• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Koncert na stojąco, czy na siedząco? Problem, na który nie ma rozwiązania

Ewa Palińska
27 lutego 2024, godz. 07:00 
Opinie (62)

Są koncerty, na których po prostu nie da się wysiedzieć. Zobacz, jak publiczność rozbawiła Doda.

Jeszcze się taki nie urodził, co by każdemu dogodził - to stare powiedzenie z pewnością kotłuje się w głowach organizatorów koncertów, których publiczność zasypuje sprzecznymi żądaniami. Jedni chcą podczas imprez tańczyć czy poskakać, inni wolą słuchać ulubionej muzyki na siedząco. Obie strony chciałyby robić to, na co mają ochotę, bez najmniejszych przeszkód. Tylko czy w tej kwestii konsensus jest w ogóle możliwy?IMPREZY I WYDARZENIA Najbliższe koncerty w Trójmieście - Kalendarz imprez

kwi 22
Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby"
Kup bilet
maj 12
Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d."
Kup bilet
kwi 13
Dianne Reeves | Ikony Jazzu
Kup bilet


Czy koncerty powinny odbywać się na siedząco, czy na stojąco? Ta kwestia budzi wiele dyskusji wśród fanów muzyki, organizatorów wydarzeń oraz ekspertów z branży rozrywkowej.

Jak się bawić, to tylko na stojąco?Podczas koncertu wolę:

Tradycyjnie, większość koncertów odbywała się na stojąco, co sprzyjało swobodzie ruchu i energicznej atmosferze, umożliwiając publiczności tańczenie i skakanie w rytm ulubionych utworów. Dziś organizatorzy częściej decydują się na koncerty siedzące, co daje im poczucie większej kontroli, słuchaczom zapewnia lepszą widoczność sceny i jest zdecydowanie bardziej komfortowe dla osób starszych czy niepełnosprawnych.

Z drugiej strony, zwolennicy koncertów stojących podkreślają niepowtarzalną atmosferę i energetykę, która towarzyszy temu rodzajowi wydarzenia. Wspinanie się na barki, taniec i wspólne śpiewanie tworzą unikatowe przeżycie, o które trudno na koncertach siedzących. Dodatkowo, dla wielu fanów muzyki, możliwość swobodnego poruszania się i interakcji z innymi widzami jest kluczowym elementem doświadczenia koncertowego.Zdarzają się takie imprezy, jak np. koncerty Korteza, które wręcz proszą się o krzesełka. Zdarzają się takie imprezy, jak np. koncerty Korteza, które wręcz proszą się o krzesełka.

W teorii rozwiązanie jest...Rozwiązaniem kompromisowym mogłoby być elastyczne podejście, które uwzględnia preferencje różnych grup i dostosowuje formułę koncertu do wykonywanej muzyki. Problem pojawia się wówczas, gdy nie ma pełnej zgodności co do tego, jaka formuła miałaby obowiązywać. Na koncerty takich wykonawców, jak np. Varius Manx, Andrzej Piaseczny, Sarsa, Dawid Podsiadło, Sanah, Daria Zawiałow, Kazik, Lady Pank przychodzą ludzie w najróżniejszym wieku - od dzieci, po seniorów. Im młodszy słuchacz, tym większą ma ochotę i potrzebę swoje emocje "wyskakać". Starsi z reguły swoje już wyskakali i woleliby posłuchać w spokoju, na siedząco.

W efekcie męczą się wszyscy, przez co dochodzi do spięć pomiędzy osobami, które chcą siedzieć, a tymi, które wstały, nawet jeśli zrobiły to na wyraźne życzenie artysty. Bo sami wykonawcy lubią tę żywiołowość na widowni i sami zachęcają do wstania z krzesełek.

Nawet podczas tak energetycznych koncertów, jak występ Vito Bambino w Parlamencie, nie brakowało osób, które wolały posłuchać muzyki na siedząco. Nawet podczas tak energetycznych koncertów, jak występ Vito Bambino w Parlamencie, nie brakowało osób, które wolały posłuchać muzyki na siedząco.

...w praktyce nie da się go zastosowaćSłuchacze wielokrotnie rzucali propozycje, aby widownię podzielić na część stojąco/tańczącą i siedzącą. Jak jednak miałoby to wyglądać w praktyce, np. w Starym Maneżu czy Parlamencie? Połowa sali by siedziała, a reszta tańczyła? Co jednak, gdyby ktoś z siedzących, nagle nabrał ochoty na to, aby potańczyć? Przemieszczając się w trakcie koncertu i tak przeszkadzałby innym.Idealnym miejscem pod takie rozwiązanie wydają się nasze trójmiejskie "areny". Płyta mogłaby być stojąco-tańcząca, a trybuny... no właśnie. Co jeśli kogoś z trybun najdzie ochota, aby potańczyć?

Ma ktoś pomysł na złoty środek?Wypracowanie kompromisu, dzięki któremu zarówno ci, którzy chcą siedzieć, jak i ci, którzy wolą tańczyć, byliby usatysfakcjonowani, wydaje się niemożliwe. A może się mylę i ktoś z czytelników znajdzie złoty środek? Jeśli tak, zachęcam do podzielenia się takim pomysłem w komentarzach.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (62)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sea You 2024

159 - 209 zł
Kup bilet
festiwal muzyczny

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (10 opinii)

(10 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
169 zł
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Uroczyste otwarcie Jarmarku obwieszcza światu: