• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Już tęsknisz za latem? 10 sposobów, jak je sobie przedłużyć

Magda Mielke
4 września 2023, godz. 08:20 
Opinie (31)
Jak zachować lato na dłużej? Oto kilka sposobów. Jak zachować lato na dłużej? Oto kilka sposobów.

Choć teoretycznie lato trwa do 23 września, pogoda sprawia, że nieuchronne nadejście jesieni widać gołym okiem. Jedni nie mogą się jej doczekać i już rozglądają się za dyniami i ciepłymi swetrami, drudzy, tęskniąc za pełnią słońca i wyższymi temperaturami, z żalem spoglądają wstecz. Jeśli należycie do tej drugiej grupy, mamy dla was kilka pomysłów, jak zatrzymać lato na dłużej.




1. Wyjazd last minute



Czy tęsknisz już za latem?

Najbardziej oczywistym sposobem na cieszenie się latem dłużej jest zaplanowanie urlopu w okresie jesienno-zimowym. Podczas letnich miesięcy warto korzystać z uroków ładnej (choć kapryśnej) pogody w Polsce, a gdy u nas wieje i pada, a dni stają się coraz krótsze i szarawe, można udać się na zagraniczny wyjazd. Ofert biur podróży na koniec roku kalendarzowego jest nadal wiele. Do wyboru są zarówno bliższe kierunki, do których można dotrzeć w zaledwie 3-4 godziny lotu, jak słoneczny Egipt czy pełna atrakcji Turcja, jak i kraje egzotyczne, np. kusząca rajskimi plażami Dominikana czy wielokolorowe Wyspy Kanaryjskie.


Bądźmy jednak realistami - większość z nas urlop ma już za sobą, a na drugi jesienno-zimowy wypoczynek w jakimś ciepłym i egzotycznym miejscu mało kto może sobie pozwolić - albo brakuje dni urlopowych, albo środków na realizację takich marzeń.

2. Egzotyczny klimat przez cały rok



Nie potrzeba jednak wydawać "milionów monet" na podróże, aby poczuć się jak w tropikach. Namiastkę lata znajdziemy także w trójmiejskich lokalach, których wystrój i karta dań zostały tak pomyślane, aby ciepłym klimatem można było się cieszyć przez cały rok.

W tym celu warto odwiedzić znajdujący się na parterze biurowca Olivia Star całoroczny, tropikalny ogród - Olivia Garden. To zarówno miejsce spotkań i wypoczynku, przestrzeń do pracy biurowej, audytorium, jak i koncept gastronomiczny. Tutejszy bar w stylu tiki oferuje koktajle w kubkach nawiązujących do etnicznych rzeźb, a także lekkie dania kuchni orientalnej. Na powierzchni 800 m kw. znajduje się 150 gatunków roślin z pięciu kontynentów, słychać śpiew ptaków i dźwięki spadających kropli.

  • Tropikalny bar Tiki w samym sercu miejskiej dżungli. Olivia Garden to jedno z tych miejsc, w których lato trwa cały rok.
  • Rajskie koktajle, doskonałe przekąski, muzyka lecąca z głośników i tropikalny wystrój sprawiają, że w Jungli można poczuć powiew lata.
  • Tiki Jungle to istna dżungla z mnóstwem (sztucznej) roślinności, ogromnym drzewem pośrodku i zerkającymi spod sufitu czerwonymi ślepiami małp.
Egzotycznie - jak nazwa wskazuje - jest też w Jungli. To koktajlbar znajdujący się na dachu Forum Gdańsk. Wyjątkową atmosferę tworzą duże ilości kwiatów, kaktusów i palm, przez co wnętrze przywołuje na myśl egzotykę krajów Pacyfiku. Również karta dań czerpie z kuchni orientalnej - znajdziemy tu sporo azjatyckich przystawek. Na uwagę zasługują też koktajle - w dużej mierze tworzone na bazie rumu, whisky i ginu.

Jak na wakacjach poczujemy się też w Tiki Jungle. Mieszczący się w piwnicy restauracji Hola Tapas koktajlbar to istna dżungla z mnóstwem (sztucznej) roślinności, zerkającymi spod sufitu czerwonymi ślepiami małp, wygodnymi rattanowymi fotelami i koktajlami w stylu tiki.


3. Wodne szaleństwa



Kto powiedział, że wodne szaleństwa są zarezerwowane tylko dla wakacyjnych wyjazdów? Długie godziny spędzone na pluskaniu się w basenach i zjeżdżalniach, wypoczynku w jacuzzi czy wygrzewaniu się w saunie można zorganizować sobie w Trójmieście, i to przez cały rok.

Wakacyjne wspomnienia na pewno ożywi rodzinna wizyta w aquaparku - czy to sopockim, czy redzkim. Pierwszy wyposażony jest w kilka zjeżdżalni, baseny rekreacyjne, hydromasaże, basen zewnętrzny oraz różne atrakcje dla najmłodszych. W drugim, znajdującym się nieopodal Trójmiasta, można poczuć się jak na tropikalnej wyspie - są palmy, plaża z namiotami, wulkan z gejzerem wodnym, rzeczka ciągnąca się przez cały obiekt, a także wodospad, statek piracki i zamek. Największą atrakcję stanowią zjeżdżalnie - znajdziemy ich tu kilkanaście, poczynając od mniejszych, dziecięcych i rodzinnych, przez szybsze, odpowiednie dla starszych użytkowników, po obrotową i z prawdziwymi rekinami.

Pomysłem na krótki wypoczynek i powrót do urlopowej beztroski może być też wizyta w spa. Zabiegi pielęgnacyjne, peelingi, relaksujące masaże twarzy, ciała czy stóp, a także seanse saunowe czy wieczory w jacuzzi - w trójmiejskich salonach spa każdy znajdzie coś dla siebie.

4. Jak najwięcej czasu na zewnątrz



Dopóki pogoda pozwala, nie warto rezygnować ze spędzania wolnego czasu na zewnątrz. Długi spacer z psem, wyprawa do lasu, wycieczka rowerowa czy wyjście na rolki to aktywności, którymi możemy cieszyć się także jesienią. Dzięki temu jak najdłużej możemy korzystać ze słonecznych chwil, łapać witaminę D i endorfiny. W pochmurne zimowe dni będzie nam tego brakować.

5. Być turystą we własnym mieście



Szwendanie się po muzeach, oglądanie wystaw i zwiedzanie zakątków miast to dla wielu z nas aktywności zarezerwowane dla wakacyjnych wyjazdów. Tymczasem zwykle okazuje się, że swojego najbliższego otoczenia w ogóle nie znamy. Choć odwiedzenie jednego z trójmiejskich muzeów nie sprawi, że temperatura skoczy do góry, a na niebie pojawi się słońce, to jednak dzień czy nawet popołudnie spędzone na eksplorowaniu swojego miasta może nas skutecznie zrelaksować i sprawić, że znów poczujemy się jak na wakacjach.

Jeśli chodzi o miejsca, które warto odwiedzić, wybór jest szeroki. Możemy postawić zarówno na te największe i najbardziej znane muzea, jak: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej czy Muzeum Emigracji, jak i rozważyć mniej oczywiste miejsca, np.: Galerię Starych Zabawek, Gdyńskie Muzeum Motoryzacji czy Muzeum Kart Do Gry. W naszym Kalendarzu imprez znajdziecie zaś aktualne wystawy.

Muzeum Kart do Gry to jedyne tego typu miejsce w Polsce, gdzie można zobaczyć kolekcję dokumentującą ponad 800 lat historii kart do gry.
Muzeum Kart do Gry to jedyne tego typu miejsce w Polsce, gdzie można zobaczyć kolekcję dokumentującą ponad 800 lat historii kart do gry.

6. Wakacyjny romans... na papierze



Nic tak nie rozpala zmysłów jak gorąca lektura. Powieści obyczajowe, romantyczne, romanse i erotyki - na rynku znajduje się wiele pozycji, które przez długie jesienne wieczory mogą podnosić temperaturę niejednemu z nas. W poszukiwaniu ciekawych lektur warto zajrzeć do naszych recenzji. Niedawno polecaliśmy gorące romanse i obyczajówki idealne na ostatnie dni lata, a wcześniej wciągające kryminały na lato.


7. Playlista pełna słońca



Każde wakacje mają swoje muzyczne hity. Może jest jakiś utwór, który towarzyszył nam podczas letniego wyjazdu albo kojarzy się z plażowaniem? Może byliście tego lata na jakimś fajnym koncercie albo pojechaliście na festiwal muzyczny? Powrót do tych brzmień i wspomnień, np. podczas jazdy do pracy czy wykonywania codziennych obowiązków, może sprawić, że znów poczujemy się jak na wakacjach.

Wielu z nas wakacyjne wspomnienia przechowuje jedynie w pamięci telefonu. Może warto to zmienić. Wielu z nas wakacyjne wspomnienia przechowuje jedynie w pamięci telefonu. Może warto to zmienić.

8. Porządkowanie wakacyjnych zdjęć



Zostając przy wakacyjnych wspomnieniach, warto poświęcić trochę czasu na ich utrwalenie. Podczas wakacji większość z nas pstryka setki zdjęć. Jesienne wieczory to doskonały czas, żeby przysiąść nad nimi i zadbać o to, aby przetrwały w nieco trwalszej formie niż pamięć telefonu komórkowego. Album z wywołanymi fotografiami, fotoksiążka, krótki filmik, gadżet z ulubionym kadrem, a może zamieszczenie wspomnień w social mediach - pomysłów na utrwalenie pięknych chwil jest wiele.


9. Kolory przez cały rok



Wraz z nastaniem niższych temperatur na ulicach zaczynają królować smutne, ciemne i szare kolory. Obserwując jesienną modę, trudno nie odnieść wrażenia, że większość z nas przechodzi "żałobę po lecie". Jasne stroje, śmiałe, kolorowe fasony i kwiatowe motywy nie są zarezerwowane wyłącznie na lato. Modowy dodatek w żywym kolorze czy wakacyjny akcent w mieszkaniu to detale, które pozwolą zachować lato na dłużej, a może też poprawią trochę nastrój.

10. Lato na talerzu



Letnie wspomnienia można też pielęgnować na talerzu. I choć żaden pomidor nie smakuje zimą tak samo jak latem, sałatka grecka zjedzona przy kuchennym stole nie przeniesie nas na Santorini, a karkówka grillowana w piekarniku to nie to samo, co ta prosto z rusztu, to kolorowy talerz z letnim daniem jest skuteczną receptą na przywołanie ciepłych dni. W tym celu warto sięgnąć po zamrożone latem owoce czy wykorzystać jakiś znaleziony w wakacje przepis.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (31)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (1 opinia)

(1 opinia)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years!

159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak potocznie nazywana jest Irlandia?