• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Lato to czas imprez. Co robić w Trójmieście?

Jakub Knera, Łukasz Rudziński
14 lipca 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 

W wakacyjnej części naszego imprezowego przewodnika po Trójmieście przedstawiamy wydarzenia, których nie wolno ominąć. Wszystkiego obejrzeć i tak się nie da, ale przecież od przybytku głowa nie boli.Na finał Fety zaplanowano wyjątkowy spektakl na wodzie - "Water fools" francuskiego teatru Ilotopie. Na finał Fety zaplanowano wyjątkowy spektakl na wodzie - "Water fools" francuskiego teatru Ilotopie.
Fredrika Stahl będzie jedną z gwiazd Ladies Jazz Festival. Fredrika Stahl będzie jedną z gwiazd Ladies Jazz Festival.
Juan de Marcos Afro-Cuban All Stars, zespół o bardzo długiej nazwie, wystąpi na festiwalu Globaltica. Juan de Marcos Afro-Cuban All Stars, zespół o bardzo długiej nazwie, wystąpi na festiwalu Globaltica.
Ubiegłoroczna edycja Parkowania w Parku Oliwskim przyciągnęła sporo osób. W tym roku pewnie będzie podobnie. Ubiegłoroczna edycja Parkowania w Parku Oliwskim przyciągnęła sporo osób. W tym roku pewnie będzie podobnie.
Festiwal Szekspirowski to okazja do przyjrzenia się twórczości Szekspira z różnych perspektyw. Swojego "Hamleta" pokaże m.in. znany rosyjski reżyser Nikołaj Kolada. Festiwal Szekspirowski to okazja do przyjrzenia się twórczości Szekspira z różnych perspektyw. Swojego "Hamleta" pokaże m.in. znany rosyjski reżyser Nikołaj Kolada.
FROG to nie tylko fireshow i sztuka kuglarska. Ogień, muzyka i taniec rozgrzeją publiczność na początku sierpnia. FROG to nie tylko fireshow i sztuka kuglarska. Ogień, muzyka i taniec rozgrzeją publiczność na początku sierpnia.
Na koncert Ozzy'ego Osbourne'a do Ergo Areny przyjadą z pewnością metalowcy z całej Polski. Na koncert Ozzy'ego Osbourne'a do Ergo Areny przyjadą z pewnością metalowcy z całej Polski.
Mozartiana przyciąga do Parku Oliwskiego tłumy nie tylko dorosłych melomanów. Mozartiana przyciąga do Parku Oliwskiego tłumy nie tylko dorosłych melomanów.
Sztukę wyboru poćwiczyć można już przy okazji koncertów organowych. Przez całe wakacje można ich słuchać w Katedrze Oliwskiej (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej) lub Bazylice Mariackiej (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej). Koncerty tego pierwszego odbywają się w każdy wtorek i piątek, drugiego tylko w piątki, za to właściwie w tych samych godzinach. A to oznacza, że miłośnicy kantat, preludiów i scherz podróżując między Śródmieściem i Oliwą, nie będą się nudzić.

Do końca lipca można uczestniczyć w sopockich wydarzeniach przygotowanych w ramach Otwartego Kurortu Kultury. Linia ArtBus, Off Centre, projekt Crossactions to tylko niektóre z nich. To nie tylko świetna okazja do zobaczenia artystycznych prac, ale także fascynująca wycieczka po Sopocie, innym niż ten znany z Monciaka i molo.

Bez prawdziwej fety nie ma lata! Wiedzą o tym organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA, którzy po raz trzeci zapraszają widzów do nieco zapomnianego, ale pięknego zakątka Gdańska - na bastiony i Stare Przedmieście. Przez cztery dni (14-17.07), ujrzymy kilkadziesiąt spektakli i spędzimy mile czas na największym pikniku teatralnym w Trójmieście.

W Gdyni, pod koniec lipca, tradycyjnie odbędzie się impreza muzyczna poświęcona artystkom płci pięknej. Po raz siódmy na Ladies' Jazz Festival (22-24.07) wystąpi czołówka światowych wykonawczyń z kręgu muzyki jazzowej i około-jazzowej. Zobaczymy m.in. Brendę Boykin, Fredrikę Stahl, grupę Incognito oraz Grażynę Auguścik i Paulinho Garcia.

Jeśli ktoś narzeka na polskich artystów, powinien koniecznie wybrać się na wystawy Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych (22.07-18.08). Warto sprawdzić, co prezentują i mają w głowach młodzi twórcy, którzy po ukończeniu szkoły wkraczają do świata sztuki.

W Teatrze Leśnym we Wrzeszczu odbędzie się kolejna edycja Łagodnych Spotkań Muzycznych (23-24.07). Pierwszego dnia ich kulminacją będzie recital Ewy Błaszczyk, a drugiego spektakl muzyczny "Pogadaj ze mną", w którym znajdą się najnowsze piosenki Wojciecha Młynarskiego z muzyką Włodzimierza Nahornego.

Sopot Film Festival (23-30.07) to najciekawsza po Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych trójmiejska impreza filmowa, więc nie można jej przegapić. Świetne lokalizacje projekcji i zróżnicowany program - od polskich premier, przez zagraniczne kino ambitne, po kino rozrywkowe, animacje i teledyski. Rok temu sale pękały w szwach, w tym zapewne nie będzie inaczej.

Koniec lipca w Trójmieście od kilku lat nieodłącznie wiąże się z festiwalem Globaltica (29-31.07). W sielankowej scenerii Parku Kolibki zagrają zespoły z najodleglejszych regionów świata - Bonga z Angoli, Juan de Marcos Afro-Cuban All Stars z Kuby, Kilema z Madagaskaru czy Dhoad z Indii. A to i tak nie wszystko, co przygotowali organizatorzy.

W ostatnią sobotę lipca po raz kolejny wystartuje Jarmark św. Dominika (30.07-21.08). Oprócz straganów z masą produktów czekają na nas koncerty zespołów współczesnych, muzyki klasycznej, namioty z bajkami dla dzieci i wyjątkową Duszę Jarmarku przy Kościele św. Mikołaja. Jak zwykle całe miasto zostanie wchłonięte przez tę trwającą trzy tygodnie imprezę.

W ostatni weekend lipca odbędzie się również kolejna edycja trójmiejskiego święta tatuażu Gdańsk Tattoo Konwent (30-31.07). Oprócz atrakcji związanych ze światem tatuażu, można będzie posłuchać dobrej muzyki i obejrzeć w akcji najlepszych artystów graffiti w kraju. Nie zabraknie też mrożących krew w żyłach pokazów podwieszania na hakach czy spektakli tanecznych.

Drugą po Fecie teatralną kulminacją lata będzie piętnasta edycja Festiwalu Szekspirowskiego (30.07-7.08). Znów na scenach całego Trójmiasta wystąpią artyści mierzący się z repertuarem Szekspira, a w tym gronie tak uznani twórcy jak Oskaras Koršunovas (pokaże najnowszy swój spektakl "Miranda") czy Nikołaj Kolada (zobaczymy jego "Hamleta" i "Króla Leara").

Sierpień zainauguruje w Trójmieście Erykah Badu (5.08), która wystąpi w Ergo Arenie. Królowa soulu grała już u nas na festiwalu Open'er. Wszyscy, którzy wtedy jej nie widzieli, teraz koniecznie muszą wybrać się na koncert, a osoby, które pamiętają jej występ w Gdyni, mogą sprawdzić, jak jej repertuar na żywo prezentuje się obecnie.

W pierwszy weekend sierpnia odbędą się także inne imprezy muzyczne. Na Placu Zebrań Ludowych będzie kolejna edycja MTV Gdańsk Dźwiga Muzę (5-6.08). W programie warsztaty tańca, koncerty polskich i zagranicznych wykonawców oraz Beatbox Battle. Wszystko wskazuje na to, że po ubiegłorocznej, zaskakującej edycji, może być jeszcze ciekawiej.

Przy Domu Zdrojowym odbędzie się Sopot Molo Jazz Festival (6-7.08), na którym wystąpi Dixie Company, polsko-norwesko-bułgarski Loud Jazz Band oraz Projekt Region Łódź. Muzyka jazzowa na molo co roku sprawdza się idealnie, więc pewnie nie inaczej będzie i tym razem.

Szczególną imprezą letnią jest lubiany przez sympatyków fireshow i bębniarskich rytmów Festiwal Rytmu i Ognia FROG (6-7.08). W tym roku rozgrzeją widzów pokazy Solstix, Sirrion i Anttiego Suniali.

Zaraz po wypełnionym atrakcjami weekendzie do Ergo Areny przyjedzie legenda muzyki metalowej, Ozzy Osbourne (9.08), były muzyk Black Sabbath, który od przeszło trzech dekad zajmuje się karierą solową. Czy po tym, jak zrobiło się o nim głośno, głównie z powodu reality show, pokaże klasę na scenie? Fani muzyki metalowej nie mają wątpliwości i tego dnia zjadą się do Gdańska z całej Polski.

Nie lada wydarzeniem będzie druga edycja Męskiego Grania (13.08), imprezy organizowanej przez Wojciecha Waglewskiego i popularną markę piwa. W tym roku na tym mini-festiwalu wystąpi Pink Freud, Tworzywo Sztuczne, tradycyjnie Voo Voo, ale też fenomenalny Lech Janerka. W ten sam weekend w Parku Oliwskim koncerty, warsztaty i pokazy złożą się na piątą edycję Parkowania (13-14.08). To jedna z ciekawszych imprez plenerowych w Trójmieście, więc warto się na niej pojawić, najlepiej z całą rodziną.

Nie zapominajmy o artystycznym hołdzie dla Solidarności. Tegoroczny Solidarity of Arts potrwa trzy tygodnie (12.08-2.09). Jedną z głównych atrakcji festiwalu będzie kontynuacja koncertu "Możdżer+", tym razem w roli łącznika między wybitnymi muzykami wystąpi Marcus Miller. Będziemy też świadkami światowej premiery La Révolte des Orgues - koncertu z udziałem dziewięciu światowej sławy organistów, tworzących tzw. Orkiestrę Organową, z udziałem Jeana Guillou.

Muzyka rozlegnie się także w Parku Oliwskim, który przez cztery dni sierpnia (17-21.08) zamieni się w krainę muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta. Na Międzynarodowym Festiwalu Mozartowskim "Mozartiana" oprócz m.in. jazzowych aranżacji (na wokalu Anna Jurksztowicz), ciekawie zapowiada się koncertowe wykonanie opery buffa Mozarta - "Così fan tutte", której intryga opiera się na zamianie narzeczonych.

Fląder Festiwal (19-20.08) powraca na gdańską plażę po rocznej przerwie. W tym roku wystąpią na niej m.in. Turnip Farm, Plum, Fuka Lata oraz nasi lokalni artyści, m.in. Hatti Vatti, Wojtek Mazolewski Quintet, Raus! Of My Eyes i Blindead.

W tym roku po raz pierwszy wystartuje I-Festiwal (20.08), czyli impreza poświęcona scenie muzyki drum'n'bassowej i dubstepowej. O tym, że zainteresowanie tego typu muzyką w Trójmieście jest spore, nie trzeba przekonywać. Czy line-up z takimi zespołami jak The Quemists, Chasing Shadows czy State of Mind zachęci fanów do udziału_ Kibicujemy nowym inicjatywom i wierzymy, że tak!

Pod koniec sierpnia odbędą się Gdańskie Noce Jazsowe (19-21.08). Koncert Wschód-Zachód zaprezentuje amerykański zespół Dan Tepfer Trio i estońskie Sooäär-Vaigla-Ruben, drugiego dnia zagrają muzycy z gdańskiego środowiska jazzowego, a na zakończenie w ramach dnia Odlot zagra Mikołaj Trzaska i Wojtek Mazolewski z gośćmi.

Wydarzenia

Opinie (31) 4 zablokowane

 • łał, Ksiaze Ciemnosci we wlasnej osobie ! (1)

  gdyby gral w uchu to bym poszla.

  • 6 22

  • gdyby gral w uchu to bys tam nawet nie weszła...

   ...co innego w nosie, tam jest podobno sporo miejsca

   • 5 1

 • ciekawe po ile będzie parging (wybudowany za nasze pieniądze) przed egro w czasie koncertu ozziego

  no ale to zrozumiałe, że musi być drogo, bo przecież koszty utrzymania wylanego betonu czy kostki są straaaaasznie wysokie...

  • 7 11

 • BLINDEAD ;)

  Na festiwalu pop, heheh. Niech sie tylko popersi nie zlękną bo chłopaki potrafią rozpętać niezły huragan. Pozdrawiam

  • 4 3

 • Wg mnie:

  Nic ciekawego.Niestety.

  • 11 13

 • mioja opinia (4)

  Dla mnie fajnie było jak na placu zebrań były w weekendy koncerty przez całe lato. każdy miał coś dla siebie. po tygodniu pracy człowiek mógł sie rozerwać. teraz to jest kicha.

  • 13 3

  • najlepsze koncertybyły na molo ale oczywiscie urzedasom sie nie podobało przyłaziło tam tyle osób co tydizeń było to naprawde wielką atrakcją gdańska

   • 5 0

  • budy (1)

   Najlepsze koncerty były w Brzeźnie na tzw "budach", co tydzień cos ciekawego i to przez 2 dni.

   • 5 0

   • zgadza się i można było w tych czasach posiedzieć z piwem na plaży podczas lub po koncercie a nawet przed :)

    • 1 1

  • nie wiem ja ty, ale ja pracuje 5 dni w tygodniu.

   • 0 1

 • No niestety...

  Szału nie ma.

  • 4 8

 • jak zwykle malkontenci ...

  ....najłatwiej palcem nie kiwną i powiedzieć "jak zwykle nic ciekawego..."To może konstruktywnie coś zaproponujcie - a co byście chcieli?? Napiszcie, to może ktoś weźmie to pod uwagę na przyszłość....

  • 13 3

 • szkoda (2)

  że Ozzy bez Black Sabbath...poszedłbym..ale i tak wielki szacun dla organizatorów za Ozziego..

  • 13 3

  • dokladnie (1)

   wielki szacun dla organizatorow i prosimy o wiecej cpunow a na wejsciu niech dodaja dzialeczke dla kazdego eh co za spoleczenstwo i az strach ze takich ludzi sie mija na ulicy

   • 2 12

   • Idź precz

    Idź precz

    • 1 2

 • Jeju .... ta Fredrika Stahl jest piękna (1)

  zakochałem się .....

  • 14 0

  • nie może być piękna przecież nie jest Polką;)

   • 1 4

 • Ta oferta muzyczna to zenada (3)

  Znowu plebs sie schleje i narozrabia ale nic dziwnego przy tak "narkomanskiej" muzyce bo kto normalny tego slucha.

  • 4 11

  • najlepiej to pozrzędzić...

   • 0 0

  • chyba mówisz o sobie

   pluralizm i demokracja kolego.

   • 1 0

  • sam jesteś narkoman ciole

   • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Body Worlds Vital - wystawa human body (73 opinie)

(73 opinie)
65 - 75 zł
wystawa

Festiwal Remcon 2024 (21 opinii)

(21 opinii)
70 - 130 zł
warsztaty, zlot, gry

Techno orkiestra Meute

muzyka elektroniczna

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku Tina Turner wystąpiła na sopockim hipodromie?