• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Zachować czy oddać? O biletach na przełożone koncerty

Ewa Palińska
10 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Wielu fanów Openera kupiło karnety już w 2019 roku i nie zamierza ich zwracać. Nie tracą nadziei, że imprezę uda się zorganizować z udziałem publiczności. Wielu fanów Openera kupiło karnety już w 2019 roku i nie zamierza ich zwracać. Nie tracą nadziei, że imprezę uda się zorganizować z udziałem publiczności.

Sprzedaż biletów na koncerty topowych wykonawców czy na najważniejsze festiwale odbywa się niejednokrotnie z kilkumiesięcznym, a nawet i kilkuletnim wyprzedzeniem. Pandemia pokrzyżowała jednak szyki organizatorom i kalendarz imprez trzeba było przeorganizować. Część koncertów została przesunięta na bliżej nieokreślone "później", część odwołana, niektórym wydarzeniom zmieniono termin, a co do innych spekuluje się, że zostaną przeniesione do sieci. Co zrobić z biletami? Oddać, żeby nie stracić pieniędzy, czy zatrzymać z nadzieją, że impreza jednak się odbędzie?Planowane koncerty w Trójmieście - kalendarz imprezCzy posiadasz bilet na koncert, który ma odbyć się w najbliższych miesiącach?

Zdobycie biletów na koncert topowego wykonawcy czy na popularny festiwal przypomina grę strategiczną. Po pierwsze, trzeba posiadać odpowiedni budżet, bo taka rozrywka kosztuje niemało. Po drugie, trzeba się wstrzelić w moment rozpoczęcia sprzedaży, bo inaczej będzie trzeba obejść się smakiem - Dawid Podsiadło, dla przykładu, wyprzedał przecież dwa stadiony w jeden dzień! Po trzecie, trzeba tak kierować życiem, żeby móc na ten koncert pójść - moment zakupu czasem dzielą od imprezy miesiące, a nawet lata. Planowanie z wyprzedzeniem jest opcją rekomendowaną, ale w praktyce dość przewrotną. Po drodze może wydarzyć się wszystko. Na przykład pandemia...

Wielu organizatorów oferuje nie tylko możliwość zwrotu biletów i odzyskania gotówki, ale też korzystne warunki w przypadku zatrzymania biletów bądź wymienienia ich na voucher. Wielu organizatorów oferuje nie tylko możliwość zwrotu biletów i odzyskania gotówki, ale też korzystne warunki w przypadku zatrzymania biletów bądź wymienienia ich na voucher.

Reorganizacja kalendarza imprezWiele imprez z ubiegłego roku przełożono na później, z nadzieją, że sytuacja się unormuje i będą mogły dojść do skutku. Nadziei nie tracą również fani, którzy niechętnie pozbywają się wywalczonych biletów nawet wówczas, jeśli organizator gwarantuje zwrot pieniędzy.

- Łudzę się, że koncert się odbędzie. I dlatego nie oddam biletów, choć liczę się z tym, że pieniądze mogą mi przepaść - deklaruje Mateusz. - Rosyjskie przysłowie mówi: kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana. Ja na aż taki luksus nie liczę - wystarczy mi plastikowy kubek wypełniony złotym trunkiem, który będę mógł opróżnić przy dobrej muzyce, granej na żywo.
Nie wszyscy mogą sobie jednak na takie ryzyko pozwolić.

- Na bilet długo zbierałam pieniądze i nie chciałabym ich stracić - ripostuje Martyna. - Nie interesują mnie vouchery ani prawo pierwszeństwa do zakupu biletów na inne imprezy. Chcę zwrotu swoich pieniędzy, bo to moje (!) pieniądze, wydane na konkretny cel. Skoro organizator nie jest w stanie wywiązać się z umowy, powinien wszystko zwrócić w całości.

Koncerty w Trójmieście - marazm, niejasna przyszłość i pełna gotowość do działaniaTrudno przewidzieć, kiedy będzie nam dane pobawić się na koncertach tak żywiołowo i w tak licznym gronie, jak przed pandemią. Organizatorzy imprez robią jednak co w ich mocy, aby to, co zostało zaplanowane, udało się zrealizować. Trudno przewidzieć, kiedy będzie nam dane pobawić się na koncertach tak żywiołowo i w tak licznym gronie, jak przed pandemią. Organizatorzy imprez robią jednak co w ich mocy, aby to, co zostało zaplanowane, udało się zrealizować.

Co z biletem, jeśli impreza się nie odbędzie lub zostanie przesunięta?Organizatorzy, w wyniku przełożenia czy odwołania imprezy, z reguły oferują posiadaczom biletów kilka opcji. Muzk Management, organizator koncertów Dawida Podsiadło, w tym tego na stadionie Gdańsk, zaproponował fanom artysty dwie możliwości.

- Wszystkie dotychczas zakupione bilety zachowują ważność, więc mamy nadzieję, że zobaczymy się w nowych terminach wydarzeń - czytamy w mailu rozesłanym do posiadaczy biletów. - Jeżeli jednak zdecydujecie się na zwrot biletów, to wszystkie potrzebne informacje otrzymacie mailem z platformy eBilet, na adres, którego używaliście przy zakupie.
Podobne możliwości mają osoby, które zakupiły bilety na koncerty realizowane przez innych organizatorów.

Trudno rozstać się z biletami na koncerty, bo nie o samą muzykę tu chodzi. Takie imprezy charakteryzują się niepowtarzalnym klimatem i dostarczają emocji, jakich nie da nawet najlepsza transmisja. Trudno rozstać się z biletami na koncerty, bo nie o samą muzykę tu chodzi. Takie imprezy charakteryzują się niepowtarzalnym klimatem i dostarczają emocji, jakich nie da nawet najlepsza transmisja.

Co zrobić z biletem kupionym w 2019 r.? Niepewna przyszłość utrudnia podjęcie decyzjiKarnet na Openera to dla wielu osób ogromny wydatek. Z drugiej strony, chęć udziału w imprezie jest tak wielka, że ciężko tak po prosu go zwrócić. Niepewna przyszłość imprezy sprawia jednak, że fani biją się z wątpliwościami. Brak jakichkolwiek informacji ze strony organizatora dodatkowo potęguje tę konsternację.

- My z mężem od dłuższego czasu jesteśmy stałymi bywalcami Openera, zawsze chodzimy na koncerty ekipą, kupujemy z wyprzedzeniem bilety na cztery dni festiwalu. Bilety na Openera 2020 kupiliśmy w październiku 2019 r. - opowiada Weronika. - W czasie rozrastania się pandemii wiedzieliśmy już, że na Openera 2020 nie ma szans - wtedy też organizator wydał oświadczenie, że festiwal się nie odbędzie, ale widzimy się za to na przyszłorocznej edycji. Mieliśmy wtedy dwie opcje - zostawić bilety, które będą upoważniały nas do udziału w wydarzeniu za rok, lub oddać je i prosić o zwrot poniesionych kosztów. Postanowiliśmy zostawić bilety, ponieważ w sieci pojawił się komunikat o tym, że w przyszłorocznej edycji nie będzie można kupić wcześniej biletów w niższych cenach, tzw. early birds lub Fan Tix - warto było je po prostu zostawić. Martwi mnie trochę, że mija rok, a w sumie niewiele wiemy o kolejnej edycji festiwalu. Zastanawia mnie, w jakiej będzie formie, czy przed wejściem trzeba będzie robić testy, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, a może wpuszczani byliby tylko zaszczepieni, co też brzmi jak fikcja, bo przecież szczepionki nie są ogólnodostępne i zdecydowana większość z nas nie ma możliwości się zaszczepić. Według mnie najgorszą opcją byłoby chyba zorganizowanie wydarzenia online. Naprawdę nic nie zastąpi koncertów na żywo, festiwalowej atmosfery, możliwości spotykania się ze znajomymi i wspólnego biegania między scenami, aby zdążyć na wyczekiwany koncert. Opcja Openera online w wersji pełnopłatnej przelałaby u mnie czarę goryczy. Wolę czekać jeszcze rok na kolejną "normalną" edycję, niż siedzieć przez cztery dni przed telewizorem.
Organizator Openera zapewnia, że bilety można zwrócić na ogólnie przyjętych zasadach. Informuje też, że nie ma planów, aby wymieniać zakupione bilety na możliwość uczestniczenia w koncertach online.

- W sytuacji ewentualnego przełożenia daty festiwalu z powodu stanu pandemii zasady zwrotu biletów pozostają bez zmian - informuje Ola Krakowska z działu mediów i komunikacji Alter Art.
Zgodnie z obowiązującymi regulaminami oraz prawem klient ma do wyboru trzy rozwiązania:

 • pozostanie z nami i zachowanie biletu na kolejną edycję Open'er Festival,
 • zamianę na voucher do wykorzystania na inne wydarzenia organizowane przez naszą agencję (zgodnie z regulaminem vouchera),
 • zwrot pieniędzy zgodnie z art. 15zp Ustawy z dnia 31.03.2020 o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

- W zamian za zakupione bilety na koncerty na żywo nie proponujemy udziału w wydarzeniach online - podkreśla Ola Krakowska z Alter Art.

Imprezowe Trójmiasto - clubbing umarł, ale ludzie się bawią • Trudno zwrócić bilety, które tak ciężko było zdobyć. Z drugiej strony ich ceny były na tyle wysokie, że osoby, które je zakupiły, chciałyby odzyskać swoje pieniądze w sytuacji, kiedy impreza się nie odbędzie bądź będzie miała formułę online.
 • Trudno zwrócić bilety, które tak ciężko było zdobyć. Z drugiej strony ich ceny były na tyle wysokie, że osoby, które je zakupiły, chciałyby odzyskać pieniądze swoje pieniądze w sytuacji, kiedy impreza się nie odbędzie bądź będzie miała formułę online.
 • Trudno zwrócić bilety, które tak ciężko było zdobyć. Z drugiej strony ich ceny były na tyle wysokie, że osoby, które je zakupiły, chciałyby odzyskać pieniądze swoje pieniądze w sytuacji, kiedy impreza się nie odbędzie bądź będzie miała formułę online.
 • Trudno zwrócić bilety, które tak ciężko było zdobyć. Z drugiej strony ich ceny były na tyle wysokie, że osoby, które je zakupiły, chciałyby odzyskać pieniądze swoje pieniądze w sytuacji, kiedy impreza się nie odbędzie bądź będzie miała formułę online.
 • Trudno zwrócić bilety, które tak ciężko było zdobyć. Z drugiej strony ich ceny były na tyle wysokie, że osoby, które je zakupiły, chciałyby odzyskać pieniądze swoje pieniądze w sytuacji, kiedy impreza się nie odbędzie bądź będzie miała formułę online.

Zwrot pieniędzy za bilety - możliwy, ale na pieniądze trzeba czasem czekać miesiącamiW przeciwieństwie do Weroniki i jej męża, którzy wciąż biją się z myślami i nie są w stanie podjąć decyzji, czy oddać karnety, czy je sobie zostawić, Julia nie zamierza podejmować ryzyka. Zdecydowała się zrezygnować z biletów, korzystając z opcji zwrotu gotówki. Rezygnacji dokonała w listopadzie, ale pieniędzy jeszcze nie otrzymała.

- Kupiłam w zeszłym roku bilet na Openera 2020, po raz pierwszy w życiu na cztery dni - opowiada Julia. - Po informacji, że festiwal jest odwołany, uznałam, że zachowam bilet na następny rok, bo taką możliwość zapewniał organizator, namawiając, by nie zwracać biletów. W listopadzie uznałam jednak, że również wakacje 2021 będą stracone, a impreza się nie obędzie. Napisałam więc do organizatorów krótkiego maila, że chciałabym zwrócić swój karnet. Wysłałam numer biletu i swój nr konta. Jeszcze tego samego dnia dostałam odpowiedź, że dyspozycja zwrotu została przyjęta i zgodnie z ustawą z marca 2020 dot. szczególnych rozwiązań związanych z COVID-19 zwrot środków nastąpi w takiej samej formie w ciągu 180 dni. Jeszcze nie dostałam kasy, więc czekam.
Przypominamy, że zwrot pieniędzy gwarantuje art. 15zp Ustawy z dnia 31.03.2020 o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Ci, którzy dokonali już zwrotu, przyznają, że jest to procedura raczej prosta i bezproblemowa.

- Miałam bilety na koncert na maj zeszłego roku wraz z dodatkiem VIP (wejście za kulisy itd.) - opowiada Ligia. - Koncert przeniesiono na ten rok, ale jakoś w październiku otrzymałam maila, że automatycznie anulują wszystkie VIP-y i zwrócili pieniądze. Wtedy też pojawiła się możliwość zwrotu biletów zwykłych, więc również oddałam bez problemu, a parę dni później kasa już na koncie była.
- Miałam bilety na Guns N' Roses - dodaje Marta. - Imprezę odwołano, ale była możliwość, żeby dostać za to karnet na inny koncert. Napisałam maila, że chcę zwrot kasy, i otrzymałam go po niecałych trzech miesiącach.
Posiadacze biletów, nawet jeśli decydują się na zwrot, to oddają je niechętnie. Wielu bardzo by chciało, żeby impreza się odbyła. Zdają sobie jednak sprawę z tego, że nawet jeśli zostanie przesunięta, to na bliżej nieokreśloną, ale daleką przyszłość.

- Wiadomo, że najlepszą opcją byłoby pójść na koncert, ale myślę, że taka możliwość nie nadarzy się prędko, więc chyba czas oddać bilety - mówi Anna.
- Ja mam bilety na Kiss... Obawiam się, że nim nasz rząd ogarnie sytuację w Polsce, to oni już zakończą karierę - rozkłada ręce Alex.

Czy imprezy przeniosą się do sieci? Czy zostaną odwołane? Te i wiele innych pytań póki co bez odpowiedziPosiadacze biletów od dawna czekają na to, aż organizatorzy udzielą im odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań. Póki co nie jest to jednak możliwe, bo sytuacja jest tak dynamiczna, że zmienia się nawet nie z dnia na dzień, a z minuty na minutę. Fani są jednak nieustannie zapewniani, że prace trwają, a cel jest jeden - zorganizowanie imprez w takiej formie, aby wszyscy biorący w nich udział byli bezpieczni.

Alter Art, odpowiedzialny za organizację Openera, kieruje do posiadaczy biletów na festiwal następujące oświadczenie:

- Odbędzie się czy się nie odbędzie? W jakiej formie? Jaka jest sytuacja? Mówimy, jaki jest stan na dzisiaj. Od 12 miesięcy robimy absolutnie wszystko, co w naszej mocy, aby sprostać temu historycznemu wyzwaniu. Od wielu miesięcy przygotowujemy tegoroczną edycję i pracujemy nad różnymi rozwiązaniami, zależnymi od rozwoju sytuacji pandemicznej. Scenariuszy jest wciąż kilka, ale dzisiaj możemy już powiedzieć, że mamy przygotowaną również wersję specjalną, wyjątkową i jednorazową na okres przejściowy, jeżeli tego wyścigu z czasem w roku 2021 nie wygramy. Codziennie monitorujemy zmiany na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym, wraz z naszymi koleżankami i kolegami z całej Europy. Nie ma co powtarzać banałów, ale wszyscy wiemy, że kluczowa dla festiwalowego lata jest dynamika procesu szczepień. Każdy dzień przynosi nowe wiadomości - czasem dobre, czasem złe, a w ubiegłym tygodniu pojawił się brytyjski plan, który ma duży wpływ na cały europejski rynek muzyczny. Jesteśmy realistami i mamy jeszcze większą wiedzę zdobytą przez ostatni rok. W najbliższym czasie otrzymamy pełen obraz tego, jak wyglądać będzie lato 2021. Wszystkie informacje będziemy Wam przekazywać możliwie jak najszybciej. Festiwal się odbędzie. W jakiej formule? Tę odpowiedź przyniosą nam najbliższe tygodnie. A na koniec - wszyscy zdajemy sobie sprawę, że to kwestia czasu, ale w tych trudnych chwilach widzimy już przyszłość festiwali w jasnych barwach. Będzie dobrze! Dziękujemy, że nas wspieracie i jesteście z nami!
Quiz Koncertowe Trójmiasto Średni wynik 53%

Koncertowe Trójmiasto

Rozpocznij quiz

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (37)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Body Worlds Vital - wystawa human body (82 opinie)

(82 opinie)
65 - 75 zł
wystawa

Piotr Rubik "Niech mówią że to nie jest miłość" (10 opinii)

(10 opinii)
129 - 399 zł
Kup bilet
pop

ZOO Festiwal (16 opinii)

(16 opinii)
35 zł
targi, pokaz

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaki alkohol przede wszystkim piją Irlandczycy w Dniu św. Patryka?