• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Halloweenowe szaleństwo trwa. Kto mówi mu nie?

Julia Rzepecka
28 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Halloween obchodzimy 31 października. Na zdjęciu: Halloween w Bunkrze. Halloween obchodzimy 31 października. Na zdjęciu: Halloween w Bunkrze.

Zwykle pod koniec października tu i ówdzie zaczynają pojawiać się szkieletory, wydrążone dynie ze złowieszczymi uśmiechami, wielkie włochate pająki na pajęczynach i wszędobylskie duszki. Halloween z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Imprezy z tej okazji organizują w tym roku dosłownie wszyscy - nie tylko dyskoteki, ale także restauracje, kluby, puby, a na dekoracje natrafimy też w galeriach handlowych i na ulicach. Upiorne szaleństwo ogarnęło dosłownie wszystkich. Jak zauważają nasi czytelnicy - wydarzeń z tej okazji jest aż nadto.Imprezy halloweenowe w TrójmieścieCzy obchodzisz Halloween?

31 października już za chwilę. Ta data co roku rozpętuje burzliwe dyskusje w naszym kraju dotyczące słuszności obchodzenia Halloween.

Zwolennicy przekonują, że święto to, wywodzące się najprawdopodobniej celtyckich obchodów końca żniw i początku zimy, to jedynie pretekst do spotkań w gronie przyjaciół, stworzenia kreatywnych kostiumów i dobrej zabawy.

Przeciwnicy grzmią, że to obraza chrześcijańskiej tradycji, a ten "amerykański wymysł" nie ma nic wspólnego z dniem Wszystkich Świętych oraz czasem wyciszenia i zadumy nad grobami najbliższych.

Samochodowe straszydła ponownie na ulicach Trójmiasta Samochodowe straszydła ponownie na ulicach Trójmiasta

Cukierek albo psikusCzy tego chcemy, czy nie - Halloween z każdym rokiem jest coraz popularniejsze w Polsce. Zwłaszcza osoby z młodego pokolenia zdają się nic sobie nie robić z pouczeń krytyków i każdej jesieni na przełomie października oraz listopada zachodzą w głowę, próbując wymyślić często zdumiewające pomysłowością czy wykonaniem kostiumy. Nie ma w tym okresie jednak dużego ruchu w wypożyczalniach strojów, kostiumy na imprezy częściej przygotowujemy sami, z materiałów dostępnych w domach.

Wypożyczalnie strojów w Trójmieście- Nie ma większego zainteresowania - mówią nam pracownicy wypożyczalni strojów Sindbad. Może parę lat temu bardziej, ale zabroniono dzieciom się przebierać i się skończyło.
Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu tego dnia najczęściej imprezowano na domówkach, ale w ostatnich latach trend się zmienił i bardziej popularne są duże imprezy w klubach czy na przykład na Ulicy Elektryków. Dawno już przestały też obowiązywać przebrania z kategorii "przerażających". I chociaż wciąż najpopularniejsze są wampiry, wiedźmy, duchy i wszelkie upiory, coraz częściej można spotkać się z niezwykle pomysłowymi kostiumami, które nie muszą być "straszne".

Straszna willa na Jaśkowej Dolinie:

Kreatywnością wykazują się także przeciwnicy święta, zwłaszcza Kościół katolicki. Duchowni prześcigają się w wymyślaniu alternatyw dla Halloween. Zamiast zabaw w kostiumach czarownicy czy nietoperza zachęcają do spędzenia tego wieczoru na procesjach i wspólnej modlitwie. Niektórzy idą nawet dalej i proponują imprezy nazwane "Chrystotekami". W akcje tego typu dołączają się też chętnie przedszkola i szkoły. Na parafialnej imprezie można, przebrać się za świętych, a nawet potańczyć.

Setki imprezW tym roku wydaje się, że z tej okazji bawią się niemal wszyscy. Na upiorną imprezę tematyczną można wybrać się w mnóstwo miejsc. Nie tylko do klubu czy pubu. Nasz Kalendarz Imprez dosłownie pęka w szwach od propozycji na ten wieczór. Chociaż w tym roku święto wypada w poniedziałek, następnego dnia większość z nas ma dzień wolny do pracy z okazji Wszystkich Świętych, bawić się można więc również na początku tygodnia. Ale wiele wydarzeń odbywa się w trakcie weekendu, w sobotę i niedzielę. Tak jak na przykład Halloween Elektryków: Vampire hardcore, czyli przebierana impreza na słynnej stoczniowej ulicy. Warto przygotować kostium, ponieważ dla osób przebranych wstęp na wydarzenie jest darmowy.

Ciekawie zapowiadają się też takie imprezy jak Scary Silent Disco czy Halloween w Kwadratowej. Te imprezy to dosłownie kropla w morzu wszystkich wydarzeń z tej okazji. Nie brakuje halloweenowych akcentów również w restauracjach, które przygotowują specjalne degustacje, live cooking, są też improwizacje teatralne i maratony filmów grozy w wielu kinach, multipleksach i studyjnych. Odbywa się hip-hop jam, jest także wyjątkowa gra miejska, w której to uczestnik decyduje o przebiegu historii.

Halloween obchodzimy 31 października. Na zdjęciu: Halloweenowy Wydział Burleskowy w Wydziale Remontowym. Halloween obchodzimy 31 października. Na zdjęciu: Halloweenowy Wydział Burleskowy w Wydziale Remontowym.
To nie wszystko. Na ulice wyjedzie też upiorny tramwaj, przygotowany przez GAiT, będzie specjalny wieczór strachów w rytmie disco w  Skate Arenie, nie brakuje też imprez dla dzieci, takich jak dyniowe warsztaty kulinarno-rozrywkowe czy spektakle. Przed nami też tematyczne karaoke, a nawet spacery z przewodnikami po cmentarzach. Gdzie nie pójdziemy w najbliższych dniach, Halloween się nie ominie.

"Przesyt tematem"- Mam wrażenie, że w tym roku trochę odbiło wszystkim na punkcie Halloween - mówi mieszkaniec Sopotu, Paweł. - Osobiście nie mam nic przeciwko temu, żeby się bawić, ale mam już lekki przesyt tym tematem. W każdym sklepie z tej okazji jest mnóstwo kolekcji i czuję, że to wszystko tylko po to, aby ludziom coś sprzedać. Coraz mniej w tym zabawy, a więcej komercji.
- Zawsze przebierałam się na Halloween, ale już mi się to przejadło - dodaje Kasia z Gdańska. - Może to kwestia tego, że jestem starsza, ale wydaje mi się, że to jest trochę wyszukiwanie okazji na siłę. To nie jest nasz zwyczaj, ludzie lubią się oczywiście przebierać i to jest fajna forma rozrywki w okresie między wakacjami i świętami. Ale jest to tak pompowane, że mam już tego dosyć. Szkoda mi też na myśl, że tyle dekoracji się produkuje, są potrzebne przez kilka dni, a potem się wyrzuca je na śmietnik. A ekosystem cierpi.
- Ja tam lubię to święto - mówi Sylwester z Chyloni. - Ozdoby halloweenowe mają swój jesienny klimat, podobają mi się, upiększają miasto.
Jakie są Wasze odczucia na ten temat? Obchodzicie Halloween czy niekoniecznie? Czekamy na opinie w komentarzach.

Wydarzenia

Dyniowe warsztaty kulinarno - rozrywkowe dla dzieci

90 zł
widowisko / show, degustacja, warsztaty

Scary Silent Disco

20 zł
clubbing / disko

Halloween Elektryków: Vampire hardcore

50 zł
clubbing / disko

Halloween w Kwadratowej

clubbing / disko, pubbing, dancing

Halloween Karaoke

clubbing / disko, karaoke

Rollerdisco na Halloween w Skate Arenie

40 zł
clubbing / disko, bal, dancing

DyleMAT

gra miejska

Halloweenowy tramwaj 102 (3 opinie)

(3 opinie)

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (335)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

South Molo Festival - Delfinalia 2024 (5 opinii)

(5 opinii)
105,22 zł
hip-hop, festiwal muzyczny, w plenerze

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

ADELE - Tribute from London by Stacey Lee

148 zł
Kup bilet
pop

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Co jest tematem przewodnim weekendowej imprezy plenerowej Slow Fest na sopockim molo?