Wiadomości

stat

Święto komiksów, gier i wrestlingu. Za nami SzlamFest 3

Już po raz trzeci miłośnicy kultury śmieciowej i popularnej spotkali się na festiwalu SzlamFest. W tym roku wydarzenie odbyło się w trzech halach postoczniowych - B90, Plenum i W4. Atrakcji nie zabrakło. Na uczestników czekały gry retro, komiksy, koncerty, panele dyskusyjne, pokazy filmowe, a nawet gala wrestlingu.O wydarzeniu informowaliśmy w cyklu Planuj tydzień - czytaj zawsze w czwartek o 10

SzlamFest to impreza nie dla każdego, jednak jak pokazują kolejne edycje, z roku na rok przybywa jej miłośników. Tematem imprezy jest wszystko to co "złe" - kiczowate, brzydkie, uważane za rozrywkę niskich lotów. Wydarzenie to to też sentymentalna podróż do lat 80. i 90. - pewnie dlatego wśród odwiedzających festiwal więcej jest trzydziestolatków niż przedstawicieli najmłodszego pokolenia.

Wystawy i spotkania w Trójmieście


Tak jak w poprzednich latach, festiwal rozpoczął się koncertami i pokazami filmowymi. W cyklu VHS Hell widzowie zobaczyli dwa filmy klasy B "Bohaterowie do wynajęcia" i "Cy Warrior". Na scenie klubu B90 wystąpiło czterech wykonawców związanych z polską sceną synthwave/retrowave: Nightrun87, Favorit89, Jeremiah KaneZombie Commando.

Główna część imprezy odbyła się w sobotę. Już od rana w Plenum można było spotkać autorów i wydawców komiksów, a także przebierać wśród gier, ubrań, zabawek i gadżetów na specjalnych retro targach. Równocześnie działała też strefa gier video, zachęcająca by w prosty sposób cofnąć się w czasie i zagrać w ulubione tytuły sprzed lat lub pokibicować w turniejach "Sensible Soccer", "Tetris" czy "Colin Mc Rae Rally 4".

- To już trzecia edycja SzlamFestu, w której biorę udział - powiedział nam Marek, jeden z festiwalowiczów. - Nie jestem kolekcjonerem komiksów ani maniakiem gier, ale bardzo lubię tu przychodzić, żeby poczuć klimat dawnych lat. Kiedy byłem nastolatkiem, wszystkie te rzeczy wydawały się być takie fajne i niedostępne. To ciekawe doświadczenie móc teraz po nie sięgnąć.
Ważnym punktem SzlamFestu są też prelekcje, panele i spotkania z twórcami gier i komiksów. W tym roku na scenie wystąpili m.in. Kek-W (autor "Sędziego Dredda"), Maria Apoleika (autorka "Psich Sucharków"), Jarek Łojewski, Piotr Kulikiewicz (twórcy gry "Kajko i Kokosz") i Sebastian Sokołowski, Łukasz Radecki i Tomasz Siwiec z wydawnictwa Phantom Books.

Łukasz Kowalczuk o komiksach, wrestlingu i Reptilianach


Najgorętszym punktem festiwalowego programu była jednak gala wrestlingu KPW, która przyciągnęła do B90 liczną widownię. Na ringu wystąpił m.in. brytyjski zawodnik Mark Haskins, współpracujący z federacją Ring Of Honor, dużo emocji wywołał też powrót na ring Roberta Stara, który miał wśród publiczności wielu fanów.

W myśl zasady "wszystkie chwyty dozwolone" zawodnicy, ku wielkiej uciesze widzów, bili się na ringu i poza nim, atakowali łańcuchami i szczotką do czyszczenia toalet, żeby w kulminacyjnym momencie rzucić przeciwnikiem na ułożone na drabinie świetlówki. Chociaż wszyscy doskonale wiedzą, że wrestling to wyreżyserowane widowisko, emocje które mu towarzyszą zdecydowanie nie są udawane. Zgromadzona w B90 publiczność krzyczała, piszczała i głośno dopingowała zawodników.

Wrestling kobiet podczas Gali KPW

Opinie (10) 9 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

27

stycznia

Pink Floyd History Gdynia, Gdynia Arena

02

lutego

Kasia Kowalska - zmiana ter... Gdańsk, Stary Maneż

10

lutego

Nowy Jork. Prohibicja Gdynia, Teatr Muzyczny

Kultura

Słynny Cirque du Soleil ponownie w Ergo Arenie
Cirque du Soleil wkrótce w Ergo Arenie

Kulinaria

Sprawdzamy stołówki studenckie Uniwersytetu Gdańskiego
Sprawdzamy stołówki studenckie UG
Dokąd na gorącą czekoladę w Trójmieście?
Dokąd na gorącą czekoladę?

Planuj z nami tydzień

Urodziny Heweliusza, Pink Floyd i Metallica. Planuj tydzień
Planuj tydzień: Pink Floyd, Hevelianum

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Spotkania Literackie "Odnalezione w tłumaczeniu" odbywają się: