• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

12-letnia mistrzyni breakdance z Gdyni

Julia Rzepecka
14 czerwca 2024, godz. 15:00 
Opinie (39)

Laura ma 12 lat, tańczy, odkąd pamięta, a breakdance trenuje czwarty rok. Na swoim koncie ma już tytuł mistrzyni Polski w breakdance w 2022 roku. Gdynianka przygotowuje się teraz do olimpiady juniorów w 2026 roku, gdzie breaking jest jedną z dyscyplin. Nam opowiedziała o treningach i swojej pasji do tańca.

Lubisz tańczyć?

Laura Chałubowicz z Gdyni to 12-latka, która breakdance ma we krwi. Pasją do tańca zaraził ją tata. Od kilku lat trenuje i startuje w zawodach, na których zdobyła niemałe sukcesy.

- Jej predyspozycje do tańca zauważyłem już, gdy miała 5 czy 6 lat - mówi Paweł Chałubowicz, tata i trener Laury. - Jednak nic nie narzucałem, czekałem cierpliwie, bo chciałem, żeby to wychodziło z niej, żeby sama mi powiedziała: tato, chcę iść na trening. W wieku 8 lat poszła na pierwsze zajęcia. Wkrótce pojechała na pierwsze zawody do Kwidzyna i od razu zdobyła pierwsze miejsce. To śmieszna historia, bo było 22 uczestników, w tym tylko 1 dziewczyna, i to ona to wygrała. Jak tego zasmakowała, to zaczęło ją to też napędzać. Wiadomo, że jest jeszcze dużo pracy przed nią, ale to dobry prognostyk na przyszłość.


  • Laura Chałubowicz pasją zaraziła się od taty, który jest też jej trenerem.
  • Laura Chałubowicz pasją zaraziła się od taty, który jest też jej trenerem.
  • Laura Chałubowicz pasją zaraziła się od taty, który jest też jej trenerem.
Jak mówił Paweł Chałubowicz, podczas breakingu można wykorzystywać i mieszać ze sobą wiele elementów: toprock, czyli figury w pozycji stojącej, które często stanowią rozgrzewkę, footwork - praca nóg, freez, czyli zatrzymania w miejscu i powermoves, czyli efektowne triki, jak kręcenie się na głowie czy na barkach.

- Sprawia mi to dużo przyjemności i radości - opowiada Laura. - Mogę tworzyć swój styl i tańczyć zupełnie inaczej niż wszyscy. Jak się chce i jest determinacja to wszystko można, ale trzeba na to poświęcić dużo czasu. Trzeba dużo trenować i robić ćwiczenia siłowe i przygotowawcze do figur na ramionach i głowie. Z czasem przechodzi ból, ale na początku są siniaki na barkach i w innych częściach ciała. Chciałabym się przygotować na olimpiadę młodzieżową w Dakarze w 2026 roku.
"Wzięty model, którego uroda ścina z nóg" na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024

Tata Laury przyznaje, że rywalizacja na olimpiadzie młodzieżowej to duże wyzwanie.

- Jest to masa pracy, żeby się do tego przygotować, ale nic w życiu nie jest niemożliwe. Wystarczą chęci i predyspozycje, które Laura posiada. Postaramy się przekształcić trening tak, żeby był efektywny, żeby jeszcze bardziej urozmaicić jej styl, wzbogacić siłę i będzie dobrze. Styl dojrzewa latami, ale uważam, że jej styl jest bardzo dynamiczny, prezentuje dużo powermoves, dużo ciekawych przejść do muzyki i to ją wyróżnia.
  • Laura Chałubowicz pasją zaraziła się od taty, który jest też jej trenerem.
  • Laura Chałubowicz pasją zaraziła się od taty, który jest też jej trenerem.
Laura trenuje też piłkę nożną. Jak mówi, oba sporty się uzupełniają, a ćwiczenia motoryczne wykonywane na treningach piłki nożnej przydają się w tańcu. Największe osiągnięcia Laury to zdobycie mistrzostwa Polski w breakingu w 2022 roku i wicemistrzostwa Polski w 2023 roku.

- W każdy weekend jestem w innej części Polski, jeżdżę na wiele zawodów. Daje mi to możliwość poznawania nowych ludzi, rozpoznawalność i doświadczenie. W Trójmieście jest mało dzieci, które tańczą, jest więcej dorosłych. Chciałabym mieć koleżanki i kolegów, z którymi moglibyśmy razem trenować. Przez taniec można wyrazić siebie, być sobą w tym tańcu. Z jednego ruchu można wymyślać tysiące innych. Mój styl jest dynamiczny, mam dynamiczne ruchy w parterze, różne pomysły. Lubię styl hiphopowy, nie lubię być ubrana w sukienkę, wolę być ubrana luźno i się dobrze czuć. Lubię muzykę hiphopową. Break jest trudnym tańcem, ale jak coś się już uda, to bardzo się z tego cieszę.


Laura od 2 lat jest także w kadrze młodzieżowej w reprezentacji Polski w breakingu. Aby dostać się do kadry, musiała pokonać 80 uczestników, w tym wiele osób starszych od niej.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (39)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jarmark św. Dominika (28 opinii)

(28 opinii)
jarmark

II Baltic Opera Festival 2024 (1 opinia)

(1 opinia)
33 - 280 zł
opera / operetka, festiwal teatralny

28. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski

70 - 120 zł
Kup bilet
festiwal teatralny

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Słynne ilustracje "Porysunki" tworzy: