• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Król, Fisz i Rojek na wyjątkowym jam session Mazolewskiego

Magda Mielke
17 marca 2024, godz. 08:00 
Opinie (15)
  • Artur Rojek
  • Wojtek Mazolewski Quintet i Błażej Król
  • Bartosz Fisz Waglewski
  • Wojtek Mazolewski Quintet - Tour 2023/24

Wyprzedana sala, owacje na stojąco i wiele pozytywnych komentarzy. Fani wysmakowanego, energetycznego jazzu tego wieczoru nie mieli powodów do narzekań. Wojtek Mazolewski ze swoim kwintetem i zaproszonymi gośćmi po roku powrócił i znów oczarował publiczność zgromadzoną w Filharmonii Bałtyckiej.Czy lubisz koncerty, które łączą artystów z różnych muzycznych światów?

To był już trzeci trójmiejski koncert w tym formacie. Gdy Wojtek Mazolewski ze swoim kwintetem i zaproszonymi gośćmi wystąpili w październiku 2022 r., mój redakcyjny kolega Patryk Gochniewski pisał, że artystom udało się pokazać, iż jazz jest fantastycznym spoiwem wszystkich gatunków . Podobnie było również w marcu zeszłego roku, gdy projekt powrócił do Gdańska z kolejnymi gośćmi - wszyscy wykonawcy kapitalnie odnaleźli się w dźwiękowej przestrzeni, którą zaproponował kwintet Mazolewskiego.

Projekt okazał się więc strzałem w dziesiątkę. Również ubiegłego wieczoru sala Filharmonii Bałtyckiej wypełniła się po brzegi, a muzyka jazzowa w połączeniu z popem, rockiem czy rapem wybrzmiała fenomenalnie.

IMPREZY I WYDARZENIA Nadchodzące koncerty jazzowe

maj 27
Jesse Cook - Mistrz Rumby
Kup bilet
cze 12
Beth Hart
Kup bilet
Urszula Dudziak i Grażyna Auguścik
lip 18
Urszula Dudziak i Grażyna Auguścik
Kup bilet
lip 18
Mikromusic - Ladies' Jazz Festival
Kup bilet
lip 19
Stacey Kent - Ladies' Jazz Festival
Kup bilet

Wojtek Mazolewski Quintet od 2011 r. gra polski jazz na całym świecie. Zespół wystąpił między innymi w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Japonii, Chinach, Meksyku, Kolumbii, Peru, Indiach i Brazylii. Kwintet zasłynął wyjątkowymi interpretacjami utworów Komedy, które nie są jedynie przypomnieniem dobrze znanych kompozycji, ale wprowadzeniem nowej jakości. Również podczas sobotniego koncertu nie zabrakło tych utworów.

Na początku muzycy zagrali jednak tytułową kompozycję z albumu "Spirit to All" oraz - premierowo - nowy utwór, który nie ma jeszcze swojego wydawnictwa. Na potrzeby koncertu nazwano go "Jazz to wolność". Zanim na scenie pojawili się goście, Quintet zaprezentował jeszcze "Punk-T Gdańsk".

- Zawsze z przyjemnością, radością i wdzięcznością go wykonujemy. Dla mnie jest to hymn dla Gdańska, gdzie mogłem się urodzić, wychować, nasiąknąć tą atmosferą wolności i atmosferą sztuki i wspaniałych ludzi dookoła. Za to jestem wdzięczny i bardzo dziękuję - mówił Wojtek Mazolewski, zapowiadając utwór.
Jako pierwszy z gości na scenie pojawił się Artur Rojek, który zaśpiewał dwa utwory Komedy, w tym "Nim wstanie dzień" - piosenkę, która została użyta w czołówce filmu "Prawo i pięść".

Chwilę później scenę przejął Bartosz Waglewski, czyli Fisz, który wraz z kwintetem zaprezentował swoje utwory: "Za mało czasu" i "Ślady". Trzeba przyznać, że muzycznie był to najciekawszy występ. Połączenie stylu i wokalu Fisza z kwintetem okazało się doskonałym pomysłem.


Ostatnim gościem koncertu był Błażej Król, który w ciągu paru chwil pierwszego utworu nawiązał znakomity kontakt z publicznością. Jednak prawdziwa magia zdarzyła się podczas piosenki "z Tobą/do domu", gdzie cała sala włączyła się w wykonywanie refrenu, przez co zniknął dystans między sceną a widownią i wytworzył się klimat rodem z jazzowego klubu.

Sobotni koncert był wydarzeniem nieoczywistym, różniącym się od tego, co zwykle oferuje nam koncertowy kalendarz. Mimo filharmonijnych okoliczności było to spotkanie budujące dość intymny klimat, przypominający raczej mały, zadymiony klub muzyczny. Czterech artystów z odmiennych muzycznie światów połączyło siły, wymieniło się inspiracjami i zagrało niczym na jam session.

Wydarzenia

Wojtek Mazolewski Quintet - Tour 2023/24 (3 opinie)

(3 opinie)
jazz

Miejsca

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (15)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

South Molo Festival - Delfinalia 2024 (5 opinii)

(5 opinii)
105,22 zł
hip-hop, festiwal muzyczny, w plenerze

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

ADELE - Tribute from London by Stacey Lee

148 zł
Kup bilet
pop

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Najstarszy na Wybrzeżu i jeden z najstarszych w Polsce festiwali jazzowych to: