- 1 Kontrowersyjna gra z Trójmiastem w tle (174 opinie)
- 2 Jak imprezują młodzi rodzice? (46 opinii)
- 3 Epicka apokalipsa na stoczni (15 opinii)
- 4 "John Wick 4": obłędnie dobry! (46 opinii)
- 5 Tysiące roślin na stadionie (31 opinii)
- 6 Myslovitz - wrócili w wielkim stylu (22 opinie)
Jazz Jantar odkrywa pierwsze karty
Wyjątkowo szybko, bo już w połowie wakacji, gdański Jazz Jantar prezentuje pierwszych artystów, którzy wystąpią podczas tegorocznej edycji imprezy. Festiwal odbędzie się w listopadzie.
Jedną z głównych gwiazd tegorocznego festiwalu będzie Ron Carter, amerykański kontrabasista, uznawany za mistrza tego instrumentu. Sposób, w jakim gra na swoim instrumencie, zachwyca zarówno wokalistki, które chętnie z nim występują - grał m.in. z Arethą Franklin i Helen Merrill - oraz całą plejadą najważniejszych muzyków jazzowych: w latach 60. razem z Herbie Hancockiem i Tonym Williamsem współtworzył sekcję rytmiczną Milesa Daviesa.
Do Gdańska przyjedzie z zespołem Golden Striker Trio, który istnieje od 2003 roku. Oprócz Cartera zagrają młodsi o całe pokolenie: gitarzysta Russel Malone i Mulgrew Miller na fortepianie.
Niebywałym spotkaniem muzycznych osobowości będzie występ afrykańskiego perkusisty Tony'ego Allena i goszczącego w Gdańsku nie po raz pierwszy Jimiego Tenora. Spotkanie współtwórcy zespołu Afrika 70, założonego z Fela Kutim i szalonego Fina po raz pierwszy miało miejsce trzy lata temu w trakcie nagrywania albumu "Inspiration Information", na którym dwójka muzyków połączyła swoje fascynacje afrobeatem i funkiem. Od tej pory regularnie występują w kilkunastoosobowym składzie.
Tego samego dnia wystąpi też piętnastoosobowe Flat Earth Society, których muzyka może się przypodobać zarówno miłośnikom jazzu jak i rockowej widowni. Całością dowodzi multiinstrumentalista, Peter Vermeersch, który grał już w takich składach, jak Maximalist! i X-legged Sally.
Aż z Kuby przyjedzie kompozytor Omar Sosa. Swoje pierwsze kroki stawiał, grając na marimbie, potem przerzucił się na fortepian. Jego muzyka to zwinne połączenie elementów jazzu z latynoskimi rytmami, pełnymi kubańskich akcentów. W ramach Jazz Jantar zagra w kwintecie, w którym gościnnie wystąpi gwiazda muzyki elektro-jazzowej, trębacz Joo Kraus.
David Krakauer, którego niedawno mogliśmy zobaczyć na gdyńskim festiwalu Open'er, przyjedzie na Jazz Jantar z Madness Orchestra, z którą premierowo wykona w Polsce materiał Krakauer plays Zorn, czyli utwory słynnego muzyka awangardowego, Johna Zorna.
"Last bot not least", na tegorocznej edycji zagra także Vijay Iyer, uznawany za jednego z najlepszych muzyków i kompozytorów jazzowych młodego pokolenia. Gra w trio i kwartetach firmowanych jego nazwiskiem albo w takich składach jak Wadada Leo Smith Golden Quartet. Na festiwalu zobaczymy także wspólny występ Jaki Leibzeita, perkusisty krautrockowego zespołu Can oraz poruszającego się w obszarach eksperymentalnej elektroniki Burnta Friedmana.
Wydarzenia
Miejsca
Wydarzenia
Zobacz także
Opinie (7) 3 zablokowane
-
2011-08-17 12:57
Ten festiwal...
...to przerost formy nad treścią. Niestety :/
- 0 24
-
2011-08-17 14:17
Ron Carter!!!
yeah...trzeba koniecznie być!!!
- 9 1
-
2011-08-17 20:49
no to grubo
- 5 0
-
2011-08-17 21:16
Vijay!
Vijay to absolutny top w dzisiejszym jazzie, jeden z amerykańskich magazynów uznał go nawet muzykiem... dziesięciolecia. Kiedyś w Żaku była okazja tanio posłuchać świetnego występu EST, które po roku czy dwóch było na ustach całej Europy, w tym roku koncert Iyera - trzeba na to pójść!
- 6 0
-
2011-08-18 10:42
A ceny? (1)
I gdzie kupować bilety?
- 0 0
-
2011-08-18 14:12
Bilety
Bilety można kupować w kasie Klubu Żak oraz od 1.09 na www.eventim.pl. Szczegóły dotyczące cen i zasad promocji na stronie:
- 0 0
-
2011-08-18 19:32
brak Dyakowskiego supergwiazdy czyżby poszedł w politykę
...............
- 1 2
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.