• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wakacyjny romans: sprawy, o których warto wiedzieć, zanim się w niego wpadnie

Mateusz Groen
13 lipca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (208)
Festiwale, wycieczki i wakacyjna aura. Na co uważać podczas wakacyjnych romansów? Festiwale, wycieczki i wakacyjna aura. Na co uważać podczas wakacyjnych romansów?

Lato sprzyja wakacyjnym romansom i mniej zobowiązującym znajomościom. Z jednej strony takie relacje mogą być ekscytujące, z drugiej wiążą się z ryzykiem. O czym warto pamiętać, zanim oddamy się chwili zapomnienia?
Najpierw poznajmy nasze własne oczekiwaniaCzy miałeś(aś) wakacyjne romanse?

Wyjazd za granicę, koncert, festiwal, a może niespodziewane spotkanie na plaży? Zanim wpadniemy w wakacyjne zawirowanie miłosne, warto zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami i intencjami na te wakacje. Czy szukasz tylko przygody na czas urlopu, a może jednak liczysz, że trafisz na coś wyjątkowego i na lata?

Zamiast ślepo wchodzić w niepewne relacje - upewnij się. Jasne wyrażanie swoich potrzeb, granic i oczekiwań może wiele rzeczy rozwiązać. Tak samo jak wysłuchanie potencjalnego partnera lub partnerki. Lepiej porozmawiać. Nie zakładaj, że każda osoba ma takie same intencje.

- Aby wakacyjne znajomości więcej nam dawały, niż zabierały, powinniśmy przyjrzeć się temu, z kim w nie wchodzimy i jakie ważne potrzeby chcemy zaspokoić. Jedną z najważniejszych zasad wchodzenia w relacje jest ta dotycząca dbania o siebie i nieprzekraczania swoich granic. Na cokolwiek w takiej relacji się zdecydujemy, róbmy to w zgodzie ze sobą, ze świadomością tego, co ma nam to przynieść - mówi dr Daniel Cysarz, seksuolog z z Centrum Seksuologii, Psychoterapii i Psychosomatyki w Sopocie.

Świadomość skutków emocjonalnychWakacyjna miłość kojarzy się wielu z beztroską i przyjemnością, może jednak prowadzić do trudnych emocjonalnych sytuacji. Zakochanie się w osobie mieszkającej w innym kraju czy mieście może być bolesne i trudne do przejścia.

- Lato sprzyja romansom. Temperatura na zewnątrz jest wyższa, nasze ciała ogrzewa słońce, a my nie zasłaniamy się pełną odzieżą. To wszystko sprzyja podnieceniu. Do tego pojawia się wiele bodźców zmysłowych, jak: szum drzew lub morza, zapach owoców albo dotyk gorącego piasku pod stopami. Relaks oraz oderwanie się od pracy i codzienności zachęca do spontaniczności oraz większego hedonizmu. Często odpoczynkowi towarzyszy również alkohol. Decydując się jednak na wakacyjny romans, powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach. Najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. Gdy znajomość dopiero się rozpoczyna, zadbajmy o to, aby poznać się w miejscu publicznym, oraz zostawmy swoim bliskim namiar na miejsce tego spotkania. Nie opowiadajmy nowo poznanej osobie poufnych informacji o sobie. Kolejną nadrzędną sprawą jest zapewnienie bezpieczeństwa w sferze seksualnej - mówi Aleksandra Piasecka, psycholog i seksuolog w Feel Up Clinic.
Pełne emocji chwile kuszą, jednak należy zachować ostrożność przed podejmowaniem pochopnych decyzji. 
Pełne emocji chwile kuszą, jednak należy zachować ostrożność przed podejmowaniem pochopnych decyzji.

Warto unikać pochopnych decyzjiWakacje są zazwyczaj okresem, w którym szukamy odprężenia i odpoczynku od codziennego stresu, a także obowiązków. Wielu ludzi czuje się bardziej swobodnie i beztrosko, co może skłaniać ich do szukania nowych doświadczeń i wpadania w przelotne relacje.

- Wakacje to czas, kiedy nadrabiamy różne zaległości, także te w zakresie seksu czy uczuć. Dużo łatwiej jest nam oddać się przyjemności, gdy czujemy wolność i odprężenie. Krótkotrwałe związki emocjonalne lub fizyczne, choć ekscytujące i zabawne, wymagają jednak zachowania pewnej dozy ostrożności. Przelotne romanse często nie dają wystarczającej przestrzeni i czasu, aby nawiązać głębsze, trwałe więzi emocjonalne. Istnieje więc ryzyko, że może to prowadzić do frustracji i emocjonalnego rozczarowania, gdy jedna strona oczekuje większego zaangażowania niż druga. Co więcej, jeśli obie strony nie mają jasno określonych oczekiwań i granic, łatwo może dojść do zranienia emocjonalnego. Może to sprawić, że jedna osoba poczuje się wykorzystana lub odrzucona. Wakacyjne romanse często opierają się na spontaniczności i przyjemności chwili, stąd istnieje zwiększone ryzyko zarażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową. Ważne jest, aby zawsze stosować odpowiednie środki ochrony, takie jak prezerwatywy, aby chronić siebie i innych - mówi dr Agata Rudnik, dyrektorka AkademickiegoCentrum Wsparcia Psychologicznego UG.

Pełne emocji chwile kuszą, jednak należy zachować ostrożność przed podejmowaniem pochopnych decyzji. Warto mieć na uwadze, że wielu ludzi wakacje traktuje jako odskocznię od codzienności, co może prowadzić do bardziej spontanicznych działań. W dobie rozwoju mediów warto mieć na uwadze, by przypadkiem nasza chwila uniesienia nie trafiła do internetu.

- Pamiętajmy o antykoncepcji - prezerwatywa chroni przed zakażeniami oraz chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz przed niechcianą ciążą. Bądźmy czujni na widok wszelkich smartfonów w trakcie zbliżenia, aby nie znaleźć na następny dzień w internecie intymnych pamiątek z tego spotkania. Starajmy się zabezpieczyć również nasze emocje poprzez budowanie świadomości i realistycznych oczekiwań - przelotny romans najczęściej ma swój koniec, nie przemienia się w długotrwałą relację. Idealny partner w rzeczywistości może okazać się czyimś mężem lub żoną. Niech zaangażowanie będzie adekwatne do ulotności tej znajomości, aby uniknąć niepotrzebnych rozczarowań. Zastanówmy się wcześniej, czy seks bez zobowiązań jest dla nas, ponieważ może istnieje zbyt duże ryzyko pojawienia się po nim wyrzutów sumienia. Wakacyjny romans może być przepiękną przygodą. Pamiętajmy jednak o swoim bezpieczeństwie osobistym i emocjonalnym. Tak, aby po wakacjach pozostały wyłącznie piękne wspomnienia, a nie bolesne pamiątki - dodaje Aleksandra Piasecka, psycholog i seksuolog w Feel Up Clinic.
Podczas wakacyjnego romansu łatwo dać się ponieść atmosferze i poddać chwili, przez co w ferworze emocji zapominamy o odpowiednim zabezpieczeniu. Podczas wakacyjnego romansu łatwo dać się ponieść atmosferze i poddać chwili, przez co w ferworze emocji zapominamy o odpowiednim zabezpieczeniu.
- Jeśli wiemy, że będzie to tylko wakacyjna przygoda, raczej świadomie nie zaangażujemy się w relację. Oczywiście, to nie standard - uczucia czasami same biorą górę! Oprócz kwestii emocjonalnej równie ważna jest sfera fizyczna: często wakacyjne relacje to także aktywność seksualna. Jeśli się na nią decydujemy, musimy dołożyć wszelkich starań, żeby było bezpiecznie, tzn. chronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz nieplanowanymi poczęciami. Za bezpieczeństwo odpowiedzialność ponoszą obie strony, więc nie oczekujmy, że ten drugi/ta druga pomyśli za nas. Lepiej z wakacji przywieźć fajną pamiątkę niż uciążliwą dolegliwość - mówi Jarosław Zabojszcz, psycholog i seksuolog, Gabinet psychologiczno-seksuologiczny.


Może się zdarzyć i tak, że sami stracimy głowę dla nowej znajomości, lecz nasi bliscy zupełnie inaczej będą postrzegać naszą sympatię. Czasem warto posłuchać opinii znajomych, którzy z dystansu i bez emocji są w stanie spojrzeć na nasz wakacyjny romans.

- Nie zapominajmy też o tym, że na naszej drodze możemy spotkać osobę, która wobec nas będzie miała nieuczciwe zamiary, wykorzystując naszą otwartość i chęć poczucia czegoś więcej. Tu uważajmy przede wszystkim na nasze dane, w tym kart kredytowych, nie otwierajmy się też zbyt szybko, np. nie rozsyłajmy swoich roznegliżowanych zdjęć, które potem mogłyby być potencjalnym obiektem szantażu. Słuchajmy też osób nam życzliwych, w stanie zakochania zdarza się, że tracimy umiejętność obiektywnej oceny sytuacji. Jeśli bliscy mówią nam, że dzieje się coś niedobrego, przyjrzyjmy się tej znajomości bliżej - dodaje dr Agata Rudnik.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (208)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ed Sheeran 2024 Gdańsk (6 opinii)

(6 opinii)
344 - 444 zł
pop

Koszykówka: TREFL Sopot - King Szczecin

39 - 59 zł
mecz

Strefa Trojmiasto.pl na Cudawiankach

w plenerze, gry

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Skąd nazwa stand-up?