• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szczerze? Nie czuję w tym roku atmosfery świąt

Mateusz Groen
28 marca 2024, godz. 15:00 
Opinie (257)
Czy tradycje wielkanocne zanikają? Czy tradycje wielkanocne zanikają?

Zajączek, jajka, a może baranek czy sałatka jarzynowa? Wielkanocnej atmosfery póki co brak - przynajmniej u mnie oraz wśród moich znajomych. W tym roku mam wrażenie, jakby święta te przyszły zdecydowanie za szybko i pojawiły się... nagle.IMPREZY I WYDARZENIA To będzie się działo na Wielkanoc

Spacer po Sopocie z Walkative!

spacer

Jak traktujesz/obchodzisz Wielkanoc?

Czy to wynik szybkiego tempa życia, a może problem leży gdzieś indziej? Kiedyś grzmiano o transformacji świąt w kierunku komercjalizacji. Teraz nawet ten aspekt nie jest tak intensywny jak w ubiegłych latach.

Ta nieobecność aury świątecznej w moim przypadku prowadzi do refleksji na temat tego, jak współcześnie podchodzimy do tradycji, religii i świąt innych niż Boże Narodzenie, które chyba wywołuje najwięcej zamieszania i wymaga sporo przygotowań.

Mam wrażenie, że młodsi zaczynają bojkotować święta. Efektem tego jest to, że każdy dzień staje się taki sam, a świąteczny weekend jest jedynie... długim weekendem z dobrym jedzeniem. Wiele osób żyjących w ciągłym pośpiechu chce w tym czasie zwyczajnie odpocząć, a tradycyjne obchody ustępują miejsca szybkim rozwiązaniom, które nawet weszły do domów osób wierzących. Celebracja tego czasu znika.

Wielkanocne cateringi. Zamów jedzenie na święta Wielkanocne cateringi. Zamów jedzenie na święta
To, że zmienia się podejście młodych osób do religii, wiadomo nie od dziś. Jednak Wielkanoc to nie tylko wiara, a też tradycje. Świąteczne jedzenie, malowanie jajek, koszyczek, śmigus-dyngus i prima aprilis.

Wielkanoc, pomimo swoich religijnych korzeni, w wielu domach straciła swój sakralny charakter. Przekształciła się raczej w okazję do spędzenia wolnego czasu z rodziną czy przyjaciółmi bez głębszego zanurzenia w religijne aspekty, ale w duchu jakichś tradycji, lecz nawet one odchodzą w zapomnienie.

Wielkanoc już niedługo, ale czy czujemy jej aurę w powietrzu? Wielkanoc już niedługo, ale czy czujemy jej aurę w powietrzu?
Coraz więcej osób na święta nie idzie/jedzie do bliskich z uwagi na m.in. niezdrowe relacje z rodziną, możliwość wyjazdu w tym czasie za granicę lub chęci zatroszczenia się o siebie. Czy jest to złe? Nie. Wiele osób uznaje, że odejście od tych starych sposobów spędzania świąt jest zwyczajnie potrzebne. Jednak po części odrzucając święta, powoli odrzucamy również te pozytywne wspomnienia z naszego dzieciństwa, które mogły powracać właśnie w formie Wielkanocy.Wielkanoc dla młodych - czy nadal ma znaczenie?


Oczywiście wciąż panuje przekonanie, że to właśnie młode pokolenie, czyli obecni dwudziestolatkowie, nie przykładają wagi do obchodzenia świąt. Warto więc zastanowić się, skąd czerpią swój przykład.

Wiele z tych młodych osób wychowało się w domach obecnych czterdziesto- lub pięćdziesięciolatków, dla których święta nie zawsze były momentem wyjątkowym. To właśnie w rodzinnych domach kształtują się pierwsze doświadczenia związane ze świętami i tam uczymy się, jak je obchodzić. Jeśli więc rodzice nie przykładali dużej wagi do tradycji świątecznych, naturalne jest, że ich dzieci mogą nie czuć silnej potrzeby, by takie były.

Sposób obchodzenia świąt oddaje zmieniające się priorytety społeczeństwa i dostosowuje się do nowych realiów życia. Co istotne, niewykluczone, że obserwujemy tutaj ewolucję, która lepiej odzwierciedli dzisiejsze wartości i przekonania. Tylko dokąd nas to zaprowadzi? Czas pokaże.

Nie wiem jak wy, ale ja jednak tęsknię za świąteczną atmosferą.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (257)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sea You 2024

159 - 209 zł
Kup bilet
festiwal muzyczny

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (11 opinii)

(11 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
169 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Mewa Towarzyska to: