• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Rusza sprzedaż biletów na Jazz Jantar

Borys Kossakowski
1 sierpnia 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
McLaughlin już nie łobuzuje jak za młodu, ale to jedna z kluczowych postaci w historii jazzu. McLaughlin już nie łobuzuje jak za młodu, ale to jedna z kluczowych postaci w historii jazzu.

Dla miłośników głównego nurtu: John McLaughlin, dla fanów free: Atomic i The Thing, dla wielbicieli elektroniki: Nils Peter Molvaer i Nostalgia 77. Jazz Jantar odsłania program, w którym dla każdego znajdzie się coś miłego. Dzięki otwartości na nowe brzmienia tegoroczny sztandarowy festiwal gdańskiego klubu Żak, mówiąc wprost, jest bardzo ciekawy - nie tylko dla fanów jazzu. Nowością jest nowy cykl tematyczny poświęcony jazzowi z Norwegii oraz autorski blok "Sygnowano: Mikołaj Trzaska". Przedsprzedaż biletów rusza 6 sierpnia i potrwa do 2 września.- Różnorodność stylistyczna festiwalu to rzecz zupełnie naturalna - twierdzi Tomasz Mikołajski, współodpowiedzialny za program tegorocznego Jazz Jantar. - Jazzmani zawsze eksperymentowali z muzyką, poszukiwali nowych brzmień i nie inaczej jest teraz. Ta różnorodność to dowód na to, że jazz żyje i ma się dobrze. Podczas programowania festiwalu raczej nie kalkuluję, ale staram się kierować intuicją i zapraszać te zespoły, które mnie fascynują.

Tanie bilety w przedsprzedaży:

Festiwal rozpocznie się mocnym free-uderzeniem (19.10), za które odpowiedzialny będzie głównie fantastyczny improwizujący bębniarz Paal Nilsen-Love, który (podobnie jak basista Ingebrigt Haker Flaten) zaprezentuje się w dwóch odsłonach. Pierwszy z nich to kwartet Atomic, w którym usłyszymy także trębacza Magnusa Broo, po którym wystąpi The ThingMatsem Gustafssonem na saksofonie.

Oba projekty to free-jazz najwyższej próby, odnoszące się do surowych brzmień lat 60. To oczywiście goście Mikołaja Trzaski, który sam zaprezentuje się z kwartetem brytyjsko-duńskim (21.10). Miłośnicy free powinni zwrócić uwagę także na zespół Get The Blessing utworzony przez sekcję rytmiczną Portishead, który wystąpi z programem poświęconym Ornette Colemanowi i Donowi Cherry'emu (3.11).

Nazwa Portishead z pewnością przyciągnie wzrok fanów elektronicznych brzmień, którzy w programie festiwalu znajdą sporo smakołyków. Przede wszystkim kolejnych przedstawicieli niezwykle silnej w tym roku reprezentacji Norwegii, czyli pionierów nu-jazzu, pianistę Bugge Wesseltofta (20.10) i jego przyjaciela trębacza Nilsa Petera Molvaera (21.10).

Miłośników takich brzmień powinien przyciągnąć także projekt nowojorskiego wibrafonisty Mike Mainieri'ego - Northern Lights, u boku którego wystąpi także m.in. Wesseltoft. Nie sposób opuścić jeszcze jednej propozycji - chilloutowego kwintetu Nostalgia 77, który wystąpi z wokalistką Josą Peit (27.10). Na połączeniu free i elektroniki zaprezentuje się zaś warszawskie trio Levity, które promuje swą post-jazzową płytę "Afternoon Delights" (2.11). Tego samego dnia wystąpi młodziutki amerykański pianista, wirtuoz Austin Peralta. Choć na koncie ma współpracę z Erykah Badu czy Cinematic Orchestra, należy oczekiwać od jego zespołu raczej akustycznych, klasycznych brzmień.

Wreszcie docieramy do sedna, czyli największych gwiazd jazzu głównego nurtu. John McLaughlin zapisał się w historii muzyki jako genialny gitarzysta, który najpierw wprowadził do Miles'owskiej koncepcji fusion ostre rockowe riffy, a później już na własną rękę połączył jazz z muzyką Indii pod szyldem Mahavishnu Orchestra. W Gdańsku wystąpi z projektem the 4th Dimension (4 listopada), którego muzyka jest zdecydowanie osadzona w postbopowym mainstreamie podlanym funkującymi groove'ami. Ten koncert jako jedyny odbędzie się poza murami Żaka - w Filharmonii Bałtyckiej.

Symbolem jazzu jest saksofon, który to właśnie dzięki jazzowi zdobył popularność na całym świecie. Trudno więc o bardziej jazzowy skład niż World Saxophone Quartet Experience (24.10) założony w latach 70. przez wybitnych amerykańskich muzyków, spośród których trzech gra do tej pory: Olivier Lake, David Murray i Hamiet Bluiett. Zmarłego Juliusa Hemphilla zastąpił czołowy brytyjski multiinstrumentalista Tony Kofi. Kwartet wystąpi z towarzyszeniem sekcji rytmicznej, w której skład wchodzi legendarny basista Jamaaladeen Tacuma (współpracował z O. Colemanem i J. Blood Ulmerem) oraz Ranzel Merritt.

Na koniec słowo o trójmiejskiej reprezentacji na festiwalu, który właśnie lokalnemu środowisku artystycznemu zawdzięcza swą długą i barwną historię. Na Jazz Jantarze zobaczymy dwóch byłych muzyków legendarnej Miłości - Macieja Sikałę (27.10) oraz Ryszarda Tymona Tymańskiego, który zaprezentuje specjalne projekt z bluesmanem Romanem Puchowskim (28.11). Na Jazz Jantar premierę będzie miał program "Kropla słowa" kwartetu Krystyny Stańko (28.11). Premierę przygotował też kontrabasista Janusz Mackiewicz, który zaprezentuje zespół Elec-Tri-City (3.11).

Przedsprzedaż biletów rusza 6 sierpnia i potrwa do 2 września. Bilety kosztują od 10 zł do 90 zł i można je kupować w Klubie Żak zobacz na mapie Gdańska oraz na www.eventim.pl.

Wydarzenia

Festiwal Jazz Jantar (22 opinie)

(22 opinie)
50, 35, 25 zł
jazz

Miejsca

Zobacz także

Opinie (11) 1 zablokowana

 • (1)

  "postbopowym mainstreamie podlanym funkującymi groove'ami" o rany co to za muzyka ?

  • 12 0

  • ...co to za język???...

   • 8 0

 • cieszymy się :-)

  i na Wesseltofta i na ... NPM. Jazz Jantar rządzi

  • 5 1

 • To "Portishead" czy raczej "Get The Blessing" powinno zostać pogrubione? Że też wszyscy marketingowcy, piarowcy i dziennikarze mają ludzi za idiotów. Niskie zabiegi, na które nikt już się nie nabiera.

  • 5 1

 • Wow!

  Nostalgia 77!

  • 2 0

 • Fan (1)

  Nareszcie coś nowego innego. Dobrze ze nie bedzie tych samych "gwiazd" ktore nas zameczały co roku. W końcu Mazolewskiego nie ma w programie hurrraaaa

  • 5 0

  • a Tymon czy Stańko? na każdym rogu. Czekam na program z prawdziwego zdarzenia. Romek chociaż wiedział co robi !

   • 0 3

 • No nie do końca (1)

  Z tego co mi wiadomo przedsprzedaż rusza 6 sierpnia Panie Redaktorze ;]

  Odpowiedź redakcji:

  Dziękujemy za sugestie. Treść została poprawiona.

  • 2 0

  • zatrudnijcie kogoś po liceum, co chwila macie jakieś wpadki, to żenujące :-(

   • 0 0

 • oszukana

  bilety w przedsprzedaży wg informacji miały być do końca sierpnia. Nigdzie nie znalazłam informacji o limicie biletów.
  W piątek 31 sierpnia w kasie biletów już nie było. I znowu to z czym spotykamy się zbyt często: nierzetelna, niekompetentna informacja, lub celowe wprowadzanie w błąd. Szkoda że tak zaczynacie.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi Rzeczy Ładnych (2 opinie)

(2 opinie)
15 zł
Kup bilet
targi

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (12 opinii)

(12 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (11 opinii)

(11 opinii)
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Co łączy Rihannę z 12. edycją Open'era?