• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Pozytywne strony mediów społecznościowych

Aleksandra Wrona
27 września 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Media społecznościowe mogą być też źródłem wielu pozytywnych emocji i inspiracji. Trzeba jednak wiedzieć, jak z nich skorzystać. Media społecznościowe mogą być też źródłem wielu pozytywnych emocji i inspiracji. Trzeba jednak wiedzieć, jak z nich skorzystać.

Trendy z mediów społecznościowych coraz częściej przenikają do naszego życia codziennego. Był już szał na bieganie, swoje pięć minut miała joga i medytacja, teraz modne jest odnawianie starych mebli i pokaźna kolekcja roślin doniczkowych. Zmieniająca się moda, a wraz z nią zachowanie użytkowników social mediów, bywają jednak powodem do żartów. Czy słusznie?Do czego najczęściej używasz mediów społecznościowych?

- Jestem "roślinowym sezonowcem" - przyznaje ze śmiechem Ania, moja rozmówczyni. - Urządzając nowe mieszkanie nie przewidziałam w nim miejsca na rośliny, ale kiedy moi znajomi zaczęli publikować na Instagramie zdjęcia swoich kolekcji, trochę im pozazdrościłam. Tym sposobem w moim otoczeniu pojawiło się już kilkanaście nowych kwiatków, a ja nauczyłam się o nie dbać. Myślę, że zostaną ze mną znacznie dłużej niż instagramowa moda.
Wpływ mediów społecznościowych na życie codzienne potwierdzają też eksperci.

- Trudno pisać o wyróżniających się i przemijających trendach w mediach społecznościowych, albowiem na dzień dzisiejszy social media, stanowiące życie wirtualne, są praktycznie całkowicie połączone z życiem rzeczywistym. Oba te obszary na siebie wzajemnie oddziałują 1:1. W związku z tym trendy obecne w życiu pojawiają się na social mediach i odwrotnie - mówi Michał Herok, founder & CEO, SEOgroup.

Internetowa moda na meble ze śmietnika


Duży wpływ mediów społecznościowych na życie codzienne często jednak jest poddawany krytyce. Mówi się, że promują one nierealistyczne wzorce, a występujące w nich trendy są nietrwałe i nie przyczyniają się do niczego dobrego.

- O negatywnym wpływie mediów społecznościowych mówi się sporo, szczególnie po aferze
z Cambridge Analytica czy w świetle różnego rodzaju niepokojących doniesień psychologów. Z drugiej strony widzimy jednak całą masę pozytywnych zjawisk, do których się przyczyniają. W ramach samego Facebooka mamy szereg możliwości, które pomagają popularyzować wiedzę i zrzeszać ludzi. To szczególnie cenne, że social media pomagają angażować się społecznie młodym ludziom (choć oczywiście nie tylko). Pokazały to m.in. ostatnie młodzieżowe strajki klimatyczne - na Facebooku powstało wiele wydarzeń, które zgromadziły masę osób zainteresowanych losem naszej planety - mówi Izabela Wagner, social media manager, Zjednoczenie.com.

Jasna strona mediów społecznościowychSocial media to jednak nie tylko wystylizowane zdjęcia i filmy, ale też całe społeczności, które gromadzą się wokół swoich zainteresowań.

- Dużo dobrego dzieje się też w facebookowych grupach tematycznych, w ramach których mogą kontaktować się osoby o podobnych zainteresowaniach czy problemach. Dzięki takim grupom można nie tylko znaleźć mieszkanie czy pracę, ale też adoptować zwierzaka lub uratować roślinę, oddać rzeczy, których już nie potrzebujemy, a które prawdopodobnie trafiłyby na śmietnik. Ogromny zasięg Facebooka pomaga popularyzować także te dobre społeczne trendy i oswajać trudne czy niszowe zjawiska, które do niedawna były piętnowane ze względu na brak zrozumienia - dodaje Izabela Wagner, Zjednoczenie.com.
Pozytywne strony mediów społecznościowych dostrzegają też psychologowie.

- Media społecznościowe mogą służyć do propagowania, rozprzestrzeniania postaw prospołecznych, obywatelskich, przyczyniać się do destygmatyzacji osób, do których przylgnęły różne krzywdzące etykiety. Można z nich czerpać konstruktywny użytek, tworząc badania, ankiety, które dadzą informacje zwrotne na wybrany temat. Można dzięki nim pytać ekspertów i upowszechniać aktualny stan wiedzy w jakimś obszarze. Kolejną zaletą social mediów jest to, że są przestrzenią rozpowszechniania nowych idei i walki o swoje lub czyjeś prawa. Są przestrzenią inspiracji kulinarnych, kulturalnych, dostarczają rozrywki i mogą być platformą, która przekształci nasze hobby w pasję, albo wręcz sposobem na życie i zarabianie - mówi Janusz Nowacki, psycholog, nowacki-terapia.pl
Media społecznościowe mogą też pomóc w rozwijaniu pasji i podtrzymywaniu dobrych nawyków. Media społecznościowe mogą też pomóc w rozwijaniu pasji i podtrzymywaniu dobrych nawyków.
Przykłady tzw. influencerów, czyli wpływowych i rozpoznawalnych osób z internetu, dla których media społecznościowe stały się sposobem na życie, można mnożyć. Część z nich popularność zdobyła, pokazując swoje życie codzienne, jednak nie brakuje osób, które z internautami dzielą się swoją pasją.

- Moim zdaniem moda na jakieś zjawisko w social mediach wcale nie jest taka zła. Najgorsza jest pierwsza faza - nazwałbym ją etapem zachłyśnięcia. Popularność rośnie lawinowo, powstaje dużo treści słabej jakości, jest chaos informacyjny i masa dyletanctwa. Drugi etap to krzepnięcie. Powoli kształtuje się jakaś sensowna przestrzeń i użytkownicy, których można śledzić. Na koniec: etap trwania. Na pierwszym planie utrzymują się użytkownicy, których warto obserwować, bo tworzą wartościową treść, "plankton" znika i sam zostaje wyparty przez społeczność. Obserwowałem to przez kilka lat na podstawie blogów kulinarnych w Polsce. Myślę, że podobnie jest z wieloma innymi zjawiskami - mówi Krzysiek, którego pasją są kulinaria.
Zainteresowanie ludzi roślinami doniczkowymi, ćwiczeniami fizycznymi, dbaniem o środowisko czy zdrowym odżywianiem to przecież pozytywne skutki wpływu mediów społecznościowych na życie codzienne.

Zasady korzystania z mediów społecznościowych- Warto pamiętać że Facebook czy Instagram to tylko narzędzia - same w sobie nie są ani dobre, ani złe, to od nas zależy, w jaki sposób ich użyjemy - przypomina Izabela Wagner, Zjednoczenie.com.
Jak w takim razie wyciągnąć z mediów społecznościowych to, co najlepsze?

- Należy pamiętać, że żyjemy w czasach, w których jedną z największych wartości jest dostęp do informacji i ich przepływ. Każdego dnia "atakują" nas ich setki czy tysiące. W dużym stopniu odpowiadają za to właśnie social media. Nie wszystkie z nich są wartościowe, nie wszystkie z nich są też prawdziwe. Co gorsza, ogromna rzesza użytkowników nie jest w stanie rzetelnie ocenić jakości takiej informacji. Tym, czym należy się przede wszystkim kierować w ocenie, by wyciągać z mediów społecznościowych to, co najlepsze, to źródło informacji bądź autorytet danej osoby, która taką informację udostępnia. Strony posiadające wysoką wiarygodność w danym środowisku sprawiają, że można im w tej kwestii zaufać. Warto również kierować się tym, jakie osoby i w jaki sposób komentują takie informacje. Dzięki temu można w skuteczny sposób wyciągać z nich to, co najbardziej przydatne i pozytywne - Michał Herok, SEOgroup

Moda na rośliny doniczkowe to nie tylko chwilowy trend


Warto też wziąć sobie do serca zasady proponowane przez psychologa.

- By móc zdrowo z nich korzystać, warto trzymać się jednak pewnych zasad. Przede wszystkim mieć jasno określony cel, dla którego logujemy się w mediach, dodajemy zdjęcie, post, relację. Ustalać czas i porę, jaki w nich spędzamy, by zachować odpowiedni balans między obowiązkami i rozrywką. Zastanowić się, zanim coś opublikujemy lub skomentujemy. Traktować posty innych jako inspirację, a nie okazję do porównywania się, gdyż to może przyczynić się do pogorszenia naszego samopoczucia. Warto obserwować siebie i patrzeć, czy to, co robimy, nam służy. Jeśli czujemy, że social media wiążą się z naszym gorszym samopoczuciem lub że bezproduktywnie spędzamy czas, to można podjąć decyzję o ich usunięciu lub przemyśleniu sposobu korzystania z nich tak, by były dla nas pożyteczne - mówi Janusz Nowacki, psycholog.

Miejsca

Opinie (17) 5 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • samotni ludzie są w sieci. (3)

  • 28 3

  • (1)

   Samotni,niedowartościowani,chcący na siebie zwrócić uwagę, pędzący za modą.lubię robić na szydełku serwetki czy haftować krzyżykiem- czy to zwróci czyjąś uwagę,? Nie,bo to nie jest trendy

   • 9 2

   • Mylisz się bardzo.

    Szydełkowanie na Instagramie jest bardzo popularne. Niektóre posty mają po kilka tysięcy polubien.

    • 1 1

  • Nie tylko. Generalnie wszyscy, którzy mają jakiś problem społeczny

   i nie odnajdują się między ludźmi, znajdują w sieci swoją "bezpieczną przystań". To jest mega słabe, bo kiedyś nie było Internetu i po prostu musiałeś się ogarnąć - a z każdym rokiem zmarnowanym przed kompem twoje szanse na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie maleją. Miałem kiedyś takich znajomych - tylko praca, koryto, komputer - a z czasem też porzucenie pracy i wegetacja za jakieś grosze zarabiane online. Siedzenie na pejsach czy i**otogramach to fizyczna i intelektualna degradacja.

   • 10 2

 • W Internecie jest za dużo hejtu. (1)

  Blogerki jak Jachira czy strony sok z buraka atakują z każdej strony.

  • 31 11

  • szczerze mówiąc dopóki PIS nie zrobił im reklamy

   nie wiedziałam, że istnieją :)
   a serduszko mam po lewackiej stronie

   • 4 5

 • Odkąd nie używam mediów społecznościowych przyjemniej mi się żyje, po prostu

  • 25 1

 • Trudno się zgodzić z poniższym stwierdzeniem... (2)

  "Tym, czym należy się przede wszystkim kierować w ocenie, by wyciągać z mediów społecznościowych to, co najlepsze, to źródło informacji bądź autorytet danej osoby, która taką informację udostępnia. Strony posiadające wysoką wiarygodność w danym środowisku sprawiają, że można im w tej kwestii zaufać. Warto również kierować się tym jakie osoby i w jaki sposób komentują takie informacje."

  Takim osobom i stronom też zdarza się często kolportować fake newsy. Chociażby spójrzmy ile poważnych mediów niedawno łyknęło fake newsa o śmierci Adama Słodowego

  • 9 0

  • Jednak więcej jest chyba negatywnych stron...

   Oprócz oczywistości czyli hejtu, fake newsów, manipulacji za pomocą kont trolli, wycieków danych, czy zabrania nam prywatności, poprzez zbieranie o nas wszystkich dostępnych danych przez korporacje, do których media społecznościowe należą, facebook i reszta zabijają internetowe fora dyskusyjne, gry przeglądarkowe, a obecnie nawet powoli smsy

   • 2 1

  • Nigdy nie masz w życiu 100% pewności w jakimkolwiek aspekcie.

   • 0 0

 • Opinia wyróżniona

  Zależy jak się traktuje media społecznościowe, mogą być "sensem życia", a mogą być narzędziem do życia. Bardzo często jest tak, że najświeższe informacje dotyczące imprez (sportowych, kulturalnych) są właśnie w mediach społecznościowych.
  W jednym zdaniu można ująć to tak: "Czy to ja jestem dla tych mediów, czy one są dla mnie".

  • 12 0

 • To jest

  Po prostu chore pokazywać swoje życie prywatne w sieci. O zrobiłem kupkę bach do sieci, zobacz jaki ładny kamyk bach do sieci. Potem stres ile osób to polubiło.

  • 23 0

 • W ankiecie brakuje:

  Reklamuje swoje usługi i towary

  • 11 0

 • sens korzystnia z mediow jest wtedy gdy to jest reklama albo cos sprzedajemy

  WTEDY szukamy jeleni ktorzy to kupia i to do nich kierujemy reklame, reszta to nadbudowa i pieprzenie w bambus, takaj jest prawda;

  podsumowując mamy do czynienia z konsumentami którze zawsze placa czasem i czasami dodatkowo pieniedzmi za slabe tresci albo tania rozrywke

  • 5 2

 • Ludzie w ten sposób za bardzo odcinają się od rzeczywistości

  • 5 0

 • Founder & CEO

  Żenada

  • 6 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

South Molo Festival - Delfinalia 2024 (6 opinii)

(6 opinii)
105,22 zł
hip-hop, festiwal muzyczny, w plenerze

Piąte Urodziny Stacji Food Hall

folk / reggae / world, street food, clubbing / disko

Cudawianki | Lato zaczyna się #wGdyni

w plenerze, warsztaty

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Z ilu pięter składa się gdańska Klubogaleria Bunkier?