• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Trójmiasto kłania się tradycji. Nowe płyty

Borys Kossakowski
6 sierpnia 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 

Choć sezon letni w pełni, trójmiejscy muzycy nie odpoczywają. Meadow Quartet promuje świetną "The Estwhile Heroes" na Tzadik Festival, 1926 wiezie dwie EP-ki na OFF Festival, piękną blues-folkową płytę nagrała też Joanna Knitter. Słuchawki na uszy i słuchamy.Meadow Quartet - The Erstwhile Heroes Meadow Quartet - The Erstwhile Heroes

Najchętniej zakupił(a)bym płytę:

Meadow Quartet - The Erstwhile Heroes
Multikulti


W zeszłym roku, po przesłuchaniu debiutanckiej płyty Meadow Quartet "Unexpected", zacierałem ręce w oczekiwaniu na drugą. I nie zawiodłem się. "The Erstwhile Heroes" to ogromny krok do przodu w twórczości kwartetu z łąki. Zespół do nagrania płyty zaprosił gościa: Tomasa Dobrovolskisa, litewskiego perkusjonalistę, którego publiczność trójmiejska mogła już oglądać dwa lata temu na festiwalu "Wilno w Gdańsku". I to był strzał w dziesiątkę. Dobrovolskis okazał się turbiną, która pozwoliła wejść Meadow Quartet na wyższe obroty. To jego partie perkusyjne (w dużej mierze improwizowane) dają muzyce przestrzeń i pierwiastek nieprzewidywalności.

Zespół nadal bazuje na tradycyjnej klezmerskiej muzyce żydowskiej, ale ich brzmienie zespołu nabrało głębi (m.in. za sprawą Ryszarda Szmita realizującego płytę w Olsztynie). Gdański kwartet poszerzył paletę brzmieniową o abstrakcyjne efekty dźwiękowe, które utworowi Miscellaneous Muddle Thoughts nadały dzikiego charakteru (niestety tylko jemu jednemu). Aż prosi się o więcej takich eksperymentów!

Marcin Malinowski tą płytą dołącza do grona utalentowanych trójmiejskich klarnecistów (Michał Górczyński czy Mikołaj Trzaska). Docenił go już Jarosław Bester, który zaprosił go do udziału w sesji nagraniowej do płyty Bester Quartet "The Golden Land". Nie zdziwiłbym się, gdybyśmy go zobaczyli wkrótce w składzie klarnetowego kwartetu Irchy Mikołaja Trzaski. Pod względem kompozycji Meadow Quartet blisko do pierwszych płyt Cracow Klezmer Band.

Malinowski ma talent do pisania utworów wpadających w ucho od pierwszego usłyszenia. Zespół też chętnie sięga po język improwizacji, dzięki któremu żydowskie tematy nagle stają się tajemnicze i przejmujące. Wszyscy muzycy mają tu dużo do powiedzenia, ale improwizują z rozwagą, nie zalewając słuchacza niekończącymi się solówkami. Rozwaga jest tu cnotą, ale czasem sprawia, że Malinowski i spółka grają zbyt zachowawczo. A przecież fantastycznie brzmi Meadow Quartet, gdy rzuca lejce i daje się ponieść fantazji. Z drugiej strony jest to płyta bardzo intymna, uważny słuchacz wychwyci nawet oddechy muzyków w cichszych partiach. Meadow Quartet po raz pierwszy zaprezentował materiał na festiwalu Tzadik w Poznaniu. Kto wie, być może śladami Bester Quartet trafi do wytwórni Johna Zorna? Trójmiejska premiera "The Erstwhile Heroes" będzie miała miejsce na festiwalu "Wilno w Gdańsku". Znów zacieram ręce.Joanna Knitter Blues&Folk Connection - Cruel Cruel World
wydawnictwo własne


To płyta, której zupełnie się nie spodziewałem. Bo kto przy zdrowych zmysłach nagrywa płytę country (a dokładnie bluesowo-folkową) w XXI wieku (oczywiście prócz Macieja Maleńczuka, co do poczytalności którego jednak nie ma pewności). Płytę "Cruel, Cruel World" umieściłem w odtwarzaczu z... pewną niepewnością. Ale pierwsze dźwięki przesterowanej gitary sprawiły, że moja niepewność zaczęła się powoli rozwiewać. Asia unika piknikowej popeliny i knajpianego nudzenia, na szczęście, bo nie ma nic gorszego niż siermiężny, biesiadny blues.

Ta płyta ma charakter - i tu niespodzianka: nagrywał ją... Ryszard Szmit w Olsztynie. W "Cruel, Cruel World" jest niezbędna dawka brudu, która sprawia, że amerykańskie pieśni tradycyjne brzmią wiarygodnie. Choć, niestety, zdarzają się wpadki, jak grzeczniutki i wygłaskany "Maybe Tomorrow" (na szczęście jest Adam Żuchowski i jego zadziorny, jazzowy kontrabas) czy "Peculiar", gdzie Asia niebezpiecznie zbliża się do Shani Twain (choć z całego serca życzę jej porównywalnych kontraktów). Jest na tej płycie cała karawana amerykańskiej tradycji, o której ani na moment nie zapominają Joanna Knitter i jej przyjaciele, którzy hołdują raczej złotej zasadzie "mniej znaczy więcej". Muzycy nie boją się własnych autorskich aranżacji, jak np. początek "God's Gonna Cut You Down".

Brudu jednak brakuje mi w wokalu Asi Knitter, która wyśpiewuje angielskie teksty nazbyt poprawnie. Wielcy amerykańscy bluesmani nie uczęszczali na lekcje dykcji i emisji głosu do Akademii Muzycznej. Trudno zresztą śpiewać poprawnie, gdy jednocześnie żuje się tytoń, pali papierosy, popija whiskey. Asia jednak chętniej spogląda w stronę Tori Amos ("Katie Cruel"). Aby blues był czymś więcej niż pentatonika, trzeba do niego dorzucić kawał swojej duszy, jak to zrobił choćby Tom Waits, Jim Morrison czy Johnny Cash na ostatnich, przedśmiertnych płytach. Mam wrażenie jednak, że Asia Knitter czasami zapomina, że w tej muzyce kluczowe są: smutek i rozpacz, a gdy pojawia się uśmiech, to jest on "mimo tego złego".

Tego utworu akurat nie ma na płycie, ale warto się z nim zapoznać.1926 - Orphans i Bury The Ghost
Music Is The Weapon


Aż dwie EP-ki przygotował na występ na OFF Festivalu gdyński zespół 1926. Bartosz Borowski i spółka drwią sobie z wszelkich tradycji wydawniczych; to trzecia EP-ka w ich dorobku, a płyty długogrającej ani widu, ani słychu. Nietypowe są też długości utworów, na przykład tytułowy utwór na "Orphans" (z gościnnym udziałem Jakuba Nogi na sitarze) trwa prawie 25 minut. Od momentu debiutu zespół pozostaje wierny swoim inspiracjom, wśród których wymienić można noise, post-rock czy shoegaze. To motoryczne, przestrzenne improwizacje oparte o brzmienia gitar rozlewających się po głośnikach kaskadami pogłosów. Długo czekaliśmy na godnych następców Ewy Braun i wygląda na to, że wreszcie się doczekaliśmy. Przynajmniej jeśli chodzi o brzmienie, bo muzyka tworzona pod wodzą Marcina Dymitera zawsze była konkretną opowieścią.

Tej treści nieco brakuje w 1926, której utwory w dużej mierze bardziej przypominają przygotowania niż gotowe dzieło. Zupełnym zaskoczeniem jest zaś utwór "Hope Of Deliverance" Paula McCartneya, który 1926 wykonał wsparty przez Khad!Affiego (Michała "Gorana" Miegonia, który też nagrał "Orphans" w swoim studio). To mocno psychodeliczna i dekonstrukcyjna wersja, która fanów ex-Beatlesa może nieco zaniepokoić.

Druga z EP-ek - "Bury The Ghost" to efekt pracy Karola Schwarza (jest okazja, by porównać pracę dwóch realizatorów). 1926 to przede wszystkim zespół koncertowy, który uwielbia budowanie nastrojów, puszcza wodze fantazji i daje się ponieść improwizacji. Znajdziemy w nich momenty porywające, przy których głowa sama zaczyna się kiwać w rytm muzyki, są też mielizny, przy których szczęka się niepokojąco rozwiera, a palec szuka guzika skip. Jeśli w muzyce można poszukiwać balansu między radością z grania a radością ze słuchania, to tu zdecydowanie środek ciężkości jest bliżej pierwszego.

Opinie (8) 1 zablokowana

 • A co mnie tam nowe płyty obchodzą?

  Ja czekam na nowy felieton Pana Snakowskiego!

  (taki upał, że coś chyba mi się w głowie pomieszało)
  :-)

  • 7 3

 • nic ciekawego

  wszystko po angielsku jak miliony innych

  • 15 3

 • Jak to w życiu bywa Gusta i guściki - słuchać, a nie dyskutować !!!:)

  • 4 4

 • W tym roku po 10 latach nowa plyta Exploited a wy o jakiejs hipsterskiej szmirze tu piszecie.

  (f*ck) OFF festival jest dla hipsterow, ktorzy sa tak alternatywni ze az komercyjne media ich promuja.
  byc artrystycznym, 'intelektualnym' to nie rock.
  rock to energia, agresja i bunt, proste 2-3 minutowe kawalki (nawet ten prawdziwy rock z lat 50)

  • 8 5

 • Ja słucham teraz:

  Hossa - Fort Forest

  • 0 0

 • Rok 2013 został uznany rokiem pamięci o tzw. Żołnierzach Wyklętych. Inicjatywa godna pochwały, ale niestety poza tą uchwałą nic nie jest robione w tym kierunku, aby ocieplić wizerunek Niezłomnych. Mało tego, wydaję mi się, że ta akcja została jedynie zrealizowana po to, aby zamknąć usta tym, którzy głośno domagali się przywrócenia chwały zapomnianym żołnierzom. Chcieliście uczcić pamięć?! Proszę bardzo! A teraz odczepcie się od nas, zrobiliśmy to co chcieliście. Otóż moi drodzy, właśnie niczego nie zrobiliście. Jeżeli pamięć o nich ma wyglądać w takiej formie w jakiej jest obecnie, to ja dziękuję za taki patronat. Osobiście uważam, że patronat ma polegać na tym, aby na szeroką skalę edukować ludzi, którzy nigdy o nich nie słyszeli, a ponadto reedukować tych, którzy ulegli komunistycznej, wrogiej propagandzie. Jako świadomy Polak czuję się zobligowany do dołożenia cegiełki w odbudowaniu pozytywnego wizerunku żołnierzy NZS, WiN

  • 2 4

 • Borys pisze:

  "Już zacieram ręce"
  Muchy też zacierają...

  • 6 0

 • padłem ze śmiechu :)))

  Borys znawcą bluesa... hahahahahahhahh.... Jim Morrison i Tom Waits to bluesmeni... aaaaaaaaaaahahahhahahaaha

  • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

South Molo Festival - Delfinalia 2024 (5 opinii)

(5 opinii)
105,22 zł
hip-hop, festiwal muzyczny, w plenerze

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

ADELE - Tribute from London by Stacey Lee

148 zł
Kup bilet
pop

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Gdyński projektant i finalista programu "Project Runway" Patryk Wojciechowski współpracował ze znaną top modelką: