• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

K-popowa "Barbie" z gdańskiego III LO. Kim jest Zuza?

Mateusz Groen
19 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Ukończyła jedno z najbardziej prestiżowych liceów w Trójmieście, studia w Londynie, mieszkała w Korei Południowej... i wróciła do Polski, by wejść na scenę muzyczną. Zuza i jej inspirowana k-popem "Barbie" podbijają listy przebojów. Kim jest silna i dość kontrowersyjna w warstwie tekstowej wokalistka z Trójmiasta?
Z Korei Południowej do TrójmiastaCzy lubisz k-pop?

Zuza, a dokładniej Zuzanna Frymark, młoda wokalistka i absolwentka III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Po latach spędzonych w Trójmieście wybrała kierunek international management (Korea) na SOAS University of London. Studia za granicą łączyły dwie jej pasje - biznes i fascynację Koreą Południową. W dodatku oferowały wyjazd do tego kraju na rok. Jednak mimo studiowania za granicą i realizowaniu się na ścieżce naukowej, brakowało Zuzie tego, co przez ten czas musiała odpuścić, by skupić się na studiach - robieniu muzyki.

Gdy wyjechała do Korei Południowej na rok, spotkała tam bardzo rozpoznawalnego muzyka z Band Maroo i zaczęła z nim grać. Nagle zaczęło się pojawiać coraz więcej możliwości muzycznych. W 2020 r. wróciła do Polski i małymi kroczkami podążała do swojego celu. Efektem tego jest pierwszy utwór "Barbie", nagrany pod sztandarem The Cutest Label, który współpracuje m.in. z popularną wśród młodzieży wokalistką Marie.

Masz pieniądze, masz Masz pieniądze, masz "przyjaciół" i kobiety. Young Igi z nowym singlem
- Barbie zdecydowanie różni się od muzyki, którą miałam okazję robić wcześniej. Podczas naszych pierwszych rozmów z Marie i producentem Adamem wyraziłam chęć zrobienia czegoś mocniejszego, nawet chyba wtedy użyłam słowa "industrialnego" i eksperymentalnego - mówi Zuza Frymark. - "Barbie" jak dla mnie jest utworem konceptualnym i składają się na niego nie tylko warstwy stricte muzyczne, ale też wizualne czy sam performance. Jest zwieńczeniem mojej podróży do "self love" albo raczej jedną z wielu refleksji na temat naszego społeczeństwa. Inspirują mnie relacje interpersonalne i obserwowanie ludzi w moim otoczeniu, a "Barbie" opowiada o tym, jak osoby konwencjonalnie atrakcyjne mogą być tylko postrzegane przez pryzmat swojego wyglądu, a ich doświadczenia, wiedza, tak naprawdę cokolwiek poza wyglądem jest pomijane. Ba, często są traktowane właśnie jak dodatek, zabawka, a piosenka właśnie stawia temu opór.
Zuza, nowa artystka z Trójmiasta. Inspiruje się k-popem i tworzy odważne teksty.  Zuza, nowa artystka z Trójmiasta. Inspiruje się k-popem i tworzy odważne teksty.

Popularność k-popu rośnieK-pop staje się coraz popularniejszy w Polsce. Nie sposób się dziwić. Koncerty gwiazd k-popu to spektakle, a artyści w teledyskach mają dopracowane układy choreograficzne i ciekawe stylizacje. Dodatkowo teledyski koreańskich gwiazd są najczęściej wysokobudżetowymi produkcjami. Zuza swój styl określa jako pepper pop. Na pierwszy rzut oka tworzy nieco kontrowersyjny, inspirowany muzyką koreańską pop, który dopasowuje do współczesnych trendów.

- Pop to zbyt ogólne pojęcie, żeby określić mój styl muzyczny. Inspirują mnie takie gatunki, jak: industrial pop, hip-hop, electro-pop, no i oczywiście k-pop, który jest bardzo dużą częścią mojego życia. Nie mam zamiaru kopiować k-popu, ale raczej inspirować się tą dynamiką i nieprzedawnialnością, którą oferuje. Myślę, że "Barbie" było idealnym przykładem muzyki, która mnie inspiruje, ale z pewnością każdy kolejny utwór będzie zaskakiwał słuchaczy. Sama jestem wielką fanką zespołu Tommorow X Together, zdecydowanie są moim numerem jeden. Uwielbiam solistów Colde i Baekhyun, a także rapera Sik-K, mogłabym słuchać ich muzyki non stop. Na moich playlistach też można znaleźć wiele twórczości The National, Kevin Abstract, Okiego i Rosalíi - mówi Zuza.
  • "Barbie" - pierwszy utwór Zuzy.
  • "Barbie" - pierwszy utwór Zuzy.
  • "Barbie" - pierwszy utwór Zuzy.

Alter ego wrażliwej Zuzi Frymark, czyli "Zuza", jest jej totalnym przeciwieństwem.

- Zuzia Frymark jest bardzo wrażliwą i emocjonalną osobą, chciałabym jednak, żeby ZUZA była silną, pewną siebie artystką, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, i żeby moja muzyka to odzwierciedlała - podkreśla Zuza.
Grają folk w garniturach. Teraz walczą o finał w Rzymie. Gdański Chrust liczy na wasze głosy Grają folk w garniturach. Teraz walczą o finał w Rzymie. Gdański Chrust liczy na wasze głosy

Nowy numer już w październikuNastępny numer Zuzy pojawi się już z początkiem października. Wokalistka uchyliła nam rąbka tajemnicy na jego temat. Będzie to duet w klimacie nadchodzącego mrocznego amerykańskiego święta Halloween. Młoda artystka prężnie pracuje nad tworzeniem kolejnych singli, dlatego nie będzie dużej przerwy między kolejnymi wydaniami.

- Zdecydowanie chcę się skupić na muzyce. Bardzo ciężko pracowałam, żeby dojść do tego momentu, ale nie boję się pracować jeszcze ciężej. Staram się nie myśleć długoterminowo, bo w tym momencie moje życie jest niezwykle nieprzewidywalne. Jeżeli sytuacja na to pozwoli, chciałabym wrócić do Korei na jakiś czas, ale moim priorytetem jest muzyka - mówi Zuza.

Miejsca

  • III LO Gdańsk, Topolowa 7 (Wrzeszcz)

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (62)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Body Worlds Vital - wystawa human body (73 opinie)

(73 opinie)
65 - 75 zł
wystawa

Festiwal Remcon 2024 (20 opinii)

(20 opinii)
70 - 130 zł
warsztaty, zlot, gry

Techno orkiestra Meute

muzyka elektroniczna

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Kogo zobaczyliśmy w roli Jezusa w musicalu “Jesus Christ Superstar” granym na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni?