnych zajęć i warsztatów dla dzieci, głównie od piątku do niedzieli na polanie w Kolibkach.

Wydarzenia

Globaltica Festival 2019 (3 opinie)

(3 opinie)
40-60 zł
folk / reggae / world, festiwal muzyczny

Miejsca

Zobacz także

Opinie (7) 4 zablokowane

 • czy toalety (2)

  będą wreszcie doświetlone - czy tak jak zawsze?

  • 5 3

  • Ale co do kibla nie mozesz trafić?

   • 3 3

  • Bierz Pan czołówkę, klamerkę na nos i gumofilce. Środki ochrony osobistej to podstawa, podczas plenerowej defekacji.

   • 7 0

 • Muzyka światowa

  Zaprośmy polskich artystów... przynajmniej mniej biorą

  • 3 9

 • Stop POlityce na Globaltice

  Nie rozumiem, po co jest to stoisko z książkami, atakującymi Kościół Katolicki, legalnie wybrany rząd oraz miłościwie na panującego Pana Prezesa Jarosława Kaczyńskiego. No nie rozumiem.

  • 3 5

 • Cudowny festiwal!

  Jedno z najciekawszych wydarzeń muzycznych w 3mieście. Znajomi przyjeżdżają nawet z Krakowa żeby wziąć w nim udział! Już się nie możemy doczekać!

  • 1 0

 • zal

  Zaluje ze nie bylem obecny w tym roku lubie tam byc wspominam ulubionych artystow z Izraela iAfryki i ryczacych Mongolow oraz mandale....

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

South Molo Festival - Delfinalia 2024 (5 opinii)

(5 opinii)
105,22 zł
hip-hop, festiwal muzyczny, w plenerze

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

ADELE - Tribute from London by Stacey Lee

148 zł
Kup bilet
pop

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Kto był kuratorem pamiętnej edycji NARRACJI "Królestwo" odbywającej się na Biskupiej Górce?