Spacer po jednej z gdańskich dzielnic, zwiedzanie Stoczni Gdańskiej z przewodnikiem, nocne odkrywanie tajemnic nieba, poznawanie zakamarków Starego Fortu lub zagadek znanych gdyńskich miejsc, a może gry terenowe i rodzinne biegi na orientację? W sierpniu propozycji ciekawych spacerów nie brakuje. Warto na chwilę przeobrazić się w turystę i poznać Trójmiasto na nowo.
Spacery po Trójmieście
Czy zdarza ci się zwiedzać własne miasto?
Przedstawiamy kilka ciekawych propozycji na spacer, zwiedzanie czy spędzenie czasu z najbliższymi.
Strajkowe wspomnienia sierpniowe
40. rocznica wydarzeń Sierpnia '80 to dobra okazja, aby udać się na spacer po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Organizowane przez Morską Fundację Historyczną spacery z przewodnikiem skupiają się wokół tematyki przebiegu strajku solidarnościowego, 21 postulatów MKS oraz podpisanych tu porozumień gdańskich.
Spacery odbywają się codziennie przez cały sierpień. Od poniedziałku do piątku ruszają o 15, a w soboty i niedziele w dwóch porach - o 11 i 15. Miejscem rozpoczęcia spaceru jest plac Solidarności w Gdańsku, przy historycznej Bramie II Stoczni Gdańskiej i kiosku "Souvenire"
Trójmiejskie atrakcje. Co pokazać przyjezdnym?
Stocznia Gdańska Szlakami Kobiet
Podczas zwiedzania można usłyszeć wiele ciekawych anegdot, np. o stoczniowym ogrodnictwie, z którego pochodziły tulipany i goździki rozdawane w zakładzie na Dzień Kobiet. W trakcie spaceru można zobaczyć, gdzie znajduje się Willa Dyrektora, Modelarnia czy hala 46A z muralem "Tatusiu! Pracuj bezpiecznie", w której na suwnicach pracowała Anna Walentynowicz. Opracowana została także specjalna mapa, która umożliwia indywidualne zwiedzanie. Przy użyciu aplikacji mobilnej, audioprzewodnika, słuchowiska i książki (materiały dostępne są na stronie internetowej) można poznać historię Stoczni.
Spacery dedykowane są osobom dorosłym. W zależności od dnia startują o godz. 17 lub 18. Zwiedzanie jest bezpłatne, jednak w związku z dotrzymywaniem reżimu sanitarnego obowiązują zapisy poprzez stronę internetową.
Spacery szlakiem odbudowy Gdańska
Powojenny Gdańsk był niemal doszczętnie zrujnowany, jego odbudowa stanowiła wielkie wyzwanie, także pod względem finansowym. Należało opracować nowy plan miasta, gdyż odtworzenie historycznej, ciasnej zabudowy było nie do przyjęcia, tym bardziej że do Gdańska napływały tysiące nowych mieszkańców. Odbudowa nie polegała więc na typowej rekonstrukcji architektonicznej. Nadrzędnym celem stało się nadanie miastu nowego charakteru.
Top 10 atrakcji turystycznych Trójmiasta
- Wędrówki z przewodniczką, Ewą Czerwińską, pokazują miasto z różnych stron: przez legendy, architekturę, ważnych mieszkańców, kolory czy wydarzenia historyczne. W 2020 roku tematem spacerów jest wysiłek włożony w odtworzenie najważniejszych obiektów architektonicznych miasta po II wojnie światowej - mówi Joanna Raftopulos z Instytutu Kultury Miejskiej.
Pierwszy z dwóch spacerów odbył się 8 sierpnia i poświęcony był Oliwie, zarówno jej historycznemu, jak i nowoczesnemu wizerunkowi. Drugi, w trakcie którego zobaczyć będzie można nowe oblicze Gdańska, odbędzie się 22 sierpnia.
Muzea wychodzą na spacer
Zbiórka przed budynkiem Muzeum Miasta Gdyni. Kolejny spacer odbędzie się 30 sierpnia, wydarzenie jest bezpłatne.
Spacery z lokalnymi przewodnikami i przewodniczkami
Przeczytaj więcej o spacerach z lokalnymi przewodnikami i przewodniczkami
Alternatywne spacery po którejś z siedmiu gdańskich dzielnic: Zaspie, Oliwie, Nowym Porcie, Dolnym Mieście, Oruni, Biskupiej Górce i Wyspie Sobieszewskiej odbywają się codziennie - szczegółowy harmonogram spacerów można sprawdzić w Kalendarzu wydarzeń. Udział w spacerach jest bezpłatny, lecz w tym roku, ze względu na sytuację zagrożenia epidemicznego, obowiązują imienne zapisy poprzez stronę internetową. Należy też zaakceptować regulamin dotyczący zasłaniania ust i nosa oraz utrzymywania dystansu społecznego. Na wszystkich spacerach obowiązuje ograniczona liczba miejsc.
Rodzinne gry parkowe na orientację
Niekoniecznie trzeba biegać. Można potraktować grę parkową jako okazję do wybrania się na spacer z całą rodziną - z dzieckiem, a nawet babcią. W przypadku najłatwiejszych tras liczy się bowiem przede wszystkim dobra zabawa na świeżym powietrzu. W dodatku nie trzeba wyjeżdżać nigdzie za miasto - impreza rozgrywa się na terenie trójmiejskich parków, w wybranych dzielnicach oraz w okolicznych lasach. Tereny, na których odbywają się gry parkowe, są bardzo ciekawe pod względem krajoznawczym i przyrodniczym, bezpieczne i łatwe w orientacji. Uczą czytania mapy i nawigacji w terenie. Za każdym razem organizator tłumaczy zasady i odpowiada na każde nurtujące uczestników pytania.
Okazji do wzięcia udziału w imprezie jest sporo - niedzielne gry terenowe zaplanowane są do końca roku m.in. w Pieckach-Migowo, Matemblewie, parku Reagana czy na Wroniej Górce. Opłaty za udział wynoszą od 1 do 15 zł.
Nocne podglądanie Wszechświata
W programie znalazły się przeróżne aktywności. Podczas interaktywnych warsztatów będzie można samodzielnie zbudować lunetę i wykorzystać ją do obserwacji nieba. Na uczestników czeka także polowanie na spadające gwiazdy i mierzenie stopnia zanieczyszczenia nieba światłem. Obserwacji nieba i spadających perseidów towarzyszyć będą gwiezdne opowieści astronomów Hevelianum. Wejść będzie można także do Galerii Ruchu - nowoczesnej pracowni edukacyjnej. O godz. 22 odbędzie się multimedialne widowisko wyświetlane na ścianie 150-letniej Wozowni Artyleryjskiej, opowiadające pasjonującą historię architektury obronnej na ziemiach polskich. Zaś o godz. 23 zaprezentują się tancerze ognia Artafoc, którzy wykonają artystyczny pokaz, nawiązujący do rozświetlonego gwiazdami nieba i spadających gwiazd, bogaty w najbardziej zaawansowane techniki i sprzęt fireshow. Nie zabraknie także astrożartów Jacka D. Wystawa humorystycznych rysunków w prosty i dowcipny sposób pozwala rozwiać astronomiczne wątpliwości, takie jak różnica między meteorem i meteorytem czy skąd się biorą czarne dziury.
Nocne Podglądanie Wszechświata odbędzie się 14 sierpnia o godz. 21. Wstęp wolny. Warto zabrać ze sobą własny sprzęt obserwacyjny.
Fort Nocą
Spacery rozpoczynają się na Majdanie (głównym placu fortu) w piątki o godzinie 21. Wstęp jest płatny i wynosi 40 zł za osobę. Sprzedaż biletów na nocne zwiedzanie odbywa się poprzez stronę internetową.
Spacery online
Dla tych, którzy wolą pozostać w domach i zwiedzać wirtualnie, Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni proponuje cykl spacerów online poświęcony gdyńskim obiektom - rzeźbom w architektonicznych detalach. Każdego dnia na swojej drodze mijamy wiele pozornie przeciętnych obiektów. Uważniejsze przyjrzenie się im pozwala odkryć zaskakujące piękno wykończenia, intrygujące detale czy szczegóły wskazujące na ich ciekawą historię. W cyklu krótkich, wirtualnych spacerów mamy okazję przyjrzeć się tym wszystkim perełkom z bliska. Wśród wybranych motywów gdyńskiej architektury pokazane zostaną m.in. rybie dekoracje, kamienica W. Budynia oraz intrygująca posadzka w kamienicy na ulicy Morskiej. Dzięki cyfrowym spacerom można zainspirować się do zgłębienia historii miasta bądź nabrać ochoty na rodzinną wyprawę w nieznane.
Wydarzenie, tak jak w poprzednim miesiącu, również w sierpniu odbywa się w każdy wtorek o godz. 18.
Nasza wideorelacja z jednej z poprzednich edycji Rodzinnych Gier Parkowych na Orientację