• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Majówka 2024: będzie się działo w Trójmieście!

Magdalena Raczek
30 kwietnia 2024, godz. 08:00 
Opinie (40)
Majówka to dla wielu z nas czas na odpoczynek i rekreację, niekoniecznie poza miastem. Warto zostać w Trójmieście i skorzystać z wielu atrakcji, jakie się tutaj odbywają. Majówka to dla wielu z nas czas na odpoczynek i rekreację, niekoniecznie poza miastem. Warto zostać w Trójmieście i skorzystać z wielu atrakcji, jakie się tutaj odbywają.

Majówka u niektórych już trwa w najlepsze. Przy odpowiednio dobranym urlopie szczęśliwcy będą się raczyć nawet 9 dniami wolnego. Zarówno dla tych, którzy majówkę rozpoczynają dopiero jutro, jak i pozostałych mamy ciekawe propozycje na spędzenie czasu w Trójmieście, bez względu na pogodę. Nasz Kalendarz imprez na ten okres pęka w szwach, dlatego warto do niego zerknąć i wybrać coś dla siebie. Wcześniej pisaliśmy o pomysłach na wycieczki za miasto. Teraz podpowiadamy, jakie najciekawsze imprezy czekają nas w Trójmieście w długi weekend.

Majówka 2024 w Trójmieście - pomysły i wydarzeniaIMPREZY I WYDARZENIA Sprawdź, co się dzieje w majówkę w Trójmieście

lis 24
Michał Bajor - "No, a ja?"
Kup bilet

Majówkowe spacery wokół punktów widokowych w TrójmieścieJaki masz plan na majówkę?

Majówka to dla wielu osób przede wszystkim czas, który warto spędzić na łonie natury. Trudno się z tym nie zgodzić, zwłaszcza że prognozy pogody są pozytywne. W Trójmieście oczywistym kierunkiem spacerów są plaże, jednak my polecamy, by wybrać się w miejsca, gdzie widać więcej, czyli na punkty widokowe. Mamy ich u nas naprawdę dużo. Nie tylko na naturalnych wzniesieniach plenerowych, ale i ulokowane w miastach, w miejskich wieżach czy biurowcach, o czym wielokrotnie pisaliśmy w naszych artykułach, m.in w Zwiedzamy trójmiejskie wieże.

Warto dodać, że wieże to nie tylko punkty widokowe, ale zazwyczaj również ciekawe miejsca do zwiedzania, jak np. obiekty należące do Muzeum Gdańska z tarasami widokowymi (czynnymi tylko w sezonie letnim - od 27 kwietnia do końca września) tj.: Muzeum Nauki Gdańskiej, które mieści się w wieży kościoła św. Katarzyny, a jego główną atrakcją jest kolekcja zegarów, z których najstarszy powstał w średniowieczu, czy też wieża Ratusza Głównego Miasta.


Jeśli chodzi o wyprawy terenowe, to poza najsłynniejszymi wzniesieniami, tj. jak Pachołek w Oliwie, Łysa Góra w Sopocie (i okoliczne szlaki oraz wzgórza), Góra Gradowa w Gdańsku czy Kamienna Góra w Gdyni, warto wybrać się w mniej znane miejsca albo odwiedzić nowe, tj. wieża na szczycie Góry Markowca w Rumi, z której widać Hel, morze, zatokę oraz sporą część Trójmiasta i Kaszub.

Zwiedzanie muzeów i wystaw plenerowychChoć prognozy pogody zapowiadają się pozytywnie, to warto mieć w zanadrzu jakieś opcje zwiedzania pod dachem. Osobiście bardzo lubię łączyć plenerowe zwiedzanie z tym muzealnym i odwiedzać obiekty, które mają wystawy plenerowe albo same są budowlami, które można zwiedzać i w środku, i na zewnątrz. W Trójmieście nie brakuje takich miejsc.

Historyczna impreza pod Żurawiem! XVII-wieczny festyn z okazji otwarcia zabytku dla publiczności Historyczna impreza pod Żurawiem! XVII-wieczny festyn z okazji otwarcia zabytku dla publiczności
Zacznijmy od dwóch wyjątkowych zabytków, które po trzech latach remontów wracają na mapę turystyczną Trójmiasta. Mowa o ŻurawiuTwierdzy Wisłoujście. Pierwszy obiekt, należący do Narodowego Muzeum Morskiego, otwiera swoje podwoje hucznie, bo na 30 kwietnia zaplanowano XVII-wieczny festyn pod Żurawiem z premierowym zwiedzaniem odrestaurowanych wnętrz zabytku. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14:00 i potrwa aż do godz. 20:00. Ekspozycja została zaprojektowana w taki sposób, by zwiedzający poczuli się jak w oryginalnych XVII-wiecznych wnętrzach. Podobnie festyn, który przeniesie nas w żywą atmosferę XVII-wiecznego portowego miasta, z pokazami rzemiosł, muzyką z epoki i towarzystwem dawnych gdańszczan.

Żuraw i Twierdza Wisłoujście zapraszają do siebie po remoncie Żuraw i Twierdza Wisłoujście zapraszają do siebie po remoncie
Z kolei otwarcie Twierdzy odbyło się już 27 kwietnia, o czym pisaliśmy w naszej relacji. Od tej pory jest to całoroczny oddział Muzeum Gdańska z 700 m kw. przestrzeni wystawienniczych, m.in. na Szańcu Wschodnim, w budynku Koszar Napoleońskich, które zostaną otwarte, oraz w hangarze, gdzie można poznać historię zabytku i wydarzeń oraz postaci związanych z tym miejscem. Majówka z Twierdzą Wisłoujście potrwa aż do 5 maja i na wszystkie dni zaplanowano całe mnóstwo atrakcji, tj.: warsztaty, pokazy i stanowiska z animatorami, na których będzie można poznać realia dawnego życia w Twierdzy. Każde ze stanowisk jest czynne przez cały dzień od godz. 10:00 do 18:00. Jedną z atrakcji jest kuchnia polowa Minczykow.

Tysiące osób odwiedziło Twierdzę Wisłoujście... i to nie przez festiwal Tysiące osób odwiedziło Twierdzę Wisłoujście... i to nie przez festiwal
Warto również wybrać się do Kuźni Wodnej w Oliwie, która jest czynna tylko w sezonie letnim. Od 27 kwietnia do 5 maja otwarta będzie codziennie, od 10:00 do 18:00. Warto zobaczyć ten zabytek dawnej techniki, bo to jedyny tego typu budynek zachowany do dziś. To największa i najdłużej pracująca z młotowni oliwskich.


Jak co roku Majówkę szykuje również Grodzisko w Sopocie, gdzie przenieść się można do wczesnośredniowiecznej osady. Program wydarzenia jest wypełniony zabawami, warsztatami i pokazami. 2 maja rozegrany zostanie doroczny Turniej Miotania Oszczepem o Puchar Prezydenta Miasta Sopotu. Efektownie zapowiadają się pokazy przygotowane przez grupy rekonstruktorów historycznych. Będzie można także posiedzieć przy ognisku. Wszystkie atrakcje odbywają się na świeżym powietrzu. 1 i 3 maja wstęp będzie biletowany, natomiast 2 maja - bezpłatny.

Również w Gdyni w Muzeum Marynarki Wojennej będzie można zwiedzać plenerowo - zarówno stałą Ekspozycję Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego, jak i całe muzeum oraz okręt ORP Błyskawica, który 1 maja od godz. 14.00 będzie można zwiedzić bezpłatnie w ramach Błyskawicznej Majówki, a 3 maja odbędzie się tutaj w południe tradycyjny Świąteczny Salut Armatni.

Majówka 2024: 7 pomysłów na szybką wycieczkę za miasto Majówka 2024: 7 pomysłów na szybką wycieczkę za miasto

 • Jedną z atrakcji na tegoroczną majówkę jest otwarcie po trzyletnim remoncie Żurawia oraz festyn z tej okazji.
 • Odrestaurowany XVII-wieczny zegar słoneczny na południowej baszcie Żurawia.
 • Podczas XVII-wiecznego festynu Historia kołem się toczy o atrakcje zadba grupa rekonstrukcyjna Garnizon Gdańsk.
 • Na majówkę otwiera się również jeden z sezonowych oddziałów Muzeum Gdańska, czyli Kuźnia Wodna w Oliwie.
 • Na majówkę otwiera się również jeden z sezonowych oddziałów Muzeum Gdańska, czyli Kuźnia Wodna w Oliwie.
 • W majówkę można skorzystać ze zwiedzania wież miejskich i przy okazji obejrzeć miasto z tarasów widokowych tj. jak ten w Muzeum Nauki Gdańskiej w Kościele św. Katarzyny.
 • Na majówkę otwiera się również jeden z sezonowych oddziałów Muzeum Gdańska, czyli Kuźnia Wodna w Oliwie.
 • Na majówkę otwiera się również jeden z sezonowych oddziałów Muzeum Gdańska, czyli Kuźnia Wodna w Oliwie.

Majówka w Trójmieście: majówkowe imprezy dla każdegoJeśli zamiast zwiedzania, spacerowania i poznawania nowych miejsc wolicie jednak po prostu dobrze się bawić, to nic prostszego. W Trójmieście w czasie długiego weekendu odbędzie się całe mnóstwo imprez dla każdego. Od 1 do 4 maja w kurorcie potrwa Sopocka Majówka 2024 - Zielono Mi, w ramach której znalazły się wydarzenia artystyczne w różnych lokalizacjach w Sopocie, większość w otwartej przestrzeni (m.in. piknik na sopockich Błoniach), tj.: koncerty, spektakle, warsztaty, spotkania z poezją, spacery przyrodnicze i wiele innych.

W trakcie majówki na sopockim skwerze Kuracyjnym będzie można również odwiedzić Sopocki Festiwal Minerałów i Biżuterii, podczas którego można spotkać niezwykłych kolekcjonerów, rzemieślników, artystów i jubilerów. Wstęp na wydarzenie wolny.

Z kolei w Gdyni czeka nas święto gimnastyki artystycznej. Turniej Gdynia Rhythmic Stars & Baltic Junior Cup odbywa się już po raz szósty. To największe tego typu wydarzeniu w Polsce, w którym weźmie udział ponad 250 zawodniczek z 20 krajów - w tym światowej sławy zawodniczki oraz kadra Polski w gimnastyce artystycznej. Impreza odbywa się w hali Polsat Plus Arena Gdynia w dniach 2-5 maja.

100cznia otworzyła sezon. Rekordowa frekwencja 100cznia otworzyła sezon. Rekordowa frekwencja
Również w Gdyni odbędzie się Yachting Life Festival vol. 1, w ramach którego będzie można zobaczyć regaty, prezentacje łodzi i jachtów. W Experymencie czeka nas zaś Biologiczna majówka. To tylko wybrane gdyńskie imprezy.

W Gdańsku warto wybrać się na Targ miejski100czni. To okazja do znalezienia rzeczy wyjątkowych, tworzonych lokalnie lub odkopanych przez pasjonatów. Winyle, ciuchy, sztuka, rękodzieło i przysmaki - to wszystko 5 maja. Z kolei 4 i 5 maja odbędzie się Hevelianówka w Domu Zdrojowym. W ramach tej imprezy można wybrać się na Spacer Śladami dawnego kurortu. Hevelianówka odbędzie się też na Górze Gradowej w Hevelianum, gdzie będzie można odwiedzić Pracownię Heweliusza - Escape room. Z kolei smakosze powinni wybrać się na Gdańską Majówkę i Festiwal Gdańskich SmakówStacji Food Hall, gdzie czeka specjalny festiwalowy street food, inspirowany Gdańskiem.

 • Kilka dni temu otworzyła się również po trzyletnim remoncie Twierdza Wisłoujście.
 • Kilka dni temu otworzyła się również po trzyletnim remoncie Twierdza Wisłoujście.
 • Kilka dni temu otworzyła się również po trzyletnim remoncie Twierdza Wisłoujście.

Aktywna majówka w terenieWielu z nas nie wyobraża sobie urlopu bez aktywności. W Trójmieście mamy mnóstwo możliwości na aktywne spędzanie czasu. Kajaki, spacery z mapą, spacery tematyczne - to tylko wybrane atrakcje. Jeśli chodzi o kajaki, to oferta jest wyjątkowo bogata. W naszym Kalendarzu imprez zawsze można znaleźć co najmniej kilka ofert w tym temacie. 2 maja można wybrać się na Spływ kajakowy górnym odcinkiem rzeki Redy, a 4 maja na wycieczkę Środkowa Reda na kajakach górskich i turystycznych.


Dla fanów wypraw z mapą również nie brakuje ciekawych propozycji, np. Harpuś - z mapą na Zbiornik Stary Sobieski! odbędzie się 5 maja. To nie tylko opcja na spacer, ale i możliwość odkrycia rejonów Zbiornika Wodnego Stary Sobieski oraz doskonała okazja, by go zwiedzić. Tego dnia można także wybrać się na Gry Parkowe na Orientację Zabawa z Mapą Park nad Strzyżą, a w Gdyni do 6 maja można skorzystać z wyjścia Z Mapą do Lasu - trening dla każdego - samodzielnie w Wielkim Kacku.

Z kolei dla osób, które wolą spokojniejsze tempo i podziwianie przyrody w terenie, mamy wyprawy rodzinne, tj. Wiosenna, rodzinna przeprawa przez Jar Raduni. Można ponadto wybrać się na jedno z licznych zwiedzań po mieście z przewodnikiem, np. Spacer z Przewodnikiem: Gdańsk - Droga Królewska i ciekawe zakamarki Głównego Miasta albo Majówkowe zwiedzanie Stoczni vol.7.

Trochę kultury w majówkę w Trójmieście: wydarzenia artystyczneOczywiście w Trójmieście nie brakuje również wydarzeń artystycznych. Teatry, muzea, kina i inne instytucje kultury mają w swojej ofercie mnóstwo wydarzeń, dlatego warto przejrzeć ich repertuary i znaleźć coś ciekawego dla siebie.


Wśród nietypowych artystycznych wydarzeń, na które warto zwrócić uwagę, jest m.in Carmen - premiera na żywo!, która odbędzie się 1 maja w Kinie Helios w Gdyni. Inną atrakcją są odbywająca się 4 maja impreza Zielono mi w Operze Leśnej, podczas której można wziąć udział w warsztatach kulinarnych i ogrodniczych, w zwiedzaniu Opery, niewielkich ekozakupach albo po prostu skorzystać z wygodnych leżaków i odpoczynku wśród śpiewu ptaków.

1 i 2 maja odbędzie się ciekawa Akcja Poetycka - pierwsza w przestrzeniach ART INKUBATORA w Sopocie o godz. 18, a drugaIKM w Gdańsku o 19:00. Zamysł jest taki, aby każdy gość odwiedził jednego wieczoru kilku wykonawców i dostał wiersz o Polsce. Każde z tych spotkań będzie niepowtarzalne. Poezje Antoniego Pawlaka prezentują gdańscy i gdyńscy aktorzy. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Majówka to oczywiście również wydarzenia patriotyczne. Warto wspomnieć, że odbędą się Patriotyczne uroczystości majowe w Gdańsku, w ramach których 1 maja będziemy obchodzić 20 lat Polski w Unii Europejskiej, a także odbędzie się Piknik europejski "Zjednoczeni w różnorodności".

Więcej propozycji i imprez znajdziecie w naszym Kalendarzu imprez.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (40)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ed Sheeran 2024 Gdańsk (6 opinii)

(6 opinii)
344 - 444 zł
pop

Koszykówka: TREFL Sopot - King Szczecin

39 - 59 zł
mecz

Strefa Trojmiasto.pl na Cudawiankach

w plenerze, gry

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku odbyły się pierwsze gdyńskie CudaWianki?