Wiadomości

Święto komiksów, gier i wrestlingu. Za nami SzlamFest 3

Już po raz trzeci miłośnicy kultury śmieciowej i popularnej spotkali się na festiwalu SzlamFest. W tym roku wydarzenie odbyło się w trzech halach postoczniowych - B90, Plenum i W4. Atrakcji nie zabrakło. Na uczestników czekały gry retro, komiksy, koncerty, panele dyskusyjne, pokazy filmowe, a nawet gala wrestlingu.O wydarzeniu informowaliśmy w cyklu Planuj tydzień - czytaj zawsze w czwartek o 10

SzlamFest to impreza nie dla każdego, jednak jak pokazują kolejne edycje, z roku na rok przybywa jej miłośników. Tematem imprezy jest wszystko to co "złe" - kiczowate, brzydkie, uważane za rozrywkę niskich lotów. Wydarzenie to to też sentymentalna podróż do lat 80. i 90. - pewnie dlatego wśród odwiedzających festiwal więcej jest trzydziestolatków niż przedstawicieli najmłodszego pokolenia.

Wystawy i spotkania w Trójmieście


Tak jak w poprzednich latach, festiwal rozpoczął się koncertami i pokazami filmowymi. W cyklu VHS Hell widzowie zobaczyli dwa filmy klasy B "Bohaterowie do wynajęcia" i "Cy Warrior". Na scenie klubu B90 wystąpiło czterech wykonawców związanych z polską sceną synthwave/retrowave: Nightrun87, Favorit89, Jeremiah KaneZombie Commando.

Główna część imprezy odbyła się w sobotę. Już od rana w Plenum można było spotkać autorów i wydawców komiksów, a także przebierać wśród gier, ubrań, zabawek i gadżetów na specjalnych retro targach. Równocześnie działała też strefa gier video, zachęcająca by w prosty sposób cofnąć się w czasie i zagrać w ulubione tytuły sprzed lat lub pokibicować w turniejach "Sensible Soccer", "Tetris" czy "Colin Mc Rae Rally 4".

- To już trzecia edycja SzlamFestu, w której biorę udział - powiedział nam Marek, jeden z festiwalowiczów. - Nie jestem kolekcjonerem komiksów ani maniakiem gier, ale bardzo lubię tu przychodzić, żeby poczuć klimat dawnych lat. Kiedy byłem nastolatkiem, wszystkie te rzeczy wydawały się być takie fajne i niedostępne. To ciekawe doświadczenie móc teraz po nie sięgnąć.
Ważnym punktem SzlamFestu są też prelekcje, panele i spotkania z twórcami gier i komiksów. W tym roku na scenie wystąpili m.in. Kek-W (autor "Sędziego Dredda"), Maria Apoleika (autorka "Psich Sucharków"), Jarek Łojewski, Piotr Kulikiewicz (twórcy gry "Kajko i Kokosz") i Sebastian Sokołowski, Łukasz Radecki i Tomasz Siwiec z wydawnictwa Phantom Books.

Łukasz Kowalczuk o komiksach, wrestlingu i Reptilianach


Najgorętszym punktem festiwalowego programu była jednak gala wrestlingu KPW, która przyciągnęła do B90 liczną widownię. Na ringu wystąpił m.in. brytyjski zawodnik Mark Haskins, współpracujący z federacją Ring Of Honor, dużo emocji wywołał też powrót na ring Roberta Stara, który miał wśród publiczności wielu fanów.

W myśl zasady "wszystkie chwyty dozwolone" zawodnicy, ku wielkiej uciesze widzów, bili się na ringu i poza nim, atakowali łańcuchami i szczotką do czyszczenia toalet, żeby w kulminacyjnym momencie rzucić przeciwnikiem na ułożone na drabinie świetlówki. Chociaż wszyscy doskonale wiedzą, że wrestling to wyreżyserowane widowisko, emocje które mu towarzyszą zdecydowanie nie są udawane. Zgromadzona w B90 publiczność krzyczała, piszczała i głośno dopingowała zawodników.

Wrestling kobiet podczas Gali KPW

Opinie (10) 9 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

06

sierpnia

Jarmark św. Dominika 2020 Gdańsk, Targ Węglowy

06

sierpnia

Octopus Film Festival 2020 Gdańsk, różne lokalizacje

09

sierpnia

Kwiat Jabłoni Sopot, Opera Leśna

Kultura

Kobieca moda w czasach II wojny światowej
Kobieca moda w czasach II wojny światowej
Znikająca wystawa trwała pięć minut
Znikająca wystawa trwała pięć minut

Kulinaria

Do restauracji z pupilem. Lokale przyjazne zwierzętom
Lokale przyjazne zwierzakom
Ranking: najlepsze bistra w Trójmieście
Ranking: najlepsze bistra w Trójmieście

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Jaka jest powierzchnia gdańskiego zoo?