• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Studniówka 2021. Maturzyści w tym roku bez balu

Magda Mielke
16 stycznia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Zeszłoroczna studniówka w XIX LO w Gdańsku. Zeszłoroczna studniówka w XIX LO w Gdańsku.

Normalnie o tej porze roku dźwięki poloneza można byłoby usłyszeć w każdym liceum. Odbywałyby się ostatnie próby przed ważnym wydarzeniem w życiu każdego maturzysty - studniówką. Trwałyby ostatnie przygotowania: poszukiwania idealnej kreacji czy dobrze skrojonego garnituru, butów, modnych dodatków, sprawdzonego fryzjera i kosmetyczki. W tym roku, w obliczu panującej pandemii koronawirusa, nie ma mowy o organizowaniu studniówkowej imprezy. Uczniowie przygotowują się do egzaminu dojrzałości podczas nauki zdalnej. Jak czują się z tym, że omija ich pierwszy ważny bal w życiu każdego młodego człowieka? W jaki sposób zamierzają odliczać 100 dni do matury? Zapytaliśmy o to maturzystów z Trójmiasta.
Jak wspominasz swoją studniówkę?

Zanim przygotowania do matury wchodziły w ostatnią, decydującą fazę, maturzyści bawili się na studniówce - pierwszym w życiu dorosłym balu. Studniówki to wieloletnia tradycja. Na szkolne bale urządzane 100 dni przed maturą chodzili wszyscy. Nikt jednak nie przypuszczał, że nadejdzie taki rok, kiedy zorganizowanie tego balu będzie niemożliwe.

Jak wyglądały trójmiejskie studniówki?Z roku na rok studniówki stają się coraz bardziej wystawne i organizowane są z wielką pompą. Odbywające się od początku karnawału do końca lutego bale sprawiają, że przyszli maturzyści chociaż na chwilę zapominają o książkach i testach, a głównym tematem przez kilka dni stają się sukienki, garnitury, partnerzy do poloneza, najlepsi fryzjerzy i kosmetyczki w mieście. W balu udział biorą uczniowie klas maturalnych z osobami towarzyszącymi oraz z zaproszonymi przez nich nauczycielami.

W ubiegłym roku towarzyszyliśmy trójmiejskim licealistom w ich pierwszym ważnym balu, odwiedzając łącznie aż 29 szkół średnich z Trójmiasta, wszystkie galerie obejrzycie tutaj. Studniówkowe bale najczęściej urządzane były w hotelach, ale nie zabrakło także tych odbywających się w szkolnych murach. Taki zwyczaj kultywowany jest od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku (z przerwami) w III LO w Gdyni. Bale te mają zwykle sporo uroku, a już samo dekorowanie sali dostarcza młodym ludziom wielu pięknych wspomnień i przeżyć nie mniejszych niż sama impreza. W zeszłym roku na studniówkę w szkole zdecydowało się również gdyńskie Liceum Katolickie.

Polonez jest nieodłącznym elementem każdej studniówki. Tym tańcem rozpoczynają się bale. Na zdjęciu: uczniowie VI LO w Gdyni. Polonez jest nieodłącznym elementem każdej studniówki. Tym tańcem rozpoczynają się bale. Na zdjęciu: uczniowie VI LO w Gdyni.

Trójmiejscy maturzyści: przykro nam, ale rozumiemy sytuacjęWiększość tegorocznych maturzystów zgodnie przyznaje, że jest im smutno i żal, że ominie ich bal, który zdarza się w życiu tylko raz.

- Jest mi żal, że studniówka się nie odbędzie, ponieważ̇ to wyjątkowe wydarzenie, które zapoczątkowuje 100 dni do matury i jednocześnie kończy licealne życie i zaczyna nowy rozdział. W mojej szkole są plany zastępcze, czyli bal pomaturalny, aczkolwiek to wszystko będzie zależało od panującej sytuacji - mówi Oliwia, tegoroczna maturzystka.
- Szkoda, że jej nie będzie. Myślę, że jest to wspomnienie z czasów szkolnych, które pamiętasz do końca życia. Właściwie zawsze po studniówce zaczynało się takie poważne odliczanie do matury, był to tez również miło spędzony czas z rówieśnikami oraz nauczycielami. U nas w szkole niby miał być jakiś bal w czerwcu, ale samorząd uznał, że nikomu po ukończeniu szkoły nie będzie chciało się przychodzić. To prawda, osobiście uważam, że w trakcie wakacji mało komu chciałoby się przyjść i to nie byłoby to samo co prawdziwa studniówka - opowiada Asia.

Wszystkie zdjęcia ze studniówek 2020 w Trójmieście- Moim zdaniem trochę przykro, bo jednak jest to ostatni bal, w którym warto uczestniczyć i jeszcze spędzić czas ze znajomymi. W mojej szkole była propozycja, żeby bal maturalny był w późniejszym terminie, ale to już nie jest to samo co studniówka. Mam takie mieszane uczucia, ale nie uważam, żeby studniówka była jakimś szczególnie ważnym wydarzeniem - powiedziała nam Kinga, uczennica gdyńskiego liceum.
Studniówka to noc, podczas której każdy uczeń chce wyglądać i czuć się wyjątkowo. Na zdjęciu: uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego "Lingwista". Studniówka to noc, podczas której każdy uczeń chce wyglądać i czuć się wyjątkowo. Na zdjęciu: uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego "Lingwista".
- Mimo wszystko szkoda, że nie ma studniówki. Mimo że moja klasa nie jest mocno zgrana to jednak chcielibyśmy ją mieć. Każdy miał studniówkę i pewnie będzie miał w kolejnych rocznikach. Generalnie studniówki są odwołane, ale samorząd zastanawia się, czy nie zrobić balu maturalnego, ale nie wiadomo kiedy miałoby to być i jaką formę przybrać, więc w sumie nikt nie ekscytuje się tym tematem - twierdzi Marta z Gdańska.
- Zawsze chciało mi się śmiać z tych wielkich przygotowań do studniówki, dziewczyn, które tworzą projekty wymarzonej sukni, potem odchudzają się, żeby się w nią zmieścić, wizyt u kosmetyczki, fryzjerki, próbnego makijaż... Do przesady. Tak się zdarzyło, że w zeszłym roku w trakcie wyprzedaży natknęłam się na super sukienkę w dodatku w rewelacyjnej cenie. Od razu ją kupiłam z myślą o studniówce. Cieszyłam się, że będę miała problem z głowy, gdy inni będą wariować. Niestety, studniówki nie będzie, a sukienka wisi w szafie i czeka na jakąś dobrą okazję - mówi Ania, maturzystka z Gdańska.
Studniówka 2023. Ile kosztuje? Studniówka 2023. Ile kosztuje? "Nawet tysiąc za bal"

Nie wszystkim maturzystom jest jednak przykro z powodu odwołanych studniówek. Są tacy, którzy cieszą się, że ominą ich niepotrzebne przygotowania czy wydatki.

- Mi zupełnie nie jest żal, że nie będzie studniówki. Co tu świętować jak egzaminy i ostatnie oceny dopiero przed nami? Teraz powinniśmy się skupić na nauce, a na świętowanie przyjdzie czas po odebraniu świadectw i wyników - mówi Dawid, licealista z Gdyni.
- Rozumiem, że dla większości jest to smutne, że coś ich ominie i że studniówka jest obiektywnie ważnym wydarzeniem w życiu. Ja nie lubię takiego splendoru, stresowałabym się, że nie mam z kim pójść czy zatańczyć. Nie lubię się też stroić. Pewnie gdyby studniówki były, rodzice namawialiby mnie, żebym poszła i byłoby im przykro, że nie chcę, więc cieszę się teraz, że mam problem z głowy - tłumaczy Zuzia, uczennica liceum w Gdyni.

Studniówka III LO w Gdyni w murach szkoły (2019 rok):

Bal na zakończenie szkoły zamiast studniówkiPomysł zorganizowania balu maturalnego w zamian za studniówkę pojawia się w szkołach coraz częściej. Zakładając, że w kolejnych tygodniach obostrzenia będą luzowane, do czego też przyczynić się mają masowe szczepienia w kierunku COVID-19, to są szanse, że zabawy maturzystów mogłyby odbyć się późną wiosną czy latem. Na razie jednak myśl o zorganizowaniu balu dla maturzystów pozostaje w strefie odległych marzeń. Dyrektorzy szkół musieliby podjąć odważne decyzje, a do tych - póki nauka odbywa się zdalnie - nikomu się nie śpieszy.

Czytaj także: Takich studniówek już nie ma, czyli tak kiedyś bawili się maturzyści

Takie bale nie byłyby niczym nowym, lecz oznaczałyby powrót do dawnych tradycji. Bale abiturientów organizowano w Polsce przed wojną, a także w latach czterdziestych i do połowy lat pięćdziesiątych. Odbywały się one już po zdaniu egzaminu dojrzałości i były sposobem na pożegnanie się maturzystów ze szkołą. Studniówki zastąpiły bale maturalne na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych.

Zwyczaj organizowania balu w innym terminie - na zakończenie szkoły, przyjął się w wielu krajach, a najbardziej znany - dzięki licznym filmom i serialom o amerykańskich nastolatkach - jest w USA. Tamtejsze bale na zakończenie szkoły (ang. prom, czyli taniec na promenadzie) odbywają się pod koniec maja, kiedy wszystkie istotne egzaminy są już nie tylko napisane, ale znane są ich wyniki, a absolwenci wiedzą, gdzie będą kontynuować naukę po wakacjach. Często udział biorą w nich nie tylko opuszczający szkołę, ale wszyscy uczniowie. Mają one swoje motywy przewodnie. Przyjeżdża się na nie limuzynami, a także przyjęte jest, że dziewczęta otrzymują od partnerów bukieciki na rękę.

A jak wy wspominacie swoją studniówkę? Podzielcie się z nami swoimi wspomnieniami w komentarzach.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (132)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi Rzeczy Ładnych

15 zł
Kup bilet
targi

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (12 opinii)

(12 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Dokończ przysłowie: Której but na progu stanie...