Wiadomości

stat

Okno na świat: nie tylko koncerty

Jednym z zespołów, które wystąpią na festiwalu Okno na Świat jest polska Madrugada inspirująca się flamenco.
Jednym z zespołów, które wystąpią na festiwalu Okno na Świat jest polska Madrugada inspirująca się flamenco. mat. prasowe

- Wielokulturowości nie należy się bać - mówią organizatorzy festiwalu Okno na Świat, który potrwa w Gdańsku od czwartku do niedzieli. W programie m.in. koncerty, warsztaty kulinarne oraz zwiedzanie meczetu. Uwaga, aktualizacja: skończyły się już bilety na zwiedzanie meczetu.Jak wielu obcokrajowców to twoi znajomi?

kilkunastu albo więcej 32%
znam kilku, ale nieszczególnie blisko 42%
nie znam żadnego 26%
zakończona Łącznie głosów: 224
- Chcemy przybliżyć wielokulturowość Gdańska - mówi kurator Okna na Świat, Tomasz LipskiNadbałtyckiego Centrum Kultury. - Nasze hasło to "Poznajmy się", bo uczestnikom festiwalu umożliwiamy spotkania i rozmowy z mniejszościami, które od lat licznie zamieszkują nasze miasto, m.in. Ukraińcami, Żydami czy Tatarami.
Okno na Świat to festiwal przede wszystkim muzyczny, ale w tym roku, po raz pierwszy w kilkunastoletniej historii imprezy program pozamuzycznych wydarzeń towarzyszących jest wyraźnie rozbudowany. Od czwartku do niedzieli zaplanowano szereg warsztatów i spotkań.

Festiwale muzyczne w Trójmieście


Będzie można m.in. zwiedzić z tutejszym imamem gdański meczet (sobota, godz. 12 oraz godz. 13:30 - uwaga: nie ma już biletów na zwiedzanie meczetu), nauczyć się podstaw współczesnych izraelskich tańców (niedziela, g. 13:30, Nowa Synagoga we Wrzeszczu) czy wziąć udział w zajęciach wokalnych i poznać ukraińskie tradycyjne pieśni (czwartek, g. 12, Związek Ukraińców w Polsce).

Jedną z atrakcji będzie zwiedzanie meczetu w Gdańsku.
Jedną z atrakcji będzie zwiedzanie meczetu w Gdańsku. fot. Mateusz Ochocki/KFP
Na warsztatach kulinarnych będzie można dowiedzieć się, jak parzyć kawę po arabsku (sobota, g. 13, Ratusz Staromiejski), czym są hałuszki, pampuszki czy syrniki (czwartek, g. 15:30, Związek Ukraińców w Polsce) albo w jaki sposób przyrządzić szabasowego śledzia (niedziela, g. 14:30, Nowa Synagoga).

- To świetna okazja, aby zrewidować swoje stereotypy na temat innych kultur, które - co może niektórych zaskakiwać - wciąż są w naszym społeczeństwie bardzo silne. Wciąż powtarzamy, że wielokulturowości nie należy się bać, bo poprzez kontakt z nią nie tracimy własnej tożsamości kulturowej, a wręcz przeciwnie - wzbogacamy ją - dodaje Lipski.

Program: festiwal Okno na Świat


Trzonem programu są oczywiście koncerty, które potrwają od czwartku do niedzieli od g. 18 (w piątek od g. 17) w Centrum św. Jana. Pierwszego dnia zobaczymy inspirującą się ludową pieśnią Ukrainkę Lesję oraz trójmiejski zespół etno Ikenga Drummers. W piątek wystąpią dzieci z projektu muzyczno-tanecznego Brave Kids, polski folkowy zespół Kurna Chata i czeska grupa dęta HarMalek Orchestra.

Wnętrza meczetu w Gdańsku


W sobotę zobaczymy polską Madrugadę, która inspiruje się flamenco oraz PRL Kwintet Irka Wojtczaka, który mierzy się z muzyką swojego rodzinnego regionu łódzkiego. Niedziela to koncerty Przemek Strączek & Asian Strings Collective oraz Morgane Ji, która interpretuje muzykę ze swojej ojczystej wyspy Reunion na Oceanie Indyjskim, zamorskiego regionu Francji.

Relacja: festiwal Globaltica 2019


Karnet na wszystkie koncerty kosztuje 100 zł (60 zł - ulgowy), a bilet na jeden dzień 30 zł (20 zł - ulgowy). Wstęp na wydarzenie towarzyszące jest wolny.

Opinie (31) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

10

grudnia

Mela Koteluk Migawka Gdańsk, Stary Maneż

12

grudnia

Festiwal AfryKamera 2019 Gd... Gdańsk, Kino Kameralne Cafe

13

grudnia

Remcon 2019 Gdynia, SP 31

Kultura

Oryginalne tablice z postulatami Sierpnia '80 mogą zniknąć z ECS
Muzeum Morskie chce tablic z Sierpnia '80
Irena Jarocka i Lech Bądkowski będą mieli swoje pomniki w Oliwie i Głównym Mieście
Dwa nowe pomniki w Gdańsku

Kulinaria

Jemy na mieście: restauracja Deska - smak i duże porcje
Jemy na mieście: Deska - duże porcje
Wykluczeni społecznie poprowadzą food trucka
Food truck, który pomaga wykluczonym

Planuj z nami tydzień

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Gdański Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych to w skrócie: